ברוכים הבאים, אורח

להתרחק מבור הספיגה
(0 צופה) 
  • עמוד:
  • 1
  • 2

נושא: להתרחק מבור הספיגה 4527 צפיות

להתרחק מבור הספיגה לפני 10 שנים, 6 חודשים #46279

• אסירותודה
  • רצף ניקיון נוכחי: 6040 ימים
  • מנהל
עד מתי? מה, גם בבית אבות אתגלגל בכיסא הגלגלים או אגרר על גבי הליכון עם הפיליפיני(ת) לתוך קבוצה? שאלתי בעצמי ונשאלתי על ידי אחרים. לא מעטים מביננו בדמיונם הפרוע חוששים שבעת הצהרת הנקיון תעוף להם מהפה פלטת השיניים התותבות... אפשר לפתור את החששן התורן 'ברק להיום' לקוני, ואפשר גם (במידה ויש עם מי לדבר) להרחיב ולענות: אינו דומה השלב הראשון – הבראשית – להמשך ההחלמה והחיים שלאחר מכן.

במאמר זה אנסה לפתוח צוהר להחלמה בוגרת, לתת אופק בהיר יותר ולהרגיע חשש מובן. אתפלל לסיוע ושיהא לתועלת.

צחנת ביב השופכין בבור הספיגה בו חייתי, ערפלה את חושי, טשטשה את מחשבותי לחלוטין, ביאושי לא האמנתי אף ביד המושטת לעברי. רק מחוסר ברירה אחזתי בה. כך התחלתי להיחלץ מהרפש בו שקעתי עד מעל לארכובותי, עמדתי בסמוך לשפת הבור זמן מה משתומם, ללא הכח החזק ביותר שהכרתי הפכתי למבולבל ודי אבוד, מצד אחד לא האמנתי שאצליח להתרומם משם, ומאידך לא האמנתי שלא אשוב לשם...

הגעתי לאמונה שאיני חייב להתאוות, שאפשר לא לפעול על תאווה, לאט. רק כשהתרחקתי עוד מגדת בור הספיגה - מהשימוש האחרון. יום אחר יום נצמדתי לעצת ההולכים לפני באותה הדרך – לפעול באופן קבוע בלי קשר למחשבות ולתחושות, וזה לא היה קל, האתגרים באו, מושאי התאווה לא הלכו לשום מקום רק בגלל שהתחלתי בהחלמה... למרות חוסר היציבות יכולתי לראות שיש אצלי התפתחות של משהו אחר. אט אט האמונה הפכה לידיעה. הכרה במציאות. 

שני תהליכים התפתחו אצלי במקביל, על פניו הם היו סותרים, למעשה, כיום אני מבין שהם פועל יוצא האחד של האחר – אם בתחילה התהפכתי לגמרי מכל תאווה, 'הבויילר' שלי נדלק מכל פיפס, טולטלתי לחלוטין כאילו אני בקבוק שצף על מים וכל משב רוח חולף סחף אותי לכיוונו. בהמשך, הגם שהפכתי לרגיש יותר לכל תאווה, הרגשתי כל משב שלה מהר וחזק יותר. נהייתי מודע יותר לקיומה, ראיתי 'אותה באה'. ולמדתי לעשות את פעולות ההחלמה מוקדם יותר.

בשלב הביניים ניתן לומר שהתדירות פחתה והעוצמה גברה. ההסבר פשוט - כששהיתי בתוך 'הבור' צרכתי ממנה כמויות מטורפות, הייתי זקוק לריגוש ומצאתי אותו רק כשהגברתי את הכמויות והעוצמה.. ככל שהתנקיתי מהרעילות של התאווה, כשהרושם שלה בתוכי נחלש, הכח שלה עלי גדל. הבנתי כמה חשוב לשמור מרחק ממנה. לימדו אותי שישנו אחד שיש לו את הכח. התפללתי אליו המון, ביקשתי היא לא תיכנס לתוכי בשום צורה, וקיבלתי במתנה את היכולת לתפקד כמעט כמו כל בן אנוש אחר בקשר אליה.

ככל שהתקדמתי בדרך, ככל שהתקרבתי לכח עליון והתרחקתי 'מבור הספיגה' של התאווה, חוויתי את המציאות באופן נעים יותר. נטול דרמות, היום יום שלי נהיה די יציב. בחסדו הגדול קיבלתי את היכולת לבחור שלא לעלות על 'רכבת הרים' רגשית כזו או אחרת. הנוכחות בחיי אחרים והשתלבות בחברה הופכת למתגמלת יותר ויותר. זו בשורה עצומה למי שחי בשוליים כל חייו וחש עצמו מוקצה מחמת מיאוס. לא כלפי חוץ אלא בתוך נפשו פנימה, תחושות זרות, ניכור חוסר ערך אנוכיות וטינה מזוהות בעודן באיבן, טרם הפכו לצונאמי הרגיל שפירק כל חלקה טובה באישיות.

חברים זו לא המצאה שלי, אלו הם ההבטחות של צעד עשר (עמ' 71 הספר הגדול של AA)  - השפיות תוחזר אלינו... נתעניין בשתיה רק לעיתים רחוקות... איננו נלחמים בו ואיננו נמנעים מהפיתוי, אנו מרגישים כאילו הציבו אותנו במצב ניטראלי, בטוחים ומוגנים... כך אנו מגיבים כל זמן שנדבוק במצב רוחני תקין, וזו גם המציאות של צעד 11 (עמ' 72) בעיקר אנו מבקשים שהן תרחקנה מהרגשת רחמים עצמיים וממניעים לא כנים ומחיפוש תועלת עצמית. בתנאים אלו אנו יכולים להפעיל את היכולת השכלית שלנו בביטחון, לאחר הכל אלוקים נתן לנו ראש כדי שנפעל ונשתמש בו...

כיום, אחרי זמן בדרך, התאווה כבר לא מהווה את המכשול התמידי שלי במהלך היום יום, בחסד הכח העליון אני כבר לא הולך ברחוב חרד, ארועי התאווה שלי פחות שכיחים ויש לי ימים ללא תאווה בכלל, וכשהיא באה היא זניחה לעומת מה שהיה בעבר, איני נטרף מכל מראה ברחוב. אינני רואה בכל דמות מושא תאווה, מבין שזו נשמה, לא אובייקט, להבדיל מתחילת דרכי אני מסוגל לדבר עם נשים בענייני עבודה ובכלל (תוך שימת דגש על כללים ברורים) הדבר המרכזי בחיי הוא החיים עצמם.

ההתנהלות שלי ביום יום קרובה מאוד לזו של אדם מהישוב. נורמלית. אני עסוק ביישום מה שלימדוני - להיות בן של אבאל'ה אוהב, בעל, הורה, איש משפחה. אדם המסוגל לקיים קשרים נורמטיבים עם מגוון רחב של אנשים. מפרנס שמשתדל כמיטב יכולתו להתחבר למציאות. אמנם אני זקוק לקבוצות, לקשר עם מכורים כדי שלא אשכח מהיכן באתי.‏ האמת שהיה די לי בכמה חברים קרובים שהפכו לחלק מחיי ושאיתם אני יכול לתרגל את העקרונות הרוחניים, שבפניהם אוכל להאיר כל פינה חשוכה בחיי,‏ שלא אשאיר סודות ששכחתי לאוורר. למצוא פעם ב.. חבר חדש ולנסות להעביר לו את המסר... שתשאר עימי קצת רוח...

אך לא, אינני מוותר על השתתפות בקבוצות החלמה, כנסים סדנאות מרתונים וארועי החלמה, ככל שידי משגת, כי טוב לי בהם, אני בוחר להיות בקשר עם ספונסר ספונסיים כי הקשר הזה עושה לי טוב, זו לא מעמסה, זהו תענוג. לא ניתן להסביר במילים את מה שמרגישים כשזוכים להיות ליד מי שקם לתחיה. אפשר לתאר פעימת עורק ספוג בחמצן טהור מראות מלאות אויר פסגות צלול?

יאמר ברורות,‏ הרצון החולה לא נעקר מהשורש,‏ הכח שלו נחלש.‏ הוא מזוהה מוקדם יותר,‏ יש יותר אמונה וזמן לתגובה שפויה,‏ חופש לתפילה ולבחירה מתאימה.‏ כשם שהדרך למטה לא נעשתה בשימוש אחד, כך גם הדרך למעלה לא תיעשה ביום אחד.‏ וכך גם חלילה הדרך בחזרה למטה לא תעשה בבת אחת,‏ מכור בהחלמה לא נופל סתם כך פתאום ביום בהיר. הוא מתקרב לאזורי הסכנה, לעתים במהירות, לעיתים לאט יותר, אבל תמיד הוא יזדקק לזמן עד שיסיר את ההגנות שלו. זה פשוט לא קורה יש מאין כמקודם. כמו ההחלמה, ההידרדרות גם היא תהליך.

אצל רוב המכורים הפוטנציאל לשימוש יישאר קיים, לתמיד. יותר מאצל כל אדם. אך עבודה נכונה תרחיק את הסבירות שלו, כשם שהמטפס על קיר חלק נידרש לקבע יתדות, כך למכור יש לא מעט פעולות המהוות עבורו עוגן אמיתי, פעולות שמקבעות את החלמתו ‏-‏ ספונסר קבוצות ספרות ספונסיים, שמירה קפדנית על כנות פתיחות פעולות הפוכות... אם 'היתדות' במקום, לא סביר שהמכור יצנח באחת לתוך המדמנה שוב.

אם תהליך הטיפוס יעצר,‏ אם הוא יחדל מלתקוע יתדות נוספות,‏ ואלו הקיימות לא יתוחזקו כראוי,‏ עלול לבוא 'משב רוח' ארוע מכביד שיערער את יציבות 'היתד' הקרובה,‏ היא עלולה להיתלש ממקומה,‏ ולאחריה זו שבעקבותיה...‏ מה שיתחיל רצף אירועים‏ העלולים להשיב את המכור בחזרה אל בור הרפש,‏ זה לא יקרה בבת אחת,‏ אבל זה יקרה.‏ בוודאות.‏

נתפלל שנזכור - לא הבראנו. זו מחלה כרונית שלא נרפאים ממנה, לומדים לחיות בהתאם לה בשלום. מי שנמצא מספיק זמן בעסק הזה יודע שאלו הם עובדות מדממות.‏

שנזכה להתרחק עוד קצת מבור הספיגה.‏ היום.
מכה אב התשס"ה הנס האישי שלי ממשיך, רק להיום. אפשר לקרוא עליו כאן
נערך לאחרונה: לפני 10 שנים, 6 חודשים על ידי .

בעניין: להתרחק מבור הספיגה לפני 10 שנים, 6 חודשים #46285

• מתנת-הנקיון
  • דירוג פלטיניום
  • אל תתן לעבר שלך להרוס את עתידך.
תודה.

בתחילת גישושי וקודם בואי התקשתי עם העובדה של "לכל החיים". למה שאכנס היום לבור שלא אוכל לצאת ממנו? (לא שמתי לב שבעצם מנסים להוציא אותי מהבור שאני לא יכול לצאת ממנו...)

כששוחחתי על כך עם מישהו הוא שאל אותי שאלה פשוטה: מה איכפת לך מה יהיה אחרי X שנות נקיות? האם בגלל שאז תהיה "מוכרח" להמשיך בשביל לשמר על הנקיות - היום לא תתחיל להתנקות???!!! תעדיף "להשאר מלוכלך" לכל החיים העיקר שלא תצטרך להתקלח כל החיים?

והנה אני פה. אבל לא לכל החיים. רק להיום!
משתדל לזכור:
שהנקיון הוא מתנה
שלא מקבלים אותה בחינם
שדרושה עבודה רצינית עקבית וממושכת לזכות בה
שהיא מגיעה ללא חומר משמר
שצריך להמשיך בעבודה ע"מ לשמרה
"שיהא עסק זה לי לרפואה שלימה"
זכני, אלוקי, ל"מתנת-הנקיון"
נקי ברחמיו המרובים, לא בכחי, מאז יום ה לפרשת לך לך ו' מרחשוון ה'תשע"ד 10 אוקטובר 2013

בעניין: להתרחק מבור הספיגה לפני 10 שנים, 6 חודשים #46291

• הושיעה נא
  • רצף ניקיון נוכחי: 1617 ימים
  • דירוג פלטיניום
  • יש תקווה!
תודה אסירות.  בא לי בזמן טוב.
אם היו מבקשים את החתימה שלי הייתי חותם על כל שורה..
תודה על המשל של היתדות. מאוד המחיש לי את הפוזיציה שלי.
אני רץ לחזק את היתד עליה דורך...
ואם לא אסתדר, אני מבטיח לבקש עזרה מחבר שטיפס על הקיר הזה לפני.
אוהב
הושיעה
אנא ה' הושיעה נא! עוזר דלים הושיעה נא!
הושיעה את עמך, וברך את נחלתך, ורעם ונשאם עד עולם...

בעניין: להתרחק מבור הספיגה לפני 10 שנים, 6 חודשים #46297

• אלון
  • דירוג כסף
תודה על הדברים.
נותן תקווה לעתיד.

ככל שהתנקיתי מהרעילות של התאווה, כשהרושם שלה בתוכי נחלש, הכח שלה עלי גדל. הבנתי כמה חשוב לשמור מרחק ממנה.

רק שלא הבנתי למה הכח שלה עליך גדל?
אני כל כך רוצה להגמל

בעניין: להתרחק מבור הספיגה לפני 10 שנים, 6 חודשים #46298

• שמואל
  • דירוג פלטיניום
  • (דיל לשעבר) אלי תן לי שלווה, אומץ ותבונה
תודה אסירות، מאוד הועלת לי.

תארת היטב את ה"גיל הראשון" ואת ה"גיל השני" בחיי ההחלמה.
אך מה עם ה"גיל השלישי"?
האם גם הוא מגיע מתישהו، או שנפגוש אותו רק ב"אינסוף"?
שלום, שמי שמואל ואני מכור לתאווה.
בס"ד גדולה אלוקים שומר אותי נקי היום כנגד כל הסיכויים כל יום רק להיום

בעניין: להתרחק מבור הספיגה לפני 10 שנים, 6 חודשים #46300

• אסירותודה
  • מנהל
תודה חברים. אלון, זה די פשוט, ככל שחולצה לבנה יותר הרושם של כל לכלוך ניכר עליה יותר. ולשמואל, התנהלות כשל אדם נורמלי? קרובה מאי פעם. תתפלל, תאמין, תפעל למען. תתמיד. זה יקרה מהר משחשבת. אמן.

בעניין: להתרחק מבור הספיגה לפני 10 שנים, 6 חודשים #46311

• העברי
  • דירוג פלטיניום
בס"ד
תודה רבה אסירותודה, אני ממש אסיר תודה!
אלה דברים שהייתי צריך לקרוא הבוקר

בעניין: להתרחק מבור הספיגה לפני 10 שנים, 6 חודשים #46313

• בן אהוב!
  • דירוג כסף
  • כן אני יכול!!! לשעבר
תודה רבה אסירות תודה. נתת לי קצת שלוה והבנה לאן אני הולך.
מתפלל להיות נקי רק להיום! תודה אלוקים על הדרך ותן לי את הכוח להמשיך לצעוד!

בעניין: להתרחק מבור הספיגה לפני 10 שנים, 6 חודשים #46321

תודה. קיבלתי הרבה תקווה מהפוסט הזה
תן לו משלו, שאתה ושלך - שלו
וכן בדוד הוא אומר "כי ממך הכל, ומידך נתנו לך"

בעניין: להתרחק מבור הספיגה לפני 10 שנים, 6 חודשים #46479

• guni (אחד שלא יודע)
קראתי. לא יודע למה אבל קצת קשה לי עם זה.

בעניין: להתרחק מבור הספיגה לפני 10 שנים, 6 חודשים #46489

• יוסי כהן
  • רצף ניקיון נוכחי: 1094 ימים
  • דירוג פלטיניום
תודה רבה.
התקשר לי עם מה שקראתי שלתכנית באים כי אין ברירה אחר כך כי צריך אחר כך כי רוצים ואחר כך נשארים כי אוהבים.

בעניין: להתרחק מבור הספיגה לפני 10 שנים, 6 חודשים #46511

• brother
  • דירוג פלטיניום
תודה רבה, מדהים, שאלה אחת קטנה אם אפשר:
ציטוט-
"אם תהליך הטיפוס יעצר,‏ אם הוא יחדל מלתקוע יתדות נוספות,‏ ואלו הקיימות לא יתוחזקו כראוי,‏ עלול לבוא 'משב רוח' ארוע מכביד שיערער את יציבות 'היתד' הקרובה,‏ היא עלולה להיתלש ממקומה,‏ ולאחריה זו שבעקבותיה...‏ מה שיתחיל רצף אירועים‏ העלולים להשיב את המכור בחזרה אל בור הרפש,‏ זה לא יקרה בבת אחת,‏ אבל זה יקרה.‏ בוודאות.‏"
איני מצליח מספיק להבין את היתדות האלו, תוכל לפרט יותר? כיצד מתחזקים יתד? איך אדע שיתד שלי מתחילה להתרופף? כיצד אדע מה היתד בה אני כרגע דורך?
תודה, וסליחה, קצת יותר משאלה אחת...
אני תמיד הרגשתי שחסר לי החיבוק הגדול שיקרב אותי אליך.

לכן החלטתי שאת החיבוק הזה אני רוצה להעניק לכל מי שרק יבקש

בחיבוק גדול ואוהב שרק אח יכול לתת.

בעניין: להתרחק מבור הספיגה לפני 10 שנים, 6 חודשים #46516

• אסירותודה
  • מנהל
תודה לכם, זיכרו כל אחד יכול להתרחק מהג'יפה... גוני יקר, יכולה להיות לך תועלת אם תבדוק על מה זה לחץ לך, תחוש בנוח לשתף כאן או בפרטי על התחושות הלא נוחות שחשת למקרא הפוסט.

ול brother - אין 'יתד' אחת. יש מגוון של פעולות שמכור החי חיים רוחניים מסגל לעצמו והן משמשות כעוגן - יתד. אתן כמה דוגמאות. יש לי יתד קבועה - קריאה בספרות, הספונסר שלי הציע לי לקרוא מדי יום עמוד מהספר הגדול ועמוד מהספר הלבן, הוא סיפר לי שזה 'הדף היומי' שלו כבר יותר מעשרים שנה.. אתה מבין שאם יעברו עלי יומיים בלי קריאה היתד הזו מתחילה להתנדנד? ושזה לא קשור בכלל לסיבת אי הקריאה. כי פשוט לא קראתי...

או לדוגמא, שמירת סודות - בצעד העשירי מציעים לי לבדוק שאין לי איזה 'סוד' שמור עימי, שלא שמרתי לעצמי משהו שהייתי צריך לדון בו עם אדם אחר... אתה מבין שאם עובר עלי יומיים בהם אני 'מבטיח' לעצמי שמחר 'על הבוקר' אני מרים טלפון לספונסר ומשתף אותו שהיתד הזו מתערערת? כמעט עשר שנים אני הולך לפחות לשתי קבוצות בשבוע. חתיכת יתד. ואם פתאום יעבור עלי שבוע בלי קבוצה... או שיחלפו שבועיים בלי שיחה רצינית עם ספונסר...

איך אני מתחזק את היתדות? משתדל לחזור לפעולות. קריאה בספרות, שיתוף מיידי, הליכה לקבוצות, לגביך? לא מכיר אותך מספיק, ולגבי איך תדע על איזו יתד אתה דורך כרגע? מטפס הרים מיומן יאמר לך, אח - זה הזמן להתחיל לתקוע יתדות, לטפס...

בעניין: להתרחק מבור הספיגה לפני 10 שנים, 6 חודשים #46530

• guni (אחד שלא יודע)
בוקר טוב.
מה שהיה קשה לי הוא ההכרה (בפעם המי יודע כמה) שמדובר במשהו שילווה אותי כל החיים, בצורך להיות על המשמר כל רגע וכל שעה, ובעובדה שזה לא הולך לשום מקום ושאיאלץ לוותר על ההנאות שזה סיפק לי, גם אם מחירן היה מופקע. אלה לא דברים חדשים, הקטע הזה רק חידד אצלי את זה שוב, למרות האופטימיות הרבה שהוא מכיל.
אני מסכים להאמין שהעבודה הקשה תשתלם. ובכל זאת, התרגלתי לחמוק מביצוע של עבודה קשה בהרבה תחומים בחיים. ולכן כנראה קשה לי לקבל את זה

בעניין: להתרחק מבור הספיגה לפני 10 שנים, 6 חודשים #46532

• שמואל
  • דירוג פלטיניום
  • (דיל לשעבר) אלי תן לי שלווה, אומץ ותבונה
אוויי גוני،

אני ממש מזדהה.

אילו הייתי מוצא מישהו שהיה עושה בשבילי את התוכנית...

בהחלמה
שלום, שמי שמואל ואני מכור לתאווה.
בס"ד גדולה אלוקים שומר אותי נקי היום כנגד כל הסיכויים כל יום רק להיום
  • עמוד:
  • 1
  • 2
זמן ליצירת דף: 0.88 שניות

Are you sure?

כן