ברוכים הבאים, אורח

חצי, שקל
(0 צופה) 
  • עמוד:
  • 1

נושא: חצי, שקל 2429 צפיות

חצי, שקל לפני 10 שנים, 2 חודשים #54665

• אסירותודה
  • רצף ניקיון נוכחי: 6040 ימים
  • מנהל
בס"ד                                                       
כולם, בלי יוצא מהכלל, ללא הבדל גיל ומעמד, מביאים חצי. ולא, גם מי שרוצה לתת יותר, כי יש לו והוא יכול להרשות לעצמו הרבה מעבר, לא יכול. הוא יסורב באדיבות. חצי. נקודה. לא יותר ולא פחות, זו גם הסיבה שהאומר 'אין לי' יתקל בחומה בצורה, אין אין לי. אדוני. אתה נותן, תמכור דבר ערך כלשהו, תלווה. אפילו תקושש מעות, אבל תתן. כי אין מי שלא נותן. כוווולם נותנים מחצית השקל.

סיבות שונות מובאות במפרשים לנתינת ה"מחצית" ולא שקל שלם. לדוגמא – השקל שוויו עשרים מעות, שווי החצי עשר, יביאו ישראל 'עשר' כנגד 'העשר', עשר מעות כנגד הפרת עשר הדיברות... באופן אישי התחברתי להסבר האלשי"ך הק' - השלם נוצר על ידי שני חצאיים. אין לבד. מלמדת אותנו התורה היחס האמיתי לאחדות. כל אחד אינו עומד לעצמו (כשהוא לעצמו הוא רק חצי) אפשר להשיג שלמות, על ידי ההתחברות לזולת.

כשציוונו בוראנו להביא את 'המחצית' לימדנו שנפשו של כל אחד מישראל קשורה בחברו, אנו ערבים זה בזה כי מקור כל הנפשות אחד הוא. זו אולי גם הסיבה שנתינת 'המחצית' היא לדורות, ממחישה לעד את האחריות הקולקטיבית, זהו לא רק החצי שלי, 'האני' זקוק גם לחצי 'שלך'. יש כאן גם הזדמנות גדולה להאמין שמה שאנו רואים בעין הוא רק "מחצית", חלק קטן מפאזל גדול, בן אלפי שנים. ברגעי אתגר יתכן ונראה צרות. אך בה בעת יש לנו היכולת לזכור שהתמונה שאנו רואים אינה כוללת, אין לנו מושג על הסיבה והתכלית של הכל. המודעות הטובה ביותר שלנו היא רק לחלק ממה שקורה סביבנו, וגם אז, הלא לכל אחד יש את 'התרגום' שלו למתרחש סביבו...

המלבי"ם מוסיף עוד נופך – זו פשוט רפואה מול הנגף העלול להיווצר מספירה יחידנית. המניין יוצר פירוד, כל אחד נספר לבד, עומד בפני עצמו. נבחן לפי מי שהוא. ובמצב כזה הסיכון גדול, כל קיטרוג עלול לפגוע (כפי שקרה בימי דוד)  ההפך מפירוד, מבדידות הוא הביחד, במהותו יוצר עוצמה, חוזק. שני חלקים המייבאים שלמות. 'זכות הרבים גדול מאוד'... (ויחן שם ישראל  - כאיש אחד בלב אחד...)

ולעצמי חשבתי שלמעשה אין בין מגיפת הגוף למגיפת הנשמה... הלא גם שם היחיד העומד בפני עצמו בלבד חשוף... התרופה? "הביחד". שיתן כל אחד את חציו לאחר... יחלוק את תקוותו ובכך "יתאחד", יהפוך לשלם עם מי שיכול להתחבר איתו מישהו כמוהו חציו האחר... ויזכור הייטב שאין בין "עשיר" (בימי הנקיון) לעני... כוווולם מביאים את אותו החצי...

בהחלמה. 
מכה אב התשס"ה הנס האישי שלי ממשיך, רק להיום. אפשר לקרוא עליו כאן

בעניין: חצי, שקל לפני 10 שנים, 2 חודשים #54712

"הביחד". זה מה שהיה חסר לי כל השנים.
התאווה - רק לעצמי. רק במחשכים. לבד.
גם ההנאה וגם ההסתרה. בדידות.
וכעת -
קבוצות. קבוצות. קבוצות. אין לבד. אין הסתרה.
יש אותך. אותי. אותנו.
נוכחות. כולנו באותו החדר.
אחחח, ה"ביחד" הזה... אור ענק!
אסירות תודה.
"הִשְׁבַּעְתִּי אֶתְכֶם בְּנוֹת יְרוּשָׁלִָ ם אִם תִּמְצְאוּ אֶת דּוֹדִי מַה תַּגִּידוּ לוֹ שֶׁחוֹלַת אַהֲבָה אָנִי."

בעניין: חצי, שקל לפני 10 שנים, 2 חודשים #54758

• אסירותודה
  • מנהל
תודה עוזרני. וגם החיבור, "היחד", זו מתנה. כי לפני שפורצים את חומות הבדידות ומגיעים לקבוצה, חיה או טלפונית ההרגשה של רובנו היא שזו משימה בלתי אפשרית. ממש בבחינת - "וראית את אחורי ופני לא יראו" - אפשר להבין זאת רק אחרי... לעולם לא לפני... שבת של החלמה.

תגובה: בעניין: חצי, שקל לפני 8 שנים, 2 חודשים #84572

• אסירותודה
  • מנהל
היום חשבתי שנכון שאין להביא יותר מחצי, אבל גם אין מצב להביא פחות ממנו... חצי. בלי אין לי, בלי שטויות ובלי תירוצים. את החצי הזה אתה מביא... ויהי מה.. חיבוק.

תגובה: בעניין: חצי, שקל לפני 8 שנים, 2 חודשים #84584

• גדעון
  • דירוג זהב
אסירות תודה ל'אסירות תודה'

חז"ל אומרים שנתקשה משה במחצית השקל, הראה לו הקב"ה מטבע של אש, ואמר לו כזה יתנו, כותב על כך מרן ה'חתם סופר' בדרשותיו, שמשה רבינו התקשה בענין הזה של המחצית כי מאד קשה לאדם להכיר בכך שהוא 'רק' חצי, ובעיקר קשה לאדם להכיר שאנשים אחרים הם אלו שמשלימים את ה'חצי' שלו, וזה מה שהיה קשה למשה רבינו. {הוא מסביר שם גם מה היתה תשובת הקב"ה במטבע של אש, אבל זה כבר לא נוגע לעניננו}.

תגובה: בעניין: חצי, שקל לפני 8 שנים, 2 חודשים #84610

נפלא מאוד תודה

תגובה: חצי, שקל לפני 8 שנים, 2 חודשים #84644

• אהבת חסד
  • רצף ניקיון נוכחי: 1913 ימים
  • דירוג פלטיניום
אהבתי מאד. גם ההוספה שלך גדעון - מדהים כמהה זה נכון!

תודה רבה

תגובה: חצי, שקל לפני 7 שנים, 1 חודש #100951

• אסירותודה
  • מנהל

באמת מקסים..
אגב, גם הנתינה הכי גדולה היא נתינה של.. חצי.. 
אתה לא יכול לתת יותר ממה שיש לך...

• עמוד:
  • 1
זמן ליצירת דף: 0.42 שניות

Are you sure?

כן