הוספה: תוכנית 12 הצעדים למכורים

הוספה: תוכנית 12 הצעדים למכורים

הבעיה של תאווה בעידן האינטרנט, הפכה ב-20 השנים האחרונות לבעיה כלל-עולמית. כבר מזמן אין מדובר רק על איסור הלכתי חמור, אלא על מגיפה של ממש, המאיימת על חיי המשפחה, ההספק במקום העבודה, המצב הנפשי ושלל היבטים אחרים אצל מיליוני אנשים בכל העולם. גרוע מכך – כבר אין מדובר בבעיה של הרגל רע, אפילו לא הרגל שקשה להיגמל ממנו, אלא לאפשרות שהשימוש בתאווה הופך למצב של התמכרות לכל דבר ועניין.

עבור המכור, הכלים הרגילים שנועדו לשבור את ההרגל הרע, הם לא אפקטיביים, והוא צריך עזרה מסוג אחר לחלוטין. בשמור עיניך אנחנו עוזרים למתמודדים הרגילים, ואילו עבור המכורים אנחנו ממליצים על פניה לתוכנית חיצונית, תוכנית 12 הצעדים, במסגרת הארגונים "מכורים לפורנו אנונימיים" או "מכורים למין אנונמיים".

לפני שאנו נכנסים להגדרות של התמכרויות והדרכים השונות לטיפול בהן, חשוב להבהיר שהדבקת תווית של "מכור" על עצמנו, היא מעשה הדורש זהירות רבה, ומוטב שייעשה בעזרת איש מקצוע המכיר את הנושא היטב. בכל מקרה – חשוב שצעירים לא יגדירו את עצמם כמכורים, גם אם אינם מצליחים להפסיק את השימוש בתאווה, ואפילו הם רוצים להשתמש בכלים המיועדים לגמילה מהתמכרויות, ובמקום זאת ידברו על הבעיה שלהם וחוסר היכולת להפסיק.

מהי התמכרות? אם נצטרך לסכם זאת בצורה הקצרה ביותר, הרי שלכל התמכרות יש שלושה מאפיינים: א. חוסר יכולת להפסיק את השימוש למרות ההשלכות שלו (רגשות שליליים, חשש מחשיפה, הפסד שעות עבודה ולימודים, וכן הלאה). ב. צורך להגדיל את הכמות או/ו האיכות של השימוש (יותר שעות על המחשב, תאווה מפורשת יותר, וכן הלאה). ג. קושי להמשיך בלי השימוש (הרגשה של דחף כפייתי לשימוש, תחושה של "חובה" להשתמש, וכן הלאה).

מה הם בעצם 12 הצעדים? מדובר בסדרה של פעולות פשוטות (אם כי לא קלות), הנובעות מתוך ההבנה שההתמכרות הינה רק קצה הקרחון לבעיות שגרמו לנו להשתמש, בעיות שלבד לא נוכל להתמודד איתן. הצעדים מחולקים לקבוצות שונות: בין אדם למקום, בין אדם לעצמו ובין אדם לחברו, וכשהם מבוצעים כהלכה, הם מעניקים לנו שחרור מפגמי האופי שלנו, שלווה ומפוכחות, וממילא מייתרים את הצורך לברוח אל התאווה שתספק לנו תחליפים רעועים.

תכנית 12 הצעדים פותחה כאמור על-ידי אלכוהוליסטים, שניסו כל דרך אפשרית להפסיק את השתייה ההרסנית אך בלא הצלחה. בעזרת סדרת הצעדים הללו, הם החלימו. לאחר מכן, היא אומצה גם על-ידי מכורים בתחומים נוספים, כגון סמים, הימורים ואוכל, וכמובן גם מכורים לפורנו ולמין. מיליוני אנשים בכל העולם החלימו בעזרת הכלים של התכנית הזאת, והיא נחשבת הדרך הבסיסית לגמילה במוסדות גמילה בעולם כולו.

אם ניסיתי כבר את הכלים במדריך שלנו, השקעת כוחות ומאמצים רבים, אך למרות זאת לא ראיתי שינוי לטובה ואתה חושש שייתכן כי אתה סובל מהתמכרות, אנו מציעים לשקול להצטרף לתוכנית 12 הצעדים. אם אתה מעוניין – תוכל ליצור איתנו קשר בקו החם במספר טלפון: 1599-500-119 או באימייל: help@gye.org.il, ומומחה שלנו יעזור לך לבדוק את האפשרויות השונות, כולל אפשרות להפניה לתוכנית למכורים או לאיש מקצוע.

להלן הפרטים על תוכנית 12 הצעדים עבור מכורים לפורנו או למין:

מכורים לפורנו אנונימיים – PA

אם ההתמכרות שלך היא לפורנו על שלל סוגיו, אנו מציעים לך להצטרף ל-PA. על מנת לבדוק האם התוכנית מתאימה לך, אתה מוזמן להתייעץ:

הקו החם: 04-301-1111
אימייל help@p-a.org.il 
אתר האינטרנט p-a.org.il

מכורים למין אנונימיים – SA

אם ההתמכרות שלך היא יחסי מין (לא וירטואליים), אנו מציעים לך להצטרף ל-SA. על מנת לבדוק האם התוכנית מתאימה לך, אתה מוזמן להתייעץ:

הקו החם: 072-240-1190
אימייל contact@sa-israel.org 
אתר האינטרנט sa-israel.org