למה אני נמשך לזה ולא מצליח להפסיק?

נניח שלוקחים חולדה ומכניסים אותה לכלוב. החולדה מתחילה להסתובב ופתאום מגלה דוושה, היא לוחצת עליה ובאותו רגע נפתח פתח בכלוב ומוכנס לכלוב מזון שהיא מאוד אוהבת. בתחילה היא לא מקשרת בין הלחיצה על הדוושה לבין המזון שהוכנס לכלוב, אבל כשהיא לוחצת פעמים נוספות ובכל פעם אחרי הלחיצה היא מקבלת מזון, היא “קולטת” שהלחיצה משתלמת, וממשיכה ללחוץ על הדוושה שוב ושוב. למעגל הפשוט הזה קוראים “חיזוק חיובי”, והוא נכון בראש ובראשונה עלינו, בני האדם. כאשר אנחנו עושים פעולה מסוימת והיא מניבה תוצאות חיוביות, אזי הנטייה הטבעית שלנו היא לחזור על הפעולה שוב ושוב.

זה מה שעומד בבסיס של הרצון שלנו לחזור לצפייה בפורנו ולאוננות: בפעם הראשונה שצפינו בפורנו, המוח שלנו הוצף בחומר כימי שנקרא דופמין והרגשנו הרגשה של “היי” שגרמה לנו תחושה מאוד נעימה. מהר מאוד קישרנו בין הצפייה בפורנו לבין התחושה הזאת, ובדיוק כמו החולדה שמתחילה ללחוץ על הדוושה שוב ושוב, גם אנחנו התחלנו לחזור לפורנו שוב ושוב.

ישנם מעגלים בסיסיים במוח שבהם אנחנו מרגישים הנאה, בין אם זה הנאה משקיעה יפה, מארוחה טעימה או מרווח כספי בלתי צפוי. כל אחד מהדוגמאות האלו, וכמובן כל דוגמה דוגמה אחרת, יכולה להיות שונה מבחינת הפעולה שגורמת לנו להרגיש טוב, אבל במוח מתרחשים אותם תהליכים, בין אם זה הנאה מאוכל, מזכייה בלוטו או מכל דבר אחר. ההרגשה הזאת שאנחנו יכולים לכנות אותה “הרגשה טובה” או “התעלות” או “היי”, היא למעשה הצפה של החומר הכימי הזה שנקרא דופמין.

אבל כמו שכל אחד יודע, לא כל הרגשה טובה היא שווה בעוצמתה. אפשר להרגיש טוב ברמה מתונה, ואפשר להרגיש טוב ברמה גבוהה כל כך שאנחנו יכולים לכנות את זה לפעמים “ריחוף”, או ממש הרגשה שבא אנחנו “שוקעים” בתוך המצב שגורם לנו להרגיש טוב. ההבדל בין ההרגשות הוא ההבדל בכמות הדופמין המופרש בתוך המוח שלנו. אם מופרש הרבה דופמין – נרגיש שחרור גדול, ואם יופרש רק מעט – נרגיש רק מעט שחרור. ישנן הרבה דרכים שבהן אלוקים נתן לנו אפשרות לגרום לשחרור של כמות גדולה של דופמין, אבל בני האדם לא הסתפקו בכך ויצרו דרכים לגרום להצפה גדולה יותר, הצפה שלא ניתן לגרום בדרכים רגילות. אחת הדרכים לכך היא שתיית אלכוהול או שימוש בסמים אסורים, שלמרות השינויים ביניהם, הפעולה הבסיסית שלהן שווה: הם גורמים לכמות עצומה של דופמין להציף את המוח.

זאת הסיבה שהחולדה חוזרת ללחוץ על הדוושה שוב ושוב, זאת הסיבה שבגללה אדם שזכה בלוטו פעם אחת ינסה את מזלו שוב ושוב, וזאת בדיוק הסיבה בגללה אנחנו חוזרים לצפות בפורנו פעם אחר פעם. מה שמשותף לכל הדברים האלו הוא הרגשה טובה של דריכות, שחרור, רוגע והתעלות שנגרמים בגלל ההצפה של החומר הכימי הזה במוח שלנו.

אחרי שטעמנו את ההרגשה הזאת, אנחנו רוצים לחזור ולהרגיש אותה עוד ועוד, ולכן חוזרים לפורנו ולאוננות שוב ושוב, בין היתר מכיון שכמעט לא ניתן לשחזר את התחושה הזאת בצורה טבעית. בדיוק כפי שהסמים גורמים לכמות עצומה של דופמין להשתחרר במוח, הרבה יותר ממה שאפשר להגיע במצבי חיים רגילים, כך גם הפורנו גורם לשחרור כמות עצומה של דופמין, הרבה מעבר למה שאנחנו יכולים להגיע בדרכים רגילות.

הפורנו כמפלט מקשיי החיים

תחשוב שאתה הולך ברחוב וגשם מתחיל לטפטף. אתה פותח את המטרייה ומיד מרגיש טוב יותר. מה יקרה בפעם הבאה שיתחיל לרדת גשם? כמובן, אתה תפתח את המטרייה שוב. או תחשוב על מצב אחר בו אתה נכנס לרכב ומתחיל בנסיעה בלי לחגור את חגורת הבטיחות, והרכב מתחיל לצפצף בקול מעצבן. אתה חוגר את החגורה ושקט משתרר, כמובן שבפעם הבאה תשתדל לחגור את חגורת הבטיחות כדי להימנע מאי הנעימות של הצלצול המעצבן.

העיקרון הפשוט הזה הוא המשלים של העיקרון הקודם, והוא נקרא חיזוק שלילי. אם אני עושה פעולה שגורמת לי להימנע מתחושה לא נעימה, התוצאה תהיה שאחזור על אותה פעולה שוב ושוב.

אחרי שאדם מתחיל לצפות בפורנו, הוא מגלה שבנוסף להרגשה הטובה שזה גורם לו, הצפייה גם יכולה לעזור לו לברוח מהרגשות ותחושות שליליות ולא נעימות. נניח שאדם מרגיש בודד, ובנוסף בדיוק קיבל נזיפה מהבוס במשרד, נקלע למריבה עם אשתו או קיבל ציון נמוך במבחן. אם הוא יצפה כעת בפורנו, הוא ירגיש שהתחושות הקשות נעלמות והוא שוב מרגיש טוב עם עצמו (עד אחרי הנפילה כמובן…). בפעם הבאה שהוא ירגיש רע, הוא יברח שוב אל הצפייה בפורנו כי היא הפכה להיות מחזק שלילי כל כך טוב. בדיוק כמו האדם שפותח מטרייה כדי לא להירטב וכמו האדם שחוגר חגורת ביטחון כדי לא לשמוע צפצוף מעצבן, אדם צופה בפורנו כדי לא להרגיש תחושה לא נעימה.

אין אדם שאין לו קשיים בחיים, וגם אם יש תקופות יפות, תמיד יגיע הרגע שבו אדם יחוש רע כל כך, שהוא יסכים לעשות כל דבר כדי להימנע מהתחושה הזאת. אף אחד לא אוהב להרגיש רע, ובדרך כלל אנשים יסכימו לעשות הרבה מאוד כדי להרגיש טוב, בפרט אם יש להם אפשרות זמינה שהוכחה כמוצלחת. אדם שהתרגל לכך שהפורנו ישמש לו בתור מפלט ובריחה, יתקשה מאוד שלא לפנות לצפייה בפורנו ברגע קשה בפעם הבאה שהוא יגיע.

פעמים רבות, אנשים שנגמלו מצפיה בפורנו מדווחים שהקושי הגדול ביותר שלהם הוא ההתמודדות עם החיים בלי האפשרות לפנות לפורנו, יותר אפילו מאשר החיסרון של התחושה הטובה שנגרמת מעצם הצפייה, כי יותר קל לוותר על התחושות הטובות מאשר להתמודד עם התחושות הקשות. פעמים רבות הבסיס לכך הוא כבר בילדות, כאשר אדם לא לומד להתמודד כראוי עם אתגרים, עם קשיים ועם רגשות שליליים, ואז כאשר הוא נתקל בפורנו ומגלה לכאורה פתרון שעובד כל כך טוב, הוא לא יכול להפסיק את הצפייה בכל פעם שהוא מרגיש רע.

ישנה בדיחה על אדם שהיה דופק את הראש שלו בקיר שוב ושוב, וכששאלו אותו למה הוא עושה את זה ענה: כל כך כיף לי להפסיק… ניתן כמובן לצחוק על האדם בבדיחה, אבל במידה מסוימת זה בדיוק מה שעושה האדם שצופה בפורנו כדי להפסיק להרגיש רע, כי הפורנו לא באמת גורם לנו להרגיש טוב אלא הוא רק גורם לנו שנפסיק להרגיש רע – עד אחרי הנפילה שאז נרגיש אפילו יותר גרוע.

זמינות ומהירות: למה דווקא פורנו?

אוקיי, אז הבנת שהפורנו גורם להרגשה טובה והוא גם עוזר להפסיק להרגיש רע, אבל כעת אתה שואל למה דווקא פורנו? הרי באותה מידה אפשר להימשך לסמים או אלכוהול, אבל זה אפילו לא מגרה אותך. שאלה טובה.

אחת הסיבות לכך שהיום כל כך הרבה אנשים מתמודדים עם הנפילות בפורנו הן פשוט מכיון שהוא הפך להיות זמין כל כך. אם בעבר, אדם שרצה לצפות בפורנו היה צריך ללכת לקנות מגזין, להסתכן שמישהו אחר יראה אותו, להכניס את זה לבית או למשרד, ובסיום הצפייה גם להיפטר מכך, היום אין צורך בשום פעולה כזאת, וניתן לצפות באנונימיות ובמהירות הישר מתוך הסמאטרפון או המחשב, ובסיכון קטן מאוד להיתפס. הזמינות היא לא ענין צדדי בכלל, ולמהירות יש חלק חשוב בכך שאנשים נמשכים דווקא לפורנו, יותר מאשר הרבה דברים שגורמים לאותן תחושות.

מחקרים מראים שאם ישנם שני סוגי סמים שגורמים בדיוק לאותה תחושה (כמו מורפין והרואין) אבל אחד מהם מהיר יותר מהשני (מכיון שהרואין מגיע למוח מהר יותר מאשר מורפין), אנשים יתמכרו לסם הראשון ולא לסם השני, אפילו אם ההבדל הוא של מספר דקות בלבד. המעגלים במוח שלנו מתוכנתים כך שהם רוצים להרגיש טוב “כאן ועכשיו”, ולכן אם אדם צריך לחכות כמה דקות כדי להרגיש את ההשפעה של הפעולה, הוא יעדיף פעולה אחרת שהתוצאה שלה מהירה יותר.

כאשר אדם רוצה לצפות בפורנו, המהירות היא מרכיב חשוב בכך שהוא פונה אליו דווקא כיון שהוא גם זמין מאוד וגם ההשפעה שלו על מצב הרוח ועל המוח היא מהירה ביותר. אם כדי לחוש את ההשפעה המשחררת של אלכוהול על האדם ללכת לחנות, לקנות בקבוק, לשתות כמות נכבדה, להמתין מספר דקות ורק אז האלכוהול נותן את אותותיו, הרי שבצפייה בפורנו התהליך מהיר מאוד והוא לוקח שניות בודדות של כניסה לאתר פורנו והתחלת הצפייה. יכולות לעבור שתיים שלוש שניות מהרגע בו אדם מחליט לצפות בפורנו, עד שהוא מרגיש את ההצפה של הדופמין במוח, וכל הרגשות השליליים שהוא סבל מהם עד לפני רגע נעלמו.

אחת הסיבות לכך היא המרחק הקצר שיש בין העיניים שדרכם אנו צורכים את הפורנו לבין המוח, שם מתרחש השחרור של החומרים הכימיים הגורמים לנו את התחושות שבשבילן אנחנו צופים. סמים נבדלים אחד מהשני במהירות שבה מגיעות מולקולות הסם אל המוח, וכתוצאה מכך ישנו הבדל ברמת המשיכה של מכורים לסוגי סמים שונים. הפורנו פועל במהירות עצומה כי המסלול בין העיניים לבין המוח הוא קצר מאוד, ולכן מספיק כמה שניות של צפיה כדי להרגיש את התחושות המוכרות שהאדם “שוקע” בתוכם.

בנוסף לכך, אלוקים ברא אותנו כך שהיצר של המין הוא היצר החזק ביותר, וזאת כדי שיהיה המשך וקיום לעולם שלנו. אם אנשים לא היו נמשכים לקיים יחסי מין בצורה חזקה כל כך, הרי שהם לא היו מתחתנים ולא מביאים ילדים לעולם, והעולם לא היה מתקיים. אלוקים ברא אותנו ונטע בתוכנו את המשיכה הזאת ברמה הגבוהה ביותר, ואין ספק שהמשיכה למין היא המשיכה החזקה ביותר שאדם מכיר. אמנם אדם נמשך גם לאוויר לנשימה, לאוכל ולשתייה, ובלעדיהם לא יוכל להתקיים, אך ההנאה שיש לו מהם היא פחותה בהרבה מאשר ההנאה מקיום יחסי מין, וזאת מכיון שהמשיכה היא בעוצמה אחרת לגמרי.

כאשר המשיכה הטבעית שאלוקים ברא אותנו איתה, נפגשת במצב לא טבעי שבו אנחנו יכולים לצפות בפורנו בצורה לא מוגבלת ולא מבוקרת, נוצר מצב שבו אנחנו מעדיפים את הפורנו על פני אפשרויות אחרות שיכולות להיות שוות מבחינת ההשפעה על המוח.

ראה גם כוחו של הרגל – איך להחליף הרגל רע?

בחן את עצמך

בדוק איפה אתה על הרצף בין נפילות להתמכרות בעזרת 7 שאלות פשוטות (3 דק'), וקבל המלצות אישיות בדרך שלך לחופש מפורנוגרפיה.

אנונימי

חינמי

מוכח מחקרית

התחל עכשיו

רוצה להשקיע בשינוי?

מחקרים מראים שהרבה יותר קל ויעיל להפסיק צפייה קבועה בפורנוגרפיה בעזרת כמה כלים ממוקדים.

מה תקבל?

  • תקבל בחינם: תוכנית מקיפה ומקצועית
  • תלמד: לזהות את הגורמים
  • תלמד: לצמצם את האתגר
  • תלמד: להתגבר גם על דחף חזק
  • תקבל בנייה הדרגתית ויציבה של היכולות שלך

כולל בונוסים בשווי מאות דולרים:

מעקב יומי

מדיטציות

סרטונים

דפי עבודה

סטטיסטיקות

הירשם בחינם

חופש מפורנו - לאנשים עסוקים

יצרנו אתגר אימיילים, במיוחד למי שרוצה לעבוד קצר, לעניין, מסודר ומקצועי:

משימה יומית חדשה
העקרונות הכי חשובים
בלי בזבוז זמן
התקדמות מסודרת - מהבסיס למעלה
חינם!
מידע נוסף

חופש מפורנו - לאנשים עסוקים

יצרנו אתגר אימיילים, במיוחד למי שרוצה לעבוד קצר, לעניין, מסודר ומקצועי

משימה יומית חדשה

העקרונות הכי חשובים

בלי בזבוז זמן

התקדמות מסודרת - מהבסיס למעלה

חינם!