ארבעה שלבים להתמודדות נכונה

ארבעה שלבים להתמודדות נכונה

הרצון הבסיסי של רבים המתמודדים עם אתגר הגלישה למחוזות הלא רצויים בתחומי המין, הוא פשוט לחדול מההתמודדות הזאת. לקבל סוף־סוף איזושהי הגנה מלאה, מעיל־מגן כלשהו שיעטוף וידחה כל ניסיון פגיעה. רצון זה הוא טבעי והגיוני. הוא דומה לרצון שבכל אדם להישאר בריא, במקום לחפש תרופה למחלה. רצון זה גם דוחף לפעולות חיוביות וחשובות המפחיתות את היקף ומינון ההתמודדות: לעבור לאינטרנט מסונן, למשל, כדי שלא נצטרך לעמוד בהתמודדות קשה זאת.

אולם, יש לדעת כי בעולם ובזמן שבו אנו חיים, לא קיים מצב הנקי לחלוטין מחשיפה לפיתוי כלשהו, כי הפיתוי איננו מופיע רק במחשב אלא גם ברחוב; ויש זמנים שזה לגמרי בתוך גבולות האישיות של האדם: המחשבות וכוח הדימיון זורמים למחוזות אלו, והתחושה היא של חוסר אונים מוחלט. של העדר היכולת לעצור.

זו הסיבה שהדרך הנכונה היא: ללמוד כיצד להתמודד עם הפיתוי. כאשר לומדים דרכי פעולה מועילים אל מול הפיתוי, או־אז גם כשהוא כבר בא ומתדפק על הדלת - יהיו לנו הכלים והעוצמה כדי לא לפתוח את הדלת. אל לנו להיות מופתעים כאשר הפיתוי מפציע. באמצעות לימוד ותרגול של אסטרטגיות פעולה נכונות, נלמד להתמודד איתו בהצלחה.

חשוב להבין כי העובדה שכל כך הרבה פעמים עברנו את אותו תהליך, הפותח ברגע של חולשה ונגמר בכאב של נפילה, איננה מעידה שאין דרך אחרת. זו הבשורה הגדולה שרבים מאיתנו למדו על בשרם: ניתן לשרטט סיום אחר לסיפור שלנו. כמובן שמדובר בתהליך עם כמה שלבים, אבל הראשון שבהם הוא: ההבנה שאפשרות כזאת קיימת. כי באמצעות תרגול של מספר שלבים, ניתן לרכוש הרגלים אחרים וכלים באמצעותם נוכל להצליח, באותו מקום בו נכשלנו כל הזמן.

אתה יושב בבית לבד, הכל רגוע, אינך מתאווה כלל וראשך כלל אינו קרוב למחשבות הקשורות לריגוש מיני. אבל לפתע, מתוך קריאה באתר חדשות, קופצת לה לנגד העיניים פרסומת בעייתית ואתה מרגיש את הדחף הזה שמטפס בגרון ורוצה ללחוץ על הפרסומת הזאת. האינסטינקט הבריא הוא כמובן לברוח, אבל הבעיה היא שקצת קשה לברוח מעצמך. אם אתה רודף אחרי עצמך, יש סיכוי שגם תצליח לתפוס אותך… אז במקום לברוח, ניתן לסגל אפיק התמודדות, שבו אין צורך לברוח, אך נפתחת האפשרות לנצח.

את אסטרטגיה הזאת אנו מכנים במילה: "לנשו"ם", ראשי התיבות:

לוקחים צעד אחורה ומתבוננים

נושמים עמוק כמה פעמים

שואלים: מה אני באמת רוצה?

ומגיבים בצורה בריאה.

באסטרטגיה הזאת מומלץ להשתמש מוקדם ככל האפשר, כיון שהניסיון שלנו מלמד כי ככל שעובר הזמן, כך קשה יותר לגייס את הכוחות כדי לפעול ולהפסיק. המטרה היא אפוא להתחיל לנשו"ם מיד ברגע שבו מתחיל הקושי, למשל ברגע שבו קופצת לנו הפרסומת הבעייתית מול העיניים, או ברגע שבו אנחנו שמים לב שאנחנו נותנים לכוח החושב לשקוע בפנטזיות. ככל שנקדים לנשו"ם, כך יהיה ייקל לחדול.

ברפקים הבאים נעמוד על כל אחד משלבי הפעולה.