ברוכים הבאים, אורח

אם תהיה תולעת - תהיה משפיע, גבר, אמיתי - משהו מהפרשה
(0 צופה) 
  • עמוד:
  • 1

נושא: אם תהיה תולעת - תהיה משפיע, גבר, אמיתי - משהו מהפרשה 796 צפיות

אם תהיה תולעת - תהיה משפיע, גבר, אמיתי - משהו מהפרשה לפני 11 שנים, 10 חודשים #11435

ראיתי השבת בליקוטי תורה לאדמו"ר הזקן בעל התניא קטע שמתאים לכאן מאד. הוא מסביר את עניינה של תולעת השני בשרפת הפרה, וכותב כך (ציטוט ואחרי כן הסבר):
"וזהו ג"כ פי' תולעת יעקב מתי ישראל פי' ע"י שמשים אדם את עצמו בעסקו בתורה ותפלה כתולעת להיות נבזה בעיניו נמאס דהיינו שמשים א"ע כשיריים הנה עי"ז יהיה בחי' מתי ישראל תרגום אונקלוס ע"פ כל עיר מתם גברייא כו' דהיינו זכרים והוא כמ"ש במ"א בפי' למען תזכרו ועשיתם את כל מצותי שתהיו בבחי' זכרים ומשפיעים לעשות ולהמשיך האור בהמצות כו' וכדלעיל בפי' אשר יעשה אותם האדם כו':"
והעיקר לענייננו בתרגום חופשי: מי שעושה עצמו כתולעת, כלומר משים עצמו כשיריים, לא מחזיק מעצמו (בלשון הפורום - נכנע), על ידי זה הוא הופך להיות "מתי ישראל", מתים - כמו זכרים, גברים, כמו בביטוי "עיר מתים".
כלומר, דווקא על ידי שאדם נכנע ועוסק בתורה ומצוות מתוך תודעה של שפלות, של שיריים - הוא הופך להיות הזכר - הגבר האמיתי, המשפיע האמיתי, שגורם לה' לרצות במצוות בכלל.

בעניין: אם תהיה תולעת - תהיה משפיע, גבר, אמיתי - משהו מהפרשה לפני 11 שנים, 10 חודשים #11720

מאמר יפה, אך יש רק בעיה אחת בדבר.
אני מרוב ששמתי את עצמי כשיריים של החברה ושל עצמי, נכנסתי לחרדה עמוקה מהחברה, עד שהיום קשה לי מאוד להתנתק ממנה.
וכל פעם שאני מסתובב בחוץ, אני מרגיש כמו תולעת קטנה ולא חשובה, בתוך חברה גדולה ומלאה חיפושיות גדולות ומאיימות...
הריני מאמין, שביכולתי לשנות את מסלולי החשיבה שנחקקו בתודעתי ברבות השנים, לשנות הרגלים רעים ולשבור את הטבע של עצמי.
אמונה זו נובעת מסיבה אחת פשוטה, אלוקים נתן לכל בני האדם וגם לי כוח לשנות דברים בטבע, ובזכות האמונה החזקה והתקיפה בבורא עולם, כל אדם באשר הוא אדם יכול לשנות דברים בטבע. זאת אמונתי.

בעניין: אם תהיה תולעת - תהיה משפיע, גבר, אמיתי - משהו מהפרשה לפני 11 שנים, 10 חודשים #11723

• מתנת-הנקיון
  • דירוג פלטיניום
  • אל תתן לעבר שלך להרוס את עתידך.
כנראה שיש לחלק בין "לשים עצמי כתולעת" - או כשיריים בלשון חז"ל לבין להסתכל על עצמי כ"כ נמוך עד דכאון.
חז"ל שבחו את המסתכל על עצמו נמוך (ענווה) וגינו את המסתכל ע"ע גבוה (גאווה) אך באותה נשימה הם גם גינו את העצבות ושבחו את השמחה. ואפילו בתוכחה יש פסוק שמסביר את גודל השמחה. כך שבוודאי אין להגיע מענווה לעצבות חלילה
משתדל לזכור:
שהנקיון הוא מתנה
שלא מקבלים אותה בחינם
שדרושה עבודה רצינית עקבית וממושכת לזכות בה
שהיא מגיעה ללא חומר משמר
שצריך להמשיך בעבודה ע"מ לשמרה
"שיהא עסק זה לי לרפואה שלימה"
זכני, אלוקי, ל"מתנת-הנקיון"
נקי ברחמיו המרובים, לא בכחי, מאז יום ה לפרשת לך לך ו' מרחשוון ה'תשע"ד 10 אוקטובר 2013

בעניין: אם תהיה תולעת - תהיה משפיע, גבר, אמיתי - משהו מהפרשה לפני 11 שנים, 10 חודשים #11798

לא הכנסתי בסיכום, אבל הוא כותב להיות שיריים רק בתורה ותפילה - כלומר, מול ה', ולא מול אנשים אחרים. אבל ודאי שאם זה גורם לך לעצבות, אז לא כדאי. עדיף שתשכח מזה. זה הולך טוב רק אם מאמינים מאד מאד שה' אוהב אותנו, ואז ממש כיף להיות כפופים אליו.
  • עמוד:
  • 1
זמן ליצירת דף: 0.32 שניות

Are you sure?

כן