התחליף לפורנו: פעילות גופנית

התחליף לפורנו: פעילות גופנית

אחת הסיבות שבגללן אנחנו נמשכים לצפות בפורנו או לאונן היא בגלל שבשעת הפעילות הזאת אנחנו מרגישים תחושה נעימה ואפילו “היי” – סוג של התעלות. התחושה הזאת מתרחשת כמובן לא רק כאשר אנחנו בפעילות מהסוג הזה אלא גם בהרבה מקרים אחרים כמו למשל ברגע של שמחה כשאנחנו רוקדים בהתלהבות בחתונה של חבר, בהרגשה בסיום מטלה חשובה שעמדנו בה בהצלחה וכן הלאה. מה שמשותף לכל המצבים האלו ולעוד רבים נוספים זאת תחושה טובה, הנאה או התעלות.

כיום ידוע שהתחושה הזאת היא בעצם חומרים כימיים במוח שכאשר הם משתחררים אנחנו מרגישים טוב, וכאשר חסר לנו מהם – אנחנו מרגישים רע. החומר המרכזי שקשור לוויסות של מצבי הרוח שלנו נקרא דופמין, וביחד איתו מספר מצומצם של חומרים נוספים הנקראים “קטכול-אמינים” והם כוללים גם אנדרנלין (אפינפרין) ונוראדרנלין, המתקשרים מתקשר להרבה מצבים ואפילו הפרעות נפש. למשל דיכאון נגרם ממחסור בחלק מהחומרים האלו, ואילו כל הסמים האסורים שגורמים הרגשת התעלות הם כאלו המגבירים את כמות הדופמין במוח.

במצב רגיל אנחנו נהנים מהרבה דברים בחיים, מה שגורם לשחרור הדופמין במוח ולהרגשה הטובה שבאה בעקבותיו, אבל לעומת המצבים הנורמליים הללו, כאשר אדם משתמש בסמים הוא גורם להצפה של דופמין, דהיינו שחרור של כמות עצומה של דופמין שהיא לא טבעית, מה שגורם לתחושת היי לא טבעית, אבל גם לבעיות חמורות של התמכרות וסכנה חמורה לבריאות הגוף והנפש.

צפיה בפורנוגרפיה דומה במובנים רבים לשימוש בסמים, כיון שגם הפורנו גורם להצפה של דופמין. הסיבות לכך הן בגלל שכמות התמונות והסרטים שאנחנו יכולים לראות בזמן קצר, ביחד עם העובדה שמדובר בחומרים מאוד חזקים ומפורשים, וכן המסלול הקצר שבין העיניים לבין המוח, גורמים לצפייה בפורנו להיות במידה רבה שוות ערך לשימוש בסמים. כאשר אדם מתחיל להשתמש בסמים הוא נהנה מהצפת הדופמין, אבל כשהוא רוצה להפסיק קשה לו מאוד כיון שהמוח מצפה לשחרור הזה ולהרגשת ההתעלות שמגיעה איתם.

לכן, כאשר אנחנו רוצים להפסיק את ההתנהגות שלנו, אחת הבעיות שאנחנו ניצבים בפניה היא מציאת תחליף לפורנו, משהו שייתן לנו את מנת הדופמין שאליה התרגלנו, אך לא בפעילות בעייתית ומסוכנת, אלא דווקא פעילות חיובית ובריאה. הפעילות הכי מתאימה לכך היא פעילות גופנית בעצימות גבוהה, כיון שכאשר אנחנו עושים התעמלות ומפעילים את הגוף, מתרחש במוח שלנו תהליך דומה של שחרור כמות נכבדה של דופמין, מה שגורם לנו הרגשה טובה, אותה הרגשה שאנחנו תמיד מרגישים בסיום ההתעמלות. מחקרים רבים במעבדות מחקר שונות שבו והוכיחו כי התעמלות של שלוש פעמים בשבוע במשך חצי שעה ומעלה, מסייעים לבריאות הגוף והנפש, והם יעילים במקרים של דיכאון, חרדה וגמילה מהתמכרויות.

עיקר הבעיה היא שהפורנו וההתעמלות הם במידה מסוימת שני הפכים: לפני ההתעמלות קשה לנו להתחיל, אבל אחריה אנחנו מרגישים נהדר, ואילו לפני הפורנו אנחנו מאוד רוצים לצפות, אבל אחרי הנפילה מרגישים נורא. לכן זה לא קל להחליף את ההרגל שלנו ולהתחיל לעשות התעמלות, אבל בגלל החשיבות הגדולה, לא כדאי לוותר על כך. כדאי מאוד לקבוע ימים ושעות מראש, ולהתחיל את הפעילות הפיזית אפילו אם היא בעצימות נמוכה (למשל הליכה במקום ריצה), ולאט לאט להגביר את הקצב והרמה כדי להגיע למצב בו אנחנו מקבלים את התחליף של הדופמין ונהנים מהשינוי שעברנו.

בחן את עצמך

בדוק איפה אתה על הרצף בין נפילות להתמכרות בעזרת 7 שאלות פשוטות (3 דק'), וקבל המלצות אישיות בדרך שלך לחופש מפורנוגרפיה.

אנונימי

חינמי

מוכח מחקרית

התחל עכשיו

רוצה להשקיע בשינוי?

מחקרים מראים שהרבה יותר קל ויעיל להפסיק צפייה קבועה בפורנוגרפיה בעזרת כמה כלים ממוקדים.

מה תקבל?

  • תקבל בחינם: תוכנית מקיפה ומקצועית
  • תלמד: לזהות את הגורמים
  • תלמד: לצמצם את האתגר
  • תלמד: להתגבר גם על דחף חזק
  • תקבל בנייה הדרגתית ויציבה של היכולות שלך

כולל בונוסים בשווי מאות דולרים:

מעקב יומי

מדיטציות

סרטונים

דפי עבודה

סטטיסטיקות

הירשם בחינם

חופש מפורנו - לאנשים עסוקים

יצרנו אתגר אימיילים, במיוחד למי שרוצה לעבוד קצר, לעניין, מסודר ומקצועי:

משימה יומית חדשה
העקרונות הכי חשובים
בלי בזבוז זמן
התקדמות מסודרת - מהבסיס למעלה
חינם!
מידע נוסף

חופש מפורנו - לאנשים עסוקים

יצרנו אתגר אימיילים, במיוחד למי שרוצה לעבוד קצר, לעניין, מסודר ומקצועי

משימה יומית חדשה

העקרונות הכי חשובים

בלי בזבוז זמן

התקדמות מסודרת - מהבסיס למעלה

חינם!