מאמרים

מה ש(לא) למדתי מפרויד אחד האישים המפורסמים ביותר בעולם הפסיכולוגיה הוא פרויד, אבי הפסיכואנליזה, שהטיפול שהוא המציא נקרא "טיפול תובנה", על שם ההנחה שאם האדם יבין טוב יותר את הקונפליקטים שגורמים לו בעיות בחיים, הוא יצליח להתגבר על אותן בעיות. אבל תיאוריה לחוד ומציאות לחוד.
קרא עוד

ללכת בבגדים מקומטים אחת הבעיות שלי היא הפרפקציוניזם. הרצון הזה שכל דבר בחיים שלי יהיה מושלם. מדויק. מגוהץ. דא עקא, שחיים אנושיים לא מתנהלים באופן כזה. הרף העל-אנושי והבלתי אפשרי שהצבתי לעצמי הנחיל לי אכזבות קשות על ימין ועל שמאל.
קרא עוד

הבריחה מהעבר (שלי) הסתיימה זה היכה בי ברגע אחד. איכשהו נזכרתי ברגע קשה בתקופה מאוד לא קלה שעברתי לפני כמה שנים, ופתאום התחושה היתה אחרת. ברגעים הראשונים הייתי מופתע מכך שאני לא בורח משחזור הרגע הזה, ואחר כך אפילו חשבתי לעצמי שבעצם כל אותה תקופה היתה חוויה מאתגרת מאוד.
קרא עוד

סוללת הפסיכולוגים שלי כשהייתי ילד בבית הספר היסודי, זכור לי שללכת לפסיכולוג היה נחשב גנאי. דבר סודי שרוצים להסתיר. משהו שעושה רק מישהו שסובל ממחלת נפש קשה באופן קיצוני. אני לא זוכר לשים את האצבע על הנקודה המדויקת בה התחולל שינוי הגישה החברתית לעניין, אבל מתי שהוא, די מהר, זה החל להשתנות.
קרא עוד

נס ההחלמה: להתחתן באמונה לפני כשמונה חודשים התמודדתי עם הפחדים האם אי פעם אתארס, ואסירות תודה לאלוקים הנס הגדול הזה קרה. אבל אלוקים לא עזב אותי, הוא אוהב את כל בניו והוא מנהל את חייהם, אנחנו רק צריכים לעשות את החלק שלנו שהוא למסור לו את החיים שלנו.
קרא עוד

חווית הצעד השלישי שבת הבנתי סופסוף איפה אני תקוע בצעד הזה. קראתי בספר "12 ו12" די הרבה וביקשתי מאלוקים שיעזור לי לחיות אותו ולמסור לו את החיים שלי ואז פתאום נפל לי האסימון כמה החיים שלי מבוססים על רצון עצמי מעבר למקרים הקטנים שבהם אני פועל כמנהל ולא כעובד.
קרא עוד

מישהו הולך תמיד איתי לפעמים אני מרגיש צורך להיות לבד, זה יכול להיות בנסיעה מחוץ לעיר או סתם כך. פשוט להיות לבד. כשזה קורה מתרחשת לה תופעה מעניינת, אני בעצם לא לבד. באינסטינקט אני שולח יד ומדליק טיפ, רדיו או מה שזה לא יהיה. גם כשאני רוצה להיות לבד בבית אני רוצה בעצם לשכב בחדר ולקרוא משהו, ובפועל אני עם הספר ולא לבד.
קרא עוד

אני כבר לא מוחק היסטוריה למחוק את ההיסטוריה. להעלים ראיות. לא להשאיר עקבות. שאף אחד לא יחשוד אפילו. אלו היו הקווים המנחים שלי אחרי כל שימוש. נעשיתי כל כך מומחה וזריז בהשמדת הראיות, שפעמים רבות חשבתי על כך שבמהלך השנים רכשתי לעצמי מיומנויות של פושע מהשורה הראשונה.
קרא עוד

לתדלק נכון אוף, שוב זה קורה לי. מנוע המכונית שלי מתחיל שוב להשתעל ולקרטע. איך שאני מכיר את העניין, הוא הולך לכבות בקרוב וייקח לי שעות לנסות להתניע. אני לא מבין למה זה קורה לי. דווקא יש לי רכב די איכותי. אולי לא מרצדס, אבל זה אמור לעבוד. למה זה כל הזמן נתקע לי?
קרא עוד

התרגשות לקראת הכנס השנתי לפני שנה החיים שלי היו בהתפוררות מוחלטת, לאט אבל בטוח, ואז, בי"ח אדר תשע"ו, אחרי עוד יום מתסכל של שתי נפילות שבא אחרי הפסקה של שלוש שבועות שבהם השרירים שלי התנפחו ממאמץ, שוטטתי בשעמום במחשב מתוך תקווה שהיום הרע הזה יבוא אל קיצו ואבא אוהב שלח אותי הישר לזרועותיו המחבקות של הפרום הזה.
קרא עוד

להפסיק להיות עיוור דוברים רבים, בקבוצות הצעדים השונות, מתייחסים להתמכרות כבעייה גנטית מולדת. מעניין לציין כי בספר הגדול, ספר היסוד של תכנית AA לגמילה מאלכוהול, אשר בעקבותיו קמו כל תכניות הצעדים האחרות, נאמר כי "אנו מאמינים שמוקדם בקריירת ההתמכרות שלנו, רובנו יכולנו להפסיק להשתמש" (עמ' 30). אם כן, אפשר לומר שאני דומה לעיוור בעל מום שראה והיה בריא בעבר.
קרא עוד

1829 יום בזכותכם אני כאן כדי לומר תודה, לכם אחים אהובים ויקרים, שהייתם פה אז בשבילי כשתעיתי לכאן לפני חמש שנים בדיוק, ושאתם כאן בשבילי היום להכיר לכם טובה.
קרא עוד

לצאת מהבוץ אני אולי עשוי להבין איפה שהוא בשכל את ההשלכות הנוראות של הדברים שאני עושה (וגם ההבנה הזו מוגבלת מאוד ועטויה בשריון כבד של הכחשה), אבל בשורה התחתונה - זה לא מונע ממי לעשות אותם, סתם כי "זה כיף לי" (?) או כי "אני מרגיש כל כך רע עכשיו, אז אעשה זאת כדי לברוח מ... (עצמי?) או להתנקם ב... (עצמי?)".
קרא עוד

את מי אני מרמה? כבר בתחילת הדרך, שמעתי מחברים על הצורך בנקיות מוחלטת מכל צורות התאווה. למען האמת לא ממש הבנתי את הרעיון לגמרי. הגעתי הנה בגלל התאווה שמיררה את חיי ללא רחמים. אצלי התאווה התפרשה באוננות. הרגשתי גם רע מאד בגלל צפייה בתכנים בעייתיים.
קרא עוד

מודעות עצמית ועבודה על תחושות שליליות בזמן האחרון התרגלתי קצת למודעות, חשוב לי להגדיר את התחושות שלי לעצמי. בסיכום קצר של "אבחון מחלה" שאני עושה לעצמי יש לי הגדרה די ברורה. זו תחושה שמלווה אותי כל אימת שאני עושה רע למישהו. הנפש ה"רגישה" שלי לא עומדת בזה.
קרא עוד

ציון דרך של שנה נקיה קשה להאמין אבל לוח השנה מוכיח שחור על גבי לבן שהנה חלפה לה שנה שלמה של נקיות. למעשה זה אמור להיות ציון דרך דרמטי בהחלט עבורי. הגעתי הנה לפני שלש וחצי שנים אחרי חצי יובל שנים של הסתבכות וכאב מול התאווה. "חצי יובל" נשמע קצר מדי אז אולי בצורה מפורטת יותר זה ישמע יותר נכון. ובכן ע ש ר י ם  ו ח מ ש  ש נ י ם, מבחר שנותי עברו עלי בחוסר אונים משווע בצילה של התאווה.
קרא עוד

מה קורה בצעד הרביעי? אם שלושת הצעדים הראשונים (בתכנית 12 הצעדים לגמילה מהתמכרות) הם צעדי הכנה והקדמה, הצעד הרביעי הוא לב התכנית, ומשם והלאה שאר הצעדים מבוססים על הצעד הזה. הצעד הרביעי מציע לנו לערוך חשבון נפש מוסרי נוקב וחסר פחד.
קרא עוד

לפעמים גם מותר לא לדעת הכל באותו יום בו הכרתי לראשונה את "שמור עיניך" קיבלתי את השיעור הראשון והמשמעותי ביותר בחיי בחוסר הידיעה שלי. המון שנים הסתובבתי עם הרגשה או יותר נכון ידיעה ברורה שאני יודע הכל אודות התאווה. שאני מבין מצויין את פשר ההסתבכות אתה. בחלום ההזוי ביותר שלי לא האמנתי שקיימת "תזה" שונה מכל מה שאני חושב ויודע.
קרא עוד

המרדף אחרי האושר יותר ויותר מתבהרת לי הבעיה האמיתית של החיים שלי. לא הבעיה שלי עם התאווה, אלא הבעיה שהובילה אותי לתאווה, והבעיה שגרמה לכך שלא אוכל להפסיק את השימוש בתאווה. יש כאלו שקוראים לזה מחלת ה"עוד", אפשר גם לקרוא לזה בור בלי תחתית או אם רוצים להיות אופטימיים ולראות בכל דבר את הצד הטוב: המרדף אחרי האושר.
קרא עוד

המקום בו הדברים באמת קורים לא מזמן הייתי בציון דרך שנתיים של חבר. וכל הזמן אני עם ברך קופצת ומחכה לשמוע את ההפי-אנד, היה ככה, הייתי שם, אבל הנה, הגעתי לתוכנית ועשיתי ככה וככה והחיים שלי השתנו והם מאירים וכו' וכו'. ואין. לא היה כלום. סיפר על קשיים. על דרך. על תהליך. על תקשורת שעוד לא לגמרי שלמה עם אשתו.
קרא עוד

הבדידות הרסה אותי איך אפשר בכלל לחיות עם סוד גדול כל כך בלב בלי להתשגע? אני חושב על עצמי כנער מתבגר, מלא בתחושות חוסר אונים של הנפילות החוזרות שוב ושוב, מלא בתחושות הקשות של פיצול האישיות - אך בעיקר לבד. ביום לבד, בלילה לבד, תמיד לבד.
קרא עוד

חוסר אונים מול סרטונים ביוטיוב ככה בערך זה עבד: אתמול ראיתי בערב במחשב בבית באתר חרדי סרטון של נשיונל ג'יאוגרפיק על השואה, ומשם עברתי לאתר של נשיונל ג'יאוגרפיק עצמו לחפש סרטים נוספים בנושא. לאחר שיטוט קצר הגעתי לערוץ יוטיוב שלהם ושם נכנס המחבל עצמו לפעולה.
קרא עוד

כל מה שאתה צריך לדעת על תכנית 12 הצעדים אחד הכלים הכי אפקטיביים שאנחנו משתמשים בו בשמור עיניך היא תכנית 12 הצעדים, תכנית שהצילה מאות ואלפי חברים שהגיעו לכאן כשהם לא מצליחים להפסיק את הנפילות שלהם, והיום הם נקיים ומאושרים.
קרא עוד

למה רק להיום? כולם יודעים שהרבה יותר קל להתמודד עם התאווה כאשר לא עוסקים בכל העתיד לעולם ועד אלא מתמקדים ביום אחד, בלי קשר לספירת ימים ולכל מיני שאלות תיאורטיות כמו מה יהיה כאשר אגיע לגיל פנסיה ויהיה לי הרבה זמן פנוי.
קרא עוד

איך מתמודדים עם האובססיה? ככל שאני נכנס יותר עמוק עם עצמי למלחמה בתאווה הכל מסביב נהיה תאווה. אני לא מסוגל לעבור כמעט ברחוב בלי לראות כל דבר שזז כמושא לתאווה. דבר שלא היה לי הרבה זמן.
קרא עוד