מאמרים

הכל זה בעצם שאלה אחת: סיימת? הנה תמצית של כמה מהשאלות שנידונות כאן בהרחבה: האם אני מכור, כמה צריך להשקיע בהחלמה, איזו שיטה מתאימה לי, מה עם הבחירה החופשית, למה לא מספיק התורה?, ובעצם כל השאלות האלו מצביעות בעצם על מצב שבו עוד לא הגעתי לקרקעית ועדיין לא רע לי מספיק כדי לקחת את החיים שלי ברצינות. מכיון שזה המצב, אני שואל הרבה שאלות טובות מאוד, ומשתתף בדיונים ערים וחשובים בנושאים הבוערים, אבל דבר אחד אני לא עושה: אני לא מחלים.
קרא עוד

נקי היום - ביג דיל... אז נשארתי היום נקי, וכבר צפות ועולות מחשבות העמלק: כמה זמן זה יחזיק? מה זה שווה באמת?ובשביל מה, אם מחר אפול? אז נשארתי נקי.... ביג דיל.
קרא עוד

חשיפה עצמית - הדרך להחלמה אחד הדברים הכי משונים בתוכנית הוא שבשלב הראשוני עיקר העיסוק שלנו אינו בפעולה כזו או אחרת - לסגור את המחשב, לזרוק את כרטיס הרשת, לעבור לחברה כשרה, לרכוש תוכנת סינון. כל הדברים האלה חשובים מאוד, אבל כפי שמוכר לרובנו, או לכל הפחות לי, זה לא היה מספיק.
קרא עוד

למצוא את פך השמן הטהור נס חנוכה שונה מהותית מכל הניסים שאנו מכירים. נצחון של מעטים וחלשים על רבים וחזקים, הוא נס לא קטן. למרות זאת לא בשבילו אנו מציינים את ימי החנוכה, זהו עוד משהו בתוך העניין. הנס המרכזי והעיקרי, הוא נס פך השמן.
קרא עוד

סיפור מופלא על יחסו של הרב שטיינמן לנפילות יום אחד נכנסתי עם בעל תשובה אחד למרן הרב שטיינמן, אותו בעל תשובה היה בעל תשובה גמור. אותו בעל תשובה היה מתמודד ונופל, ושוב מתמודד ושוב נופל, ושוב הנפילה הייתה עד עמקי שאול, ומדובר באחת העברות הכי חמורות שבתורה.
קרא עוד

שעשה לי נס - בימים ההם בזמן הזה לפני שש שנים, בלילה הראשון של חנוכה הדלקתי נרות עם המשפחה והייתי אדם שבור. הייתי שם בגופי, אבל בנשמתי הייתי הרחק הרחק משם. לא הייתי "נוכח", הרגשתי פיצול אישיות נורא, ובעיקר - הייתי חסר תקווה.
קרא עוד

רעל ושמו ויכוח אז היכן הבעיה ב"לרצות" אחרים? הבעיה היא בדיוק באותו מקום בו זה משבש את התפקוד הנורמלי. מותר לדבר יפה, מותר גם לא לומר בדיוק את מה שחושבים. אבל אסור להפוך את זה למשהו שיפריע להתנהלות תקינה של חיינו. כאשר הנחמדות הופכת לצורך אובססיבי הולכים ומצטברים כעסים וטינות המשבשים את שיווי המשקל של חיינו.
קרא עוד

לאפשר לנס הזה להתרחש אחד משירי הילדים לחנוכה, כולל הודאה "על הניסים ועל הנפלאות אשר חוללו המכבים", במקום "על הניסים ועל הנפלאות שעשית לאבותינו". והדבר אינו מקרי.
קרא עוד

או הכל או כלום בהרבה שטחים של החיים, השיטה של "או הכל או כלום" היא שיטה גרועה מאוד לנהל חיים נורמליים. מי כמונו המכורים מכירים את השיטה הזאת מנסיון אישי ויודעים עד כמה היא לא מוצלחת ולא מובילה להישגים אמיתיים. אבל יש מקום אחד שבו זה נכון לחלוטין, והשיטה הזאת ממש של "או הכל או כלום" היא הדבר היחיד שעובד עבורי.
קרא עוד

כשהמכור תקוע לבדו בבור מכור נפל לבור עמוק ולא הצליח לצאת החוצה. במקום עבר איש עסקים ששמע אותו זועק לעזרה, והוא עזר כפי שהוא יודע לעזור: זרק לו סכום כסף הגון ואמר לו לקנות לעצמו סולם כדי לצאת החוצה, אבל המכור לא יכל כמובן לקנות סולם כשהוא תקוע בבור...
קרא עוד

הרב טברסקי מדבר על החלמה ורוחניות ישנם אנשים שמצליחים להפסיק לעשות שימוש בהתמכרות שלהם, אבל זה עדיין לא אומר שהם יצאו מזה, שהם בהחלמה. היום הוא לא שותה, צורך או משתמש , אבל אין שום דבר שהשתנה מהתקופה שבה אותו אדם פעל על ההתמכרות שלו. הוא יבש אבל הוא לא נקי.
קרא עוד

למה דווקא אני? האמת שהשאלה הזאת של "למה דוקא אני", לא מטרידה אותי באופן קבוע, אבל בפירוש מפעם לפעם אני לא יכול שלא להרהר בכך. כל זמן שמדובר סתם בשאלה תיאורטית זה לא בעייתי, אבל כאשר זה הופך לנושא שגורר אשמה והרבה רגשות שליליים נוספים - זה כבר מסוכן לי.
קרא עוד

החיים כמשחק מחשב שאלתי את עצמי, מה גרם לי להשאר נקי מהיום שאני כאן? בד"כ הייתי עונה, שעבדתי את הצעדים, עשיתי מה שאמרו לי, החברים ועוד, כל זה נכון. אבל, יש הרבה שעושים כמוני ולא מצליחים. את התשובה מצאתי במשחקי המחשב, אותו משחק שהחבר התמכר אליו במשך שבוע, וביטל את זמנו ושפיותו.
קרא עוד

כל אחד עם סוג ההתמודדות שלו יש אנשים שה' מבקש מהם תורה ומצוות על מי מנוחות, ויש כאלה שהוא מבקש מהם סערת קרב ודבקות מתוך קושי. אנשים כאלה – אם יתעלמו מתפקידם וייעודם המיוחד – יפספסו את נקודת הקשר העמוקה ביותר שלהם עם ה' יתברך.
קרא עוד

הכאב שלי הוא הכאב שלך עכשיו אני מבין למה אני בא לקבוצות. הזיכרון המתגבר למה אני לא רוצה לחזור, יחד עם היכולת להרגיש באמת מה שכיסיתי כל חיי בשימושים מעורפלים, ולהסתכל לעצמיותי בעיניים מפוכחות. זו האהבה שאני חווה שם על הכיסא, עם המסרים הוופלות והמיץ.
קרא עוד

גם בדור המיקרוגל - בלי התמדה אין תוצאות בהתמודדות עם התאווה אנחנו מצפים לאיזה טריק שנוכל להשקיע זמן קצר באופן חד פעמי ואז נשתחרר מזה לנצח. הבעיה היחידה היא שאין כזה טריק. אולי בעתיד ימציאו משהו כזה אבל בינתיים לא הצליחו. הדרך להצלחה עוברת דרך התמדה והשקעה, ומי שמתמיד ומשקיע - גם מצליח.
קרא עוד

ניקיון של שנה ביום חמישי בבוקר, אחרי שאני מצהיר את ימי הנקיון שלי בחסד אלוקים 360 יום, מתקשר אלי חבר ושואל: "מתי הציון דרך שלך?" אז התעוררה לי השאלה, מתי זה ציון דרך שנה, לאחר 12 חודש, או לאחר 365 ימים כשמתמלאים ימי השנה?
קרא עוד

איך לא לשכוח את הכאב? לאט לאט ככל שצוברים ימי נקיות אני נוטה לשכוח למה הגעתי לתכנית. השיכחה היא כלי מדהים המאפשר לי להמשיך בחיים למרות הסבל שעברתי והקשיים, דמיינו לעצמכם אדם ללא שיכחה, מרוב חרדות ופחדים הוא היה מסתגר בבית.
קרא עוד

אני בוחר בסיפור אחר המחלה שלי מספרת לי כל מיני סיפורים, שאני מושלם, ויחד עם זאת דפוק. שאני מחלים, אבל מותר להיות גם חולה מדי פעם. שאני עושה צעדים ואולי אפשר יום אחד חופש. שאני הולך לקבוצות אבל לא חייב להיות מחובר.
קרא עוד

התייאשת? ברוך הבא לצעד הראשון ייאוש וכניעה זה לא אותו דבר, אבל בדרך כלל הדרך אל הכניעה עוברת דוקא דרך הייאוש. הכניעה מביאה איתה תקווה, אבל לפני שאנחנו יכולים להתחיל להאמין שיש לנו סיכוי, אנחנו בדרך כלל עוברים דרך הייאוש הטוטאלי ומאבדים כל תקוה. כמו גרעין שצריך להירקב לגמרי כדי שיתחיל לצמוח, כך אנחנו עוברים תהליך דומה שרק מתוך החושך אנחנו מגיעים אל האור שבקצה המנהרה.
קרא עוד

לעבור שינוי ולהמשיך לתחזק אותו השאיפה הראשונה שיש לכל אחד שמגיע לשמור עיניך היא לעבור איזה קסם שישפיע עלינו לתמיד, וכך נוכל להמשיך הלאה בחיים ולשים את כל הסיפור הזה של הנפילות מאחרינו. גם אם אנחנו קצת יותר מציאותיים ומבינים שאין באמת קסם כזה, אנחנו עדיין מחפשים תהליך (עדיף שיהיה קצר ככל האפשר) שנעבור אותו ובסופו נקבל את השחרור המיוחל.
קרא עוד

ללכת לקבוצה זה לא עונש כמעט שש שנים אחרים שהגעתי לתכנית, למה אני בעצם ממשיך ללכת לקבוצות באופן קבוע? השאלה הזאת היא בעצם אותה שאלה (רק במילים אחרות) ששואלים רוב החברים כאשר הם מגיעים לתכנית: עד מתי אצטרך ללכת לקבוצות? כשבעצם מה שמסתתר בתוך השאלה זה ההנחה שקבוצה זה מעין "עונש" על המצב שלי, ולכן כעת אני צריך לשלם את חובי לחברה בכך שאשתתף במספר מסויים של קבוצות.
קרא עוד

הקנאה והתאווה מוציאין את האדם מן העולם "הקנאה והתאווה מוציאין את האדם מן העולם", משהו לא היה ברור לי במשנה הזאת תמיד. איך זה קשור? מילא "הקנאה והכבוד" - הם תכונות שהולכות ביחד, אבל מה הקשר כאן לתאווה? איך קשור תאווה וקנאה, זה לא היה ברור לי. אני מכיר אנשים שאוהבים כבוד ואין להם תאווה ואנשים קנאיים שאין להם תאווה, וכן הפוך. לא יודע, משהו היה מוזר.
קרא עוד

רצון לתפילה זה לא תפילה כשאני חסר אונים מול התאווה ומול החיים, הפיתרון הזמין בשבילי 24/7 היא לפנות לאלוקים ישירות ולבקש ולהתחנן אליו – שהוא מלוא הכוח והוא מנהל אותי ואת חיי ואת רגשותיי. הוא ורק הוא יכול לקחת ממני או להרגיע את האובססיה לתאווה או כל דבר שמעיק עליי בחיי היום יום.
קרא עוד

סוללה חלשה, נא להטעין! לעיתים אני שוכח להטעין את הטלפון בלילה. בבוקר כשאני לוקח אותו לעוד יום עמוס הוא עדיין אותו מכשיר. השיחות קולחות והכל בסדר חוץ ממד הסוללה שנמצא כבר לקראת הסוף. אם אני לא מתאמץ לשים לב לכך הכל ממשיך כרגיל עד שלפתע מתחילים צלילי ההתראה. כשגם לכך אני לא מתייחס מתנתקת השיחה בדיוק בשלב הקריטי ביותר (חוק מרפי...) האם לא ידעתי שזה יקרה? האם באמת חשבתי שיקרה נס והטלפון יטעין את עצמו בצורה סולארית?
קרא עוד