ברוכים הבאים, אורח

שלושת הדחפים המניעים: הנאה כח ומשמעות
(0 צופה) 
  • עמוד:
  • 1

נושא: שלושת הדחפים המניעים: הנאה כח ומשמעות 538 צפיות

שלושת הדחפים המניעים: הנאה כח ומשמעות לפני 10 שנים, 10 חודשים #38767

• סוד הכניעה
  • רצף ניקיון נוכחי: 2477 ימים
  • מנהל
ברור שאני לא הולך להיכנס כאן בין ההרים הגדולים בנסיון לקבוע איזה פסיכולוג צודק בשאלת המליון דולר מהו הכח המניע את בני האדם כולם, אבל אני כן יכול להתייחס לנסיון האישי שלי ושל חבריי המכורים. כמובן שיש משמעות קטנה ביותר לדעתנו, אנו האנשים הפשוטים שלא חקרו את הנושא ולא למדו על כך שנים ארוכות, אבל ביחד עם זה, אם שיטה מסויימת מקבלת תוצאות טובות עבורנו, קרוב לומר שעבורנו היא גם נכונה במידה כזו או אחרת.

שלושה מניעים עומדים מאחרי האדם באשר הוא, וגם אם נחליף את שמותיהם הרעיונות נשארים אותו דבר: הרצון להנאה, הרצון לכח והרצון למשמעות. בעוד פרויד אימץ את הרצון להנאה (בדגש על הדחף המיני) כרצון המרכזי, בא תלמידו (אך לא ממשיך דרכו) קרל יונג ואימץ דווקא את הרצון למשמעות.

ד"ר קרל יונג, גוי שוויצרי, טען כי המניע שלנו הוא לא הדחף להנאה וגם לא הדחף לכח אלא הדחף לחפש משמעות לחיים. לדף זה הוא קרא "רוחניות", ובמכתב לביל וו. (שותף מייסד של קבוצות AA) טען כי דחף זה הוא שווה למתואר בתהלים "צמאה נפשי לאלוקים". (לאחר מכן המשיך בדרך זו הפסיכולוג היהודי ניצול השואה ויקטור פרנקל, שאף פירסם ספר על כך בשם "האדם מחפש משמעות", ובו העלה על הכתב את נוראות השואה כפי שחווה אותם מתוך הרצון למשמעות).

מי מהם צודק? זה לא באמת ענין שלי. מה שכן, החוויה האישית שלי מתאימה לתיאוריה של יונג ולא לתיאוריה של פרויד. במשך שנים ארוכות ניסיתי לספק את הדחף להנאה ואת הדחף לכח, אבל כמה שקיבלתי מכך, נותרתי לא מסופק, מה שמוכיח שזה לא היה מה שבאמת חסר לי.

בכל סוג התמכרות ניתן למצוא אחד מהדחפים האלו. המכור למין הוא בדרך כלל מכור להנאה, ולעומתו המכור לעבודה או להימורים הוא מכור לשליטה. יתכן כמובן התמכרות למין בגלל צורך בשליטה (ואז בדרך כלל הדבר יבוא לידי ביטוי בסוג ההתמכרות למין עצמו), ויתכן גם התמכרות לעבודה בגלל הנאה. כך או כך, נראה כי התמכרות איננה הרצון לספק את הדחף למשמעות.

או שמא זה רק נראה כך? כי אם מה שאני מחפש בחיים הוא הנאה, מדוע לא אבוא על סיפוקי כאשר אשתמש בתאווה, ומדוע כל נפילה משאירה אותי עם חור גדול יותר בלב? אם מה שאני מחפש הוא שליטה, מדוע כל פעם בה אני מנסה לשלוט במישהו או במשהו מותיר אותי מרוקן יותר? מסתבר שהחיפוש האמיתי שלי הוא אחר הצורך במשמעות.

אצל בן אדם מאוזן יתכנו שילובים של כל שלושת הדחפים, כאשר הדחף למשמעות מאזן את שני הדחפים האחרים. האדם רוצה משמעות לחייו ולכן לא ישתמש בתאווה במקומות שהם נגד העקרונות לפיהם הוא חי, או לא ישאר לעבוד ללא הפסקה כאשר זה על חשבון הדברים החשובים לו ומעניקים משמעות לחייו. הדחף למשמעות הוא הדחף המאזן את שני הדחפים האחרים, וביחד מאפשר חיים שפויים.

אבל אצלי השתלט דחף אחד (או שניים) על חיי, והוא לא מאפשר שימוש מאוזן והגיוני בדרכי השימוש בהם. אז אני משתמש בתאווה כמו מטורף, אבל אני נשאר מרוקן כי הדחף האמיתי של חיי נותר בלתי מסופק. אין משמעות לחיי, ולא משנה כמה אני דתי או חרדי.

בדיוק כאן נכנסת לתמונה תכנית 12 הצעדים, בה אני מודה שדחף כזה או אחר השתלט על חיי עד כדי איבוד שליטה, ואז אני מתחיל למלא את החור בלב המחפש את המשמעות. זה נעשה על ידי סדרה של צעדים המעניקים משמעות לחיי.
הכינוי שלי הוא 'סוד הכניעה' ואני מכור בהחלמה. בחסד א-לוהים - לגמרי לא מובן מאליו - אני נקי מאז כ"ו בכסלו תשע"ב, כל יום - רק להיום.

הסיפור האישי שלי: goo.gl/mShRFs

בעניין: שלושת הדחפים המניעים: הנאה כח ומשמעות לפני 10 שנים, 10 חודשים #38812

• הושיעה נא
  • רצף ניקיון נוכחי: 1617 ימים
  • דירוג פלטיניום
  • יש תקווה!
תודה סוד. פוסט מלא משמעות שנותן לי כח לא ליפול להנאה הקטנה.

אני מרגיש בתקופה האחרונה שאין לי מוטיבציה כמעט לכלום. מאז שהתאווה לא אופציה עבורי וגם 'שימוש' מאסיבי בפגמי האופי איננו הפיתרון.. נותרתי יבש כחרס. לפעמים אין לי כח לקום בבוקר. לא מתוך דיכאון או עצב. ממש לא רע לי. אלא סתם מתוך חוסר עניין. העולם בלי תאווה הוא משעמם נטול ריגוש כמו סרט שחור לבן.
ברגעים היבשים הללו אני מרים טלפון לחבר, אבל לא סוג של שיתוף וחשיפה, אלא שיחה שהיא עבורי צעד 12. זה ממלא אותי במשמעות מחייה אותי ונותן לי כח לצאת מהמיטה. כי הנתינה של צעד 12 זה הדבר הכי קרוב לרוחניות ולדבקות באלוקים. (מה הוא... אף אתה...)

חשבתי,
הנאה = מחלה פיזית
כח = מחלה נפשית / רגשית
משמעות = מחלה רוחנית

אנחנו פגועים בכל 3 המערכות

תודה
אנא ה' הושיעה נא! עוזר דלים הושיעה נא!
הושיעה את עמך, וברך את נחלתך, ורעם ונשאם עד עולם...
נערך לאחרונה: לפני 10 שנים, 10 חודשים על ידי .

בעניין: שלושת הדחפים המניעים: הנאה כח ומשמעות לפני 10 שנים, 10 חודשים #38875

• רצונך ייעשה
  • רצף ניקיון נוכחי: 2760 ימים
  • דירוג כסף
הושיעה היקר!

האם חשבת לנסות לחפש משמעות (אמיתית ועמוקה) מחוץ למעגל ההתעסקות בהתמכרות?

הרי לא מחייב שאלוקים שלח אותנו לעלום הזה כדי להתעסק כל חיינו בנושא הזה.שמעתי פעם ממורי ורבי שזוהי ההגדרה של חינוך-מלשון "לחנוך",לחדש.חינוך הוא הוצאת כוחות חדשים בנפשנו שלא זכינו להוציאם עד כה לפועל.לכן עבודת החינוך נמשכת כל חיינו-הרי כל עוד אלוקים מחייה אותנו הוא רוצה שנוסיף משהו בעולם,שנחדש אותו בצורה שרק אנחנו יכולים.ומי אמר שזה יכול לקרות רק בדרך אחת?הרי נפשנו מכילה מגוון עצום של כוחות.יותר מכך-דווקא ההתמקדות בהתמכרות הכניסה אותנו למצב של ראייה חד כיוונית את המציאות.מצאנו דרך להתגבר על ההתמכרות-אז למה שלא נתחיל להוציא את עצמנו לפועל בתחומים נוספים?

אולי המשמעות שנפשך מחפשת נמצאת בכח אחר?

בהחלמה!

בעניין: שלושת הדחפים המניעים: הנאה כח ומשמעות לפני 10 שנים, 10 חודשים #38903

• הושיעה נא
  • רצף ניקיון נוכחי: 1617 ימים
  • דירוג פלטיניום
  • יש תקווה!
תודה לך רצונך יעשה.

באחד הפוסטים האחרונים סוד כתב שיש 2 מערכות של מילוי. מלקיחה ומנתינה.
אני כמכור נשרף לי כלי הקבלה. וזה כבר לעולם לא יחזור להיות כמקודם. וכל בוקר שאני קם עם רצון להתמלאות אני לא מצליח. ושם החיים אפורים. כי רק ריגושים עוצמתיים נותנים לי את הבריחה החזקה מהחיים. וזה מרוקן אותי כפול.

לכן נותרה לי רק המערכת של נתינה. כשאעניק ואתן מעצמי. ובפרט על ידי צעד 12 אז אני מצליח להתמלאות.
זה נותן לי כח לקום לבוקר צבעוני ושמח.
אנא ה' הושיעה נא! עוזר דלים הושיעה נא!
הושיעה את עמך, וברך את נחלתך, ורעם ונשאם עד עולם...
  • עמוד:
  • 1
זמן ליצירת דף: 0.54 שניות

Are you sure?

כן