מהו ארגון שמור עיניך?

מהו ארגון שמור עיניך?

"מגיפה עולמית תוקפת גם את העם היהודי ומאיימת לקרוע את מארג החיים היהודיים. היא לא חסה על אף קבוצה של יהודים: ממתבגרים ועד אברכים בכולל, דרך עובדי משרדים ורבנים, וכלה ברווקים כנשואים. ארגון 'שמור עיניך' סייע בהצלחה לגמול מאות, אם לא אלפים, מהתמכרות לחומרים פורנוגרפיים. זהו בעצם הנשק היחיד שעומד לרשותנו."

— הרב אהרון פלדמן, מועצת גדולי התורה של אמריקה

"מסופקני אם הייתה תקופה בהיסטוריה שלנו שבה ריחפה סכנה כה חמורה על הטוהר המוסרי של עמנו ועל יציבותה של המשפחה היהודית, כמו מגיפת ההתמכרות לפורנוגרפיה באינטרנט. יותר מכל גורם אחר הרסה מגפה זו חיי נשואים של זוגות רבים, פירקה משפחות והמיטה חורבן נורא. הנשק היחיד שיש לנו נגדה – היחיד - הוא 'שמור עיניך', ארגון שמציל חיים של יחידים ומשפחות."

— הרב ד"ר אברהם טוורסקי


 

 

ארגון "שמור עיניך" הוא כיום המשאב העיקרי בעולם היהודי להתמודדות עם הבעיה ההולכת ומתפשטת של צפייה בפורנו והתנהגויות מיניות בעייתיות נוספות.

הנגישות הקלה לאינטרנט והאלמוניות שהגלישה בו מאפשרת הן הסיבות העיקריות לכך שאין קבוצה החסינה מפני המגיפה הזאת. הבעיה הרווחת הזאת הורסת מערכות נישואים ופוגעת באורח החיים היהודי יותר מכל דבר אחר היום. רבים מחוליי החברה שפוגעים בקהילה היהודית היום, כמו נוער בסיכון, בתים הרוסים ואפילו התעללות גופנית ומינית בילדים, נובעים במקורם (לפחות באופן חלקי) מבעיה זו. כיום, חלק נכבד מההשקעה של הקהילות שלנו בחינוך הולך לאיבוד בגלל כוח המשיכה האדיר שיש לפיתויים האלה.

טיפול: מאז שיצאנו לדרך, עם תקציב שנתי דל הצליח ארגון "שמור עיניך" לעזור לאלפי יהודים לחזור לדרך השפיות, ההחלמה והשליטה העצמית. השגנו זאת בעזרת הכלים הרבים שפיתחנו, הכוללים אתר אינטרנט, פורומים, ספרי הדרכה, תוכנית להימנעות ראשונית של 90 יום, עלוני חיזוק יומיים במייל, קו חם וכלים רבים נוספים.

מניעה: ארגון "שמור עיניך" הציל אלפי אנשים מליפול ברשת, בכך שהעלה את הנושא והמודעות לסדר היום, ובאמצעות אימייל חיזוק יומי בנושאי שמירת העיניים, מאמרים ועצות. הגברת המודעות לסכנות והצעת כלים מעשיים מאפשרים לאנשים להימנע מהניסיונות האלה.

 

 

אנחנו מייחסים את הצלחתנו לחמישה גורמים:

• ניסיון: הכלים של תוכנית ההחלמה שלנו פותחו בעצתם ובהדרכתם של מיטב המומחים בתחום ועל סמך ניסיונם האישי של מאות יהודים שהצליחו להשתחרר בעצמם ונרתמו לסייע לאחרים.

• גישה חדשנית: מערכת ההחלמה שלנו ייחודית לא רק לקהילה היהודית אלא לעולם כולו, במובן זה שאנחנו נותנים מענה משתנה בהתאם לרמות ההתמכרות שונות. התוכנית שלנו עושה שימוש מדורג בעוד ועוד כלים "מכווני התמודדות" בהתאם לרמת התלות של האדם. למשל, יש רבים שרק התחילו למעוד ויכולים לצאת מזה בעזרת פרספקטיבה נכונה, מסנני אינטרנט, אמצעי הגנה בסיסיים ואחריות אישית. אחרים זקוקים לפתרונות הרבה יותר חזקים, כמו טיפול מקצועי או הפניה לתכנית 12 הצעדים. בשורה התחתונה, התכנית שלנו מבטיחה פתרון לכל אחד, ולא משנה באיזו רמת התמכרות הוא נמצא.

• אנונימיות: מרבית הכלים והשירותים הרבים שהרשת שלנו מציעה נעשים באמצעות האינטרנט, חומרים מודפסים, או הטלפון. ההיבט הזה חשוב מאוד מפני שהוא מבטיח אנונימיות מוחלטת למי שפונה אלינו לקבל עזרה. זהו אחד הסודות החשובים המסבירים את הצלחתנו, מפני שהחשיפה, בייחוד בנושאים רגישים כאלה (ועל אחת כמה וכמה בקהילה הדתית), היא אחד הגורמים המרכזיים שבגללם אנשים מהססים לפנות או נמנעים לגמרי מלבקש עזרה.

• נגישות: אנחנו רותמים את כוחה של הנגישות הקלה והמיידית של האינטרנט, אותו כוח שתרם להתפשטות המגיפה הזאת, לטובת המטרה, ובעזרתו מגיעים ומסייעים לאלפי יהודים ברחבי העולם, שלא היינו מצליחים להגיע אליהם בגישות טיפוליות קונבנציונאליות.

• תקווה: הנשמות היהודיות, הטהורות במהותן, שנקלעות להתמכרות הזאת, משתוקקות ליד שתסייע להן ותיתן את הדחיפה הקטנה שהן צריכות כדי להשתחרר. כשאנשים מגלים שהם לא לבד ושיש עוד מאות אנשים כמותם, שהצליחו להיגמל באמצעות הכלים שלנו, הם מתמלאים נחישות ואומץ לב להשתנות.

 

 

האתגר לעתיד

מחד, אנו גאים בהישגים הרבים שלנו, ומאידך, ברור לנו שזו רק טיפה בים, בהתחשב בעשרות אלפי היהודים המתמודדים עם הבעיה או נמצאים בסיכון חמור למעוד ולגלוש לתוך התנהגויות הרסניות אלה.

חיוני שנרחיב את אפשרויות הטיפול שלנו על ידי בניית מסגרת שתיתן מענה לעוד אלפים רבים, ובאמצעות פרסום השירותים שאנו מציעים כדי שנוכל להגיע לכל מי שמתמודד עם קושי בתחומים האלה.

בכוונתנו גם להרחיב את ההתמקדות בפעילות מניעה באמצעות: א) הגברת המודעות לסכנות באינטרנט על ידי הפצת חומרים חינוכיים שמכוונים לרבנים, למחנכים ולציבור הרחב. ב) הרחבת "מחלקת הסינון" שלנו, כך שתכלול קו חם שיפעל 24 שעות ביממה ויספק תמיכה וסיוע לאנשים בכל העולם להתקין במחשבים הביתיים ובמחשבי כף היד שלהם מסננים אמינים ותוכנות פיקוח. שירות כזה לא קיים בשום מקום אחר בעולם, ובעולמנו היום הוא חיוני ביותר.

בעקבות הצורך הדחוף בפתרונות, בנינו תוכנית התפתחות דו-שנתית. התוכנית כוללת את יצירת המסגרת ואת הפרסום שיאפשרו לנו להגיע לעשרות אלפי יהודים שזקוקים לעזרה בתחומים אלה. אנחנו מעריכים שבתוך שנתיים, עם תקציב צנוע יחסית, נצליח להגיע לכמות גדולה פי עשרה של אנשים ונוכל, בעזרת השם, לתרום בשנים הבאות לעצירת המגיפה הזאת – הן על ידי טיפול בבעיה, והן על ידי מניעתה. אין ספק בלבנו שעם התוכנית הזאת, עד סוף השנה השנייה תהיה רשת "שמור עיניך" עצמאית ותממן את פעילותה מתרומות האנשים שלהם היא סייעה ומסייעת.

אנחנו מאמינים בכל לבנו שהפרויקט הזה חיוני ביותר להצלת הקדושה של כלל ישראל!

כל השירותים שלנו אינם כרוכים בתשלום ואנו מממנים את עצמנו באמצעות תרומות בלבד. נודה לך אם תיקח חלק בפעילות החשובה שלנו.

לתרומה מאובטחת לחץ כאן

כלי זה יפתח לך בעוד שבועיים