ברוכים הבאים, אורח

תווי נגינה
(0 צופה) 
  • עמוד:
  • 1

נושא: תווי נגינה 1947 צפיות

תווי נגינה לפני 9 שנים #72984

באמריקה יש ישיבה הנקראת "דרך חיים" אחד ממגידי השיעורים בישיבה הוא ר' משה פלוצ'ק. ר' משה נוהג [כנהוג באמריקה,, הישראלים יכולים רק לקנאת,,]
  לצאת כל שנה ביחד עם צוות הישיבה, לחודש חודשיים לעיר קיט,  שם יש להם בית מדרש ושיעורים, והכל מתוך אוירה ישיבתית רצינית.

וכך מספר ר' משה[כפי שסיפר זאת הרב מילר שליט"א בדרשה]:בהיותי באחת השנים בעיר קיט, נכנסתי לביהמ"ד,
וראיתי יהודי היושב ולומד בהתמדה. לפי המראה היה נראה אותו יהודי כמי שהוא בתחילת דרכו ביהדות, הוא ישב ולמד גמרא עם
שוטנשטיין באנגלית, אבל עשה זאת בהתלהבות, ועם כל הרצינות. מדי פעם כשנתקשה בהבנת איזו מילה, היה ניגש לאחד האברכים ומבקש שיבארו לו.

בעיני, הוא מצא חן, נגשתי אליו והתחלתי לקשור עמו שיחה על דא ועל הא, וכיון שהתענינתי בו באמת,
נפתח הוא בפני וסיפר לי שגילו אצלו את המחלה, והרופאים אמרו לו שלסוג מחלה זו אין להם תרופה,וזה ענין של זמן,,,,,, 
שאלתי אותו, כיצד אם כן הוא מצליח להיות שקוע בתורה, ללמוד בכזו רגיעות? והוא ענה, שרק בשנים האחרונות
הוא גילה את התורה הקדושה, והיא נותנת לו סיפוק ומתיקות, בה הוא מוצא רוגע ונוחם, על דפיה הוא מתרפק, 
ועל מילותיה הוא מתנחם, הוא מרגיש בה כפשוטו תורת ה' תמימה "משיבת נפש",,,,,

חלפו עברו מספר שבועות, ובאחד הימים נכנסתי שוב לבית המדרש, ומרחוק אני שם לב
שאותו יהודי במצב רוח לא טוב, פניו נפולות. נגשתי אליו, בקשתי סליחה, ושאלתי, למה נפלו פניך?
והוא ענה, לאחרונה יש לי מחשבות קשות, אני יושב כאן כבר יותר מחודש ומגלה בכל יום אברכים חדשים,
אברכים משכמם ומעלה, אברכים מיוחדים, תלמידי חכמים, עם רצינות, יראת שמים, עם ידע בכל התורה,
כזו השקעה בדור הצעיר, בטח להקב"ה יש המון נחת רוח מהם, ואני ???
אני לומד כמה שעות, בקושי מצליח כמה שורות, בחודש שלם הספקתי רק דף, אני מרגיש מיותר כאן בעולם...

ר' משה מסתכל עליו ואומר לו תראה השגחה פרטית, בדיוק בימים אלו נזדמן לי לקרא כתבה מענינת באנגלית, שהיא תשובה של ממש על השאלה אותה אתה שואל.

וכך סיפר לו ר'  משה: אותה כתבה מספרת על גוי איטלקי בשם טוסקלילו שהיה מנצח על תזמורת ענק של עשרות נגנים.
הוא היה מנצח עליהם בצורה מעוררת השתאות, היה לו כישרון מוזיקלי נדיר, הוא בעצמו היה כותב את התווים עבור כל הנגנים,
עבור כל הליוויים, כשהוא שם לב בצורה יוצאת מהרגיל לזיופים הקלילים ביותר באופן הליווי, בקיצור הוא היה מיוחד מאוד בתחומו.

כשהאיטלקים ישרו קו עם הנאצים, הוא כעס עליהם, ועזב מיד את איטליה ונדד לאמריקה, שם נתקבל בזרועות פתוחות,
כשמיד העמידו אותו בראש אחת התזמורות הגדולות של אמריקה, ושמו יצא לתהילה אצל מיליונים מיליונים של גוים, עד שמת בגיל 89 .
הכתבה מספרת, כי בשנותיו האחרונות כשיצא לפנסיה הגיע אליו סופר בשם זקס אשר רצה להוציא עליו בבוא היום ספר
שיהיה רב מכר, לשם כך ישב אצלו שעות וימים לראיין אותו.

אותו זקס מספר בכתבה, יום אחד טלפנתי אליו ושאלתי אותו אם אני יכול לבא אליו מחר לראיין אותו.
והוא ענה לי מחר?  לא.  למה? כי מחר מופיעה התזמורת שליוויתי, הקמתי וטיפחתי, במשך שנים באמריקה,
והיא מופיעה באחת המדינות הרחוקות באמריקה. אותה הופעה תופיע גם בתקשורת,
וחשוב לי לשמוע אותה עכ"פ מרחוק כיצד הם מבצעים את מה שלימדתי אותם.
בהברקה של רגע פניתי אליו ושאלתי אותו, אם אני אוכל לבוא מחר אל ביתו, לשבת בצד ולבחון את התגובות ? !

לא שייך, השיב. אתה כל הזמן עם השאלות שלך, אני חייב שקט !
הבטחתי לו שאשב בשקט ולא אדבר מילה, ואז הסכים, ואמר לי, בבקשה.   

באתי אליו, ישבתי בצד, טוסקלילו ישב כל אותה שעה מהופנט לשמוע כל צליל וכל הברה.
לאחר שעה משנגמרה ההופעה קמתי ממקומי ופניתי אליו בתנועה של התפעלות, והפלגתי בשבחה של התזמורת וביצועיה.
והוא במקום לומר תודה, החמיץ פנים, ובתנועת יד ביטל זאת.

מה??  הלא זה היה באמת מיוחד?  למה אתה מחמיץ פנים?
לא! היה חסר ליווי אחד של כינור, במקום חמישה עשר כנרים, היו רק ארבעה עשר וזה השפיע,,,
באותו רגע חשבתי שקרה לו משהוא,,, איך אפשר, בתקשורת של לפני 70 שנה, עם אוזניים של 85 שנה, להבחין בדבר דק שכזה ??

החלטתי לברר זאת, שווה בדיקה. ערכתי סבב טלפונים עד שהגעתי לאחראי על אותה תזמורת,
ושאלתי: סליחה, חשוב לי לדעת כמה כנרים יש בתזמורת שלכם?

חמשה עשר כנרים היתה התשובה.
אתה יכול לבדוק כמה כנרים הגיעו בפועל באותו היום בו הופעתם ?
תראה, בפשטות הגיעו כולם, אבל אם אתה מבקש, ואני רואה שזה כל כך חשוב לך,
אני אבדוק ברשימות.  לאחר שבדק אמר, אתה צודק, אחד היה חסר, באו רק ארבעה עשר,,,

כששמעתי זאת, רצתי מיד לטוסקלילו הביתה, דפקתי בדלת, ואמרתי, אני חייב להתנצל בפניך,
אתמול לגלגתי עליך בליבי, כשאמרת כי היה חסר כנר אחד. אבל אני רואה שאתה צודק, היה חסר אחד.
אבל אתה חייב לספר לי איך?? איך שמת לב ?? זה הרי לא אנושי להבחין בין 15 כנרים לבין 14 כנרים??

טוסקלילו חייך ואמר, תקשיב טוב: אני הוא זה שכתבתי את התווים לכל החמשה עשר כנרים,
לכל אחד כתבתי תווים שונים קצת, כדי שביחד יהיה ביצוע וליווי, כדי שביחד תישמע סימפוניה מושלמת.
אתמול כשהקשבתי, ראיתי כל הזמן שחסר איזה צליל של קולות, אי אילו תווים, ומיד קישרתי,
כי כולם שייכים לכנר אחד שהוא חסר וזה משפיע. אומנם לציבור הרחב זה לא כל כך משנה 14 נגנים או 15,
אבל אני שכתבתי להם את התווים, אני שביקשתי שהסימפוניה תהיה מושלמת יותר, אני הרגשתי שזה חסר,,,

כאן פנה ר' משה פלוצ'ק לאותו יהודי שבור ואמר: אתה,,, לך נדמה, אה, רק כמה שורות גמרא זה הפדיון היומי שלך,
היום קצת שורות, מחר כמה שורות, זה כלום,,, מה יהיה כאן,,, למי זה כבר נותן מספר השורות שלך, מספר הדפים שהספקת,,,

אבל הקב"ה, המנצח הגדול, זה שכתב את התווים במיוחד בשבילך, לו זה יהיה חסר אם לא תשמיע את התווים שלך,
בורא עולם הוא שמחכה לשמוע את הכמה שורות של הגמרא שלך, כי רק על ידי הליווי שלך תהיה הסימפוניה מושלמת יותר ,,,

ור' משה ממשיך ומספר: זה היה בקיץ. בחורף, פגשתי את הבן של אותו יהודי. תיכף היכרנו זה את זה,
ואני שואל אותו, מה שלום אבא? והוא ענה לי: ברוך דיין האמת,,,,
והוסיף ואמר: אבא עד סוף ימין לא ויתר, בכל יום עד ימין האחרונים ממש,
היה מגיע לביהמ"ד, וקודם שהיה מתחיל ללמוד, היה אומר לעצמו באנגלית: "המנצח הגדול של הסימפוניה העולמית מחכה לשמוע את השירה שלי" .
ובמילים אלו היה פותח את הגמרא ומתחיל לשיר בדביקות ושמחה אמר רבא, אמר אביי,,,
---------------------------------------------
והמסר בסיפור זה נוגע לכל אחד ואחד מאתנו, לכל אחד ואחד יש תווים שהקב"ה כתב במיוחד בשבילו.
לכל אחד יש את הכלים שלו, את הנסיונות שלו, את היצרים שלו, את הכישורים שלו. כל אחד מיצר בלימודו מנגינה אחרת,
לכל אחד יש צליל המיוחד רק לו, במורכב ממהותו, מנשמתו, מכליו ומכישוריו, מהתמודדויותיו, ומנסיונותיו, מהצלחותיו, ומנפילותיו.

כל אחד הוא חלק מהתזמורת, ויש לצלילים היוצאים מעבודת ה' שלו, מהעמידה בנסיונות ומהנפילה בנסיונות,
צליל מיוחד וייחודי, צליל שאינו בנמצא לאף אחד בעולם.

זכור נזכור, כי בורא העולם הגדול והנורא ממתין לכל אחד ואחד באופן אישי !!
אם יסתכל אדם על עצמו בעיניים כבות, בעיניים מיואשות, בעיניים חשוכות,
הוא יחסיר לבורא כל העולמים את הצלילים המיוחדים רק לו, וזה יהיה חסר לריבונו של עולם,
כי לכל אחד יש את הצליל שלו אותו רק הוא יכול להביא, אותו רק הוא יכול לתקן, וביחד יש לאלוקים סימפוניה מושלמת, לתקן עולם במלכות ש-די...
-------------------------------------------------------------------------------
סיפור אותו ראיתי במהלך השנים, במהלך התהפוכות, הנסיונות, והמקומות אליהם התגלגלתי, סיפור שמאוד נגע לליבי,
סיפור שעד היום אני צועד לאורו.  שנזכה, לתקן עולם במלכות ש-די...
[לקחתי מתוך הספר "כי אתה עמדי"]
אריאל,
אני בהתחלה,,, אני מנסה,,,, אני מתבייש,,, אני מפחד,,, אני מקווה,,, אני מייחל,,, אני מתפלל !!!!!!!!
נערך לאחרונה: לפני 9 שנים על ידי .

בעניין: תווי נגינה לפני 9 שנים #72985

מורעדיג! תודה.

בעניין: תווי נגינה לפני 9 שנים #72986

• טהרני
  • רצף ניקיון נוכחי: 3306 ימים
  • דירוג פלטיניום
  • עלי לבחור בין כניעה להשפלה
תודה רבה! הבעייה אצלי היא, שאני לוקח לעצמי את תפקיד המנצח, ומתרגז על כל דבר שלא קורה לפי התווים שכתבתי. אני צריך ללמוד להיות נגן פשוט ולהתרכז בתפקיד שבאמת מוטל עלי. זה די קשה בשבילי.
ליומן המסע שלי     הפוסט שהסביר לי מה הבעייה     הפוסט שהסביר לי מה הפתרון
אני חסר אונים, אנא עזור לי!

כאשר "בידך אפקיד רוחי" אז "פדית אותי ה' א-ל אמת". וככל שהצד הראשון של המטבע יהיה יותר בשלימות, כך גם הצד השני.

בעניין: תווי נגינה לפני 9 שנים #72996

• אבי גולן
  • רצף ניקיון נוכחי: 208 ימים
  • דירוג פלטיניום
כן, בשבילי אני צריך לזכור שאפי' הנפילות שלי, לא לקחת אחריות, ככה אלוקים תיכנן את חיי, להתמקד בפעולה הבאה שלי ותו לא,
ותודה על הבאת הדברים.
אֲנִי מַאֲמִין בֶּאֱמוּנָה שְׁלֵמָה. שֶׁהַבּוֹרֵא יִתְבָּרַךְ שְׁמוֹ הוּא בּוֹרֵא וּמַנְהִיג לְכָל הַבְּרוּאִים. וְהוּא יכול בכוחו לתת לי עוד יום נקי ומפוכח.

בעניין: תווי נגינה לפני 9 שנים #73002

תודה רבה אריאל!

פעם הייתי מתייחס בזלזול לסיפורים כאלה. היום הם מזכירים לי שיש מקום גם בשבילי בעולם.

בעניין: תווי נגינה לפני 9 שנים #73023

• רצונך ייעשה
  • רצף ניקיון נוכחי: 2760 ימים
  • דירוג כסף
תודה רבה אחי! חיזקת אותי מאוד...
  • עמוד:
  • 1
זמן ליצירת דף: 0.41 שניות

Are you sure?

כן