שמירת העיניים: המדריך המלא!

שמירת עיניים

העולם שלנו מלא בפיתויים וכמעט כל פיתוי שהוא מתחיל במבט והסתכלות. אם גם אתם שואפים לחיים צנועים יותר, לשמירה על המידות ולשמירה על הברית, אתם חייבים לדעת שהצלחה מתחילה תמיד בשמירת העיניים. אבל מה זה בדיוק אומר בפועל? בואו ננסה להבין מהי בדיוק שמירת העיניים ומהי הגדרת האיסור, ממה צריך לשמור עיניים, מה ההבדל בין שמירת עיניים אצל גברים ואצל נשים, מהם האתגרים בימינו ולמה לא צריך להתייאש, גם אם לפעמים זה לא הולך. 

מהי שמירת העיניים?

שמירת עיניים ביהדות היא למעשה האיסור להסתכל על כל מראה שעלול לעורר תאווה ומחשבות מיניות שעשויות להביא לכדי הרהורי חטא ומעשים מיניים אסורים, דהיינו כל אקט מיני שלא נעשה במסגרת הנישואים ועל פי כללי ההלכה היהודית. האיסור מכונה לעיתים הסתכלות אסורה והשמירה מכונה כאמור שמירת עיניים. שמירת עיניים היא חלק בסיסי וחשוב תחת התחום של שמירת הברית שהיא בין ביתר האיסור לשפוך זרע לבטלה וכוללת את שמירת הכוח המיני ושימוש בו רק לפי התורה.

שמירת העיניים בתורה

המקור הכללי לאיסור שמירת עיניים הוא מספר במדבר בפסוק ״ולא תתורו אחרי לבבכם ואחרי עיניכם אשר אתם זונים אחריהם. למען תזכרו ועשיתם את כל מצותי והייתם קדושים לאלוקיכם״. במשך השנים, חז״ל פירשו את הפסוק כציווי להימנע מכל הסתכלות שהיא בנשים שעלולה להביא לידי חטא. בתלמוד ובספרי הקבלה, המוסר והחסידות, שמים דגש משמעותי נוסף על העניין ומציינים כי מבטים שכאלו עלולים להביא לידי עבירה והוצאת זרע לבטלה. 

הגדרת האיסור

אם כך, המקור ההלכתי ברור וגם הסיבות לאיסור, אבל מה בדיוק הכוונה בשמירת עיניים ואיך בא לידי ביטוי האיסור ההלכתי? באופן כללי ניתן להצביע על שלושה מצבים נפוצים:

הסתכלות שלא במקומות מוצנעים

הכוונה כאן היא על הסתכלות ומבטים בנשים באיברי גוף שאינם מוצנעים מתוך תאווה ומטרה ליהנות מכך. הכוונה כאן היא לא הסתכלות סתמית ואגבית, אלא הסתכלות מכוונות על איברי גוף ספציפיים מתוך מטרה להפיק מכך הנאה ועוררות מינית. 

הסתכלות על אישה לא צנועה

איסור נוסף הוא הסתכלות על אישה שלא לבושה בצניעות. כלומר, גם אם ההסתכלות היא שטחית ואגבית ולא נעשית מתוך עוררות מינית, הדבר יכול להביא לכדי עבירה ועל כן צריך להימנע מכך. מכאן אפשר להבין שהסתכלות סתמית ואגבית על אישה צנועה וחסודה היא תקינה ואין צורך להימנע מכך (וממילא זה לא תמיד אפשרי). לצורך הדוגמה, אם מגיעים לחנות והמוכרת אינה לבושה בצניעות יש להימנע מהסתכלות ישירה עליה. 

ראייה שטחית

כאן יש חידוד חשוב המסביר מה צריך לעשות כאשר נתקלים באישה באופן אקראי, למשל כשהולכים ברחוב. כאשר המבט נתקל באישה (בין אם צנועה ובין אם לאו), שמירת העיניים דורשת מאיתנו להסיר את המבט ולהמשיך הלאה בדרכנו, כאשר במצב כזה אין איסור. לעומת זאת, אם ממשיכים להביט על האישה מתוך כוונה להינות יש עבירה על שמירת עיניים. 

ממה שומרים עיניים?

כאמור, יש לשמור עיניים מכל מראה שהוא שעשוי להביא לידי הרהורי עבירה (מחשבות מיניות) לרבות הסתכלות מכוונת על נשים צנועות, הסתכלות שטחית או מכוונת על נשים שאינן צנועות, וכן הסתכלות על תמונות וקטעי וידאו שעלולים להביא לידי עבירה, דבר שעוד נרחיב לגביו בהמשך. 

שמירת העיניים והמחשבה

עוד מושג שחשוב להכיר בהקשר של שמירת עיניים הוא שמירת המחשבה. בסופו של דבר, ברור שהרבה יותר קל להתפתות לדברים שנמצאים מול העיניים שלנו באופן יום-יומי. נסו למשל להימנע מאכילת מתוקים כשאתם עוברים כל יום אל מול חלון ראווה של קונדיטוריה. שמירת המחשבה היא אתגר לא פשוט וכזה שהוא כמעט בלתי אפשרי כאשר עוברים על האיסור של שמירת העיניים. מאחר שהעין רואה, הראש זוכר והלב חומד. במקרה כזה חשוב להתאמן בהעברת מחשבות מיניות מהמוח.

שמירת העיניים לנשים VS שמירת העיניים לגברים

ברבות השנים עסקו חכמים רבים בשאלה אם שמירת העיניים אצל גברים זהה לשמירת עיניים אצל נשים. ואף שיש כמה קווים מקבילים, יש גם כמה הבדלים שחשוב לדבר עליהם. 

שמירת עיניים לגברים

אצל גברים, איסור ההסתכלות הוא גורף למדי כשיש להימנע כמעט מכל מבט שהוא בנשים. אצל נשים הדעות בנושא הן מעט חלוקות. 

שמירת עיניים לנשים: איסור הסתכלות של אישה באיש

על פי פוסקים מסוימים, על אישה להימנע מהסתכלות בגברים ממש כפי שגברים צריכים להימנע מהסתכלות בנשים. עם זאת, יש לא מעט פוסקים המציינים כי הסתכלות של נשים בגברים היא אסורה רק אם היא מתוך משיכה מינית, וכל הסתכלות אחרת מותרת. 

שמירת העיניים בימינו

כמובן שבעידן הטכנולוגי שבו אנו חיים, שמירת העיניים היא עניין מאתגר יותר. בואו נדבר על כמה נקודות חשובות בנושא: 

שמירת העיניים: אינטרנט

האינטרנט הוא נקודת תורפה רצינית ואפשר למצוא בו הרבה מאוד מראות אסורים בין אם בכוונה ובין אם בטעות, לרבות תכנים פורנוגרפיים. מי שרוצה לחיות חיים של צניעות, שמירת מחשבה, שמירת עיניים ושמירת ברית, חייב להימנע כמה שאפשר מגלישה באינטרנט פתוח ולהקפיד לגלוש באינטרנט מסונן ובפרט באתרים כלליים המאפשרים למפרסמים להציג תוכן מיני בפרסומות. כיום, גיל החשיפה לפורנוגרפיה בטעות הוא מתחת לגיל 10. 

הסתכלות על מראות אסורים בעיתונות

גם בעיתונים שונים אפשר להיחשף בקלות למראות לא צנועים וחשוב מאוד להימנע מעיתונים מהסוג הזה. באופן דומה יש להסית את המבט גם כאשר נתקלים בשלטי חוצות המציגים מראות של נשים. 

ומה עם חדרי כושר?

חדרי הכושר הם גם נקודה בעייתית, אבל גם כאן יש פתרונות. מי שרוצה להתאמן ולהקפיד על שמירת העיניים, יוכל למצוא חדרי כושר לגברים בלבד או כאלו המציעים ימים לאימון בהפרדה. 

טיפים לשמירת עיניים

נכון, שמירת עיניים היא לא דבר קל לכולם, אבל זה בהחלט אפשרי אם מחליטים להצליח בזה. הינה עשרה טיפים ששווה ליישם:

 1. הסחות דעת: קחו איתכם בכל יציאה מהבית נגן מוזיקה או ספר שיוכלו להסיח את דעתכם מהסביבה במקומות שבהם יש פיתויים.
 2. מחפשים את המקומות הבטוחים: באירועים או בהתכנסויות, מחפשים את המקומות הפחות בעייתיים שבהם יהיה הכי קל לשמור על העיניים. 
 3. תפילה: לפני יציאה למקומות מועדים לפורענות, כדאי להתפלל לה’ ולבקש עזרה לעמוד בפיתוי ולהתרכז בדברים אחרים. 
 4. הימנעות מטלוויזיה ומעיתונים: כאמור, בטלוויזיה, באינטרנט ובעיתונות אפשר להיחשף ללא מעט מראות שאינם צנועים וחשוב להימנע מכך ככל האפשר. 
 5. להיות במודעות: להזכיר לעצמנו תמיד את הקושי שלנו ולהבין שזה אתגר, מה שכבר ייתן לנו נקודת פתיחה טובה יותר להצלחה במשימה. למשל – כאשר המבט נודד למראה אסור נאמר לעצמנו בראש – המבט שלנו נדד.
 6. יוגה ומדיטציה: ממש כמו תפילה, הטכניקות האלו יכולות להפחית את המחשבות האסורות ולהקל על שמירת העיניים. להגדיל את היכולת המנטלית לזהות מחשבות ומבטים אסורים ולהתמקד בדברים מותרים. 
 7. תרומה לצדקה: בכל פעם שנופלים בשמירת העיניים אפשר לתרום מעט לצדקה. 
 8. עזרה מקצועית: אם ממש קשה לעמוד בפיתוי פעם אחר פעם, שווה בהחלט לנסות ולקבל עזרה מקצועית ממאמן או מטפל למרות שזו אינה בעיה פסיכולוגית מבחינה מקצועית.

זכרו: אם נפלתם אפשר לנסות שוב!

חשוב מאוד לזכור שאנחנו בני אדם ושגם האדוקים שבאדוקים נופלים לפעמים. הרעיון הוא לא להלקות את עצמנו וליפול בכל פעם שאנחנו לא מצליחים, אלא לקום על הרגליים ולנסות שוב גם אם נכשלנו. כמו שכתוב במקורות – “שבע יפול צדיק וקם” וחז”ל שמעידים על עצמם שאין אדם אחד שאינו נופל במחשבה אסורה  פעם ביום. 

לסיכום

שמירת העיניים היא דבר חשוב ביותר, כזה שעוזר בהחלט גם עם שמירת המחשבה ושמירת הברית. אם גם אתם מתקשים לעשות זאת ונופלים פעם אחר פעם לתכנים מיניים ברשת, דעו שאתם לא לבד. באתר GYE תמצאו את כל הכלים והתמיכה שיעזרו לכם להתגבר על היצר ועם הזמן תוכלו להתקדם אל עבר חיים שלמים, צנועים ובריאים יותר. בהצלחה!

בחן את עצמך

בדוק איפה אתה על הרצף בין נפילות להתמכרות בעזרת 7 שאלות פשוטות (3 דק'), וקבל המלצות אישיות בדרך שלך לחופש מפורנוגרפיה.

אנונימי

חינמי

מוכח מחקרית

התחל עכשיו

רוצה להשקיע בשינוי?

מחקרים מראים שהרבה יותר קל ויעיל להפסיק צפייה קבועה בפורנוגרפיה בעזרת כמה כלים ממוקדים.

מה תקבל?

 • תקבל בחינם: תוכנית מקיפה ומקצועית
 • תלמד: לזהות את הגורמים
 • תלמד: לצמצם את האתגר
 • תלמד: להתגבר גם על דחף חזק
 • תקבל בנייה הדרגתית ויציבה של היכולות שלך

כולל בונוסים בשווי מאות דולרים:

מעקב יומי

מדיטציות

סרטונים

דפי עבודה

סטטיסטיקות

הירשם בחינם

חופש מפורנו - לאנשים עסוקים

יצרנו אתגר אימיילים, במיוחד למי שרוצה לעבוד קצר, לעניין, מסודר ומקצועי:

משימה יומית חדשה
העקרונות הכי חשובים
בלי בזבוז זמן
התקדמות מסודרת - מהבסיס למעלה
חינם!
מידע נוסף

חופש מפורנו - לאנשים עסוקים

יצרנו אתגר אימיילים, במיוחד למי שרוצה לעבוד קצר, לעניין, מסודר ומקצועי

משימה יומית חדשה

העקרונות הכי חשובים

בלי בזבוז זמן

התקדמות מסודרת - מהבסיס למעלה

חינם!