12 צעדים

בצעדים מתקדמים של ייאוש גמור אני אברך חסידי, סובל כבר הרבה שנים. כבר ניסיתי הרבה להפסיק, ניסיתי ונפלתי וניסיתי והצלחתי ונפלתי ונפלתי והצלחתי וניסיתי ונפלתי ונפלתי והצלחתי ונפלתי וניסיתי ונפלתי חד גדיא חד גדיא. תכלית אני ממש חסר אונים, בצעדים מתקדמים של ייאוש גמור. איך אני יוצא מהבוץ, איך, רבש"ע?
קרא עוד

להיות נוכח בפעם הראשונה כשהחלטנו שהולכים לים. לקחתי נשימה ארוכה, והראש שלי הריץ לי המון תסריטים מהעבר. מה שהכי צלצל לי היה כמה ימים אחרי שסיפרתי לאשתי על ההתמכרות שלי, היא שאלה אותי עם דמעות בעיניים. האם ההתנהגות שלי בכל פעם שהלכנו לים קשורה להתמכרות? היה לי מאוד קשה עם זה.
קרא עוד

תודה לך אבא שניפצת את האשליה כשהגעתי לאתר של שמור עיניך, השתמשתי בחלק מהכלים שהאתר מציע – אתגר ה90 יום, כתיבה בפורום, קריאת מאמרים, הייתי פעם בכמה ימים בקשר טלפוני עם חבר אחד או שניים, וזהו... לא הלכתי לקבוצות, וגם לא עשיתי צעדים, לא עשיתי את הנקודות העיקריות שהתוכנית מציעה, והייתי בטוח שזה מספיק בשבילי כי הרי אני לא רוצה לצפות בפורנו, אני לא רוצה לאונן, ויש לי רצון עז להיות נקי.
קרא עוד

תקוע בצעד השלישי אני אסיר תודה על התכנית, הצעדים, הספונסר והקבוצות. כבר יותר מחודש אני עם צעד שלישי ("החלטנו למסור את חיינו ורצוננו להשגחת אלוקים כפי שאנו מבינים אותו"), מבין ולא מבין... מה באמת אני צריך לחשוב.
קרא עוד

על קמצא ובר קמצא: אם רק היה עושה צעד ארבע... ארגנתי סעודה גדולה. הגעתי וראיתי אדם שאני מאוד לא אוהב (כנראה הוזמן בטעות). הטינה הציפה אותי ובקשתי ממנו לעזוב. הוא בקש להישאר והציע כמה הצעות, אך לא ויתרתי. בסוף הוא עזב.
קרא עוד

ההחלמה האישית כתהליך פחדתי מאוד לעלות לקבוצות הטלפוניות, אבל כשהגיעו מים עד נפש ופיתרון אין - הייתי מוכן לעשות גם את זה. בפחד ובחרדה התקשרתי לקו החם והפנו אותי. אני עדיין זוכר את הקבוצות האלו שהיו לפני שנה וחצי, כמה חברים מחלימים, פשוט תענוג. עם התקדמותי בתוכנית הסדר יום שלי גם התחיל להחלים ופשוט אין לי זמן לעלות לקבוצות האלו. זה חרוט לי על הלב כתקופה שהשפיעה מאוד לטובה על ההחלמה שלי ואני חושב שזה יכול לעזור מאוד לחברים במיוחד בתחילת הדרך.
קרא עוד

איך מוחלים למי שפגע בי? מה שגם מאוד עזר לי זה להכיר את שלבי המחילה. קודם כל אני חייב להכיר בכעס שלי על מי שפגע בי פיזית, מילולית או נפשית. אח"כ אני מודה בכעס שלי על מי שלא כ"כ קשור לטינה, כמו ההורים שלי שלא תמכו בי, המורים שלא הצילו אותי, או שלא עודדו אותי להיות פתוח יותר. אח"כ אלוקים שבסופו של דבר אחראי על הכל.
קרא עוד

למסור לאלוקים את מה שכבר בידיו במילא... למסור את חיי ורצוני להשגחת אלוהים, זה לא פחות מהסבת מקצוע בשבילי. העסק אצלי עבד די ברור, אני אומר לאלוהים מה אני רוצה שהוא יעשה בשבילי. מה אני רוצה ממנו. איך בדיוק אני רוצה שחיי יראו.
קרא עוד

למה אנחנו באמת צמאים? כיום אני עדיין צמא. צמא למגע, לקשר, אלא שבאופן גובר והולך אני מבין שהקשר שלי הוא עם אלוהים, לא עם אלילות בשר ודם. והקשר הזה לא מופיע דרך רגשות מתפרצים אלא דרך נכונות להעניק מעצמי. ללכת לישון מאוחר כדי לכתוב את הפוסט הזה. להקשיב לחבר שמתקשר. לשתף ולהעניק רגע של כנות לעצמי ולחבר אחר. וככל שאני עושה את זה יותר, האילוצים בחיי הולכים ונעלמים.
קרא עוד

שחרר ותשתחרר - חוויה מצעד תשע לפני כמה שבתות בני היקר פתח את הראש לקראת צאת השבת, רצתי איתו לקופת חולים אך הם כבר סגרו, הלכנו לבית של רופא פרטי בשכונה של הורי ששם התארחנו, הוא קיבל אותנו, אבל לא ממש בסבר פנים יפות, בלשון המעטה. הוא עזר לנו מאד והדביק את החתך אבל הבן שלי חווה שם חוויה ממש לא קלה, והרופא התעלם מרגשותיו כמעט לחלוטין ועשה את העבודה תוך שהוא ממלמל משפטים של תסכול וזעף כלפי העולם ונסיבותיו.
קרא עוד

מה אני מרוויח מהנפילות שלי? רוב המאמצים שמושקעים בניסיון למנוע מאנשים להמשיך בפעילות הרסנית של התמכרות, מושקעים בהצגת ההרס שהדבר גורם, הכאב, חוסר התועלת וכן הלאה. יש בזה כמובן הרבה היגיון, כיון שאם אנחנו לא מודעים להשלכות המלאות של המעשים שלנו, קשה לנו להתחייב לתהליך ההחלמה שהוא תהליך המצריך הרבה השקעה, התמדה, כנות ועוד הרבה מצרכים שקשה לקנות במכולת השכונתית במחיר מבצע.
קרא עוד

הצעד המהנה מכולם לפני מספר חודשים כתבתי כאן על הצעד שעבורי הוא הקשה מכל הצעדים, הצעד האחד עשרה, צעד שמציע "תפילה והרהורים", או בנוסח המלא: "חיפשנו בדרך של תפילה והרהורים לשפר את הקשר ההכרתי שלנו עם אלוהים, כפי שאנו מבינים אותו, כשאנו מתפללים רק לדעת את רצונו מאיתנו ומבקשים את הכוח לבצע זאת."
קרא עוד

אני נכנע אני נכנע! אני לא מסוגל להלחם. באתי לעבודה לפני כשעה. אני לבד במשרד, היום וכל השבוע הקרוב. אני לא מסוגל לעבוד נורמלי. אני בראש שלי מדמיין מה יקרה לי אם אראה רק קצת? אני כבר בראש מדמיין את החברים מעודדים אותי בעוד כמה שעות אחרי שסיפרתי להם על נפילה כואבת וצפויה מראש.
קרא עוד

צעד 4 VS הערכה עצמית יש לי שאלה שמטרידה אותי. עברתי על צעד 4 שמציע לעשות חשבון נפש של הפגמי אופי שלנו, וכאן יש לי שאלה: למיטב הבנתי בצעד הזה אנחנו מחפשים התנהגויות לא נכונות שמובילים אותנו לדעת בסופו של דבר להכיר את הפגמים באופי שלנו. ובטיפול פסיכולוגי ובספרי פסיכולוגיה מדגישים את העניין הזה במקרים של הערכה עצמית נמוכה.
קרא עוד

וכאשר שגינו הודינו בכך. מיד? הצעד העשירי (בתכנית 12 הצעדים לגמילה מהתמכרות), מציע "המשכנו בחשבון הנפש, וכאשר שגינו הודינו בכך מיד". הרעיון של הצעד הוא פשוט: במקום שהצעדים יהיו שורה אחת שמתחילה במקום אחד ומסתיימת בסוף, הוא הופך אותם לעיגול, מעין ספירלה בלתי נגמרת שממשיכה הלאה והלאה. כל צעד, מלבד כך שיש לבצע אותו פעם אחת בצורה רחבה ועמוקה, צריך להפוך ולהיות חלק מהחיים עצמם, ולהיכנס לחלק מהשגרה בפעולה קבועה.
קרא עוד