ברוכים הבאים, אורח

שמירת ברית קודש, רוב החלק המעשי, תמצית ההלכות
(0 צופה) 
  • עמוד:
  • 1

נושא: שמירת ברית קודש, רוב החלק המעשי, תמצית ההלכות 1480 צפיות

שמירת ברית קודש, רוב החלק המעשי, תמצית ההלכות לפני 8 שנים, 2 חודשים #84712

ראיתי שבפורום אף אחד לא נגע בסעיפים הקשורים לכך, לכן ארים את הכפפה ואפרסם מה שאוכל.
כל הפן הרוחני מהתורה, רק בסיכום קצר שלי, של המעשה בלבד בלי סיפורי אבות מהתורה וכן הלאה (אנסה לרכז באשכול נוסף).

נתחיל:
שמירת ראיה והלב
  • שומר עיניו מראות ברע הוא במרומים ישכון, בעת ניסיון, או כל פיתוי אפשרי, בן אדם יסיט עיניו וראשו שמא יכניס את עצמו לעברה.
  • אין להלך במקומות אסורים/ מסוכנים או להתקרב אליהם, כיוון שאם אדם לא נזהר והיה יכול שלא ללכת/ לעבור דרך מקום מסויים, הוא מסתכן מאוד, כי למרות שהוא יכול לשמור על עיניו או מעשיו, הוא היה יכול להמנע מכתחילה מללכת למקום הזה
  • העייניים רואות, הלב חומד וכך הבן אדם נופל, סימן כי בן אדם צריך לסור מההתחלה מפני מה עיניו יתקלו
  • אל יביט אדם בפנים, או בלבוש של אישה, וישמור צניעות.
  • אל ירבה שיחה עם האישה, או נוחכות איתה, במיוחד כשהם לבד.
  • איסור שמיעת מוזיקה או הרצאות בהן נשמעת קול של אישה, על אחת כמה וכמה אישה שאתם מכירים את דיוקנה. ואם אפשר בכלל להמנע ממוזיקה של גויים או לא-כשרה (ישראלית) שמכניסים רק מחשבות רעות ומילים לא ראויות בתוכן.
  • לא להביא עצמיך לבטלה גמורה, ולבדידות מוחלטת.
  • אם יושן בחדר לבד, ישאיר מאט אור דלוק כדי שישמור עליו.
  • איסור ניבול פה, אמירת דברי שקר, מילים גסות או לא ראויות, חנופה או התרפסות, איסור פגיע בזולת הן מעשית והן מילולית, איסור פגיע בכבודך האישי גם מעשית וגם מילולית מכל סיבה שהיא וגם לא לחינם, איסור הבטחות שווה, חשיבה על כל מילה שבן אדם מוציא מהפה כל רגע ורגע. לא ללעוג לזולת, לא להיות לייצים ולא להיות בחברתם.
  • לא להיות בחברת כופרים ודוברים שקרים, מרמה וחוטאים מכל סוג שהוא.

מעשי כבדות ומותרות ביום יום
  • לא להתבשם ייתר על המידה, כיוון שבישום יתר מגרה יותר מדי את חוש הריח ומשפיע לרעה על הבן אדם, להתרחק מאנשים מבושמים או לא להתייחס לכך
  • לא להרבות באכילה יתרה, אכילה יתרה גורמת לכבדות, וכבדות מביאה לבטלה ולדברים לא ראויים
  • לא לגרום או לגרות באופן מלאכותי את האיבר לקישוי, בנוסף להשתדל לא להסתכל עליו או על של אחרים
  • כדי לצאת מגירוי או קישוי בן אדם צריך לתרגל הרבה, לעשות פעילות גופנית או לעמוד על קצות העצבאות או להרים ידיים גבוהה לשמיים ולהתמתח או להזכיר לעצמו את יום המוות (במידה שיוכל לשאת בנטל ההבנה של זה)
  • איסור הוצאת זרע לבטלה, המכלה וודאי את כוחו ובריאותו של אדם
  • איסור נגיע עם היד החסופה במקומות המכוסים (אפשר עם נייר טואלט עבה או מטלית) או הסתכלות עליהם, גם לשם מקלחת או שירותים.
  • להמאיט בזמן של המקלחת והשהות בשירותים (כי זה מביא מחשבות רעות).
  • תוהר הדיבור,המעשה והמחשבה, אדם ירגיל את עצמו למעשים טובים, עם כוונות טובות, שיביאו למחשבות טובות ולצדקה לעצמו ולכלל.
  • איסור גויה, אין להתקרב לגויות, אין לשתות בחברת גויים, אין לשתות יינות ומשקאות שיוצרו ע"י גוי. חטא גויה גורם לכך שהיא תדבוק באדם ככלב לנצח.
  • איסור עריות, זנות מכל סוג שהיא אסורה , איסור משכב זכר, איסור ערווה ללא חתונה.
  • כל בהלה, לחץ וכו בעייתיים, וכן גדולים שקשה להוציא בשירותים.
  • עודף שינה ושינה שהיא לא נוחה או לא מתאימה (צריך לישון כעיקרון על צד שמאל)

דרכים טובות
  • מציאת בת זוג ראויה וחתונה בהקדם האפשרי, כנאמר "מצילות אותנו מהחטא ומגדלות את ילדינו" (רבי חיה), גורם לאדם להיות יותר רחמן ויותר רציני ומפוקח על החיים. כנאמר ברמבם משפטים 'אדם שלא נולד לו ילד במהלך 25 שנים האחרונות, אינו רשאי לדון בדינים של בן אדם לחברו בעונשי גזר דין מוות, מהסיבה כי הוא לא יהיה מסוגל לרחם על הנידון'
  • מצוות זיכוי הרבים ,בנוסף להדרכה למניעת החטא הזה, גם על ידי צדקה, חסד, לימוד ומעשים טובים ומחשבות ראויות וכיבוד הזולת ואהבת הבורא.
  • זריזות לקיים מצוות ודברים טובים, כנגד כבדות וסיכול עצמי והמנעות לחטא.
  • לימוד יומיומי של מוסר ותוכן העושק בתכום שאתה מתקשה בו,
  • כך עד יומך האחרון 'אל תסמוך על עצמיך עד יומך האחרון', לא יהיה שענן יתר על המידה ואם אפשר בכלל לא.
  • "אל הבא יעוש", כל הבא לידי יעוש לא מסייעים בידו לעשות תשובה, להמשיך בפעולות ובמעשים תמיד, גם כשזה נראה קשה או בלתי אפשרי 'גם אם חרב חדה מונחת על צווארו אל ימנע עצמו מן הרחמים התשובה'.

שלבי תשובה לפי הרמב"ם (נלקח מוויקיפדיה)
  1. עזיבת החטא: האדם צריך מבחינה מעשית לעזוב את החטא, אחרת ייחשב ל"טובל ושרץ בידו".
  2. חרטה האדם צריך להתחרט ולהצטער על המעשה הרע שעשה.
  3. וידוי דברים: האדם צריך לומר בקול ולפרט את חטאו בפני עצמו, כדי להיות מודע למעשה.
  4. קבלה לעתיד: האדם צריך לקבל על עצמו, שמכאן ואילך הוא לא יעשה את המעשה הזה יותר.

• תיקון החטא בדורינו, מכיוון שהנסיונות כל כך רבים, מספיק כי הבן אדם לא יחטא בשנית, לפי הרב זצ"ל אהרון רטא.
  • קבלות לעתיד לא לחטוא ותוכנית של "רק היום", "40 יום שמירה", "מסע 90 יום" באתר הזה.
  • לעשות הכל מאהבה, מענווה, משמחה 'שמחה==צמיחה' (לא זוכר ממי הציטוט).
  • [חידוש בעזרת השם] שצעד גדול מדי שבן אדם עושה 'פסיאה גסה', מחלישה 1/500 מכוחו של אדם, למעשה מחלישה את כוחו של אדם ואת ראייתו ושמירת המצוות והכוונות הטובות וכל מה שהזכרתי מקודם, מחזירים לו חזרה כל מה שנחלש בו.
  • תפילה מהלב, נוכחות בבתי קברות, בהלויות, להבדיל בחתונות, בבר מצווה, בבריתות ולהיות בין 10 הראשונים בתפילה. להיות נוכח פיזית בכל האירועים הקשורים לחיים ולנסות שלא לפספס ולקחת מכל אירוע איזה קבלה אל ליבו. בכך 'לא יבדל מהציבור'
  • עדיף להתחיל עם זה מוקדם ככל האפשר (מיידי כשחושבים או קוראים את זה), כי '...אם לא עכשיו אמתי?' (בלל)
  • וכמו שאמרתי לחזור על כל הנאמר ולהמשיך ללמוד בנושא (לעיתים כמה שיותר דחופות!)

שיהיה לכם המון בהצלחה, תאהבו את עם ישראל, וכל הכבוד לכם על היוזמות שלכם.

חייב לציין, כל המוזכר הנ"ל בעשיה ויישום מתמידים (אפילו בהשתדלות) מחלישים מאוד את היצר הרע.
וקל ליישם את זה על כל התוכנית אחר כך

מקוצר רוח /לשעבר

שמחת חינם /לשעבר

Legopart /לשעבר
נערך לאחרונה: לפני 8 שנים, 2 חודשים על ידי מקוצר רוח.

תגובה: שמירת ברית קודש, רוב החלק המעשי, תמצית ההלכות לפני 8 שנים, 2 חודשים #84728

• aristo
  • רצף ניקיון נוכחי: 2 ימים
  • דירוג פלטיניום
הכל טוב ונכון.אין לי מה להתווכח על ההלכות . 
אבל, מרגיש לי כאילו שאני מכור לאלכוהול ואתה אומר לי אל תשתה מים. לדוג' ערב שבת עד ערב שבת זה זמן ביאה של תלמידי חכמים. הנהגה טובה ויפה אבל למי שהוא תלמיד חכם ולא למי שמתמודד באופן יום יומי. ראה הרב סבאג שם ... 
נערך לאחרונה: לפני 8 שנים, 2 חודשים על ידי aristo. סיבה: שגיאת כתיב

תגובה: שמירת ברית קודש, רוב החלק המעשי, תמצית ההלכות לפני 8 שנים, 2 חודשים #84749

• טהרני
  • רצף ניקיון נוכחי: 3306 ימים
  • דירוג פלטיניום
  • עלי לבחור בין כניעה להשפלה
לדעתי נמצאים כאן בעיקר אנשים שהסעיפים הנ"ל לא עזרו להם במקרה הטוב, ובמקרה הפחות טוב, באופן פרדוקסלי, החלישו את רוחם וגרמו להם לנפילות נוספות.

רוב הדברים המובאים כאן בפורום, הם בסגנון: "עשיתי את זה וזה עבד לי. נשארתי נקי בזכות זה". אם כי בהחלט בשביל זה יש את פורום "רעיונות, ציטוטים וקישורים" בכדי להביא דברים שנראה לכל חבר כאן שיועילו, גם אם אינם על סמך ניסיון אישי.

ולא באתי אלא להסביר למה לענ"ד לא כ"כ עוסקים בכך בפורום.
ליומן המסע שלי     הפוסט שהסביר לי מה הבעייה     הפוסט שהסביר לי מה הפתרון
אני חסר אונים, אנא עזור לי!

כאשר "בידך אפקיד רוחי" אז "פדית אותי ה' א-ל אמת". וככל שהצד הראשון של המטבע יהיה יותר בשלימות, כך גם הצד השני.

תגובה: שמירת ברית קודש, רוב החלק המעשי, תמצית ההלכות לפני 8 שנים, 2 חודשים #84752

חייב לציין, כל המוזכר הנ"ל בעשיה ויישום מתמידים (אפילו בהשתדלות) מחלישים מאוד את היצר הרע.
וקל ליישם את זה על כל התוכנית אחר כך.

הוספתי עוד 2 סעיפים:
  • עדיף להתחיל עם זה מוקדם ככל האפשר (מיידי כשחושבים או קוראים את זה), כי '...אם לא עכשיו אמתי?' (בלל)
  • וכמו שאמרתי לחזור על כל הנאמר ולהמשיך ללמוד בנושא (לעיתים כמה שיותר דחופות!)

שמע, ה12 הצעדים נראים כמו תוכנית של אלכוהוליסטים לאומת 4 שלבי התשובה אותם ציין הרמב"ם.
האתר היה יכול להוסיף את הפן הדתי והרוחני והיה מקדם עוד יותר את המטרה.
כי אנשים חוץ מתפילות, לא יודעים את החוקים בפועל, מה עליהם, מה הם צריכים לעשות (כדי להמנע מההתחלה)

מקוצר רוח /לשעבר

שמחת חינם /לשעבר

Legopart /לשעבר
נערך לאחרונה: לפני 8 שנים, 2 חודשים על ידי מקוצר רוח.

תגובה: שמירת ברית קודש, רוב החלק המעשי, תמצית ההלכות לפני 8 שנים, 2 חודשים #84754

• aristo
  • דירוג פלטיניום
באמת לחזור בתשובה זה קל. אבל להיגמל מהתמכרות לתאווה זה לא כלכך קל . אני יכול להעיד על עצמי שההלכות האלה זה הדבר הראשון שאני קורא כשאני ניגש לספרי הלכה ולצערי חוסר הקיום שלהם לא נובע מחוסר ידע. ה' עדי כמה פעמים הורדתי את המשקפיים ברחוב וניסיתי לא לפתוח אותן. רק בילבל אותי יותר. 

אל תקשיב לי אם אתה מצליח להתגבר על זה ואם ההלכות מקדמות אותך . לי זה לא היו הנהגות טובות. מכיר את הסיפור עם האישה שטבעה בגדת הנהר?

תגובה: שמירת ברית קודש, רוב החלק המעשי, תמצית ההלכות לפני 8 שנים, 2 חודשים #84760

מכיר, שהיא טבעה והרב קפץ לנהר להציל אותה.
חברה, מהתגובות שלכם אני מקבל רושם שאתם מתכחשים לגמרי להלכה. אני מבקש כן לקרוא וכן לקבל על עצמיכם מה שאתם יכולים, זה יכול להציל אתכם מאוד.
הייתי שמח לשמוע מה כן קיבלתם ולא מה לא.

מקוצר רוח /לשעבר

שמחת חינם /לשעבר

Legopart /לשעבר

תגובה: שמירת ברית קודש, רוב החלק המעשי, תמצית ההלכות לפני 8 שנים, 2 חודשים #84761

• aristo
  • דירוג פלטיניום
סיפור אחר. היו 2 נזירים שראו אישה טובעת והתלבטו אם להציל אותה ולהסתכן בלגעת בה או לא בסוף אחד מהם החליט לקפוץ ולהציל אותה כעבור יומים זה שלא הציל שאל את זה שהציל אם זה לא הפריע לו ברוחניות, ענה לו הנזיר:אני סחבתי אותה מהנהר החוצה, אתה עדין סוחב אותה. 

לעניננו בקריאה מחודשת לא הבאת את ההנהגות הכי מחמירות, הרבה דברים פה ברי ביצוע. יכול להיות שסתם נמאס לי מהכול...

תגובה: שמירת ברית קודש, רוב החלק המעשי, תמצית ההלכות לפני 8 שנים, 2 חודשים #84763

אני לא יודע אם הזכרת את זה, אבל לי עובד בשביל להשתחרר מזקפה (או קישוי. למרות שזו מילה מוזרה...) לעמוד על קצת האצבעות. (שלא יובן לא נכון, זה לא מונע ממני להשתמש אח"כ, אבל טכנית זה עובד)

בהצלחה! ואשרי מי שמיישם ורואה תועלת בדברים הנ"ל שהבאת. ה' אוהב אתכם!
  • עמוד:
  • 1
זמן ליצירת דף: 0.49 שניות

Are you sure?

כן