כ"ב שבט התשע"ח

דור המיקרוגל: הכאב בעתיד לא מרתיע

נכון שהפורנו גורם לתחושה טובה, ונכון גם שהוא עוזר לברוח מהרגשה רעה, אבל הרי אחרי הנפילה הוא גורם להרגיש כל כך רע, אז למה אדם ימשיך לצפות אם הרווח המידי הוא קטן, וההפסד בהמשך הוא גדול?

אחת הסיבות לכך היא שהתרגלנו לעולם שבו הכל "כאן ועכשיו", וכחלק מזה למדנו להעדיף רווח קטן ומיידי, על פני רווח גדול בעתיד. אנחנו מעדיפים אוכל פחות בריא שיגרום לנו בעיות בריאותיות בעתיד, העיקר שלא נצטרך לטרוח בהכנת אוכל או אפילו להמתין בתור, אנחנו מעדיפים לזהם את העולם בלי להתחשב בתוצאות, העיקר שנוכל ליהנות כאן ועכשיו מנוחות מרבית. הגישה הזאת מאפיינת את העולם המערבי במאה העשרים ואחד, והיא חלחלה עמוק לתוך החיים שלנו ומשפיעה כמובן גם על הדרך שבה אנחנו מתמודדים עם המשיכה והפיתוי של הצפייה בפורנו.

למעשה, הרצון שהכל יהיה "כאן ועכשיו" הוא טבעי וככה אלוקים ברא אותנו. המוח שלנו "מתוכנת" להעדיף את הרווח הקטן והמידי על פני הרווח הגדול והמאוחר, אלא שביחד עם זה אלוקים נתן לנו אפשרות להתגבר על הדחף הטבעי הזה, ולהתנהג הפוך מהדף הזה. בני האדם, בשונה מבעלי החיים, לא חייבים לפעול רק לפי הדחפים הטבעיים שלהם, והם מסוגלים לפעול אפילו הפוך מהם, כאשר הם יודעים שהדחף הטבעי פועל לרעתם.

במחקר מפורסם נתנו לילדים ממתק מרשמלו, והציעו בפניהם שתי אפשרויות: א. לאכול את הממתק מיד. ב. להמתין רבע שעה ולקבל שתי חתיכות מרשמלו. השאירו את הילדים לבדם בחדר וצפו בהם, ולאחר מכן בדקו מה עלה בגורלם של הילדים שהצליחו להתאפק, לעומת אלו שלא עמדו בפיתוי והעדיפו רווח קטן ומיידי. מתברר שאלו שהצליחו טוב יותר בדחיית סיפוקים, היו אלו שכאשר גדול הצליחו טוב יותר בעבודה, בזוגיות ובחיים בכלל.

כך קורה שאנחנו מרגישים רע או לחלופין פשוט מרגישים משיכה ורצון עז לצפות בפורנו, ולמרות שאנחנו יודעים היטב שהרווח המידי כעת לא שווה את הכאב הגדול שנסבול ממנו בהמשך, אנחנו מעדיפים את הרווח הקטן והמידי, ומתעלמים במודע מהתוצאות שיגיעו בהמשך.

הרבה פעמים אנחנו מדחיקים את הידיעה הזאת, ולפעמים אנחנו עושים הרבה מעבר לכך וממש משקרים את עצמנו ש"הפעם זה יהיה אחרת", ומבטיחים לעצמנו שהפעם באמת נרגיש טוב ונהנה מהנפילה, אבל עמוק בתוכנו אנחנו יודעים שזה לא נכון, ושגם הפעם, ברגע שאחרי, נרגיש רע כל כך, שנרצה להיבלע באדמה. פעמים אחרות אנחנו משקרים את עצמנו בדרכים אחרות, לפעמים אנחנו מנסים לשכנע את עצמנו שבעצם אין שום דבר רע בפורנו, או שזה מפריע לנו רק בגלל שאנחנו דתיים/חרדים/נשואים וכן הלאה וכן הלאה, אבל למעשה זה לא משנה בכלל, כיון שבשורה התחתונה הנפילה גורמת לנו להרגיש רע, והמחשבות האלו הן רק אשליה ותירוץ להצדיק את השגת ההנאה הזמנית על פני ההפסד הגדול בהמשך.