שמירת הברית

בקרב יהודים מאמינים, שמירת מצוות היא דבר חשוב מאוד. כחלק מהמצוות, קיימים גם איסורים שונים ובהם איסור ייחודי בשם “שמירת הברית”. מדובר בין היתר באיסור לשפוך זרע לבטלה או לקיים יחסי מין מחוץ למסגרת הנישואים. אם אתם שואפים להתחזק ורוצים לחיות חיים על פי כללי היהדות, שמירת הברית היא איסור שכדאי שתכירו. במאמר זה נבין ביחד מהי בכלל שמירת הברית, איך שמירת הברית נראית בדורנו, מהן הלכות שמירת הברית, מהן המעלות שלה ועוד. 

מה זה שמירת הברית?

שמירת הברית היא בעצם ציווי הלכתי על גברים להימנע משפיכת זרע לבטלה. הכוונה היא כאן להימנעות מאוננות והגעה לסיפוק מיני באופן עצמי, וכן משפיכת זרע לבטלה בקיום יחסי מין, בין אם במשגל נסוג, שימוש בקונדום, בקיום יחסי מין בזמן המחזור וכן הלאה. כפי שתראו בהמשך, לשמירת הברית יש סגולות רבות וחשובות בעולם היהודי. לפני שניכנס יותר בפירוט לכלל ההלכות הקשורות בשמירת הברית, בואו נדבר בכמה מילים על הנושא של שמירת הברית בדורנו. 

שמירת הברית בדורנו

משחר ההיסטוריה היהודית, שפיכת זרע לבטלה הייתה איסור חמור ביהדות וכך הם פני הדברים גם בימינו. עם זאת, חשוב לומר באותה נשימה כי התפיסה התרככה מעט והותאמה לדור שבו אנו חיים. כלומר, עדיין מדובר באיסור חמור וכזה שצריך לשמור שלא לעבור עליו, אך רבנים היום מבינים את תחושת האשמה, הבושה וחוסר האונים שחשים גברים צעירים שעל אף רצונם ולהפסיק בתוך ניסיונות רבים לא מצליחים לעמוד באיסור. על כן, התפיסה ההלכתית כיום עדיין מצפה ודורשת משומר המצוות להשתפר בנושא הזה, אך כיום הדרך היעילה יותר היא אחרת ולכן ההדרכה ההלכתית השתנתה. בשונה מהעבר, כיום ההמלצה הכללית היא לא לבוא מתוך מקום של הלקאה עצמית וביקורת עצמית שמוחקת את עצמך, אלא להיפך, להגביר את הערך והכבוד שאתה רוכש לברית שלך. יש דיעות רבות מהי בדיוק ה”ברית” עליה אתה שומר, למשל איבר הברית – שם נעשית מצוות ברית המילה ולהשתמש בחלק הזה בגוף בצורה אוהבת ושקולה ולא על פי גחמה רגעית, ברית הדיבור – לדבר מילים טובות ומכוונות, ברית עם הקב”ה להשתדל להתקדם ולהשתפר בחיים האלו או ברית עם אישתך בהווה או בעתיד. חלק אף אומרים ברית עם אבות אבותיך וצאצאיי הצאצאים שלך – איתם אתה בברית של זרע שמוליד עוד זרע עד אין סוף. כיום יש סיכוי יותר גבוה לשינוי יעיל וארוך על ידי חיזוק המשמעות והמוטיבציה מאחורי הברית והשמירה שלה, מאשר על ידי הדרכות הלכתיות שהתאימו לדורות קודמים – כמו ביקורת, השפלה עצמית וכו’ וכך גם נפסק בהלכה של גדולי הדור האחרונים. 

המטרה והדרך למטרה

נערים וגברים רבים מתלוננים על הקושי הגדול להגשים את הציוויים ההלכתיים הקשורים בשמירת הברית. הם תוהים האם ישנה בעיה בהם – כי הם לא מצליחים לעבוד ב”מטרה”, או לפעמים אפילו מתערערים ותוהים האם יש בעיה ב”מטרה” עצמה. הבעיה בשאלות האלו שהן לא מבינות את המנגנון מאחורי “שמירת הברית”. ההלכה מצווה מה אסור ומה מותר לעשות עם הברית, אך היא אינה מחייבת את כולם ללכת באותה הדרך כדי לעמוד בכללים האלו. כלומר – כל אדם ראוי ונכון שיחקור ויבנה לו תוכנית אישית, עם הכלים הכי יעילים שהוא התנסה בהם לאורך השנים – בעזרתם הוא יעבוד ויתחזק עד שיצליח לעמוד במטרות ההלכתיות. זה לא שהאדם חלש – זה שאין לו עדיין תוכנית יעילה והוא עוד לא התרגל אליה כל כך שתהפוך לו לטבע שני. זה לא שההלכה טועה בהצבת המטרה, זה פשוט שיש ציפייה נוספת מהאדם לבנות לו תהליך אישי ומקצועי. 

בניית תוכנית אישית וכלים מקצועיים לשמירת הברית

לאורך מאה השנה האחרונות נעשו מחקרים רבים במדע בכלל, ובפסיכולוגיה בפרט – המגלים עובדות רבות בתחום שמירת הברית. כיום מטפלים מוסמכים (כמו עובדים סוציאליים קליניים, פסיכולוגים ופסיכיאטרים) משתמשים בידע ובכלים שנמצאו כיעילים ביותר לאורך השנים כדי לעזור לאנשים בבעיות רבות. רוב הציבור הכללי אינו חשוף לאלפי העובדות שידועות על ידי המטפלים המוסמכים, ולכן אנשים רבים טועים ובוחרים בכלים לא נכונים ולא יעילים. לשם כך יצרנו את האתר שלנו, החלום שלנו הוא שכל מי שרוצה לשמור על הברית שלו – יצליח! לכן אספנו את הכלים המקצועיים והיעילים ביותר שאנחנו מכירים כיום. כלים שלא דורשים ליווי אישי, אלא למידה עצמאית בקצב שלך. זה מפני שרוב מוחלט מהאנשים שקשה להם לשמור על הברית – אין להם בעיה בנפש, אלא חוסר בכלים ובתוכנית אישית ומסודרת. המשאבים שתוכלו לקבל כאן באתר הם כאלו שיאפשרו לכם להיגמל מהצורך המתמיד באוננות, כאשר חשוב לשים בצד את הבושה ולהבין שהצורך הוא טבעי, אך בהחלט אפשר להתגבר עליו בעזרת הטכניקות הנכונות. 

שמירת הברית בתורה

ההתייחסות הראשונה והעיקרית בכתובים למצוות שמירת הברית היא בפרשת וישב. בפרשה זו אשת פוטיפר מנסה לפתות שוב ושוב את יוסף וקוראת לו לקיים יחסי מין עימה. לאחר סירובים רבים מצדו, היא מאיימת עליו שאם לא ייעתר לבקשתה, היא תעליל עליו שניסה לכפות עליה יחסי מין ושישב על כך בכלא למשך כל ימי חייו. על אף האיום, יוסף מסרב בכל תוקף ובלבד שלא לעבור על שמירת הברית, מה שמקנה לו את הכינוי ״יוסף הצדיק״ מכאן והלאה. 

הסיפור השני הוא סיפורם של ער ואונן ששפכו זרע לבטלה רק כדי להימנע ממצוות הייבום ולהעמיד יורשים לתמר. כאן נאמר מפורשות כי המעשה הזה היה רע ופסול בעיניי ה’ ועל כך הם נענשים במיתה. מכאן והלאה, התורה שבעל פה, החכמים והרבנים עד ימינו אנו, רואים בכך מעשה פסול בדרגת חומרה גבוהה ביותר. 

על מעלת שמירת הברית

אפשר לומר באופן גורף למדי, כי האתגרים של אדם יהודי מאמין הם מלחמה ביצר הרע והתמודדות עם תאוות. אצל כל אדם, נשים וגברים כאחד, מקור התאווה והפיתוי הוא שונה, וכל אחד מאיתנו נמשך לדברים אחרים (בין אם זה בצע כסף, כוח ושליטה, משיכה מינית או כל דבר אחר). אצל גברים בהכללה גסה, התאווה והתשוקה לקיום יחסי מין ולפורקן מיני הוא האתגר הגדול ביותר מבין כל הפיתויים האחרים. יש לא מעט מאמינים ושומרי מצוות המתקשים בדיוק בנקודה הזאת, למרות שכמעט בכל התחומים האחרים הם רואים הצלחות והתקדמויות קלות ומהירות יותר. על כן, הצלחה בהתגברות על היצר הזה ושמירת הברית למרות האתגר הגדול במיוחד – הן מעלות חשובות ביותר. מניסיוננו באתר – אנשים שיצרו לעצמם תוכנית מסודרת אישית והפכו למומחים בכלים המתאימים להם – מעבר לתועלת הגדולה שהם הרוויחו בשמירת הברית, הם כמעט תמיד מדווחים שהם ראו צמיחה ושיפור גדול באינספור תחומי חיים אחרים, שאינם קשורים לשמירת הברית בכלל. ניהול זמן, תפילה, חיזוק הקשר עם הילדים, רוגע בעבודה, בריאות בגוף, שינה טובה יותר, שמחת חיים וסיפוק כללי ועוד.

איך שומרים על הברית?

מבחינה טכנית, כביכול זה פשוט מאוד לקיים את שמירת הברית, וכל מה שצריך זה להימנע משפיכת זרע לבטלה. כלומר, המקרים היחידים בהם שפיכת זרע מותרת היא במהלך קיום יחסי מין בתוך הנישואים שהמטרה שלהם היא התעברות ורבייה. לכן אוננות, עינוג עצמי וצפייה בתכנים מיניים הם נגד שמירת הברית. חשוב להדגיש שיש גם יציאת זרע לא רצויה – כמו במהלך הלילה באמצע חלום, דבר שאינו מוגדר כאיסור שמירת הברית. כמו כן במהלך גיל ההתבגרות – איבר הברית והאשכים מתפתחים ועשויים להיות טיפות של זרע ונוזל זרע שיוצאים מעצמם ללא גירוי וללא זיקפה, כך שזה אינו נחשב איסור. אף במקרים של יציאה לפגישות עם נשים בתקופת השידוכים לפני החתונה עשויה לגרום להתרגשות ועוררות במערכת המינית, מה שיובילו ליציאה של טיפות זרע ונוזל זרע ללא כוונה. אמנם אין איסור בדוגמאות האחרונות, אך רבים מספרים שאלו חוויות מביכות ולא נעימות. בעזרת מציאת תרגיל הנשימה וההרגעות המתאימים לכל אדם – אפשר לצמצם את המקרים הללו גם כן, למרות שאין חובה או איסור בהם, כדי להקל על התחושות הלא נעימות.

נשוי VS רווק 

באופן טבעי למדי, קיימים הבדלים מסוימים בשמירת הברית בין גברים נשואים לגברים רווקים, גרושים ואלמנים, בואו נדבר עליהם:

שמירת הברית אצל גבר רווק

בעוד שגברים נשואים יכולים ליהנות מפורקן מפעם לפעם במסגרת קיום יחסי מין בחיי הנישואים, אצל גברים רווקים המצב הוא מעט יותר מורכב. על רווקים כאמור, נאסר לשפוך זרע לבטלה, מה שאומר שעד ליום הנישואים חל עליהם האיסור הזה באופן גורף. מה שחשוב להבין כאן, זה שכמו דברים אחרים ביהדות, יש כאן עניין של ניסיון ושל השתדלות. הרעיון הוא להשתדל כמה שיותר, לסגל טכניקות שיעזרו להימנע מזה וחשוב מכל – להימנע מבושה והלקאה עצמית אם זה לא מצליח תמיד במאה אחוז, מפני שזה לרוב לא מצליח במאת אחוזים לכולם. נסה למדוד את עצמך לפי התקדמות בתוכנית האישית, ולא לפי השוואה לאנשים אחרים – שלרוב לא יספרו בכנות על הקשיים הפרטיים שלהם בנושא הזה.

שמירת הברית אצל גבר נשוי

אצל נשואים כאמור, מותר ואף חשוב לקיים מצוות פרו ורבו ומצוות עונה לשמח את אישתו במסגרת חיי הנישואים, כל זאת תחת הלכות הנידה ושמירה על טהרת המשפחה. במהלך התקופה שבה מותר מבחינה הלכתית לקיים יחסי מין, מותר לגברים גם להרהר במחשבות על הנשים שלהן, שכן הדבר לא יכול להוביל לכדי עבירה. על ידי טיפוח מערכת יחסים רגשית נעימה ובטוחה עם נשותיהם בתור התחלה – גברים מדווחים על שיפור בתדירות, איכות ותחושת הסיפוק במפגשים האינטימיים שלהם.

מה זה פגם הברית?

פגם הברית הוא בעצם עבירה על האיסור. כלומר, כאשר גבר שופך את זרעו לבטלה על כל המשתמע מכך, זהו מצב שנקרא פגם הברית. בספרים הקדושים לאורך הדורות – צדיקים רבים כתבו על נושא שמירת הברית. לכן ישנם ביטויים דומים רבים בתחום הזה. שז”ל (שפיכת זרע לבטלה), הוצאת זרע לבטלה, פגם הזרע וכו’, כישלון, נפילה, מעידה, וכו’. חשוב לשים לב שאיננו מתבלבלים בין כל המושגים ומבינים בצורה שגויה את המקורות אותם אנחנו קוראים. נכון ללמוד על הנושא הזה מבחינה רוחנית ודתית ממורה הלכה מוערך שמסביר את הדברים בסבלנות ובפירוט מספיק.

תיקון הברית

תיקון פגם הברית הוא בעצם לאחר ובמקביל לתהליך של התגברות על יצר הרע והימנעות משפיכת זרע לבטלה. הרעיון הוא לעמוד בדבר הזה כמה שיותר זמן, אבל אם מגיעים למצב שנופלים ולא עומדים בזה, חשוב מאוד שלא להתייאש. בכל נקודה שהיא בחיים אפשר לתקן, להתגבר על היצר ולחזור לחיים בריאים ונכונים יותר. כל עוד פועלים בצורה מסודרת ויעילה, אפשר להגיע בסופו של דבר ליעדים הרצויים. אבל בנוסף לתיקון ההתנהגות המעשית, ההנחה היא שבנוסף לשינויים שליליים שאוננות ומחשבות מיניות באופן קבוע יכולים לגרום לאדם – יש גם השפעה על החלקים הרוחניים באדם. תיקון הברית מתייחס גם לתיקון השינויים השליליים בגוף, בנפש וברוח האדם שחטא. בעבר ניתנו עצות שונות לתיקונים לפגם הברית, עצות שהיום יישמעו מפחידות וקיצוניות. לא בגלל שהן מוגזמות או שגויות, אלא מפני שהדור שלנו הוא דור אחר. לכן –  לפי גדולי הדור בדורות האחרונים – העצות האלו לא מתאימות לאנשים כיום ואפילו אסורות לביצוע – כי הן מחלישות ופוגעות באדם. כיום התיקון המומלץ הוא כמו בכל איסור ועבירה אחרת, על פי הלכות וכללי התשובה המקובלים. כמובן שבתוספת לכך יש לבנות ולשמור על תוכנית אישית עם כלים יעילים להשגת השינוי בשמירת הברית ושימור שלו לאורך זמן גדול יותר ויותר.

איך מתחזקים בשמירת הברית?

כדי להתחזק בשמירת הברית, צריך קודם כל להחליט שזה מה שרוצים לעשות. ברגע ששמים את הכוונה מול העיניים ואומרים לעצמנו שזה משהו שאנחנו מעוניינים להצליח בו, נוכל לגבש אט אט את הדרך שבה נעשה את זה. בואו נדבר כעת על טכניקה ייחודית של שמירת הברית בזמן מוקצב של 40 יום או בפרק זמן מוגדר אחר. 

שמירת הברית ב-40 יום

אחד הקשיים הגדולים ביותר של גברים בנושא של שמירת הברית, הוא החשיבה לרחוק והמחשבה על כך שהיצר המיני שלהם לעולם לא יבוא על סיפוקו (אם הם רווקים), או יבוא על סיפוקו באופן ספציפי אחד (אם הם נשואים). המחשבה על הזמן הארוך הזה היא הרבה פעמים מה שמכשיל אותם, ולכן הטיפ החשוב ביותר הוא להתחיל בקטן ולהגדיר זמן מסוים שבו ננסה לעמוד בכל הניסיונות ולשמור על הברית. 40 יום הוא זמן מקובל, אבל אפשר להתחיל בקטן יותר ולהגדיר זמן של שבוע, 21 יום או כל זמן אחר, שבו נעבוד באופן ספציפי על האתגר הזה. 

בזמן הזה חשוב מאוד להימנע ממראות לא צנועים שמביאים להרהורי חטא, בין אם כאלו שניתקל בהם ברחוב, באתרי אינטרנט או בכל מקום אחר. כאשר עולה לראש מחשבה לא צנועה, חשוב להסיח את הדעת ולא להתעמק בה (לרבים זו פעולה קשה, לכן אפשר ללמוד טכניקה מיוחדת להזזת מחשבות). חשוב מאוד לזכור כי המחשבות האלה שעולות, מסתלקות באופן טבעי לאחר זמן מה אם משכילים שלא לפעול על פיהן, להתרחק מהגורם שהקפיץ אותן ולהתעסק במחשבות מעניינות ונעימות אחרות. בהרבה מאוד מקרים, כאשר מצליחים להגיע לתקופת הזמן המסוימת שהגדרנו לעצמנו, מבינים שזה אכן אפשרי וממשיכים הלאה. רבים טועים ומתייסרים על עצם העובדה שיש להם מחשבות מיניות. מאחר ואפילו חז”ל העידו על עצמם שאין אדם שלא נכשל בהרהורים כאלו לפחות פעם אחת ביום, צריך להבין שזו מציאות החיים שיש מחשבות שקופצות. המטרה היא לא להעמיק בהן, כי אי אפשר להכחיד אותן לגמרי אף פעם, ככה ה’ ברא את האדם.

לסיכום

שמירת הברית היא אחד הדברים החשובים ביותר לגברים מאמינים שרוצים לחיות אורח חיים יהודי. בעידן שלנו, עידן האינטרנט ואתרי הפורנו, שאליהם אפשר להגיע בקלות רבה, שמירת הברית מורכבת עוד יותר מתמיד והפיתויים הם גדולים. גברים רבים חשים תסכול, אשמה ובושה על כך שהם לא מצליחים לעמוד באיסור הזה, אבל חשוב מאוד שלא להתייאש ולא לשקוע לתהומות של האשמה ושל שנאה עצמית, במיוחד כי זה פשוט לא יעיל כיום. כאן באתר תוכלו למצוא ריכוז של כל הכלים היעילים והטובים ביותר שקיימים היום. הם יעזרו לכם להתגבר על היצר ולהימנע משפיכת זרע לבטלה, על ידי בניית תוכנית אישית, מעקב אחרי תהליך הדרגתי ומסודר, כלים מגוונים שנותנים מענה להמון אתגרים קטנים וגדולים שעולים לאנשים לאורך הדרך שלהם. אם אתם רוצים להתחיל לעבוד על התוכנית האישית שלכם, מלאו את השאלון האנונימי כדי לקבל המלצות אישיות לעבודה על שמירת הברית.

בחן את עצמך

בדוק איפה אתה על הרצף בין נפילות להתמכרות בעזרת 7 שאלות פשוטות (3 דק'), וקבל המלצות אישיות בדרך שלך לחופש מפורנוגרפיה.

אנונימי

חינמי

מוכח מחקרית

התחל עכשיו

רוצה להשקיע בשינוי?

מחקרים מראים שהרבה יותר קל ויעיל להפסיק צפייה קבועה בפורנוגרפיה בעזרת כמה כלים ממוקדים.

מה תקבל?

  • תקבל בחינם: תוכנית מקיפה ומקצועית
  • תלמד: לזהות את הגורמים
  • תלמד: לצמצם את האתגר
  • תלמד: להתגבר גם על דחף חזק
  • תקבל בנייה הדרגתית ויציבה של היכולות שלך

כולל בונוסים בשווי מאות דולרים:

מעקב יומי

מדיטציות

סרטונים

דפי עבודה

סטטיסטיקות

הירשם בחינם

חופש מפורנו - לאנשים עסוקים

יצרנו אתגר אימיילים, במיוחד למי שרוצה לעבוד קצר, לעניין, מסודר ומקצועי:

משימה יומית חדשה
העקרונות הכי חשובים
בלי בזבוז זמן
התקדמות מסודרת - מהבסיס למעלה
חינם!
מידע נוסף

חופש מפורנו - לאנשים עסוקים

יצרנו אתגר אימיילים, במיוחד למי שרוצה לעבוד קצר, לעניין, מסודר ומקצועי

משימה יומית חדשה

העקרונות הכי חשובים

בלי בזבוז זמן

התקדמות מסודרת - מהבסיס למעלה

חינם!