כ"ט שבט התשע"ח

עיוות של התפיסה של קיום יחסים

אנחנו רוצים להפסיק את הנפילות בגלל הכאב שהן גורמות לנו, בגלל התסכול שאנחנו חשים, בגלל פיצול האישיות שקורע אותנו מבפנים כאשר אנחנו פועלים נגד כל מה שאנחנו מאמינים ונגד הערכים שלנו, אבל יש סיבות נוספות שבגלל חשוב שנפסיק את הנפילות. הסיבות האלו לפעמים פחות ברורות, אבל הן לא פחות חשובות, כיון שמדובר על השפעה הרסנית שיש להמשך הצפייה שלנו בפורנו על דברים מאוד מהותיים בחיים שלנו, כמו למשל פגיעה חמורה במערכת היחסים ובזוגיות שלנו, דבר שכמובן כל אחד היה רוצה למנוע.

הפורנו הוא עולם השקר. אין שום דרך אחרת להגדיר את המציאות המדומיינת אליה אנחנו נחשפים כאשר אנחנו ממלאים את הראש שלנו באין סוף תמונות ומראות שצולמו במטרה להציג לנו מציאות שלא קיימת. בעולם הרגיל, העולם האמיתי שבו אנחנו חיים, קיום יחסים מגיע מתוך השקעה וזאת פעולה שמצריכה קירבה, נתינה, התחשבות בזולת ועוד ועוד. כשאנחנו נמצאים במערכת של נישואין, אין כמובן כפתור שאפשר ללחוץ עליו ולקבל תמיד את האפשרות לקיים יחסים, אבל בעולם של הפורנו יש גם יש. בכל רגע נתון, אנחנו יכולים להיכנס לאינטרנט, ובלי שום השקעה, אנחנו בתוך זה. אין צורך לתת שום דבר, אין שום השקעה, אין התחשבות ואין קירבה.

אבל זה לא רק העובדה שאנחנו לא צריכים להתאמץ ולהשקיע, אלא גם מה שאנחנו רואים על המסך - גם הוא לא אמיתי. עולם הפורנו מציג לנו תמונה מסוימת על איך נשים נראות, איך מקיימים יחסים, מי נהנה ממה ומתי, אבל התמונה הזאת לא ריאלית, היא מעוות לחלוטין. כמובן מדובר בשחקנים ושחקניות שמציגים לפי מה שאומרים להם להציג, וגם אחרי זה הכל נערך במחשב כך שנקבל את התמונה שאותה המפיקים רוצים שנראה. הבעיה היא שכאשר אנחנו צופים בזה שוב ושוב, אנחנו מתחילים להאמין שכך אמורים להיראות יחסי מין, כך אמורים להיראות נשים, ואנחנו רוצים שהיחסים שלנו ייראו אותו דבר, מה שכמובן בלתי אפשרי.

גם אם אנחנו חושבים שאנחנו משאירים את הפורנו מחוץ לחדר השינה, המציאות היא שזה משפיע עלינו בצורה חזקה מאוד, בציפיות שלנו מעצמנו, מהאישה שלנו, מתדירות קיום היחסים, מהאופן של קיום היחסים, מההנאה שלנו מכך וכן הלאה. מחקרים רבים מוכיחים בצורה שאינה משתמעת לשתי פנים שגברים שצופים בפורנו סובלים בזוגיות שלהם ולא מצליחים ליצור קשר אינטימי אמיתי עם נשותיהם במסגרת של קיום יחסים. הרבה פעמים התפיסה המעוותת שלנו כלפי יחסי מין מביאה אותנו לדרישות לא הגיוניות מהאישה שלא מבינה מאיפה הבאנו את הרעיונות המוזרים האלו. כאשר העולם האמיתי שבו אנחנו נמצאים לא מצליח להתחרות עם העולם המדומיין שאליו נחשפנו, אנחנו מתאכזבים ועלולים לחשוב שהאישה שאיתה התחתנו אולי לא מתאימה לנו כיון שהיא לא באמת יכולה להיות משקל נגד לכל המבחר אליו אנחנו יכולים להיחשף בלחיצת כפתור.

אבל גם בלי קשר לכך שמה שאנחנו רואים בפורנו זה מעוות ולא אמיתי, עצם העובדה שאנחנו יכולים להיחשף לכל כך הרבה וידאו ותמונות שבהם יש כל דבר קיצוני שאפשר להעלות על הדעת, היא סיבה מספקת לפגיעה ביחסים שלנו במערכת הזוגית. אדם שנמצא במסעדה יוקרתית ביותר ויכול לאכול בלי חשבון מכל מנה שיבחר מכל שף גדול, יתקשה כמובן ליהנות מארוחה מושקעת של אשתו, גם אם היא תתאמץ מאוד, כיון שהיא פשוט לא יכולה להתחרות מול המבחר והשפע שקיימים בעולם.