פעמים רבות ההתמכרות מקורה בסוגיות שמתחת לפני השטח, כמו בעיות מהילדות, הערכה עצמית נמוכה, חרדות, דיכאון וכד'. פעולות התאווה משמשות כמנגנון בריחה מכאב רגשי, או כניסיון למלא חלל שאנו חשים בחיינו. וברגע שאנחנו מתמכרים, איננו יכולים להפסיק. הרבה פעמים הסוגיות הללו נולדו כבר בילדותנו והן נטועות עמוק בנפשנו. מזמן שאנחנו צעירים אנחנו משתמשים בעונג בשביל לפצות על תחושות חוסר התאמה או החלל שאנו חשים בחיינו, שמקורו אולי בטראומות ילדות, התעללות או אפילו בידוד חברתי. מטפל המתמחה בהתמכרויות, במיוחד כזה המתמחה בהתמכרות לתאווה, יכול לעזור בגילוי אותן סיבות שמתחת לפני השטח ולגלות את מקור ההתנהגויות הכפייתיות. הדבר הזה חשוב בשביל הטווח הארוך, כי גם מי שלומד להילחם בהתמכרות, אם לא יתמודד עם הסיבות שגורמות לה, המחלה הרבה פעמים תשוב בהמשך.

מלבד חשיבות העובדה שהמטפל צריך להיות מומחה להתמכרויות, מוטב לבחור מטפל שהתמודד בעצמו עם התמכרויות בעברו, והצליח לצאת מזה. למי שהיה שם, קל יותר לעזור. המנגנונים העומדים בבסיס כל ההתמכרויות הם דומים מאוד, כך שלא באמת משנה עם איזו התמכרות  מסוימת המטפל התמודד.

בחירה במטפל שאינו מתמחה בהתמכרויות ולא מבין את טיבן, הרבה פעמים יביא לתסכולים רבים ולבזבוז של זמן וכסף לפני שתבינו שהוא לא באמת עוזר לכם. הוא יכול לנסות לעזור לכם להבין את הסיבות שמתחת לפני השטח, אבל התמכרות היא מחלה, וההבנה מהיכן היא נובעת בפני עצמה איננה מספיקה בשביל לאפשר החלמה. בדיוק כפי שהבנה של רגל שבורה לא תגרום לה להתאחות. כל ההבנה וידיעת העצמי שבעולם לא יוכלו לפתור התמכרות – שהיא מחלה פיזית שמתלווה אליה אובססיה מנטלית.

מטפל טוב בהתמכרויות יכול ללמד אתכם איך להתחיל לחיות חיים אמיתיים במקום חיים של פנטזיה, איך להתחבר מחדש לעולם שסביבכם, איך לצאת מהראש ולהפסיק את הקיום האנוכי שלכם, איך להודות בחוסר אונים ואיך למסור את חייכם לכוח עליון (לעתים תכופות על ידי שימוש בשיטת 12 הצעדים). המטפל ילמד אתכם איך להשתחרר מהצורך "לשלוט", הקיים מתחת לכל ההתמכרויות, ואיך להתחיל לבטוח בעצמכם, בעולם שסביבכם ובאלוקים, מבלי לחפש מפלט במנגנוני הבריחה ובצורך לשלוט שקיבלתם מההתמכרות.

יש גם שיטות אחרות כמו CBT (טיפול קוגניטיבי התנהגותי) ואלה של פטריק קרנס, שבהן משתמשים מטפלים רבים המתמחים בהתמכרויות לתאווה.

בנוסף, מטפל טוב בדרך כלל יעודד אתכם להצטרף לקבוצת 12 צעדים, או ביחד עם הטיפול או לאחריו, ואולי אף יעזור לכם לעבוד את הצעדים.

גם אם אתם דתיים, אין זו חובה לבחור במטפל דתי כדי לקבל עזרה, בדיוק כפי שהרופא המטפל ברגל שבורה לא חייב להיות דתי בשביל לעזור לרגל להחלים. מה שבאמת חשוב זה שהמטפל יבין היטב את טיבה של ההתמכרות, ושיהיה לו ידע בטיפול בהתמכרויות. כפי שהרב טוורסקי ענה למישהו שביקש ממנו עצה לגבי פנייה למטפל לא דתי:

מכיוון שפרויד היה אתאיסט והתנגד לדת, לפסיכולוגיה יצא שם רע לפני שנים (מה שבהחלט הגיע לה). הפסיכולוגיה המודרנית היא בדרך כלל לא אנטי-דתית. מטפל טוב בהתמכרויות לא יוריד אף אחד מהדרך. אדם המכור למין ממילא כבר אינו הולך בדרך, מהבחינה הזאת, וקבלת עזרה בטיפול בהתמכרות  יכולה לאפשר לו לחזק את היידישקייט שלו.

תוכלו לפנות אלינו דרך האתר, הקו החם 1599-500-119 או מייל התמיכה help@gye.org.il, ונשמח להפנות אותכם למטפל שיתאים לכם ביותר. בנוסף לטיפול בהתמכרות, סביר מאוד להניח שהמכור ואשתו יוכלו להיעזר בטיפול זוגי בכדי להתמודד עם האתגרים שההתמכרות וודאי יצרה במערכת הנישואין. פנו אלינו ונפנה אותכם למטפלים זוגיים שמומחים בטיפול בתחום הספציפי הזה.

 

כלי זה יפתח לך בעוד שבועיים