שינוי פנימי ושינוי חיצוני

שינוי פנימי ושינוי חיצוני

יש לשים לב לשתי שכבות שקיימות בשינוי שאתה מבקש לחולל. שכבה אחת, אותה נכנה “שכבה חיצונית”, היא הניסיון להחליף את ההרגל בהרגל טוב יותר, החלטה מאוד חזקה שלא לנהוג עוד בהרגלים הישנים, ונקיטה בצעדים שיסייעו לשלוט בהרגל. ניסיון זה מתמקד בצדדים שהם חיצונים לאדם, במובן זה שהם שייכים להתנהגות ולא לאישיות שלנו.

כמובן, שינוי השכבה החיצונית הוא חיוני בשביל לחולל שינוי מלא, וזה נכון לניסיון לחולל שינוי בכל מיני הרגלים – להפסיק לעשן, לרדת במשקל או להפסיק לצפות בפורנוגרפיה. כולנו פונים אל הבעיה שלנו ומנסים לפתור אותה בצורה ישירה: המעשן מנסה להפסיק בכך שהוא לועס מסטיק במקום סיגריה, בדיאטה בן אדם מחליט ללכת על ‘שבוע בלי סוכר’ או שהוא מכין לעצמו אוכל בריא במקום הג’אנק פוד, ואצלנו זה אותו דבר.

לפני שהגעת לכאן, סביר להניח – אם אתה כרובנו – שבדרך כלל ניסית להפסיק, למשל, על ידי הפסקת השימוש באינטרנט לא מוגן.

כאמור, זהו אכן צעד חיוני: אי אפשר להפסיק לחדול מצפייה בתכנים מיניים, בלי השינוי החיצוני הזה; וללא דרכים לשינוי הרגלים ובלי כלים שיסייעו לנו להפסיק. אבל הצעד הזה לא מספיק. התמקדות בשינוי החיצוני בלבד, תייצר שינוי חלקי בלבד שלא יחזיק מעמד לזמן ארוך. ניתן להצליח לעבור תקופה יפה ולהרגיש היטב, אך לגודל הצער כמעט תמיד תבוא נקודה כואבת שבה שבים להרגל שמרע לנו (צפייה בתכנים מיניים, התנהגות מינית לא רצויה וכך הלאה). התסכול שחווים אז על כך ש”שוב לא הצלחתי” רק מעצים את הכאב. מחקרים על דיאטה מראים שהזמן הממוצע בו אנשים מצליחים לעמוד בהחלטה לבצע דיאטה הוא 19 ימים, ולמעשה שני שליש מתחילים לנשנש כבר אחרי חמישה ימים…

כיצד אפוא מתמודדים עם האתגר? האם המשמעות היא ש”לנצח נאכל את חרב הכאב”? ובכן, בוודאי שלא, אבל כדי להגיע לדרך של התמודדות עם מכאובי ההרגלים הלא־רצויים בתחומי המיניות (שעושים לנו כל כך רע בנפש) נדרשת גישה אחרת לגמרי של ההתמודדות, גישה של שינוי פנימי.

מה זה אומר “שינוי פנימי”? קודם כל, שינוי פנימי הוא שינוי עמוק, שינוי כזה שיחזיק מעמד גם אחרי 19 ימים. להגיע לשורש הדברים, לסיבה שבגללה אנו חוזרים שוב ושוב אל הפורנוגרפיה, למרות שאנחנו יודעים היטב כי הדבר יגרום לנו כאב ולמרות שאנחנו מאוד לא רוצים לעשות את זה.

אם להשתמש בדימוי מעולם החקלאות, ההבדל בין שינוי חיצוני לשינוי פנימי הוא כמו ההבדל בין אדם שגוזם עשבים שוטים בגינה, לבין אדם שחופר ומוציא אותם מהשורש. שניהם משקיעים הרבה זמן ואנרגיה לטפל בעשבים השוטים, אבל אחד מטפל רק בצד החיצוני והשני מטפל בצד הפנימי, ולכן הראשון ממשיך להתאכזב כל פעם שהעשב גדל מחדש אחרי שהוא היה בטוח שהוא הצליח לטפל בו, ואילו השני פועל נכון ואחרי שהוא מצליח להגיע לשורש – העשב לא גדל פעם נוספת.

האמת היא, שכדי להגיע לשורש הדברים ולעשות שינוי פנימי – נדרשת השקעה רבה יותר מאשר זו הנדרשת לביצוע שינוי חיצוני. מטבענו איננו מעדיפים את העבודה הקשה והסיזיפית על פני העבודה הקלה והמהירה. אולם אין ממנה מנוס, אם רוצים לחולל שינוי אמיתי לאורך זמן, ולהגיע לחופש מאושר ושמח. לאורך הדרך הארוכה והלא־קלה יש צורך אפוא לפעול את הפעולות הנדרשות לצורך ביצוע השינוי החיצוני וגם הפנימי. צריך להשקיע בכל הכלים והאפשרויות שיעזרו לנו לעשות את השינוי החיצוני כדי לחדול מהתנהגותנו הלא רצויה (מבחינתנו) והמכאיבה בתחומי המין, ובאותה מידה בדיוק נדרשת השקעה בעבודה עצמית פנימית של שינוי האישיות שלנו, כדי שהשינוי ההתנהגותי החיצוני יחזיק מעמד.

השינוי הפנימי נוגע בנדבכי היסוד של האישיות והחיים שלנו, גם אלו שבמבט ראשון לא נראים קשורים בכלל. למשל, נגלה שאנחנו צריכים יותר זמן איכות עם משפחה וחברים; נצטרך ללמוד דרכים להרגיע את עצמנו במצבי לחץ; נבין אילו אירועים בעבר שלנו אולי השפיעו ועיצבו והסלילו אותנו לכיוון שבו הדרך שלנו להרגיע את עצמנו היא הדרך שגם מכאיבה לנו כל כך ופוצעת אותנו מבפנים.

במילים אחרות: השינוי הפנימי הוא שינוי אישיות שיאפשר לנו חיים רגועים יותר, בריאים יותר ובעלי משמעות. אם נצליח לחולל שינוי זה, יחד עם השינוי החיצוני – אז ניתן יהיה לעצור את ההתנהגות המכאיבה כל כך, לשמה נתכנסנו כאן.

בחן את עצמך

בדוק איפה אתה על הרצף בין נפילות להתמכרות בעזרת 7 שאלות פשוטות (3 דק'), וקבל המלצות אישיות בדרך שלך לחופש מפורנוגרפיה.

אנונימי

חינמי

מוכח מחקרית

התחל עכשיו

רוצה להשקיע בשינוי?

מחקרים מראים שהרבה יותר קל ויעיל להפסיק צפייה קבועה בפורנוגרפיה בעזרת כמה כלים ממוקדים.

מה תקבל?

  • תקבל בחינם: תוכנית מקיפה ומקצועית
  • תלמד: לזהות את הגורמים
  • תלמד: לצמצם את האתגר
  • תלמד: להתגבר גם על דחף חזק
  • תקבל בנייה הדרגתית ויציבה של היכולות שלך

כולל בונוסים בשווי מאות דולרים:

מעקב יומי

מדיטציות

סרטונים

דפי עבודה

סטטיסטיקות

הירשם בחינם

חופש מפורנו - לאנשים עסוקים

יצרנו אתגר אימיילים, במיוחד למי שרוצה לעבוד קצר, לעניין, מסודר ומקצועי:

משימה יומית חדשה
העקרונות הכי חשובים
בלי בזבוז זמן
התקדמות מסודרת - מהבסיס למעלה
חינם!
מידע נוסף

חופש מפורנו - לאנשים עסוקים

יצרנו אתגר אימיילים, במיוחד למי שרוצה לעבוד קצר, לעניין, מסודר ומקצועי

משימה יומית חדשה

העקרונות הכי חשובים

בלי בזבוז זמן

התקדמות מסודרת - מהבסיס למעלה

חינם!