איך להפסיק לראות פורנו

עידן האינטרנט הביא איתו הרבה דברים טובים וחיוביים, כמו היכולת לקבל מידע עדכני בכל רגע נתון והקלות שבה אפשר לתקשר עם בני משפחה וחברים. עם זאת, הוא גם מעלה הרבה אתגרים ודברים שליליים, שאחת התופעות הבעייתיות ביותר היא אתרי הפורנו באינטרנט שקיימים בכמות גדולה. לגברים רבים זהו מקור אמיתי לרגשות אשמה, הרהורי חטא ולפגם הברית, וזה עוד לפני שמדברים על תופעת ההתמכרות לצפייה בסרטונים פורנוגרפיים. אם גם אתם סובלים מהבעיה, אנחנו רוצים לדבר עליה לעומק, לגעת בדברים השליליים הנלווים לצפייה בפורנו, להבין כיצד אפשר להיגמל מהתמכרות בטווח הרחוק ולהבין מה אפשר לעשות קודם כל באופן מיידי. אבל ראשית, נתחיל בהגדרה בסיסית למושג פורנוגרפיה. 

מהי פורנוגרפיה?

המושג פורנוגרפיה קשור לתוכן מיני מפורש שנוצר במטרה לעורר מינית את הצופה. פורנוגרפיה כוללת בין היתר תמונות, סרטונים ותוכן כתוב. הייצור והצריכה של פורנוגרפיה הם עניין שנוי במחלוקת מנקודות מבט משפטיות ותרבותיות שונות בכל רחבי העולם. ובעוד שיש אלו הרואים בכך צורת ביטוי לגיטימית ואפילו אומנות, אפשר לראות בקלות את ההשפעה הפוטנציאלית השלילית על מערכות יחסים, שמירה על האמונה ושיקולים אתיים בנושאים של הסכמה וניצול. 

מדוע צפייה בפורנו בעייתית?

אם כך, מדוע צפייה בפורנו בעייתית? ובכן, יש לכך לא מעט סיבות:

צפייה בפורנוגרפיה לפי היהדות

במרבית המקרים צפייה בפורנו לא מסתכמת באקט הצפייה עצמו. אצל מרבית הגברים שצופים בפורנו הפעולה הזאת מביאה לידי חטא ביהדות הנקרא “הוצאת זרע לבטלה”. מעבר לכך, הפורנו מוביל למחשבות ופנטזיות על קיום יחסי מין שלא במסגרת הנישואין בצורה מזלזלת ולא צנועה וגם גורם לאדם לשתף פעולה עם חטאים רבים של תעשיית הפורנוגרפיה כצורך תוכן. כיום גם תכנים שאינם בתשלום מניבים מיליארדי דולרים לתעשייה בעזרת פרסומות, ריגול אחרי משתמשים ואיסוף מידע ומכירה שלו על המבקרים באתר. 

צפייה בפורנו נותנת מושג שגוי על יחסי מין

מה שמוצג בפורנו הוא עיוות של המציאות והוא נותן לצופים מושג שגוי על המהות של מעשה האהבה בין בני זוג. הרבה פעמים נעשה שם שימוש בעריכת וידאו מעוותת שמסלפת את התהליכים הטבעיים של החיבור המיני של גבר ואישה, וכן נעשית הגזמה בכל הקשור לחיבור הגופני. בייחוד אצל גברים צעירים חסרי ניסיון מיני, פורנו בהחלט עלול לגרום לחוסר ביטחון ולחשש מזוגיות בגלל ציפיות שגויות שהם למדו מהפורנו.כיום נשים צעירות חוששות גם כן שאינן יצליחו לספק את בני זוגם כי הן צפו או שמעו על ציפיות מוגזמות ולא אנושיות שהפורנוגרפיה הרעילה את הציבור הרחב בהן.

פורנו פוגע בזוגיות

המציאות מראה שגברים נשואים המתמודדים גם עם התמכרות לפורנו סובלים מקשיים רבים בתחום האינטימי. אחת הסיבות לכך היא שבעקבות ההתמכרות קשה לראות את אישתו בצורה אנושית ופתוחה, במיוחד כאשר ההתמכרות היא פורנוגרפיה או למין – אז הקשר הכי עמוק ורגיש בכל זוגיות – חיי המין – הופך לעוד יותר מנותק רגשית. במילים אחרות אם מישהו הוא גם מכור לפורנוגרפיה וגם בזוגיות – הוא עלול להסתכל על מערכת היחסים שלו כאמצעי בלבד דבר החשוב באמת להתמכרות שלו ״יחסי מין״ שירגיעו את הדחף הלא נשלט שבנפש שלו. פעמים רבות על חשבון קשר נפשי ואינטימי עם אשתו. כך בהמשך לעיתים גם נוצרת פגיעה גדולה בתשוקה ומתוך כך בזוגיות באופן כללי.  בנוסף, בעקבות הפורנו, וצפייה בהרבה נשים אחרות, הוא עלול להרגיש מבולבל, מאוכזב, משועמם או עייף – וזה מתבטא בפחות משיכה לאשתו.

טשטוש בין מציאות לדמיון

צופים רבים בפורנו נוטים לחשוב שהעולם ויחסי הכוחות בין גברים לנשים נראים כמו בסרטים האלו. זהו כמובן עיוות מוחלט של המציאות והדבר הזה עלול להביא לפעולות שליליות מצד הצופים המכורים. לכן מי שצפה בעבר בפורנוגרפיה צריך לבדוק את הציפיות והבקשות שלו מבת הזוג שלו שאינן מוגזמות, פוגעניות ולא טבעיות. זה נשמע מפחיד, ובצדק, אבל די פשוט לפתרון. מי שחושש שהצפייה בפורנוגרפיה גורמת לו לזלזל ולפגוע באישתו – שישוחח עם בת הזוג שלו על הרצונות שלה, מה הכי נעים לה, מה היא צריכה ממנו? כאשר פועלים על פי הרצונות שלה – היא לא תיפגע. ואם היא לא רוצה, זכותה המלאה. בשונה מפורנוגרפיה – שם הנשים תמיד מעוניינות, תמיד מסוגלות, תמיד משתוקקות, במציאות זה ממש לא נכון. נשים וגברים שונים מהאחד לשני, ובכל תקופה בחיים עשויים להתגבר או להפחית במידת החשק ובסוג הפעילות המינית המועדפת עליהם.

סימנים המעידים על התמכרות לפורנו

אז מה עושים במקרים של התמכרות לפורנו? ובכן, השלב הראשון הוא בכלל להבין אם אכן קיימת התמכרות כזאת ואת זה אפשר לדעת על ידי בחינה של מספר סימנים, כאשר ככל שיש יותר סימנים ביחד ובעוצמה גבוהה יותר – כך הסיכוי שזו התמכרות גבוה יותר. כלומר אל תנסו לאבחן את עצמכם – אלא רק תעריכו אם הסיכוי שלכם גבוה או נמוך, ולפי זה תפנו לאיש מקצוע מוסמך שיבנה אתכם תוכנית אישית מותאמת לפי הצרכים האישיים שלכם. הסימנים ההם למשל: 

 • אובססיה: תחושה של רצון עז לצפות בפורנו, כמעט תמיד שאינה נשלטת, עד כדי אי הצלחה להמשיך בפעולות אחרות עד שלא נגשים לצפייה. הרצון העז נוכח ומפריע במשך רוב שעות היום, כמעט בכל יום במהלך השבוע.
 • הסלמה של הצורך: כמו כל התמכרות אחרת, גם במקרים של התמכרות לפורנו, לרוב המכור חווה תחושה של צורך לצפייה גוברת וגדלה, ארוכה יותר, בתדירות קרובה יותר ויותר עם תכנים עוצמתיים יותר ויותר. 
 • השפעה על מערכות יחסים: כאשר הצפייה בפורנו משפיעה על מערכות יחסים, למשל כאשר חלה ירידה בתשוקה המינית בין בני זוג או כאשר ההתמכרות מונעת פעילויות ובמפגשים חברתיים שהיו נעימים בעבר לפני ההתמכרות.
 • ניסיונות כושלים להפסקה: אנשים שרוצים ומנסים להפסיק ולמרות הרצון נכשלים, במשך תקופה ארוכה של כמה חודשים לפחות. 
 • אובדן שליטה: המשך בצפייה בפורנו גם כאשר ההרגל הזה מביא להשפעות שליליות בחיים. למשל הפסקה של תחביבים, פגיעה בעבודה ובסדרי החיים באופן כמעט קבוע ומשמעותי (שינה, אכילה, פעילות גופנית, צחצוח שיניים, עמידה במשימות בלימודים ועוד).
 • הסתרה ומניפולציות: רבים מהמתמודדים עם התמכרות לפורנו מספרים על תחושה חזקה מאוד של דו-פרצופיות. של עולם נסתר מלא במיניות ששונה והפוך מהחזות החיצונית שלהם. מה שגורם לתחושת של בושה, דאגה גדולה מאוד מגילוי הסוד וזיוף.

שילובים של סימנים שונים וברמות שונות גומרים לרמת התמודדות שונה, לא כל ההתמכרויות לפורנוגרפיה הן באותה הרמה. איך תוכל לדעת יותר בוודאות האם ומה רמת ההתמודדות שלך? כמובן שחשוב לפנות לסיוע מקצועי בנקודה הזאת, אבל בשלב הראשון אפשר בהחלט לנסות ולבחון בעצמכם מה רמת ההתמודדות שלך. כאן תמצאו שאלון התמכרות לפורנו שיעזור לכם להבין אם גם אתם סובלים מתלות. אבחון מלא ואישי אפשר לעבור רק על ידי פסיכיאטר או פסיכולוג שמומחים בהתמכרויות, אך רבים חוששים להגיע לאבחון מספק שהם באמת מכורים. לכן רבים מעדיפים לקבל הערכה על ידי המבחן, להרגיע את החששות ולקבל המלצות שמתאימות לרמת ההתמודדות שלהם.

הפסקת הצריכה של תוכן פורנוגרפי היא תהליך שלוקח זמן

אם אתם נמצאים בנקודה הזאת ומעוניינים להפסיק את ההרגל, חשוב מאוד לומר בשלב הזה שהפסקת צריכה של תכנים פורנוגרפיים היא תהליך שלוקח זמן. ממש כמו שהתמכרות היא לא דבר שקורה ביום אחד, כך למעשה גם תהליך הגמילה ממנה. חשוב לגשת לתהליך באורך רוח, נחישות ומוטיבציה ולהבין שזה משהו שעשוי לקחת זמן. לכן ההמלצות החשובות ביותר לגמילה איכותית וארוכת טווח – הן לייצר מעקב אישי, לעבוד עם הכלים המוכחים כיעילים ומנוסים על אלפי אנשים בעולם, להשקיע רבות בחידוש והוספת המוטיבציה לכל אורך התהליך ולשפר את אורח החיים הכללי כבסיס לשינוי.

טיפול מיידי: כיצד להפסיק לראות פורנו בטווח הקצר? 

כאמור, גמילה שלימה שמחזיקה מעמד לאורך טווח היא דבר שמצריך עבודה והתמדה. בפסקה הבאה נפרט על צעדים חשובים שיעזרו במסע ההדרגתי הזה. אבל באותה נשימה, אם אתם מעוניינים להפסיק או לצמצם בטווח המיידי דחפים קטנים או בינוניים, יש מספר צעדים שתוכלו לעשות כבר עכשיו: בשלב הראשון מומלץ לחסום כל גישה לאינטרנט ולמחוק כל תוכן פורנוגרפי שקיים אצלכם במחשב או בטלפון (גם אם בסוף תבטל אותם, לעיתים צמצום ההיצע מקל על הדחף ומצמצם את התדירות). כשעולה צורך אפשר לתרגל נשימות או לתעל את הצורך לעיסוק אחר כמו בישול, קריאת ספר או אפילו מקלחת קרה (לא תמיד זה יעבוד, אבל אפילו במעט הפעמים שזה כן יעבוד – השגת עוד חלק בדרך לחופש). נוסף לאלה פעילות גופנית היא דרך מעולה לפרוק אנרגייה ולשחרר את הגוף ממתחים שנובעים מהתמכרות או שמגבירים את הצפייה בפורנוגרפיה לכן כדאי להכניס באופן קבוע כמה שכיבות שמיכה, קפיצה בחבל או הליכה בפארק כפעולת מנע. מעבר לכך, ואם הדבר מתאפשר, אפשר לשתף אדם קרוב שאתם סומכים עליו ולדבר איתו כשהדחף צף. אפשר לנסות גם את אפליקציית SOS של GYE במצבי חירום של דחף מיידי, ריכזנו שם עשרות כלים, הדרכות קוליות, סרטונים מחזקים, משחקים וטיפים. והכל בחינם. 

כעת, בואו נדבר על הצעדים לגמילה יציבה ויעילה. 

להפסיק לראות פורנו לנצח: 10 טיפים להפסיק לראות פורנו

אם אתם מעוניינים להפסיק צפייה בפורנו לחלוטין, הינה עשרה טיפים שיעזרו לכם להתחיל את המשימה המורכבת הזו ברגל ימין ועם הרבה יותר סיכויים להצלחה והתמדה:

תכנון מראש

הפסקת צפייה בפורנו היא משימה רצינית וכדי להצליח בה חייבים לתכנן מראש. יש לשרטט לוח זמנים ברור ולהגדיר תגובה לכל מצב, למשל – מה עושים כאשר הדחף לצפייה עולה סתם כך באמצע היום. בארגז הכלים שלנו, תוכל למצוא כלים כמו “שלושת המעגלים”, ו”תוכנית טיסה” שיעזרו לך לתכנן בצורה נכונה את סדר היום שלך והתגובות לדחפים מיניים.

התקנת חוסם פורנו

מומלץ בחום להתקין תוספים במחשב ובטלפון הנייד החוסמים אתרים שמציגים תוכן פורנוגרפי. כמובן שאפשר לעקוף את זה, אבל המחסום הזה הרבה פעמים עוזר להרוויח קצת זמן בין הדחף, לבין הצפייה בפועל, שבה אתה יכול לשקול שוב מה אתה באמת רוצה לעשות, לאמן את המוח ביכולת להתאפק עוד כמה דקות ולהצליח לנשום עמוק קצת.

הצטרף לתוכנית 12 צעדים

הדרך המנוסה והמומלצת על ידי מכורים רבים להפסקת צפייה בפורנו נקראת תוכנית 12 צעדים. זוהי תוכנית חינמית, ותיקה ועוטפת הכוללת ליווי וסיוע ועוזרת לאנשים להתמודד עם התמכרות לפורנו ומין. 12 הצעדים אינו מתאים לכל רמות ההתמכרות, בכדי לבדוק אם זה מתאים לך, בדוק את רמת ההתמודדות שלך כאן.

לעסוק בפעילות גופנית

פעילות גופנית תעזור בטווח הקצר להפיג את החשק המיידי ובטווח הארוך תשחרר הורמונים בגוף של רוגע והנאה שיפחיתו את הצורך בסיפוק שמגיע מצפייה בפורנו. 

מדיטציה

מדיטציה היא טכניקה שעוזרת לתרגל שליטה ברגשות ובמחשבות וזה משהו שבהחלט יכול לעזור. אפשר למצוא מדיטציות כמו גלישת דחפים, נחיתה בטוחה, ועוד, בארגז הכלים שלנו.

הצטרפו לתוכנית 40 מפתחות להצלחה בחופש מפורנוגרפיה

מאחר והשינוי הרצוי לוקח זמן – לפעמים מאוד יכול לעזור לקבל תקציר של העקרונות הכי בסיסיים. או לעשות משימה יומית קצרה של עד 5 דקות השקעה ביום. לכן ריכזנו עבורכם את 40 המפתחות הכי חשובים, הסודות המקצועיים של המומחים שלנו, כדי שגם האנשים העסוקים ביותר יוכלו לעשות צעד קטן להתקדם בלי הרבה מאמץ. תוכלו להירשם בחינם בקישור הבא.

שתפו אנשים קרובים

תמיד מומלץ לשתף עוד מישהו גם בהתמכרות וגם ברצון להפסיק. זה יכול לעזור גם לבדידות ולבושה הענקית שמכורים רבים סובלים ממנה. זה גם יכול לעזור להרגיש אחריות לעמוד במילה שנתת למי ששיתפת איתו. רבים מתביישים להיחשף ולהודות בהתמודדות שלהם, לכן מעט מאוד גברים יודעים שאחוז גבוה מהאנשים סביבם מתמודדים כמוהם. לכן יצרנו את הפורום של GYE. משתמשים רשומים יכולים לקרוא, לכתוב ולהגיב בצורה אנונימית לגמרי על הקשיים וההצלחות שלהם בתהליך הגמילה והשחרור מההרגלים השליליים של הפורנוגרפיה. אם תרצו – תוכלו גם לחפש שותף אנונימי בפורום, מידע נוסף על זה בקישור המצורף כאן.

יומן הצלחות – עדכון יומי

תיעוד ההתנהגות שלכם ביומן לאורך זמן יבהיר לכם איפה אתם צריכים לעשות התאמות בתוכנית שלכם ואיפה היא עובדת כמו שצריך. זה יאפשר לכם גם לראות מתי ואיפה הצלחתם להתנגד לדחפים, שזאת גם סיבה לחגוג. מעקב יומי אחרי ההצלחות שלכם יעזור לכם להישאר עם מוטיבציה גבוהה ולשמור על עקביות במסע שלכם אל החופש. כדאי לכם לשריין בכל יום זמן – חמש דקות – כדי לתעד את האירועים שקרו יום קודם. כן, כמובן שרצוי לחגוג ולשבח את עצמכם על כל הצלחה קטנה שהייתה. גם אם חד פעמית. גם אם הצלחתם להתאפק עוד 5 שניות, זו הצלחה קטנה שמחזקת את החלק במוח שלכם שיכול לעצור ולבחור באופן חופשי.

אמצו תחביבים חדשים

קריאה, ריקוד, אומנויות לחימה, אומנות או כל דבר אחר שעושה לכם טוב. באופן הזה אפשר לנתב את הדחפים ואת התשוקות לעשייה חיובית. שימו לב לבחור במשהו שקל להתחיל, שמעניין ומושך אותך מאוד וכמובן שלא גורם לגירויי מיני. אל תלך לגלוש על גלים או להליכה על טיילת שצמודים לחוף ים מעורר מינית.

הימנעו מהלקאה עצמית

זכרו שהתהליך הוא ארוך ושיש נפילות בדרך. אם תלקו את עצמכם ותיפלו למרה שחורה מלווה באשמה ובבושה בכל פעם שאתם נכשלים, יהיה לכם קשה להצליח בטווח הארוך. הזכירו לעצמכם שאתם בני אדם ושלא משנה כמה פעמים נופלים, תמיד אפשר לתקן. 

לסיכום 

אם רוצים ומוכנים לעבודה קשה, בהחלט אפשר להיגמל מהתמכרות לפורנו ואנשים רבים מצליחים בכך בסופו של דבר. אם גם אתם סובלים מהתופעה, כאן באתר תוכלו למצוא כלים מעולים ותוכנית מקצועית שתעזור לכם במקביל לטיפול מקצועי או קבוצת תמיכה. אתם מוזמנים לקרוא עוד ולקבל מידע נוסף. בהצלחה!

בחן את עצמך

בדוק איפה אתה על הרצף בין נפילות להתמכרות בעזרת 7 שאלות פשוטות (3 דק'), וקבל המלצות אישיות בדרך שלך לחופש מפורנוגרפיה.

אנונימי

חינמי

מוכח מחקרית

התחל עכשיו

רוצה להשקיע בשינוי?

מחקרים מראים שהרבה יותר קל ויעיל להפסיק צפייה קבועה בפורנוגרפיה בעזרת כמה כלים ממוקדים.

מה תקבל?

 • תקבל בחינם: תוכנית מקיפה ומקצועית
 • תלמד: לזהות את הגורמים
 • תלמד: לצמצם את האתגר
 • תלמד: להתגבר גם על דחף חזק
 • תקבל בנייה הדרגתית ויציבה של היכולות שלך

כולל בונוסים בשווי מאות דולרים:

מעקב יומי

מדיטציות

סרטונים

דפי עבודה

סטטיסטיקות

הירשם בחינם

חופש מפורנו - לאנשים עסוקים

יצרנו אתגר אימיילים, במיוחד למי שרוצה לעבוד קצר, לעניין, מסודר ומקצועי:

משימה יומית חדשה
העקרונות הכי חשובים
בלי בזבוז זמן
התקדמות מסודרת - מהבסיס למעלה
חינם!
מידע נוסף

חופש מפורנו - לאנשים עסוקים

יצרנו אתגר אימיילים, במיוחד למי שרוצה לעבוד קצר, לעניין, מסודר ומקצועי

משימה יומית חדשה

העקרונות הכי חשובים

בלי בזבוז זמן

התקדמות מסודרת - מהבסיס למעלה

חינם!