מאמרים

נפילות במהלך המסע נפילות זה כואב, אין מה לעשות. לפעמים נפילה אחרי נפילה גורמת לנו כאב גדול יותר בגלל ההרגשה של איבוד שליטה, ולפעמים נפילה אחרי הרבה זמן של נקיות גורמת לנו כאב גדול יותר בגלל התחושה של הפספוס הגדול. כך או כך, נפילות אחרי התחלת התהליך הן בדרך כלל כואבות אפילו יותר מאשר נפילות לפני שהתחלנו, וזאת בין היתר בגלל המודעות שלנו לעצמנו וכן בגלל הייאוש שהרבה פעמים אנחנו מרגישים, כשאנחנו אומרים לעצמנו "ניסיתי כל כך חזק ולא הצלחתי, אין לי סיכוי".
קרא עוד

תעצרו את העולם, אני רוצה לרדת! הימים האלו שבהם חג נגמר והשגרה מתחילה זכורים לי תמיד כימים מאוד לא קלים. נכון, גם היציאה מהשגרה לחג והעומס של הרגשות והלחץ לא פשוטים בכלל, אבל החזרה לשגרה מפחידה אותי וקשה לי מאוד. זה לא שאני לא אוהב שגרה, אלא שמשהו בימים האפרוריים האלו של שגרה מאוד כבד עליי.
קרא עוד

מעקב אישי: האם אני מתקדם? המטרה הסופית שלנו היא להצליח להפסיק לחלוטין לצפות בפורנו, זאת מטרה ריאלית ואם אנחנו משקיעים בה ומוכנים לעבוד קשה - נצליח לממש אותה. אבל הרבה פעמים הדרך היא לא כל כך פשוטה ויש בה עליות וירידות, מה שגורם להתקדמות להיראות קצת שונה ממה שאנחנו מדמיינים אותה.
קרא עוד

השעמום הוא האויב: להכין תכנית לזמנים ריקים לא צריך להיות גאון כדי לדעת שאחד המצבים שגורמים להכי הרבה נפילות זה זמנים של בטלה ושעמום. כבר בגמרא נאמרו הדברים בצורה הכי מפורשת שאפשר: "הבטלה מביאה לידי שעמום, והשעמום מביא לידי חטא". אבל למרות שהדברים פשוטים וברורים כל כך, לא תמיד אנחנו נותנים לזה את החשיבות הראויה, וגם אם כן - בדרך כלל אנחנו לא עושים כלום עם המידע הזה. אנחנו יודעים שבטלה מביאה לשעמום ושהדבר הבא בסדרה הוא הנפילה, אבל אנחנו פשוט לא עושים כלום ונופלים במלכודת הזאת פעם אחר פעם.
קרא עוד

להכין תכנית: איך לקום מנפילה נניח שאדם יוצא לדרך מביתו לכיוון חנות המכולת השכונתית ובאמצע הדרך הוא מחליק ונופל. היכן הוא ימצא את עצמו כאשר הוא מצליח להתרומם חזרה? התשובה היא כמובן שהוא יהיה באותו מקום בו הוא נפל, והוא פשוט צריך להמשיך ללכת הלאה. לעומת זאת אם הנפילה תהיה חזקה כל כך שיקחו אותו בחזרה באמבולנס לביתו, אז כמובן שההתקדמות כולה נעצרה והוא חזר לנקודת ההתחלה, אם לא גרוע מכך.
קרא עוד

תחזיק חזק עלה קטן שלי זה כבר הרגל, סיטואציה די קבועה. יש כנס. יש דריכות. יש התרגשות. יש רוחניות. יש התעלות. יש התרוממות רוח. יש חברים. יש החלמה. יש חברותא. יש יש יש. במהלך השנים הייתי בעשרות כנסים של החלמה מסוגים שונים, ותמיד נתרמתי. ולא. אני לא 'שבע' מהם. ההפך. עם 'האוכל' בא התיאבון, ויש לי המון תיאבון... למרות שהפעם התוכניה לא כללה קלוריות, הערב היה גדוש באוכל. הרבה אוכל.
קרא עוד

ויהיו רחמיך מתגוללים - רשמים מהכנס הרגע שתפס אותי יותר מהכל היה בכלל אחרי הכנס. הנאומים הסתיימו חלק גדול מהחברים כבר יצאו בדרכם הביתה, בחוץ התארגן מנין לתפילת ערבית, ופיני התחיל לשיר, מלווה בגיטרה. הרגשתי תחושת החמצה על זה שהכנס נגמר והחלק של השירה לא יתרומם. אבל פיני חשב אחרת.
קרא עוד

מעגל הנפילה: אשמה, בושה, פחד ובדידות רבים מתארים שהרגשה לאחר נפילה היא בדרך כלל קשה מאוד. האדם חווה כישלון אישי, אבל מעבר לזה מתלווים לנפילה רגשות נוספים שגם הם מאוד לא נעימים ובראשם אשמה ובושה, וגם פחד ובדידות. קיימת תחושת אשמה על כך שלא עמדנו בהבטחות שהבטחנו לעצמנו כל כך הרבה פעמים; שלא נחזור לשם פעם נוספת, אנחנו מרגישים בושה גדולה מפני עצמנו ולא מסוגלים להסתכל במראה, ואנחנו מרגישים גם פחד, מה יקרה אם אנשים אחרים יגלו מה עשינו, איך הם יסתכלו עלינו ומה יקרה לנו במצב כזה.
קרא עוד

להתכונן לקשיים של "תסמיני גמילה" כשאנחנו מתחילים את התהליך ומפסיקים לצפות בפורנו, בדרך כלל אנחנו מרגישים נהדר ואומרים לעצמנו "איזה כיף, סוף סוף אני חופשי!". ההתחלה נראית לפעמים אפילו קלה מידי, הנה, רק התחלנו והכל בסדר, אנחנו מרגישים טוב, משוחררים מהכפייתיות, שמחים שעשינו את ההחלטה הזאת ומסתכלים קדימה בציפיה לעתיד טוב יותר. אבל אז, כשמתחילים לעבור הימים, פתאום אנחנו מתחילים הקשיים ואנחנו לא מבינים מה לא בסדר כאן. הרי אנחנו לא צופים בפורנו, אז למה יש הרגשת ריקנות, דכדוך ואפילו כמיהה חזקה בחזרה לפורנו?
קרא עוד

מה תעשה ביום האחרון לחייך? פעמים רבות אנחנו מבולבלים בקשר למשמעות של החיים שלנו, שואלים את עצמנו לאיזה כיוון עלינו לפנות, ומה אנחנו יכולים לעשות כדי להרגיש משמעות לחיים. הדרך הכי פשוטה לפתור את זה היא לשאול את עצמנו את השאלה הקצרה הזאת: מה הייתי עושה אם זה היה היום האחרון בחיי?
קרא עוד

למצוא משמעות לחיים אין ספור מחקרים מוכיחים שאנשים שיש להם משמעות לחיים הם אנשים שמחים יותר ובריאים יותר, אבל מה שחשוב לענייננו הוא שהם גם אנשים שפחות פגיעים להתמכרויות, בעלי סיכון נמוך יותר להיות מעשנים וכמובן לברוח להתנהגויות שהם יתחרטו עליהן - במקרה שלנו זה כמובן הפורנו, האוננות ושאר התנהגויות מיניות הרסניות.
קרא עוד

עיוות של התפיסה של קיום יחסים אנחנו רוצים להפסיק את הנפילות בגלל הכאב שהן גורמות לנו, בגלל התסכול שאנחנו חשים, בגלל פיצול האישיות שקורע אותנו מבפנים כאשר אנחנו פועלים נגד כל מה שאנחנו מאמינים ונגד הערכים שלנו, אבל יש סיבות נוספות שבגלל חשוב שנפסיק את הנפילות. הסיבות האלו לפעמים פחות ברורות, אבל הן לא פחות חשובות, כיון שמדובר על השפעה הרסנית שיש להמשך הצפייה שלנו בפורנו על דברים מאוד מהותיים בחיים שלנו, כמו למשל פגיעה חמורה במערכת היחסים ובזוגיות שלנו, דבר שכמובן כל אחד היה רוצה למנוע.
קרא עוד

לוותר: הטווח הקצר מול הטווח הארוך גישה נכונה להתמודדות יכולה לעזור לנו לעבור אותה בהצלחה. במקום להסתכל על ההתמודדות כמלחמה בה אנחנו צריכים לנצח, אנחנו יכולים לראות אותה כמקום שבו אנחנו צריכים לעשות ויתור בטווח הקצר, כדי שנרוויח יותר בטווח הארוך.
קרא עוד

דור המיקרוגל: הכאב בעתיד לא מרתיע נכון שהפורנו גורם לתחושה טובה, ונכון גם שהוא עוזר לברוח מהרגשה רעה, אבל הרי אחרי הנפילה הוא גורם להרגיש כל כך רע, אז למה אדם ימשיך לצפות אם הרווח המידי הוא קטן, וההפסד בהמשך הוא גדול?
קרא עוד

הר הגעש הפנימי שלי בעבר, הייתי הר געש. אבל הר געש שמתפוצץ רק כלפי פנים, זאת אומרת לפעמים גם כלפי חוץ, אבל לא תמיד. אדגים: אני עושה מה שאשתי אומרת, מתפוצץ מבפנים, ומתי שהוא איך שהוא אני מתפוצץ ומפיל עליה את כל 'התיק'.
קרא עוד

פעולה של כניעה מול יוטיוב ככה בערך זה עבד: אתמול ראיתי בערב במחשב בבית באתר חרדי סרטון של נשיונל ג'יאוגרפיק על השואה, ומשם עברתי לאתר של נשיונל ג'יאוגרפיק עצמו לחפש סרטים נוספים בנושא. לאחר שיטוט קצר הגעתי לערוץ יוטיוב שלהם ושם נכנס המחבל עצמו לפעולה. כי מה הקשר בין אדם שמחפש סרט על השואה לסרט על אנשים שעברו ניתוחים לשינוי מין?
קרא עוד

האויב שלי: חוסר כנות לפני כשעה כמעט סיימתי להשכיב את הילדים ואז אמרתי לאשתי שאני הולך למחשב ואם היא צריכה עזרה - שתקרא לי. היו לי שעתיים לסוף הצום ורציתי לראות סרט. לא חיפשתי תאווה וזה לא היה בעיה בכלל, אבל ידעתי שאשתי לא תשמח אם אלך כעת לראות סרט אז לא אמרתי לאשתי מה אני הולך לעשות אלא אמרתי שאני הולך למחשב וזהו. אחרי כמה דקות שמעתי את אשתי מתקרבת אז עצרתי את הסרט ופתחתי חלון אחר להתחיל לעבוד על משהו.
קרא עוד

אלוקים לא עובד אצלי אז מה השתנה ביחס שלי לאלוקים מאז שהגעתי לתכנית? טוב, את השאלה הזאת אפשר לשאול גם הפוך: מה לא השתנה ביחס שלי לאלוקים מאז שהגעתי לתכנית? כי אלוקים שהכרתי מאז גן הילדים והמשיך ללוות אותי כל השנים, הוא לא אותו "אלוקים כפי שאני מבין אותו" היום אחרי תקופה של מפוכחות מינית ועבודה על 12 הצעדים.
קרא עוד

מכווני הפסנתרים מעניין כי רבים ממכווני הפסנתרים הם עיוורים. הסיבה לכך היא, חוש השמיעה של העיוורים מפותח הרבה יותר מאשר זה של אלה שאינם עיוורים, זאת מאחר ומוחם של העיוורים אינו עסוק בפיענוח המידע הנדרש לחוש הראייה, ולכן הוא "פנוי" להקדיש את עצמו לפיתוח נרחב יותר של חוש השמיעה.
קרא עוד

ימבמבם אני זוכר את עצמי נוגס לראשונה בהר הסוכר הנפוח הזה לא מאד מזמן. בתור ילד הורי החליטו להציב את הגבול של המאכלים הלא בריאים שאכלתי, שם, כל פעם שהיינו יוצאים בחול המועד לפעילות ציבורית או לאיזה אירוע אחר הייתי צופה בעיניים כלות בילדים מחזיקים את מקל העץ הגדול ומסביבו ההר המתוק מתוק הזה. לי לא הרשו, במבט לאחור אני לא זוכר האמת שום דבר שנאסר עלי בכזאת נחישות והתמדה כמו האיסור החמור לאכול ימבמבם בשום פנים צורה ואופן... נו שוין, נראה לי שסלחתי להם על זה כבר..
קרא עוד

הנזק והשיטות של ההכחשה אחד האויבים הכי גדולים שיש לנו במאבק בהתמכרות הוא ההכחשה. יותר מידי שנים חייתי בהכחשה והדחקה, אז אני יודע מנסיון מר כמה הנזק של זה חמור, וגם יודע טוב טוב על כמה מהשיטות של עצמי להביא אותי להכחשה - העיקר כדי לא להתמודד מול עצמי ולא לטפל בבעיה האמיתית.
קרא עוד

בין הערכה עצמית ליעילות עצמית אחת הגישות השגויות שיש כלפי המושג "חוסר אונים" זה שהוא עלול לגרום לנו להערכה עצמית נמוכה, כאילו אנחנו אומרים לעצמנו שאנחנו חלשים וקטנים, לא מסוגלים לעשות כלום בכוחות עצמנו. אבל זאת שגיאה כי חוסר אונים אין פירושו שאנחנו חלשים ולא קטנים, אלא רק הסתכלות מפוקחת על המציאות וקבלה של העובדה הפשוטה שישנם דברים שהם למעלה מהיכולות שאלוקים נתן לנו.
קרא עוד

חשיבות הכתיבה בתהליך ההחלמה כל דבר רציני מצריך רישום. וככל שדבר הוא רציני יותר, הוא מצריך יותר רישום. לשם דוגמא, כמעט בכל המקצועות מתנהל רישום מסודר ומדוקדק מאוד. דוגמא נוספת: כמעט כל מי שרוצה לסדר לעצמו היטב את חידושיו התורניים, יעשה זאת בכתב. וכל כך למה? "כי עיקר הלימוד ושנעשה בו רושם הוא הלימוד הבא מכתיבת יד" (מהרש"א, בבא בתרא י,א).
קרא עוד

הדברים החיוביים שלמדתי מהנפילות כמה נכונות הייתה לי בשביל לחפש ולמצוא תאווה. כמה שעות על גבי שעות הייתי מוכן להקריב בשביל תאווה. כמה כסף הייתי מוכן לבזבז או להפסיד (במקרים שהייתי מפסיד עבודה בזמן הזה). כמה נכונות היה לי להשקיע כוחות ואנרגיות כשזה הגיע לתאווה.
קרא עוד

גישות שליליות כשבאתי להחלמה, הייתי בטוח שהחיים שלי דבש. יש לי רק בעיה אחת קטנה עם התאווה, ואם יפתרו לי אותה (עוד חייתי בסרט שיש מישהו שיעשה עבורי את העבודה), הכל יהיה בסדר. לכן היה לי מסובך הצעד הראשון מתוך 12 הצעדים להחלמה, בו אנחנו אומרים לא רק ש"הודינו כי אנו חסרי אונים מול התאווה", אלא גם "וכי אבדה לנו השליטה על חיינו". על איזה איבוד שליטה בדיוק אתם מדברים איתי? אני שולט מצוין והכל בסדר איתי.
קרא עוד