ברוכים הבאים, אורח

מה זה חוסר אונים?
(0 צופה) 
  • עמוד:
  • 1

נושא: מה זה חוסר אונים? 1216 צפיות

מה זה חוסר אונים? לפני 10 שנים, 12 חודשים #34969

• סוד הכניעה
  • רצף ניקיון נוכחי: 2477 ימים
  • מנהל
תראו כמה אנחנו בעולם דפוק. לפני שהתחלתי לכתוב, הלכתי לבדוק בויקיפדיה איך מוגדר מצב של "חוסר אונים" ומצאתי שם את התיאור ההזוי הבא:

חוסר אונים הוא תחושה פסיכולוגית של אדם שאינו יודע לפעול באירועים המתרחשים בסביבתו או שאין באפשרותו להתערב בהם ביעילות.

רק מלקרוא את זה ניתן להבין כמה חשיבות אנחנו מייחסים לדברים שגויים, למרות שאין לנו מושג מי כתב אותם, מה הנסיון שלו ומה ההשכלה שלו. הרי כל תלמיד כיתה א' יכול להבין שמה שכתוב כאן הוא פשוט לא נכון. חוסר אונים הוא חוסר בכח, לא חוסר בידע! הרי המילה "און" פירושה כח וחסר אונים פירושו חסר כח. אבל זה לא מפריע לויקיפדיה להגדיר חוסר אונים בתור "תחושה פסיכולוגית" שקשורה בכלל לכך שהוא לא "יודע" כיצד לפעול.

אם תיאור המצב שלי כחסר אונים היה שאני פשוט לא יודע כיצד לפעול, לא הייתי צריך תכנית 12 צעדים לגמילה מהתמכרות, ופשוט הייתי הולך למישהו שילמד אותי כיצד להתנהג "באירועים המתרחשים בסביבתי", והכל היה בא על מקומו בשלום. למשל הייתי "יודע" איך לפעול מול התאווה, מול הפורנו וכן הלאה, ואז לא הייתי חסר אונים. במקרה זה הייתי צריך רק צעד ראשון מתוך כל הצעדים ושלום על ישראל. הייתי מודה בחוסר אונים (הוי אומר: חסר לי ידע), ואז הולך לרכוש את הידע וצועד על השקיעה באושר ועושר.

אז אולי היה כדאי להיצמד למקור ולראות איך נכתב הצעד הראשון בשפה האנגלית:

We Admitted we were powerless. והתרגום המדוייק הוא: הודינו כי היינו חסרי כח [powerless= חסר כח].

כעת זה כבר סיפור אחר לגמרי, כי לא חסר לי ידע, לא מדובר כאן על "תחושה פסיכולוגית של אדם שאינו יודע לפעול", אלא על אדם שיש לו את כל הידע בעולם והוא יודע בדיוק כיצד עליו לפעול, אבל חסר לו הכח לבצע את זה. לא מדובר על מצב חד פעמי שהיה כאשר הגעתי לתכנית אלא כל פעם שבה אני עומד מול התאווה אני שוב נמצא באותו מצב בדיוק: חסר לי כח. אני יודע שהתאווה תהרוג אותי, אני יודע שאני צריך לזוז משם, אבל אין לי את הכח לעשות את זה. אני חסר כח.

ואם מה שחסר לי זה כח ולא ידע, אז אני פונה לכיוון אחר לגמרי כאשר אני רוצה להחלים. במקום להשקיע בלימוד ורכישת ידע נוסף, אני מחפש מקור כח שימלא את הכח שחסר לי. כעת נותר לי לשאול את עצמי מי יכול לתת לי כח? הרי אם היה חסר לי ידע, הצעד המתבקש הבא היה די פשוט כי הייתי הולך ללמוד, לקרוא, לדבר עם רב או לטיפול אצל פסיכולוג, אבל אם חסר לי כח - מי יכול לתת לי כח?

לכן, כאשר אני מבצע את הצעד הראשון בשלימות, אני יגיע באופן אוטומטי אל הצעד השני, בו אני מתחיל לחפש את הכח הגדול ממני שיכול להחזיר אותי לשפיות. כאשר אני מבין שאני כבר לא אצליח לצאת מהמצב שלי כי אין לי מספיק כח לצורך כך, אני פונה החוצה אל הכח הגדול - הכח העליון שהוא הנותן לך כח.
הכינוי שלי הוא 'סוד הכניעה' ואני מכור בהחלמה. בחסד א-לוהים - לגמרי לא מובן מאליו - אני נקי מאז כ"ו בכסלו תשע"ב, כל יום - רק להיום.

הסיפור האישי שלי: goo.gl/mShRFs

בעניין: מה זה חוסר אונים? לפני 10 שנים, 12 חודשים #34971

• Rondo
  • דירוג פלטיניום
סוד היקר
עברית שפה יפה
אני חסר אונים -כשיש לי עודף  און

בעניין: מה זה חוסר אונים? לפני 10 שנים, 12 חודשים #34972

• סוד הכניעה
  • מנהל
כן, אבל בויקימילון התרגום לחסר אונים הוא helplessness‏‏‏‏ ולא הבנתי איך זה בדיוק מסתדר.

הנה הפסוקים המזכירים את האון:

ולאין אונים עצמה ירבה (ישעיהו מ כט)

ואונו בשרירי בטנו (איוב מ טז)
הכינוי שלי הוא 'סוד הכניעה' ואני מכור בהחלמה. בחסד א-לוהים - לגמרי לא מובן מאליו - אני נקי מאז כ"ו בכסלו תשע"ב, כל יום - רק להיום.

בעניין: מה זה חוסר אונים? לפני 10 שנים, 12 חודשים #34973

• Rondo
  • דירוג פלטיניום
אולי היה עדיף 
לקבל אין אונות
ןלגמור עם הסיפור הזה

בעניין: מה זה חוסר אונים? לפני 10 שנים, 12 חודשים #34974

• סוד הכניעה
  • מנהל
חחח, גדול.

בעניין: מה זה חוסר אונים? לפני 10 שנים, 12 חודשים #34975

• אסירותודה
  • רצף ניקיון נוכחי: 6040 ימים
  • מנהל
תודה סוד. להבדיל גם יעקב משתמש במטבע הלשון הזה ובהקשר הזה בברכו את בניו ומזכיר שראובן הוא "כוחי וראשית אוני"..
מכה אב התשס"ה הנס האישי שלי ממשיך, רק להיום. אפשר לקרוא עליו כאן

בעניין: מה זה חוסר אונים? לפני 10 שנים, 12 חודשים #34977

מזמן אמרתי שצריך לקרוא לתכנית "קליניקה חוסר און"
תן לו משלו, שאתה ושלך - שלו
וכן בדוד הוא אומר "כי ממך הכל, ומידך נתנו לך"

בעניין: מה זה חוסר אונים? לפני 10 שנים, 12 חודשים #34995

• Rondo
  • דירוג פלטיניום
איזה כייף סוד
חוץ מלעצבן אותך אני יכול גם להצחיק אותך
אגיד לך מה שאני אומר לאשתי האהובה
״ את הכי יפה שאת צוחקת ״

בעניין: מה זה חוסר אונים? לפני 10 שנים, 12 חודשים #35023

• נתי
  • חבר ותיק
תודה סוד על הדברים.

בהכוונת הספונסר שלי, השלב שאני עוסק בו כעת בהחלמה, הוא תפילה על חוסר אונים. פשוט להתפלל ולבקש בעקביות על חוסר האונים מול התאווה. לי זה לא היה פשוט, והייתי צריך קודם כל להתפלל שיהיה לי כח להתפלל..

שמעתי הרבה על החוסר אונים הזה, והיה נראה לי שאני מבין למה הכוונה. אבל כשהתחלתי להכניס את החוסר אונים לתפילה, הרגשתי לא שלם עם זה, כי לא באמת הבנתי את החוסר אונים.

הבנתי שכדי להגיע לחוסר אונים צריך לעבור את הצעד הראשון, ועדיין לא עברתי אותו. ניסיתי גם לחפש פרושים לביטוי "חוסר אונים", ועדיין הדברים לא התיישבו אצלי טוב.

כך, שהפוסט שלך הגיע אלי ממש בזמן, ואפשר לומר שהוא די זיעזע בי משהו. כתבת: "אני יודע שהתאווה תהרוג אותי, אני יודע שאני צריך לזוז משם, אבל אין לי את הכח לעשות את זה. אני חסר כח." כשקראתי את זה, צפו לי המון מצבים בחיים שלי, התמודדויות, שאני זוכר את עצמי 'יודע' מה אני צריך לעשות, אבל בפועל עושה דברים אחרים לגמרי, וזה לא רק בתאווה שאני יודע שאני צריך להסיט את המבט אבל אין לי כוחות לזה, או שאני יודע שאני צריך להפסיק לצפות ופשוט לא מסוגל לעשות את זה. אלא גם בחיי היומיום יום, יש לי מטלה, ואני יודע שאני צריך לעמוד בה, וזה פשוט לא קורה. אין לי כח. אני לא מסוגל לעשות מה שאני צריך לעשות.
עד עכשיו זה התפרש אצלי סתם כעצלנות, חוסר חשק, וכו' היום אני מבין, שאין לי כח. פעם כעסתי על עצמי שאני לא עושה את מה שאני יודע שאני צריך לעשות, היום אני מבין שאין לי כח. וכשאני מבין את זה, אני יודע על מה להתפלל טוב יותר.

בשולי הדברים,
הזמן איכות שלי לקרוא פוסטים בריכוז הוא בנסיעה באוטובוס, אני מודה לה' שעיכב אותי היום שעה בתחנת אוטובוס, רק כדי להיות באוטובוס בזמן שהפוסט כבר פורסם, וכדי לקרוא אותו ביישוב הדעת. תודה.
קום! קרא אליו. יחיש לאמצך.

בעניין: מה זה חוסר אונים? לפני 10 שנים, 12 חודשים #35024

אז פשוט לדבר עם בורא עולם? לשתף אותו במה שעובר עליי?
זה פשוט לא להאמין איך שהפתרון לפעמים נמצא כל כך לידינו והיצר הרע מראה לנו שזה כל כך מסובך ורחוק
תאמינו לי או לא אבל עד שקראתי את הפוסט הזה איפשהו שכחתי כבר שצריך לדבר עם אבא
בזמן הנפילה אין לנו פה להשיב ומצח להרים ראש אבל שאתה מנסה להחלים זה הפתרון האמיתי ביותר
הדבר דומה לאחד שמנסה להדליק את האור ולא יודע איך והוא מנסה לעשות רוח על המנורה לתת לה מכות נלחם אבל פשוט צריך סך הכל להרים את המתג
אשריכם חזקתם אותי הולך לדבר עם בורא עולם
"ועד שתישאני ותרפא בי את כל המכשולים כי מתמודד בי אדם חצוי המני שלא יודע מהו טעם החיים ומה עוד כי לא אגיד שהכל ניסתי וקמתי ואפול אבל שכל זה יותר חזק ממני אז תן בי כח אתה יכול..

בעניין: מה זה חוסר אונים? לפני 10 שנים, 12 חודשים #35025

• שמואל
  • דירוג פלטיניום
  • (דיל לשעבר) אלי תן לי שלווה, אומץ ותבונה
תודה סוד.

אכן אני חייב להרגיש חסר כוח כדי להמשיך הלאה.

רק הערה קטנה: יש גם חוסר אונים בתור חוסר יכולת לדעת מה לעשות הלאה.
ונראה לי שזה החוסר אונים שהתכוון פרשן הויקיפדיה, שלא חייב להתאים להגדרות שלנו.

בהחלמה
שלום, שמי שמואל ואני מכור לתאווה.
בס"ד גדולה אלוקים שומר אותי נקי היום כנגד כל הסיכויים כל יום רק להיום
נערך לאחרונה: לפני 10 שנים, 12 חודשים על ידי .
  • עמוד:
  • 1
זמן ליצירת דף: 0.64 שניות

Are you sure?

כן