זמינות ומהירות: למה דווקא פורנו?

זמינות ומהירות: למה דווקא פורנו?

אוקיי, אז הבנת שהפורנו גורם להרגשה טובה והוא גם עוזר להפסיק להרגיש רע, אבל כעת אתה שואל למה דווקא פורנו? הרי באותה מידה אפשר להימשך לסמים או אלכוהול, אבל זה אפילו לא מגרה אותך. שאלה טובה.

אחת הסיבות לכך שהיום כל כך הרבה אנשים מתמודדים עם הנפילות בפורנו הן פשוט מכיון שהוא הפך להיות זמין כל כך. אם בעבר, אדם שרצה לצפות בפורנו היה צריך ללכת לקנות מגזין, להסתכן שמישהו אחר יראה אותו, להכניס את זה לבית או למשרד, ובסיום הצפייה גם להיפטר מכך, היום אין צורך בשום פעולה כזאת, וניתן לצפות באנונימיות ובמהירות הישר מתוך הסמאטרפון או המחשב, ובסיכון קטן מאוד להיתפס. הזמינות היא לא ענין צדדי בכלל, ולמהירות יש חלק חשוב בכך שאנשים נמשכים דווקא לפורנו, יותר מאשר הרבה דברים שגורמים לאותן תחושות.

מחקרים מראים שאם ישנם שני סוגי סמים שגורמים בדיוק לאותה תחושה (כמו מורפין והרואין) אבל אחד מהם מהיר יותר מהשני (מכיון שהרואין מגיע למוח מהר יותר מאשר מורפין), אנשים יתמכרו לסם הראשון ולא לסם השני, אפילו אם ההבדל הוא של מספר דקות בלבד. המעגלים במוח שלנו מתוכנתים כך שהם רוצים להרגיש טוב "כאן ועכשיו", ולכן אם אדם צריך לחכות כמה דקות כדי להרגיש את ההשפעה של הפעולה, הוא יעדיף פעולה אחרת שהתוצאה שלה מהירה יותר.

כאשר אדם רוצה לצפות בפורנו, המהירות היא מרכיב חשוב בכך שהוא פונה אליו דווקא כיון שהוא גם זמין מאוד וגם ההשפעה שלו על מצב הרוח ועל המוח היא מהירה ביותר. אם כדי לחוש את ההשפעה המשחררת של אלכוהול על האדם ללכת לחנות, לקנות בקבוק, לשתות כמות נכבדה, להמתין מספר דקות ורק אז האלכוהול נותן את אותותיו, הרי שבצפייה בפורנו התהליך מהיר מאוד והוא לוקח שניות בודדות של כניסה לאתר פורנו והתחלת הצפייה. יכולות לעבור שתיים שלוש שניות מהרגע בו אדם מחליט לצפות בפורנו, עד שהוא מרגיש את ההצפה של הדופמין במוח, וכל הרגשות השליליים שהוא סבל מהם עד לפני רגע נעלמו.

אחת הסיבות לכך היא המרחק הקצר שיש בין העיניים שדרכם אנו צורכים את הפורנו לבין המוח, שם מתרחש השחרור של החומרים הכימיים הגורמים לנו את התחושות שבשבילן אנחנו צופים. סמים נבדלים אחד מהשני במהירות שבה מגיעות מולקולות הסם אל המוח, וכתוצאה מכך ישנו הבדל ברמת המשיכה של מכורים לסוגי סמים שונים. הפורנו פועל במהירות עצומה כי המסלול בין העיניים לבין המוח הוא קצר מאוד, ולכן מספיק כמה שניות של צפיה כדי להרגיש את התחושות המוכרות שהאדם "שוקע" בתוכם.

בנוסף לכך, אלוקים ברא אותנו כך שהיצר של המין הוא היצר החזק ביותר, וזאת כדי שיהיה המשך וקיום לעולם שלנו. אם אנשים לא היו נמשכים לקיים יחסי מין בצורה חזקה כל כך, הרי שהם לא היו מתחתנים ולא מביאים ילדים לעולם, והעולם לא היה מתקיים. אלוקים ברא אותנו ונטע בתוכנו את המשיכה הזאת ברמה הגבוהה ביותר, ואין ספק שהמשיכה למין היא המשיכה החזקה ביותר שאדם מכיר. אמנם אדם נמשך גם לאוויר לנשימה, לאוכל ולשתייה, ובלעדיהם לא יוכל להתקיים, אך ההנאה שיש לו מהם היא פחותה בהרבה מאשר ההנאה מקיום יחסי מין, וזאת מכיון שהמשיכה היא בעוצמה אחרת לגמרי.

כאשר המשיכה הטבעית שאלוקים ברא אותנו איתה, נפגשת במצב לא טבעי שבו אנחנו יכולים לצפות בפורנו בצורה לא מוגבלת ולא מבוקרת, נוצר מצב שבו אנחנו מעדיפים את הפורנו על פני אפשרויות אחרות שיכולות להיות שוות מבחינת ההשפעה על המוח.