לעצור בזמן: לזהות את התהליך של הנפילה

כולנו מכירים היטב את הסיטואציה: יושבים מול המחשב בלי שום רצון להגיע לריגוש מיני, סתם ככה נכנסים לאתר חדשות דתי או חרדי ועוברים על החדשות ועל הכתבות שמעניינות אותנו. משם אנחנו ממשיכים לאתר חדשות חילוני, אבל גם בשלב הזה אין לנו שום כוונה ליפול, ולמעשה אנחנו אפילו לא חושבים על כך. אלא שמכאן פתאום מהלך ההתרחשויות משתנה במהירות, כאילו נגד רצוננו: אנחנו נפגשים בתמונה אחת מפתה בתחתית אחת הכתבות, או שאנחנו נכנסים לכתבה שהיא בתחום האפור מבחינת התאווה. אנו משכנעים את עצמנו שזה בסדר, כי הרי אין לנו שום כוונה להגיע לתכנים מיניים בוטים. גם בשלב הבא, כשכבר ניצוץ הצורך בריגוש נדלק, אנחנו עדיין אומרים לעצמנו ש”הפעם לא נאונן”, כי רק נצפה בפורנו לכמה דקות ומיד נפסיק, או משהו אחר בסגנון זה. אלא שאז אנחנו נסחפים עמוק עמוק בלי יכולת להפסיק ולעצור.

כל שלב בתהליך המפורט לעיל הוא צעד אחד קטן נוסף לקראת הנפילה, אבל בכל צעד שכזה אנו ממשיכים להונות את עצמנו שזה לא מה שאנחנו עושים, ובטוחים שנצליח לעצור לפני הנפילה הסופית. אולם ההיסטוריה שלנו מוכיחה שזה לא נכון. תמיד ההתחלה נפתחה בצעד אחד קטן, ותמיד מגיע הסיום הכואב.

כדי לא להגיע לנקודה המכאיבה – האוננות, או כל נקודת־שפל שעושה לנו רע כל כך, עלינו להיות כנים עם עצמנו ולדעת בדיוק היכן נקודה זו מתחילה. לא, התהליך איננו מתחיל כאשר אנו כבר בתוך אתר פורנוגרפי ודפיקות הלב מואצות מכמות האדרנלין שמציפה את הדם שלנו, “הנפילה” מתחילה הרבה הרבה לפני כן, כאשר ביצענו צעד לא זהיר אך איננו מוכנים להודות שלמעשה אנחנו כעת מתחילים בצניחה חופשית בלי מצנח.

בשלב זה, היכולת שלנו לקום ולעזוב את המחשב הולכת ויורדת במהירות. אם בשלב הראשון שבו אנחנו חושבים על המעבר מאתר דתי לאתר חילוני עדיין סיכויי ההצלחה שלנו להפסיק גבוהים, הרי שהסיכוי להפסיק במעבר בין כתבת חדשות כללית לבין כתבה על שערוריית מין פוחת משמעותית, והסיכוי להפסיק במעבר בין הכתבה המסוכנת לבין האתר הפורנוגרפי פוחת עוד יותר. כמובן, כאשר אנחנו כבר בתוך האתר הפורנוגרפי, הסיכוי להפסיק הוא אפסי. בשלב הזה כוח הרצון כבר לא קיים כמעט, והתאווה משתלטת עלינו לחלוטין.

בדיוק משום כך חשוב זיהוי תהליך הנפילה, המודעות לשלבים הראשונים בתהליך התפתחות הצעידה לקראת הנפילה, וכמובן גם זיהוי מנגנוני ההכחשה. כאשר נזהה את נקודת הראשית של התהליך ומה היו השקרים בהם השתמשנו כדי לסוכך במסך ערפל כך שזיהוי זה לא יתאפשר – תדלק במוחנו נורה אדומה בפעם הבאה שנגיע למקום כזה, וכך נוכל לעצור כאשר עדיין קיימת האפשרות לכך. פעמים רבות באמת ובתמים איננו רוצים ליפול, אולם אנו נסחפים לתוך הנפילה מתוך חוסר מודעות וחוסר שימת לב, וכאשר אנחנו נזכרים אז כבר מאוחר מידי לעצור. את הנפילה צריך לעצור מוקדם ככל האפשר, ומוטב: בשלב שהנפילה היא עדיין לא נפילה…

שיעורי בית.

חשוב על הנפילות האחרונות שלך. תאר בכתב בצורה סכמטית את השלבים שעברת עד הנפילה. פרט בכל שלב את שחשבת לעצמך: מדוע הפעם זה לא יסתיים בנפילה. כמובן שאם יש לך יותר מתהליך אחד שבו אתה מתדרדר אל הפורנוגרפיה, כתוב בנפרד על כל אחד מהתהליכים האישיים שלך.

בחן את עצמך

בדוק איפה אתה על הרצף בין נפילות להתמכרות בעזרת 7 שאלות פשוטות (3 דק'), וקבל המלצות אישיות בדרך שלך לחופש מפורנוגרפיה.

אנונימי

חינמי

מוכח מחקרית

התחל עכשיו

רוצה להשקיע בשינוי?

מחקרים מראים שהרבה יותר קל ויעיל להפסיק צפייה קבועה בפורנוגרפיה בעזרת כמה כלים ממוקדים.

מה תקבל?

  • תקבל בחינם: תוכנית מקיפה ומקצועית
  • תלמד: לזהות את הגורמים
  • תלמד: לצמצם את האתגר
  • תלמד: להתגבר גם על דחף חזק
  • תקבל בנייה הדרגתית ויציבה של היכולות שלך

כולל בונוסים בשווי מאות דולרים:

מעקב יומי

מדיטציות

סרטונים

דפי עבודה

סטטיסטיקות

הירשם בחינם

חופש מפורנו - לאנשים עסוקים

יצרנו אתגר אימיילים, במיוחד למי שרוצה לעבוד קצר, לעניין, מסודר ומקצועי:

משימה יומית חדשה
העקרונות הכי חשובים
בלי בזבוז זמן
התקדמות מסודרת - מהבסיס למעלה
חינם!
מידע נוסף

חופש מפורנו - לאנשים עסוקים

יצרנו אתגר אימיילים, במיוחד למי שרוצה לעבוד קצר, לעניין, מסודר ומקצועי

משימה יומית חדשה

העקרונות הכי חשובים

בלי בזבוז זמן

התקדמות מסודרת - מהבסיס למעלה

חינם!