ברוכים הבאים, אורח

כלים שיכולים לעזור לנו להחלים
(0 צופה) 
  • עמוד:
  • 1

נושא: כלים שיכולים לעזור לנו להחלים 1116 צפיות

כלים שיכולים לעזור לנו להחלים לפני 7 שנים #101794

שלום לכם חברים נפלאים הי"ו.

בס"ד, ביחד איתכם אני מעוניין לחבר באשכול זה כלים שימושיים מהניסיון של כולנו על מנת שנקבל תועלת תמיד מתי שנזדקק לכך.

הכלים דלהלן אלו הם אוסף ממרחבי הפורום הענק וממה שהחברים שיתפו ומשתפים בקבוצות, (ומעט מניסיוני של יותר מ-500 ימי נקיות מוחלטים). ומן הסתם רובנו מכירים את הכלים הללו, או את רובם לפחות. כך שהמטרה העיקרית שלנו פה היא לזכור אותם, ליום יום או לשעת הצורך.

ברצוני לנסות להציג אותם בסדר ועריכה טובה באופן שיהיה לנו קל יותר לזכור ולהבין אותם - על מנת שנוכל להשתמש בהם בהתאם, טוב, וכמו שצריך.

קחו לתשומת לבכם: שכל האמור להלן זה רק הצעות בלבד, וכל אחד ירחיק או יקרב לליבו את מה שיראה מניסיונו שמועיל לו בפרט. אולם, מומלץ (כניסיון של התחלה, לתקופה הראשונה, על מנת לעלות על דרך..) לנסות להשתמש בכלל הכלים כי אז התועלת תהיה הכי בטוחה, והכי טובה וחזקה שיכול להיות.

אז תודה לכם חברים!

~~~~~~~~~~~~~

הקדמה קצרצרה וחשובה:

הניסיון הראה בד"כ שעלינו להשתמש בכלים בדרך קבע, לנסות לחיות אותם כדרך חיים, לפתח אותם, ולנסות תמיד להציע אותם לאחרים הסובלים ולהסביר להם על זה - איך מה וכמה לעשות וכו'.

עלינו לזכור שעיקר הטיפול יצטרך להתמקד בשלושה דברים:
-          מניעה
-          שינוי הרגל
-          סיפוק תמידי (גשמי ורוחני כאחד).

הכלים השייכים ל'מניעה':

- יצירת גדר וסינון נכון ומתאים לנו.

- הרחקה מאזורים בעייתיים.

- הרחקה מגירויים (עצמי וחיצוני).

- הרחקה מ: עייפות, אכילה מרובה וכבדה, מאלכוהול, ומכל דבר המטשטש ומאבד את שכלנו וצלילות המחשבה שלנו (ובפרט להקפיד מאוד בחודשים הראשונים של הגמילה).

- הרחקה מ: מצבי לחץ וחוסר שקט נפשי בולטים.

- להישמר בכל היכולת מ: שעמום וחוסר מעש! (להיות במצב של עשיה או בהכנה לה לכל הפחות).

- הרחקה מ: אנשים ומחברה מציקה.

- התבונן וחשוב הרבה (כמה וכמה פעמים ביום - בתקופה הראשונה בפרט) בעובדה שהינך אדם חלש החסר אונים (על סמך הניסיון שהראה לך הרבה מצבים שכאלו. וכן באמצעות שמיעה וקריאת סיפורים על אחרים בתבוסתם מול התאווה). אמור לעצמך מדי יום משפטים שיבהירו לך זאת, שאכן הינך אדם חלש החסר אונים.

עשה לעצמך רשימה (חד פעמית) באיזה מצבים אתה נופל בדרך כלל, וממה אתה נופל? לפי כל מה שפרטנו לעיל: על סמך הניסיון שיש לך בזה שהראה לך כך.
לדוגמא: עיקר הנפילות שלי הם בלילה, בזמן שאני עייף, או בזמן שאני נמצא באזור בעייתי כזה וכזה ובנוסף אני משועמם. או בזמן שאני מרגיש את עצמי גדול שמסוגל להתמודד עם התאווה למרות אותם הגירויים התוקפים שוב ושוב, בכל זאת לא מפחד וממשיך... .
הרשימה שתעשה תעזור לך להיזהר מדברים מסוימים ולשמור מהם מרחק ובכך להתחיל בהפחתת הנפילות.

הכלים השייכים ל'שינוי הרגל':

- לבצע פעולות הפוכות - מהרצון (ה"מתחשק לי") ומהרגל הישן וכל מה שמזכיר אותו (עד כמה שזה אפשרי).

- תזכורת בולטת (סימן בולט שיזכיר לי בקביעות שבתקופה זו אני נמצא בתהליך גמילה ולכן עלי להישמר ולהתמיד בדברים הנצרכים לי באמת).

- שינוי מיקום או מקום - מהישן.

- לעשות תנועה חיובית בגוף ההפוכה מהרצון ומההרגל הישן - בשמחה!

- לומר בפה כל יום "יצאתי לדרך חדש ואני בוחר ב:... "

- בזמן הנקיות להשתדל לדמיין ולחוש את כל הכיף השמחה והשחרור וכל ההנאה שיש בזמן ההפסקה ההיא, היינו לנסות לחוש ממש את השחרור הכיף והשמחה שבעצם ההפוגה וההפסקה ההיא, על מנת לרצות בכך עוד ועוד... ובכך לחזק את ההכרה והרצון בהרגל החדש. כי דפוס פעולה שכזו מחזק ומעצים את השפעת ההפסקה בה אנו נמצאים - עלינו.
ואפילו מומלץ גם, שבשעת הפעולה וההפסקה ההיא – לעשות תנועות של שמחה וחיוך בפנים, ואפילו גם איזהו ריקוד קטנטן של עליזות הלב משמחה, כאומרים לעצמינו כביכול, שטוב לנו יותר – בשחרור הזה מאשר בהרגל הרע ההוא, המפריע לחיינו.
הערה: יש לחוש ולהתכייף על העונג והחוויה שבשחרור (אשר הוא אמיתי) בשני מובנים: האחד הוא ליהנות מעצם השמחה הקיימת בשחרור, בלי כל קשר להנאה המדומה השנייה/האחרת. השני הוא להראות לעצמינו שחווית הרוגע והשמחה הבאים מהשחרור עולים עשרות מונים על מה שהתאווה נותנת לנו, או יכולה לתת לנו.

- להרגיל את עצמינו להיות אדם קל תנועה על ידי נתינה מעצמי לזולת. (במקרה שיש התקפה נוכל ע"י כך להיות קלים ולצאת מהמתקפה).

- להרגיל את עצמינו להיות קלים בלהחליף מחשבה ע"י שנחשוב על הצרכים של האחר מיד כשנראה צורך.

הכלים השייכים ל'סיפוק תמידי' (גשמי ורוחני כאחד):
פרט זה מורכב משלוש חלקים:
-          רוחני
-          נפשי
-          ופיזי/גופני

רוחני:

- תפילה; להתפלל לאולקים על כל מה שקורה לנו ולבקש את עזרתו וישועתו.

- שיתוף; לשוחח ולשתף את אבא בשמים על מה שעובר עלינו, מטוב ועד רע, ולהאמין שהוא קשוב לקול רחשינו ולבינו.

- העצמת האמונה וחיזוקה שיש לעולם מנהל המשגיח ומכוון הכול לטובה ממש. ולימוד התבוננות וקריאה בספרים המדברים על כך.

- לרדת על הברכיים, לכרוע, משם להודות שהנני חלש מול התאווה וכי הנני חסר אונים מולה, ואז משם לפנות אל האלוקים ולבקש את עזרתו...

- לימוד התורה הקדושה (כל אחד והחלק שלו הוא ולמה שמתחבר יותר).

- קריאת מאמרים המחזקים את הנפש בעניינים שונים (לאו דווקא ממש על הנושא הנוכחי).

- התבוננות תמידית עם עצמנו (או לפחות פעם פעמים ביום למשך כרבע שעה לפחות): מהי בעצם תאווה? ומהי נותנת לי בחיים ששווה לי? למה למרות כול, אני אף פעם לא נרגע ממנה? לשאול את עצמי, האם מה שהנני רואה או חושב בראש זוהי מציאות או פשוט אשליה עצמית שכך יהיה? למה למרות התאווה בכל זאת לא נבחר בה?

- להתבונן ולהיזכר במקרים הקשים שחווינו ועברנו תוך כדי שמיעת מוזיקה עצובה (על מנת שתמחיש לנו את העבר ותכניס אותנו לאותה האווירה בה היינו אז).

- התבוננות עצמית תמידית (או לפחות פעם פעמים ביום למשך כרבע שעה לפחות): לחפש ולגלות את החולשות והחסרונות שיש בתאווה ולהוכיח זאת לעצמינו: לדוגמא: על מנת להפיק הנאה אני זקוק להיתקע באיזה חור חשוך ולנבור ולנבור ולנבור - בשעה שאם מפסיקים את זה לחלוטין - נהנים כל רגע כל דקה מבלי מאמץ! דוגמה נוספת: היכן ההרגשות השמחה והצהלה על פניהם והאור בעיניים של אותם השקועים בזבל? ומאידך אנו רואים אור ושמחה על כל השמים פס וסיבוב על התאווה - שמחה שפורצת גבולות - איך יתכן שתאווה לא מצליחה לתת תוצאת שמחה ואור על הפנים כמו של הנמנעים?

- התבוננות חיובית עם עצמנו: מה אלו ההנאות והטובות שנקבל מכך כאשר נעלה על הדרך שלנו...  - החיים המשוחררים מהתאווה.

- האזנה למסרים\הקלטות של חברים אחרים בתכנית.

- לקרוא סיפורים של חברים מתמודדים ומחלימים.

- 'הצבת מטרה ויעד' של לימוד ועשייה כפית (תורם רבות לשמחת החיים ואושרם).

- להתחיל את היום - עם הסיפוק האהוב עלינו - בהקדם האפשרי; עלינו לעשות הכול על מנת שהיום שלנו יתחיל באופן חיובי ברגל ימין.

- לשפר אט אט, בהתמדה ובסבלנו את המידות: כעס, קנאה, גאווה וכבוד. המפריעות לנו לנהל אורח חיים בריא ותקין. באמצעות ספרים העוסקים בתחום.

נפשי:

- לפעול ביום יום באופן רגוע (לעשות את הפעולות החציוניות כגון הליכה, אכילה, סדר וניקיון וכו' בצורה נוחה ואטית מעט באופן שישדרו לפנימיות שלנו מציאות של רוגע).

- להעביר את החיים להתנהלות שליווה - בפרט במצבי לחץ. (דוגמאות, אומרים לך שהחנות נסגרת עוד מעט - ממשיכים לחיות כרגיל כמו שלא אמרו כלום. מתקשרים אליך או דופקים בדלת - ממתינים מעט ואז ניגשים.. ולא ישר קופצים לפתוח ולענות. אתה מרגיש חייב להספיק לכתוב/לעשות דבר כלשהו - אתה עוצר לרגע ממתן אותם.. ולא נותן לרגשות לשלוט עליך).

- להשתמש בתפילת השלווה.

- שמיעת מוזיקה שמחה מדי יום ובפרט בזמן שאנו חשים ריקנים או חלשים.

- לדמיין 'ברוגע' את היום הבא לקראתך.. כיום יפה ונחמד.

- לשמוע מנגינות מרגיעות ולנשום עמוק וארוך מספר פעמים (כעשרה פעמים או יותר מכך).

- להסתכל גם תוך כדי על נוף מקסים או על פרחים מרהיבים במיוחד.

- כתיבת אסירות תודה; להתבונן ולראות את הדברים הטובים שאלוקים נותן לנו. ולכתוב מדי יום רשימה של אסירויות תודה לאלוקים. (זה יכול להיות דברים גדולים כמו ימי הניקיון, המשפחה, הבריאות וכו', ועד לדברים 'קטנים', כמו מחשבה טובה, סיפוק, וכל דבר אחר).

- לחלוק עם חבר את שעובר עלינו - שמחה ועצב כאחד: (לא משנה אם יש לחבר מה להועיל לנו או לא, עצם החלוקה איתו מקלה ומורידה חלק מהמעמסה שעל הנפש. בדוק ומנוסה!).

- 'להישמר מלכתחילה' מלהגיע לידי כעס (לדוגמא, לעזוב את המקום למקום אחר ושקט).

- לשתף חבר ולהתייעץ איתו במיוחד במקרה של טינה, פחד או דאגה.

- שיתוף וקריאה בפורום על מנת לפרוק מטענים ולקבל מטענים חיובים ושמחים.

פיזי/גופני:

- 'הקפדה' על אכילה ושתיה בזמנים מסודרים וסבירים.

- לאכול איזה דבר מתוק או לשתות משהו מתוק.

- לעשות ספורט והתעמלות.

- יציאה לטיול והליכה למקומות טובים (כמו ים, בריכה, קברי צדיקים פארקים וכו') על מנת להתאוורר.

- הקפדה על מרחץ ושעות שינה מספקות.

- וכ"כ לקחת וויטמינים - כשרואים צורך.

~~~~~

כלים לשעת מתקפה:

הערה: יש לפעול מידית עם ניצני פתיחת מתקפה.

- מיד אמור לעצמך שוב ושוב... בסגנון "אני אדם חלש חסר אונים מול התאווה".

- רד על ברכיך, תכרע, והודה בכך שהינך חלש וחסר אונים מול התאווה. וברגע זה תבקש את עזרתו של אביך שבשמים.

- להתקשר לחבר ולשתף אותו...

- לשתף בפורום...

- להתחייב לעצור ולהימנע לזמן קצר בלבד (של מספר דקות, ולפעמים של מספר שעות), ולאחר מכן להוסיף עוד מעט, ואחר כך עוד קצת.. היינו לדחות את המתקפה קצת קצת, בזמנים קצרים.

- לבצע התעמלות וספורט.

- לדמיין את עצמינו עם התחליף האהוב עלינו, להתבונן בו, ולראות עצמינו ניגשים אליו ועושים אותו.

- לנשום עמוק וארוך ובמכוון מספר פעמים ולהסתכל על פרחים יפים ומרגיעים תוך כדי שמיעת צלילים יפים.

- לחלופין לשים מוזיקה עצובה שתזכיר ותמחיש לנו מידית את הצער מזה...

~~~~~

סימני הזהרה (פתיחת מתקפה חסויה):

- רק לראות 'קצת'... איזה תמונה או אפילו איזה סרט פור' בקטנה - מה כבר יכול להיות? - אין דבר כזה! סגור מיד את המכשיר וקום בזריזות החוצה לנשום אוויר מרענן ולהסתכל על דברים יפים.

- רק לראות 'קצת' את האימייל ורק 'קצת' לראות חדשות ורק 'קצת' איזה סרט חמוד ורק 'קצת'... - עצור! לך ועשה משהו טוב ומהנה לפני כן.

- משעמם לי... - תברחו מהר לתחליף שלכם!

- אני מבולבל לא יודע מה לעשות: - אמור לעצמך: אני מסודר ויודע בהחלט מה לעשות!

- אין לי כוח כבר... - לך למקום אחר.

- דיכאון מתמשך: - תן מעצמך לזולת.

- הראש שלי לא חושב / לא פועל יותר: - לך להירגע להשתחרר ולשמוע מוזיקה יפה. או לך לנוח מעט. 

לסיום:
הייתי ממליץ לי ולכל מי שרואה תועלת מכך לחזור לקרוא ולהציץ מדי פעם פה בשביל לזכור תמיד את הכלים להם אנו נצרכים וחייבים.

חברים, ההתמודדות והנקיות זו המשימה של כולנו, כך שכל אחד יכול להעיר ולהגיב כאן כראות עיניו לטובת כולם, הכלל והפרט.

תודה חברים!

בהצלחה, ובהחלמה לכולנו!

אין תחליף  ל ח ו פ ש.  נקודה.

נערך לאחרונה: לפני 7 שנים על ידי חידושים מדהימים.

תגובה: כלים שיכולים לעזור לנו להחלים לפני 7 שנים #101819

• אסירותודה
  • רצף ניקיון נוכחי: 6040 ימים
  • מנהל

כדאי לחפש ברחבי הפורום. יש בו המון מידע, ובכל נושא. אפשר פשוט לכתוב את המילים  - ארגז כלים - הנחוצות ולמצוא די בקלות את מה שמחפשים.

בהחלמה

מכה אב התשס"ה הנס האישי שלי ממשיך, רק להיום. אפשר לקרוא עליו כאן
  • עמוד:
  • 1
זמן ליצירת דף: 1.00 שניות

Are you sure?

כן