ברוכים הבאים, אורח

ציפיה - אכזבה - 'טינה' בהריון
(0 צופה) 
  • עמוד:
  • 1

נושא: ציפיה - אכזבה - 'טינה' בהריון 1698 צפיות

ציפיה - אכזבה - 'טינה' בהריון לפני 10 שנים, 9 חודשים #40027

• אסירותודה
  • רצף ניקיון נוכחי: 6040 ימים
  • מנהל
הפעם הראשונה ששמעתי על בעיה עם "ציפיות" היתה בחלוקה של חבר מתוכנית אחרת, ישבנו בקבוצה טיפולית והוא דיבר על הציפיות שהיו לו. המטפל אמר לו, משהו כמו – 'עזוב, ציפיות יש רק על כריות'... דממה. הסתכלתי על הבנאדם בלי לומר מילה, אתם מכירים את השקט הזה כשמישהו אומר משהו לא ברור, ולא נעים לך לשאול ולהראות שלא הבנת? ומצד שני אתה לא רוצה לפספס את הפואנטה? זה בדיוק מה שהיה שם.

חשתי שיש כאן משהו ששווה לברר. ובפעם הבאה שישבתי עם המטפל פירקנו את הנושא, שילווה אותי שנים רבות בהחלמה – הציפייה, חבר מחו"ל שבא לאחרונה לארץ  הגדיר אותה בצורה קולעת ביותר – ציפיה היא טינה בהריון. במאמר הזה אנסה לכתוב מה הבעיה שלי איתה, ובעיקר אנסה לכתוב איך ניתן לחיות בלעדיה מה אני עושה איתה כשהיא מתעוררת, אתפלל שיהיה לתועלת. אה, דבר אחרון, אל תצפו... 

ראשית כדאי שנגדיר מהן ציפיות ומדוע יש לי בעיה עימן, אקדים ואדגיש מניסיון אישי מר - יש מקום אחד בו הציפיה הכרחית, היא כח מניע חיובי – בגידול הילדים, ילד שחש שלא מצפים ממנו לא ישקיע (אני) ילד שחש את מעמסת ציפיותיו של הוריו עלול לקרוס, ידרש איזון עדין, אפרסם בל"נ פוסט ספציפי בעניין. 

עבורי ציפיות הן מחשבות, הרהורים, משאלות, שבהן אני מעוניין, ברצוני שיתממשו. בדרך כלל הציפיות כרוכות באנשים נוספים, לדוגמא בעבודה -  'אני מצפה שהבוס יעריך את העבודה שלי, יראה לי הערכה על ידי קידום, העלאה במשכורת (כמעט) ודאית'... אני כבר מחשבן את מבטי הערכה של העובדים האחרים, את מאות השקלים הנוספים מדי חודש... ובמונחים שנתיים... בצעדים קלילים אני פוסע אל משרדו, ו... התרסקות אל קרקע המציאות – לא די שאינו מעריך, יש לו גם ביקורת...

וזה קורה גם בבית, לדוגמא - אני מצפה שאשתי תעריך את עבודתי הקשה, תפנה לי את הזמן והמרחב לו אני זקוק, מדמה בעיני רוחי אותה לאחר יום עבודה 'מפרך' ממתינה לי רגועה ליד שולחן ערוך, לאחר שאירגנה לשנינו ארוחת ערב מעלת אדים... ואז... אני פוגש במציאות במצב הכי רחוק שאפשר מהשורה דלעיל.. אני מצפה שהפוסט הזה יגע באחרים... (חסר לכם שלא) שיהיו לו צפיות (ציפיות) רבות, תגובות מעריכות, שכל קורא ישאב מלוא החלמה מהאותיות, וידאג לספר בגלל מי הוא החלים וכו', והנה אין, נכנסו קראו, אפילו תודה לא אמרו (גם כן פורום, מחלימים, אה?)

במציאות יש פער גדול בין התכנונים הפרטיים שלי לביצוע של הסובבים אותי, הן בגלל שהם לא נביאים ואין להם יכולת לדעת את מלוא רצוני, והן בגלל רצונות עצמם. (הבוס חושב שמישהו אחר מתאים יותר לתפקיד, הילדים מרטו לאישה ת'עצבים, והפוסט 'לא עשה את זה' למכורים) שאינם תואמים את רצוני, ואצל מכור שאינו יודע שובע, עם בעיות מהותיות ברצון, החולה במחלת 'העוד', חסר סיפוק, שלא יכול להכיל דחיה, ואין לו היכולת להתמודד עם אכזבות, העסק הזה שכיח. מאוד. זהו מתכון בטוח למהומה רגשית. הר געש על סף התפרצות רגעית.

מי שישוחח עם נורמטיבים, אנשים שציפיותיהם לא מומשו, יעלה מיד על ההבדל הבסיסי – שלא כמכור שציפיותיו נחלו אכזבה ואין שום פרופורציה בתחושות ובתגובות שלו, אדם רגיל המחובר למציאות מסוגל להתמודד עם דחיה, למרות האכזבה הוא יכול לבחור להמשיך הלאה, אינו חש מותקף אישיותית. אף אחד לא שלל את הלגיטימציה שלו לחיות... כמו מול התאווה - דחף טבעי הממלא תשוקות לא טבעיות, כן הציפיה, היא נורמלית, טבעית, אצלי כמכור היא מעוותת, תופסת נפח אחר וממלאת פונקציה שונה מיעודה. אני מגיב לא נכון מולה.

תכל'ס, מה עושים?

אני משתדל לא להישאר לבד, על עצמי גיליתי שהסיבה המרכזית לאכזבות היא בגלל שכבר בשלב התכנון אני חי את התוצאה (הדמיונית) נעול על מה שיתרחש. שאיפותי המוגזמות נובעות מרצון עצמי שאינו בר ביצוע. המעבר כל כך מהיר שלבדי איני חש בו, אני זקוק לכח חיצוני שיעזור לי לבחון את התוכניות שלי, גורם שמכיר את השפה שלי ואוכל לבטוח בו שיעזור לי להבדיל בין השאיפה האישית שלי למה שסביר שיקרה במציאות, שיכין אותי לתוצאה האפשרית. הכנה מוקדמת (הנמכת הציפיות, ההבנה שזהו רצוני העצמי) עוזרת לי לקבל את מה שקורה בפועל. זו הסיבה שאני מתפלל לשלווה, יש אחד שיכול לספק אותה לשכמותי. ואז ארים טלפון.

בן שיחי מוריד אותי (בדרך כלל, בל נשכח שאני זקוק לכח עליון) לקרקע המציאות, סימולציה פשוטה תראה לי האם כדאי שאגש לבוס לבקש העלאה... שיחה קצרה לפני כניסה לבית תזכיר לי שלאשתי יש חיים חוץ ממני, כשאבקש ממנו לקרוא פוסט לפני פרסומו הוא יכול לומר לי את מה כדאי לצנזר ולגנוז... השמים לא נופלים כשמבוקשי לא מתממש, הרי הסירוב נלקח מראש בחשבון.

חברים, זו מיומנות נרכשת, כל מה שאני צריך הוא לשים את הגאווה בצד ולבקש עזרה.

שנבקש. היום.
בהחלמה.
מכה אב התשס"ה הנס האישי שלי ממשיך, רק להיום. אפשר לקרוא עליו כאן

בעניין: ציפיה - אכזבה - 'טינה' בהריון לפני 10 שנים, 9 חודשים #40035

• שמואל
  • דירוג פלטיניום
  • (דיל לשעבר) אלי תן לי שלווה, אומץ ותבונה
תודה אסירות.

מאוד הועלת לי.

אני למדתי על בשרי (כמעט וזה עלה לי בנפילה כואבת) שעדיף לי לראות כל סיטואציה כאחת בעלת כמה וכמה אפשרויות.
כשאני לא רואה זאת כך, ז"א שעלי להרים טלפון דחוף לספונסר.

תודה.
בהחלמה.
שלום, שמי שמואל ואני מכור לתאווה.
בס"ד גדולה אלוקים שומר אותי נקי היום כנגד כל הסיכויים כל יום רק להיום

בעניין: ציפיה - אכזבה - 'טינה' בהריון לפני 10 שנים, 9 חודשים #40038

• יוסי כהן
  • רצף ניקיון נוכחי: 1094 ימים
  • דירוג פלטיניום
תודה רבה אסירות,
חוויתי את העניין עם הציפיות על בשרי היום. היו לי ציפיות, רציתי לנסוע היום לקבוצה, לא לקחתי בחשבון את האפשרות ההפוכה (יותר נכון לקחתי, אבל לא הייתי מוכן להיכנע כשהיא קרתה). בסוף אני פה (בבית מול המחשב) והתוצאה הייתה כואבת ולא רק לי לצערי.

בעניין: ציפיה - אכזבה - 'טינה' בהריון לפני 10 שנים, 9 חודשים #40080

• מוישלה
  • רצף ניקיון נוכחי: 1667 ימים
  • דירוג פלטיניום
  • נקי בחסד אלוקים מי"ב בטבת תשע''ג 20/12/12
תודה רבה
הפוסט הזה הגיע לי בדיוק בזמן
אני אחרי יום עמוס בציפיות ומועט תוצאות
אני חסר אונים כאוב וכועס.
בימים כתיקונם הייתי מדחיק וממשיך הלאה, עד הנפילה הבלתי נמנעת. היום, יש משהו כיף בלחוות את הכאב.
מתחנן לאלוקים שישחרר אותי מהכאב והלחץ
מה לך, יחידה, תשבי דומם כמלך בשבי, כנפי רננים תאספי וכנף יגונים תסחבי, כמה לבבך יאבל, כמה דמעות תשאבי, דבקת ביגון עד אשר קבר בתוכו תחצבי.
דומי, יחידתי, לאל, דומי ואל תעצבי, עמדי וצפי עד אשר ישקיף וירא יושבי.
סגרי דלתך בעדך, עד יעבר-זעם חבי.

בעניין: ציפיה - אכזבה - 'טינה' בהריון לפני 10 שנים, 9 חודשים #40081

• אחד
  • דירוג כסף
שלא תגיד שלא אמרנו תודה.....
ת ו ד ה

בעניין: ציפיה - אכזבה - 'טינה' בהריון לפני 10 שנים, 9 חודשים #40087

• הושיעה נא
  • רצף ניקיון נוכחי: 1617 ימים
  • דירוג פלטיניום
  • יש תקווה!
תודה מקרב לב שליח אהוב

כשקראתי את הכותרת חשבתי שתכתוב על הנושא שכל כך אכל אותי, הטינה על אשתי כשהיא היתה בהריון...
טוב, בסוף זה הסביר גם את זה
יש לי המון ציפיות המון המון המון ציפיות!!! תודה על פתיחת המחשבה הזו... הריון לטינות! אדיר!
זה לוקח את כל ההתמודדות לשלב הכי בראשיתי של פגמי האופי.
בדיוק קראתי בספר הגדול שהתכנית לא מלמדת להתמודד עם אלכוהול, אלא להתמודד עם המפוקחות
זה בדיוק מה שעושה לי הפוסט הזה

אני כבר מזהה אצלי את הבעיה. האם כעת כשאני יודע בברור כמה הרסניות הן אותן ציפיות, האם זה אומר שיש לי הנכונות לוותר על התענוג הזה? בינתיים לא ממש. אני לא מכיר חיים בלי ציפיות. כל חיי ציפיתי להיות אביר על סוס לבן או פררי אדומה ולהתחתן עם הנסיכה בעלת התלתלים הזהובים ולחיות בארמון קסום... זה היה המים שבהם הושקיתי והוצמחתי. לא רוצה להרפות מזה

מחכה לצעד שש כמדומני, ביקשנוהו בענווה שישחרר אותנו מפגמינו.

מאוד מצפה לפוסט בנוגע לציפיות בחינוך.
אוהב
אנא ה' הושיעה נא! עוזר דלים הושיעה נא!
הושיעה את עמך, וברך את נחלתך, ורעם ונשאם עד עולם...

בעניין: ציפיה - אכזבה - 'טינה' בהריון לפני 10 שנים, 9 חודשים #40140

• דבוק בה'
תודה על הפוסט,
זה נושא חשוב מאד בעבורי.

רק אשמח אם תרחיב קצת, בתור מכור העולם מתחלק אצלי לשחור ולבן...
למשל, בימים אלו אני דואג לאיזה אירוע קטן. היה לי הרבה דילמות, אם אני מצפה למשהו גדול וכו׳ אני יפעל בהתאם ירים טלפונים, יזיז עניינים וינסה לעשות את המירב מצידי, אבל ברגע שיש קצת תקרים אני מרים ידיים פונה לאלוקים ואומר לו ׳רצונך יעשה׳. אז כל הלהט וההתלהבות שהעניין יתבצע על הצד הטוב ביותר נעלם.

בקיצור, איך מגיעים לדרך המיצוע?
נערך לאחרונה: לפני 10 שנים, 9 חודשים על ידי .

בעניין: ציפיה - אכזבה - 'טינה' בהריון לפני 10 שנים, 9 חודשים #40147

• אסירותודה
  • מנהל
תודה חברים. יש דרך. תהליך. ולכל אחד מאיתנו הקצב והמסלול המיוחדים לו. נמשיך לצעוד. ולדבוק בה', ארחיב על שאלתך בפוסט הנוסף, בקצרה אכתוב שמאחרים שאיני מופקד על גדילתם ורווחתם אני לא יוכל לצפות. לכלום. אני מתאכזב. תמיד. וזה אחד מהרכיבים המשמועתים של הטינה אצלי.

מעצמי אני מצפה לשינוי. יומי. שאשתדל לעשות את אשר ביכולתי. בדרך כלל זו תפילה לאבאל'ה אוהב. שיתן לי בחסדו שלווה.. אומץ.. תבונה.. 

ולהושיעה, הנכונות בשש, הבקשה בענווה בשבע.

בעניין: ציפיה - אכזבה - 'טינה' בהריון לפני 10 שנים, 9 חודשים #40180

• נתן במתנה
  • רצף ניקיון נוכחי: 1823 ימים
  • דירוג פלטיניום
תודה רבה אסירותודה, בתור אחד שעבר תהליך לא פשוט של ציפייה בחודשים האחרונים, דבריך נגעו בעצב חשוף.
רק שאלה קטנה: מה בין הורדת ציפיות לבין פסימיות, למה לחשוב בעצם, שהדברים עלולים להשתבש? האם לא ניתן לחשוב שבעז"ה הדברים יקרו כרצוני העצמי מאוד, ואם לא - אתמודד. מדוע, כבר מראש, עלי להגיד: טוב, זה לא יקרה....

נתן במתנה
אבא אוהב העלה אותי לרכבת ההחלמה בכ אדר תשע"ב, היום בו הפנמתי שהתאווה היא חלק ממני, והיא תשאר כזו עד ליומי האחרון, ופניתי לעזרה.
סיפורי האישי

בעניין: ציפיה - אכזבה - 'טינה' בהריון לפני 10 שנים, 9 חודשים #40194

• אסירותודה
  • מנהל
מתנה יקרה, שמע, אני לא כתבתי על פסימיות - ראיית שחורות. גישה שלילית, היא עבורי נובעת מחוסר ביטחון והנמכת העצמי, זו מהות ההתמכרות הפעילה שלי. אני לא מדבר גם על דברים העלולים 'להשתבש', שם זה הרי שוב אכזבה, ציפיה שלא מולאה. כן כתבתי על התמקדות במציאות ללא הרצון העצמי, לסלק את 'הזכוכית המגדלת' מהשאיפות שלי, ואכתוב שוב לא ניתן לעשות זאת לבד, מכור כמוני נזקק לכח חיצוני שיהווה מראה לשיגעון שלו.

אבל קודם לכן צריך להגיע למסקנה הכתובה בספר הגדול של AA (עמ' 53) שרצון עצמי הוא מקור צרותינו, עבורי הדברים ברורים - ברגעים הטובים ביותר שלי גרמתי ליותר בילבול מהרמוניה - הייתי רחמן ואכזר, קשוח וקשוב, ועדיין לא התיאמה לי התצורה הסופית של הדברים, ואז, כן, התמודדתי.. הלכתי להשתמש. והאופציה הזו לא הולכת לשום מקום. ברגעים מורכבים היא שם. אלו הם האינסטינקטים שלנו. בזמן של אכזבה משהו מאוד מהותי בבסיס הקיום שלנו מתערער, דחף עצום, בלתי נשלט להחזיר את הגלגל לאחור ולשנות את התוצאה (רצון עצמי) גורם לי לכאב נורא ולכמיהה עמוקה לפיתרון מהיר שאני רגיל למצוא רק בתאווה.

תאר לך שגם הדלת האחרונה שלך היתה ננעלת... ההיה מאן דהו שיכל לשכנעך באמת שיעודך בעולם, אחר? ברשותך אסביר בפירוט עליך כמי שמכיר את העצב החשוף שלך, כוונתי בהנמכת הציפיות היתה, שקיומך אינו מותנה בדבר קבלתך. שתפקידך מתברר במהלך הדרך. וזה שאתה חושב (וגם אחרים חושבים ואומרים) שהוא אמור להיות מה שאתה מנסה שהוא יהיה אינו בהכרח כך. הפועל היוצא הוא גמישות רבה יותר בקבלת המציאות. התנהלות שקולה יותר מאשר רכבת ההרים הקיומית הזו. (ע"ע הצורה בה החויה הזהה נתקבלה אצלי)   

הדברים ארוכים, זו הסיבה שאני באמצע לכתוב מאמר נוסף. יש סיכוי סביר שדרכו תתווסף לעניין עוד בהירות. אפרסמו בהקדם. לבנתיים - למען הסר ספק, איני חושב שהדרך היא לומר מראש לא יקרה. כך, לא אתנסה ואחמיץ אפשרויות לגדול. ההתיחסות הנכונה לי היא לומר לא משנה, אם זה יקרה..

בעניין: ציפיה - אכזבה - 'טינה' בהריון לפני 10 שנים, 9 חודשים #40321

• רצונך ייעשה
  • רצף ניקיון נוכחי: 2760 ימים
  • דירוג כסף
תודה רבה על התובנה!

אבל-מה בקשר לציפיות מעצמנו?האם צריכות להיות לנו שאיפות התקדמות?

בעניין: ציפיה - אכזבה - 'טינה' בהריון לפני 10 שנים, 9 חודשים #40322

(מדויק, ציפיה, טינה, טנקס)

וקיפאון

בעניין: ציפיה - אכזבה - 'טינה' בהריון לפני 10 שנים, 9 חודשים #40332

• אסירותודה
  • מנהל
תודה חברים, 'ולרצונך ייעשה', בימים האחרונים עסקתי בנושא לא מעט, כתבתי גם המקומות שבהן יכולה להיות הציפיה כמנוף חיובי, ארחיב על כך עוד בל"נ בהזדמנות, אכתוב רק שעבורי יש הבדל גדול בין שאיפה להתקדמות לבין ציפיה, השאיפה מביאה להתקדמות, היא תנועה קדימה, החויות שלי עם ציפיות הן בעיקרן אכזבות - היתקעות בעבר, נסיגה לאחור. 

הרעיון הוא להגיע לאיזון. כח עליון עושה זאת הכי טוב שניתן.
  • עמוד:
  • 1
זמן ליצירת דף: 0.58 שניות

Are you sure?

כן