טהרת המשפחה

משפחה בשקיעה

אם גם אתם שואפים לחיות חיים טהורים יותר בצל השכינה, טהרת המשפחה היא אחד הדברים החשובים ביותר שעליכם להכיר. בניגוד למה שרבים חושבים, המושג הזה הוא רחב הרבה יותר מהלכה כזו או אחרת והוא בעצם מהווה מדריך לזוגיות טובה, לשלום בית ולחיי משפחה נכונים וטובים. אז מהי טהרת המשפחה, אילו הלכות כלולות בה, מי אחראי על קיום המצווה ואיך שומרים עליה? כל זאת ועוד במאמר שלפניכם. 

מה זה טהרת המשפחה?

טהרת המשפחה הוא מונח מההלכה היהודית העוסק בהלכות טומאה וטהרה במשפחה ובקיום יחסי אישות. בהרחבה, המושג מתאר את כל הדינים וההלכות שזוגות נשואים צריכים להקפיד עליהם במערכת יחסים. כלל הדינים מגיעים מן התורה ומחז״ל וברבות השנים נכתבו ספרים רבים בנושא החשוב הזה. עוד ניגע באופן ספציפי בהלכות השונות ובכללים המדויקים, אבל ראשית חשוב לדבר על טהרת המשפחה כדרך חיים ותפיסת עולם באופן כללי. 

טהרת המשפחה כאורח חיים 

כאמור, טהרת המשפחה מתייחסת למקבץ של חוקים וכללים, אבל בפועל מדובר בהרבה יותר מזה. כל אותם הכללים הם חלק גדול יותר ממסע רוחני שמטרתו לחיות חיי משפחה טהורים יותר. לשמירה על טהרת המשפחה יש סגולות רבות והיא חיונית ביותר לזוגיות טובה ויציבה, לאנרגטיות של כל אחד מבני הזוג ולתשוקה בריאה בין בעל ואישה. חשוב מאוד ללמוד לעומק על חשיבות טהרת המשפחה בבית היהודי לכל מי שרוצה לחיות אורח חיים יהודי תקני של חיים זוגיים ובניית בית על בסיס טהור ונקי. טהרת המשפחה היא ממש לא רק נחלתה של האישה, אלא מדובר בסט מצוות וכללים שחלים גם על הגבר כמו האיסור על הוצאת זרע לבטלה, שמירת עיניים ומחשבה ועוד. בסופו של דבר הקפדה על טהרת המשפחה משמרת את הקרבה בין בני הזוג ועוזרת לחיות חיים שלמים יותר. 

עיקרי מצוות טהרת המשפחה 

אם כך, בואו נרחיב על סדר טהרת המשפחה כאורח חיים שיש לחיות לפיו. 

פולטת שכבת זרע

לפני תהליך הטהרה, האישה צריכה להמתין שיעברו ימי פולטת שכבת זרע. כלומר, לחכות שלושה ימים מלאים מאז קיום יחסי האישות האחרונים ואז יהיה אפשר להתחיל את תהליך הטהרה. 

הפסק טהרה 

השלב הראשון בתהליך הטהרה הוא וידוא שהדימום הווסת פסק לגמרי בעזרת בדיקה באמצעות בד לבן נקי. 

שבעה נקיים

לאחר שהאישה מוודאת כי הדימום פסק, עליה להמתין שבעה ימים שבהם היא צריכה לשים לב כי אין המשך לדימום. 

טבילה במקווה 

השלב האחרון הוא הטבילה במקווה לאחר שבעה ימים נקיים. האישה צריכה להכין את עצמה לטבילה ולאחר מכן לעבור את הטבילה במקווה שלאחריה היא נחשבת לטהורה. לאחר מכן ועד להופעת המחזור החודשי בני הזוג רשאים לקיים יחסי אישות כפי רצונם. 

מצבי חוסר טהרה

נידה

בעצם ימי ה”מחזור”, החלים מהופעת הווסת החודשי ועד לטבילה במקווה, שבהם אסור כל מגע בין בני הזוג. 

יולדת

מי שילדה תינוק או הפילה עובר היא אסורה לבעלה, גם אם לא נראה דם. על פי התורה מגע אסור במשך שבוע אם נולד זכר ובמשך שבועיים אם נולדה נקבה.

פרישה סמוך לווסת

החובה ההלכתית להימנע מקיום יחסי אישות במועד שבו צפויה האישה לקבל מחזור, גם אם הוא טרם הופיע. 

זבה

זבה היא אישה המדממת במהלך אחד עשר הימים שלאחר השבוע מתחילת הווסת. 

איבוד בתולין

אישה שקיימה יחסים עם בעלה לראשונה, כל עוד מופיע דימום, אסורה לבעלה מיד לאחר מכן. 

הרואה כתם

אישה הרואה כתם דם על הבגדים שככל הנראה הגיע ממנה אסורה לבעלה. 

מצוות טהרת המשפחה: לא רק מצווה של האישה 

אפשר לראות כי טהרת המשפחה נוגעת במידה רבה לאישה ולהתנהלות שלה במהלך הימים האסורים. עם זאת, חשוב להבין כי זוהי לא מצווה שרק האישה מחויבת בה, אלא גם הגבר חייב להקפיד על דיני הטהרה ולקחת חלק פעיל בשמירה עליהם. על הגבר להיות בקשר רציף עם האישה, להבין בדיוק מהם הימים המותרים והאסורים וחלילה לא להכשיל אותה או לפגום בצורה כזו או אחרת בטהרת המשפחה. נוסף לאלה, טבילה במקווה לגברים היא דבר שנעשה נפוץ ביותר בשנים האחרונות ויש לאקט הזה הרבה מאוד יתרונות רוחניים שמחזקים את טהרת המשפחה. 

האתגרים של טהרת המשפחה

הרווח העצום מטהרת המשפחה כרוך בלא מעט אתגרים שבהחלט חשוב להכיר כדי להתכונן אליהם מראש:

 • ריחוק פיזי ארוך: התהליך כולל תקופות ארוכות ללא מגע פיזי, דבר שהוא אתגר לגברים ולנשים בזוגיות כאחד. בתקופה הזאת כל אחד מבני הזוג יכול להרגיש הזדקקות גבוהה יותר למגע מהצד השני ואצל גברים זה עשוי להוביל למחשבות חטא ואפילו לצפייה בתכנים פורנוגרפיים ואוננות. גברים שירצו להפסיק זאת וייבחרו להשתמש אך ורק בכוח הרצון, יגלו שהמשימה לא קלה ואף מעייפת שיכולה להוביל לכישלון בסופו של דבר, וזה עוד לפני שדיברנו על ההלקאה העצמית שבאה בעקבות זאת. במקום זאת אפשר לנסות לייצר תוכנית אישית דיגיטלית הכוללת תרגילים מותאמים, כדי שרק במקרים קיצוניים יהיה צורך להשתמש בכוח רצון חזק ולהתנגד לדחף, וכך תוכלו להחזיק את תקופת הריחוק הרבה יותר בקלות ובנעימות ולהגיע לליל הטבילה בראש שקט ולב שלם. כדאי לדעת שלאתר GYE יש כלים מצוינים הכוללים תוכנית אישית, תרגילים מותאמים אישית וטכניקות שעוזרים להתמודד עם הרצון לצפות בתכנים אלו. 
 • האם מחשבות או צפייה בתכנים פורנוגרפיים היא פגיעה בטהרת המשפחה? אצל גברים ונשים רבים השאלה הזו עולה, לרוב לצד תחושת אשמה וחטא בכל פעם שנופלים בזה. כמובן שמלכתחילה עדיף לא להתחיל בהרגל השלילי הזה. אך במידה וההרגל הזה כבר התקבע – השינוי הוא לא מהיר ובבת אחת ודורש הכוונה מקצועית, לכן אין כאן תשובה חד משמעית ובסוף המטרה כאן היא ההשתדלות והכוונה. אם אתם מעוניינים ליצור שינוי פנימי, ואתם אכפתיים וערים למצבכם ועושים את המיטב כדי לשפר אותו, אתם בדרך הנכונה. תוכלו ללמוד עוד על הפסקת הצפייה בפורנו כאן.
 • שמירת העיניים: בתקופה שבה אסור המגע בין הגבר לאשתו, נשים וגברים כאחד מתקשים לשמור על העיניים. גם כאן אפשר למצוא טכניקות ושיטות מצוינות שעובדות שמעלות את הסיכויים להצליח במשימה.

איך שומרים על טהרת המשפחה?

 • תיעוד של הימים: הדרך הבסיסית והחשובה ביותר לשמירה על טהרת המשפחה היא לתעד את מהלך המחזור החודשי כדי להבין בדיוק מהם הימים האסורים ומתי יש לעבור טבילה במקווה. 
 • מיטות נפרדות: מומלץ בחום לישון במיטות נפרדות במהלך הימים הטמאים. תוכלו למצוא מיטה יהודית, כזו שאפשר לחבר ולהפריד בכל זמן. 
 • שיחות וזמן איכות משותף: איסור נגיעה אין משמעו איסור חיבור וזמן איכות משותף. נהפכו, ככל שמקפידים על זמן איכות משותף גם בימים האסורים, כך אפשר לחזק את הקשר בין בני הזוג. 
 • מתחברים לקהילה: הרבה יותר קל לשמור על טהרת המשפחה כשמתחברים לקהילה יראת שמיים. יש קבוצות לנשים וגברים עם הדרכות של רבנים ורבניות שעוזרות בתהליך. 

שמירה על טהרת המשפחה וההשפעה על החיים הזוגיים

אז למה בכלל לשמור על טהרת המשפחה מעבר לכך שזהו ציווי הלכתי? ובכן, לתהליך הזה יש יתרונות רבים כמו טיהור אנרגטי ורוחני של שני בני הזוג, חיזוק של הקשר הזוגי, חיזוק הניצוץ בין בני הזוג ושמירה על התשוקה ושמירה על בריאות האישה. מעבר לכל אלו, וחשוב מכל, שמירה על טהרת המשפחה היא בבחינת מצווה עצומה שיכולה להציל את בני הזוג מאין-ספור עבירות קלות וחמורות כאחד. 

טהרת המשפחה בזמן מלחמה 

שמירה על טהרת המשפחה בזמן מלחמה עשויה להיות מאתגרת לרבים, בייחוד במקרים שהגבר נמצא במילואים ומגיע לבית לעיתים רחוקות, כשהרבה פעמים זה יכול להיות בזמן הימים האסורים. זה בהחלט מאתגר, אבל חשוב מאוד לשמור גם במצבים האלו, וזהו גם צעד שיכול להרגיל בני זוג לאיסורים ולהפוך את התהליך לקל הרבה יותר בהמשך החיים. 

לסיכום

טהרת המשפחה היא מצווה גדולה וחשובה ורבים רואים בה עמוד תווך של חיים יהודיים שלמים ובריאים. אם גם אתם בתור זוג נשוי רוצים להתקרב לבורא, שווה בהחלט ללמוד עוד על הנושא ואפילו להתחיל בהקדם להתנסות בקיום המצוות והאיסורים השונים. גברים המתקשים בעניין הזה, ובאופן כללי בנושאים של מיניות בריאה ושמירה על המידות, יכולים להיכנס בכל עת לבלוג באתר וללמוד עוד על הכלים הנפלאים שיעזרו לעבור את המשימה בהצלחה.

בחן את עצמך

בדוק איפה אתה על הרצף בין נפילות להתמכרות בעזרת 7 שאלות פשוטות (3 דק'), וקבל המלצות אישיות בדרך שלך לחופש מפורנוגרפיה.

אנונימי

חינמי

מוכח מחקרית

התחל עכשיו

רוצה להשקיע בשינוי?

מחקרים מראים שהרבה יותר קל ויעיל להפסיק צפייה קבועה בפורנוגרפיה בעזרת כמה כלים ממוקדים.

מה תקבל?

 • תקבל בחינם: תוכנית מקיפה ומקצועית
 • תלמד: לזהות את הגורמים
 • תלמד: לצמצם את האתגר
 • תלמד: להתגבר גם על דחף חזק
 • תקבל בנייה הדרגתית ויציבה של היכולות שלך

כולל בונוסים בשווי מאות דולרים:

מעקב יומי

מדיטציות

סרטונים

דפי עבודה

סטטיסטיקות

הירשם בחינם

חופש מפורנו - לאנשים עסוקים

יצרנו אתגר אימיילים, במיוחד למי שרוצה לעבוד קצר, לעניין, מסודר ומקצועי:

משימה יומית חדשה
העקרונות הכי חשובים
בלי בזבוז זמן
התקדמות מסודרת - מהבסיס למעלה
חינם!
מידע נוסף

חופש מפורנו - לאנשים עסוקים

יצרנו אתגר אימיילים, במיוחד למי שרוצה לעבוד קצר, לעניין, מסודר ומקצועי

משימה יומית חדשה

העקרונות הכי חשובים

בלי בזבוז זמן

התקדמות מסודרת - מהבסיס למעלה

חינם!