ברוכים הבאים, אורח

התמכרות = מחלה. אבל מה זה התמכרות?
(0 צופה) 
  • עמוד:
  • 1
  • 2

נושא: התמכרות = מחלה. אבל מה זה התמכרות? 2275 צפיות

התמכרות = מחלה. אבל מה זה התמכרות? לפני 11 שנים, 6 חודשים #18716

• manu
  • דירוג זהב
נפתחתי בפני חבר על התוכנית של 'שמור עיניך', והסברתי לו את העיקרון שאדם שרוצה מאוד להפסיק עם התאווה ועושה אינסוף מעשים כדי להפסיק, ולמרות זאת תמיד חוזר על זה, הרי הוא נקלע להגדרה המחמירה למדי, אך כנראה אמיתית מבחינה טכנית, של "מכור".
אבל פתאום נקלעתי לקושי להסביר, מה ההבדל בין סתם יצר הרע, להתמכרות, כדי שנוכל לכנות את ההתמכרות בתור מחלה. החבר שלי הגדיר את ההתמכרות "הרגל", אבל היה ברור לי שזו לא ההגדרה הנכונה, כי למרות שאנחנו אומרים שההתמכרות הוא מנגנון שנוצר בתוכינו של בריחה ממציאות קשה לתאווה, ולכאורה זה נשמע כמו "הרגל", ברור לי שזה יותר מזה, שהרי למשל בתור בעל תשובה, שיניתי הרגלים על גבי הרגלים, לא רק לפני 6-7 שנים, אלא גם בשנתיים האחרונות.
אז ניתן להוסיף שזה לא רק הרגל, אלא כמו שמתואר במדריך של 'שמור עיניך', נוצר צורך כימי ממש לתאווה.
אבל השאלה מה ההגדרה של ההתמכרות, ההרגל של פיתרון המציאות הקשה בבריחה לתאווה, או שמא הצורך הכימי לתאווה.
לכאורה נראה לי שההתמכרות היא הצורך הכימי לצרוך את התאווה, וזה מעכב אותנו מלשנות את ההרגל, ויוצא ששניהם נלחמים בנו, ההרגל שאנו לא מצליחים להפסיק, והצורך הכימי שעודו בין ורידינו.
עוד דרך לבאר היא, שאמת הרגל הוא דבר שאם אנו רוצים אנו יכולים לשנות אותו אחרי כמה נסיונות, אך הרגל זה לברוח מהמציאות הקשה לתאווה, שהוא חבוי במסתרי נפשינו, קשה שיעמוד מול עינינו תמיד, וגם לעקירתו לא די במעשים חיצוניים גרידא, אלא בעבודה מעמיקה, הלא היא עבודת 12 הצעדים.
התכוונתי להתחיל בשאלה תמימה, והמתנה לקבלת תשובה, אבל איכשהוא בס"ד תוך כדי הכתיבה קיבלתי תשובות ועליהן שאלות, ועליהן תשובות. חשוב לי להגיד את זה כי לא נעים לי להרגיש כאחד שמתיימר לכתוב מאמרים, זו לא הייתה כוונתי. ומחמת זה, אני באמת רוצה תשובות לשאלות מכם הותיקים, ואינני מסתפק בתשובות שהצבתי, וגם לא בשאלות שהצבתי.
תודה!

בעניין: התמכרות = מחלה. אבל מה זה התמכרות? לפני 11 שנים, 6 חודשים #18719

• אסירותודה
  • רצף ניקיון נוכחי: 6040 ימים
  • מנהל
שלום לך, למחלה הזו יש לא מעט פנים ורבדים - פיזית, נפשית, רוחנית, רגשית:

בשבילי המחלה היא -

אלרגיה פיזית מולדת לכימיקלים המשתחררים במוח בעת ריגוש. אובססיה נפשית המתבטאת בעיקר בפחד וריכוז עצמי. באופן רוחני מחלתי באה לידי ביטוי בעיקר בטינה בדידות וניתוק מהסובבים אותי.

ההתפתחות הרגשית שלי נעצרה בגיל צעיר,  מה שהוביל לחוסר יכולת להרגיש נכון, במצבים מסויימים אינני מסוגל לתפקד בצורה ההולמת  את גילי ומעמדי בחברה, חסרה לי היכולת להכיל את החיים ולהתמודד עם האתגרים שהם מזמנים לכל אדם בוגר.

התאווה פתרה לי הייטב את כל בעיותי. אך בגלל שהאלרגיה פיזית, היא דרשה ממני עוד 'חומר', מה שהגביר את האובססיה יצר עוד טינה בידוד ניתוק ורגשות שליליים, וחוזר חלילה...

זו מחלתי המחמירה שרק כח עליון יכול לה.
מכה אב התשס"ה הנס האישי שלי ממשיך, רק להיום. אפשר לקרוא עליו כאן

בעניין: התמכרות = מחלה. אבל מה זה התמכרות? לפני 11 שנים, 6 חודשים #18722

• manu
  • דירוג זהב
קראתי את דבריך והבנתי שיש הרבה דברים שמביאים את ההתמכרות, והרבה דברים שההתמכרות מביאה, וכל זה נכלל בשם הכולל "מחלה", ושלכל אחד יש את שלו, ושאין בהכרח מכנה משותף לכל הלוקים במחלה, ולכן יותר מדויק לכנותה מחלה מאשר התמכרות, באשר ההתמכרות היא חלק מהדברים המביאים אל התאווה, שהם בפני עצמם (המביאים אל התאווה) חלק מהמחלה ולא כולה.
תודה על התובנות האלו, תהיה עבודה קשה למצוא את הסממנים האישיים שלי של סוג המחלה וזה נשמע כמו ממש מטמון לחיים לדעת אותם, זו בטח הרגשה ממש שונה להכיר בהרבה מהרבדים העמוקים שלך, זה יהיה מדהים אם אי פעם אזכה

בעניין: התמכרות = מחלה. אבל מה זה התמכרות? לפני 11 שנים, 6 חודשים #18723

• אמי
  • חבר חדש
כחדש ס"ה 12 יום בתכנית ,הבעיה שהעלית מהי ההגדרה של מכור ?והאם ההגדרה היא מחלה או תחת הכותרת רשעים הם ברשות ליבם היא כריתית שכן  לרשעים הפתרון תשובה ואח"כ מלחמה לשינוי ההרגלים על דרך בעל תשובה  ואם אכן זו מחלה !
היכן ראית מחלה שהחולים מטפלים בה בעצמם ( או אולי באמת לא מטפלים שכן שמעתי שהיא לתמיד )  ורק אולי יודעים מנסיון כיצד למזער את ההרס שלה 
המוזר בכל הענין שדרך הטיפול ב12 הצעדים מביאה לחלק מההולכים בה כזו עליה ששמעתי אתמול מאחד מהקבוצה שלא הי' מוותר על המחלה באם הייתה לו בחירה  כך או כך אי שם בפנים עדיין יש בי קול שאומר לי אמי בחייך כשתגיע למעלה לפני הבורא תספר שלא יכולת .... בחייך  שם עולם האמת  התשובה לענין חשובה לי מאד שכן ממנה נגזר עוצמת הכרת החטא וכו

בעניין: התמכרות = מחלה. אבל מה זה התמכרות? לפני 11 שנים, 6 חודשים #18724

• manu
  • דירוג זהב
אתה צודק,, אסירותודה אמנם אמר מול מה המכורים מתמודדים  שבעל היצר הרע הרגיל לא מתמודד איתו, אבל לא אמר אילו מהדברים שהמכורים מתמודדים קשור בחטא ואילו מהדברים גורמים לדבר להוות 'מחלה'. אבל מצד שני זה ממש לא משנה, כי למכור שיש את כל הסממנים האלו, כבר אין לו בחירה בין טוב לרע, כי יש לו את הסממנים של 'מחלה' ולא של 'יצר הרע', והשאלה היא באמת לגבי הרוב, שהרי מסתבר שהרוב יש להם רק חלק מהדברים שהוזכרו ע"י אסירותודה, אבל כיוון שאדם הוגדר ע"פ המדריך או ע"פ הספר הגדול או הלבן כמכור, ודאי יש לו את הסממנים של המחלה ולא רק של היצר הרע.
תגידו אם אתם מסכימים איתי

בעניין: התמכרות = מחלה. אבל מה זה התמכרות? לפני 11 שנים, 6 חודשים #18727

• בן אבי
  • חבר קבוע
יצר הרע זה עדיין נתון לבחירה הפוכה, התמכרות זה איבוד הבחירה, כצאן לטבח הרוחנ י.

בעניין: התמכרות = מחלה. אבל מה זה התמכרות? לפני 11 שנים, 6 חודשים #18735

• manu
  • דירוג זהב
כן אני מסכים, אבל מה גורם להתמכרות להיות כזו לא נתונה לבחירה, ומהי ההתמכרות?

בעניין: התמכרות = מחלה. אבל מה זה התמכרות? לפני 11 שנים, 6 חודשים #18737

בספר הלבן [עמוד 20] מובא 3 תסמינים להתמכרות:
1.סבילות-דהיינו הצורך בסם הולך וגובר,והסיפוק הולך וקטן.
2.הימנעות-המכור מנסה להפסיק אך לא יכול.הוא חוזר לזה שוב ושוב.
3.נסיגה-סיפטומים שהמכור עלול לחוות כשנמנע ממנו הסם.סיפטומים רגשיים,גופניים או שניהם.

בעניין: התמכרות = מחלה. אבל מה זה התמכרות? לפני 11 שנים, 6 חודשים #18756

• manu
  • דירוג זהב
אחד, הבאת 3 תסמינים, הכוונה, ראיות שזו היא התמכרות.
אני מדבר פה על טבע ההתמכרות.
אמת שמס' 1 ומס' 3 הם גם חלק מטבע ההתמכרות, אבל המניין של ה3 הם הסימנים ולא בהכרח הטבע היחיד של ההתמכרות.
כלומר מס' 2 הוא רק ראיה שזו התמכרות ולא טבע ההתמכרות עצמה, כלומר זו רק התוצאה של טבע ההתמכרות.
למשל, כמו שהזכיר אסירותודה, ישנם עוד דברים שהם טבע ההתמכרות, כמו חוסר יכולת להתמודד עם המציאות.
מקווה שהבנת את כוונתי

בעניין: התמכרות = מחלה. אבל מה זה התמכרות? לפני 11 שנים, 5 חודשים #19093

• מתנת-הנקיון
  • דירוג פלטיניום
  • אל תתן לעבר שלך להרוס את עתידך.
מצטער. ההתפלספות פה הינה מדי עמוקה עבורי. לא עברתי שיעור בתורת-הנפש.

לגבי דידי ולדעתי העניה (והיא מאוד עניה) ההתמכרות שלי היתה (והינה) הבריחה. שנה שעברה כשהיה לי הר של עבודה וברחתי לסרטים והיום כשיש לי הר של עבודה ואני בורח לפורום.
משתדל לזכור:
שהנקיון הוא מתנה
שלא מקבלים אותה בחינם
שדרושה עבודה רצינית עקבית וממושכת לזכות בה
שהיא מגיעה ללא חומר משמר
שצריך להמשיך בעבודה ע"מ לשמרה
"שיהא עסק זה לי לרפואה שלימה"
זכני, אלוקי, ל"מתנת-הנקיון"
נקי ברחמיו המרובים, לא בכחי, מאז יום ה לפרשת לך לך ו' מרחשוון ה'תשע"ד 10 אוקטובר 2013

בעניין: התמכרות = מחלה. אבל מה זה התמכרות? לפני 11 שנים, 5 חודשים #19113

• manu
  • דירוג זהב
מקובל עליי, אבל אני מבין למה מה שאתה מציין פחות פילוסופי

בעניין: התמכרות = מחלה. אבל מה זה התמכרות? לפני 11 שנים, 5 חודשים #19414

• manu
  • דירוג זהב
אני מצטער על ההקפצה, אבל הייתי חייב לשאול נואשות.
אסירותודה:
כתבת לי כך:
"ההתפתחות הרגשית שלי נעצרה בגיל צעיר,  מה שהוביל לחוסר יכולת להרגיש נכון, במצבים מסויימים אינני מסוגל לתפקד בצורה ההולמת  את גילי ומעמדי בחברה, חסרה לי היכולת להכיל את החיים ולהתמודד עם האתגרים שהם מזמנים לכל אדם בוגר."
אני גם מזדהה מאוד, יכול להיות אפי' יותר ממה שאני מזדהה עם ההתמכרות עצמה של אחרים, אבל אני מתקשה להבין, מי אמר שלי קשה להתמודד עם החיים ועם אתגרים יותר מכל אדם אחר.
בתודה

בעניין: התמכרות = מחלה. אבל מה זה התמכרות? לפני 11 שנים, 5 חודשים #19429

• מוישלה
  • רצף ניקיון נוכחי: 1667 ימים
  • דירוג פלטיניום
  • נקי בחסד אלוקים מי"ב בטבת תשע''ג 20/12/12
סליחה שאני לוקח את רשות הדיבור  נראה לי שאף אחד לא מדבר עליך ספציפית אלא על העיקרון
שלפי רוב אדם שבורח ממשהו כנראה הוא לא יודע להתמודד איתו 
ואם מישהו ברח מהחיים לתאווה כנראה שהוא לא יודע להתמודד עם החיים
מה לך, יחידה, תשבי דומם כמלך בשבי, כנפי רננים תאספי וכנף יגונים תסחבי, כמה לבבך יאבל, כמה דמעות תשאבי, דבקת ביגון עד אשר קבר בתוכו תחצבי.
דומי, יחידתי, לאל, דומי ואל תעצבי, עמדי וצפי עד אשר ישקיף וירא יושבי.
סגרי דלתך בעדך, עד יעבר-זעם חבי.

בעניין: התמכרות = מחלה. אבל מה זה התמכרות? לפני 11 שנים, 5 חודשים #19430

• manu
  • דירוג זהב
האמת היא שלא חשבתי על זה, אבל עדיין מעניין איך אדם יודע לאבחן את עצמו שהוא שונה בזה מאחרים

בעניין: התמכרות = מחלה. אבל מה זה התמכרות? לפני 11 שנים, 5 חודשים #19440

• מוישלה
  • רצף ניקיון נוכחי: 1667 ימים
  • דירוג פלטיניום
  • נקי בחסד אלוקים מי"ב בטבת תשע''ג 20/12/12
בספר הלבן כתוב 'תחושתינו הפנימית מעולם
לא תאמה למה שראינו בחיצוניות של האחרים'
הפשט הוא שהרגשנו שונים ממה שהחברה מציגה כלפי חוץ
נראה לי שהמדד בזה הינו תחושת שונות בלי קשר למציאות האמיתית בחברה אלא אפילו על פי ההרגשה הסלקטיבית
מה לך, יחידה, תשבי דומם כמלך בשבי, כנפי רננים תאספי וכנף יגונים תסחבי, כמה לבבך יאבל, כמה דמעות תשאבי, דבקת ביגון עד אשר קבר בתוכו תחצבי.
דומי, יחידתי, לאל, דומי ואל תעצבי, עמדי וצפי עד אשר ישקיף וירא יושבי.
סגרי דלתך בעדך, עד יעבר-זעם חבי.
  • עמוד:
  • 1
  • 2
זמן ליצירת דף: 0.50 שניות

Are you sure?

כן