אבחון ראשוני

אבחון ראשוני

GYE משתמשת בגישה ייחודית על מנת לעזור לאנשים, בכך שהיא מכירה בעובדה שלמאבק לשמירת עיניים ולשמירת הברית יש רמות שונות. סיכמנו כאן, בקיצור רב, את העצות שמצאנו כמועילות ביותר למתמודדים עם התאווה ברמות השונות. האבחון הראשוני הוא טכני מטבעו, לכן אולי תעדיפו לדלג עליו, להתחיל בגוף המדריך (עם כלי מס' 1), ולחזור אליו בהמשך.

 

שמונה הרמות

רמה 1: "אני מתמודד עם שמירת עיניים, תשוקות ופנטזיות (כמו רוב הגברים)"

הצעות:

- פילטרים: התקן פילטר טוב לכל המכשירים שמהם אתה יכול לגלוש. אנו יכולים לעזור לך למצוא את הפילטר הנכון בשבילך באתר המניעה שלנו, או בקו החם לענייני פילטרים. אנו ממליצים מאוד כי תיתן לאשתך, לחבר או לגבאי הפילטרים שלנו לשמור את הססמאות אצלם.

- חיזוק יומי: הירשם לקבלת עלון החיזוק היומי של שמירת עיניים במייל, המציע טיפים יומיים וחיזוק להתמודדות עם שמירת עיניים, התמודדות עם פנטזיות, מאבק ביצר הרע וכד'.

- קריאה: באתר המניעה של GYE תוכל למצוא מאמרים מעוררי השראה, היכולים להעניק לך טיפים וחיזוק בנוגע להתמודדות עם המאבק.

- הצטרף לקהילה: הצטרף לפורום ה"מניעה" שלנו (בקרוב), על מנת להחליף רעיונות עם אחרים, הורים ומחנכים, המחפשים אחר פתרונות להתמודדות מול הנסיונות של דורנו.

רמה 2: "מעדתי ו'פעלתי על התאווה' כמה פעמים ספורות, אבל אני מאמין שאוכל להימנע לתמיד אם אשקיע מאמץ ואשאר נחוש"

(ב"לפעול על התאווה" הכוונה היא או לצפייה בחומרים לא נאותים ו/או להוצאת זרע לבטלה. כמו כן הדבר כולל פעולה על התאווה עם אדם נוסף. בתוך הקהילה הדתית, יש לראות התנהגות זו כמסמנת דרגה חמורה יותר).

הצעות (כל ההצעות הקודמות, ובנוסף):

- תוכנת דיווח: התקן תוכנה מדווחת בנוסף לפילטר, כך שרשימת כל האתרים המוטלים בספק תישלח לחבר או לרב שאתה מכבד ושתתבייש לאכזב. אנחנו ממליצים על www.webchaver.com, אך באתר שלנו תוכל למצוא אפשרויות נוספות. מסור את הסיסמה לגבאי הפילטרים.

- גישה ונקודת מבט: קרא את חלק 2 של מדריך GYE כדי להבין את מהות המאבק הזה וללמוד כיצד להשתמש בו כקרש קפיצה לצמיחה אישית ועבודת השם.

- גדרות לשמירת עיניים: הקם גדרות חזקות יותר לעיניך, כמו – הימנעות מסביבה מאתגרת, הימנעות מאתרים כמו פייסבוק ויוטיוב, התרחקות מסרטים ומגזינים מעוררים וכד' (ראה כלי מספר 3).

 

רמה 3: "אני יכול להימנע מ'לפעול על התאווה' במשך תקופות ארוכות (מעל תשעים יום), אבל איכשהו אני תמיד שב ונופל לזה"

הצעות (כל ההצעות הקודמות, ובנוסף):

- קבלה: התמכרות פירושה שאנו עושים דבר מה שאנו רוצים להפסיק, אך איננו מצליחים להפסיקו. קבל את העובדה שיכול להיות שאתה סובל מהתמכרות. על אף שיש רמות התמכרות שונות, חוקי המשחק משתנים ברגע שאנו מכירים באמת החשובה הזאת לגבי עצמנו.

- חיזוק יומי חזק יותר: הירשם באתר ל'לצאת לחופשי', עלון החיזוק היומי שאנו שולחים במייל, וקבל מדי יום טיפים, עצות וסיפורים אישיים מקהילת GYE, העוסקים בדרכים להשתחרר מההתנהגויות הממכרות הללו.

- קריאה בפורום שלנו: קריאת פוסטים של מאות אחרים המתמודדים עם הנושא תראה לך כי אתה לא לבד, ותעזור לך ללמוד את הגישות והטכניקות שעוזרות לרבים אחרים.

- גדרות חזקות: בנה לעצמך גדרות חזקות, כמו הכנת רשימה של דברים שיהיה עליך לעשות לפני שאתה מרשה לעצמך ליפול, או קנסות - קבל על עצמך "תשלום" כזה או אחר במקרה שתמעד. (ראה כלי מספר 7).

- חומות חזקות יותר לשמירת עיניים: הייה רציני בנוגע לזה. הבן עד כמה קל להפעיל אותנו בנושא. התחל להימנע ממקומות בעלי צביון מעורב ככל יכולתך, מכל הסרטים שאינם דתיים, עיתונים, מגזינים, ואפילו אתרי חדשות ובידור ודומיהם.

- קריאה: באתר שלנו ישנם מאות מאמרים שבאמצעותם ניתן ללמוד כיצד לנצח את ההתנהגויות הממכרות. תחת הכותרת "12 הצעדים" באתר תוכל למצוא וללמוד את העקרונות שמאחורי התכנית הזאת, המפורסמת בעולם כולו, המסייעת לאנשים המבקשים להחלים מכל סוגי ההתמכרויות (ראה כלי מספר 15).

- פעילויות יומיות שימלאו את יומך בצורה חיובית: התחל להכניס ליומיום שלך תחליפים מתוכננים לשיעמום, דחיינות וחוסר פעילות. צור לעצמך סדר יום מובנה יותר, הכולל בתוכו את הפעילויות החדשות האלו. הקדש יותר זמן לפעילות גופנית מדי יום (ראה כלים מספר 5 ו-6) ועיין ב"כשר למהדרין" באתר כדי לקבל רעיונות לפעילויות כשרות, אתרים כשרים, בידור, שיעורים ועוד.

 

רמה 4: "ניסיתי המון פעמים, אבל לרוב איני מצליח להימנע מ'לפעול על התאווה' למשך תקופות משמעותיות (90 יום או יותר)"

הצעות (כל ההצעות הקודמות, ובנוסף):

- הוסף משמעות לחייך: ברמה הזאת חשוב להתמקד במציאת דרכים מעשיות להוסיף משמעות ותחושת הגשמה לחייך. מצא משהו חדש שלא רק יעסיק אותך, אלא גם ייתן לך השראה, יוציא אותך מעצמך ויפנה אותך לעזרה לאחרים. זה יכול להיות פרויקט חסד כלשהו, מעורבות בקהילה, עבודות ופעילויות אחרות שיתנו לך סיפוק פנימי, ישאירו אותך בקשר עם העולם האמיתי ויוציאו אותך מבידוד חברתי (ראה כלי מספר 5).

- הפחתת הצריכה: "משביעו רעב, מרעיבו שבע". התחל להפחית את הצריכה לאורך זמן על ידי יצירת קווים אדומים לעצמך. לאט לאט גמול את עצמך מההתנהגויות האמורות על ידי הפחתה הדרגתית של התדירות ושל עוצמות הגירוי וההתנהגויות, וכך תלך ותסיג את קווי הלוחמה עוד ועוד לאחור (ראה כלי מספר 8).

- מסע בן 90 יום: קפוץ את קפיצת האמונה בת 90 הימים והישאר נקי במשך 90 ימים שלמים על מנת לשבור את דפוס ההתמכרות במוח (מבוסס על מחקר מדעי שנערך באחרונה). השתמש במערך 90 הימים שלנו כדי לסמן את ההתקדמות ולקבל עידוד בעודך מתקדם לרמות חדשות (ראה כלי מספר 9).

- שיטת TaPHSiC: למד ויישם את שיטת TaPHSiC (ראה כלי מספר 10). זוהי אחת השיטות החזקות ביותר עבור דתיים הסובלים מהתמכרויות ברמות נמוכות. היא מלמדת אותנו לאזן את יראת השמיים – שבדרך כלל לא עובדת טוב עם התמכרויות – עם עונשים אישיים מוחשיים. שילוב נבון של השניים, כפי שמתואר בשיטת TaPHSiC, יכול לעזור לייצר חומת מגן חזקה מפני התנהגויות של התמכרות.

- הקשב לקבוצות התמיכה הטלפוניות של GYE: האזנה לקבוצה של אנשים אחרים הנאבקים בהתמכרות ונמצאים בתכנית החלמה, תמלא אותך שוב בתקווה ולא תרגיש בודד. כמו כן תלמד את הטכניקות והגישות המסייעות לרבים אחרים.

 

רמה 5: "ניסיתי את כל הצעדים שהוצעו ברמות 1-4 ועדיין אינני מצליח להישאר נקי.

הצעות (כל ההצעות הקודמות, ובנוסף):

תמיכה וירטואלית אנונימית:

- פורומים: העלה הודעות בפורום על מנת לקבל תמיכה משאר חברי קהילת GYE. ספר את סיפורך, תאר את המסע שלך, בקש עזרה כשאתה מרגיש חלש וחזק במקביל את חבריך. הפורום הוא קו חיים של חיזוק ותמיכה עבור מאות אנשים הנמצאים בדיוק באותו מצב כשלך.

- חדרי צ'אט: שוחח עם אחרים בחדרי הצ'אט של GYE (בקרוב).

- רשת חברתית: צור לך קבוצת חברים שאיתה תוכל להיות בקשר מתמיד באמצעות מערכת הרשת החברתית החדשנית של GYE (בקרוב).

- שותף לדרך: מצא לך חברותא, לצעוד איתו בדרך, באמצעות מערכת החברותא/ספונסר של GYE. שמרו על קשר יומיומי באמצעות המייל או חדרי הצ'אט. למדו כנות, יושרה וערבות הדדית. חזקו זה את זה.

רמה 6: ניסיתי את כל הצעדים שהוצעו ברמות 1-5 ועדיין אינני מצליח להישאר נקי"

הצעות (כל ההצעות הקודמות, ובנוסף):

- תמיכה טלפונית אנונימית: הקו החם של GYE: התקשר אל מומחי הקו החם שלנו לקבלת עצות.

- קבוצות תמיכה טלפוניות של 12 הצעדים: תן לעצמך ליהנות מכוחה של תמיכה קבוצתית. הצטרף, בעילום שם, לקבוצת תמיכה טלפונית, והתקדם בתכנית החזקה הזאת עם אנשים אחרים הנמצאים במצבך, בעזרת מנחה בעל ניסיון. תכנית 12 הצעדים, המפורסמת בעולם כולו, עזרה למיליוני אנשים להשתחרר מכל סוגי ההתמכרויות.

- ספונסר: מצא לך ספונסר במערכת החברותא/ספונסר של GYE. ספונסר הוא אדם שהצליח להישאר נקי במשך תקופה ארוכה, שיכול להדריך אותך ולספר לך מה עזר לו.

- שותף טלפוני: מצא לך שותף לדרך שיהיה איתך בקשר טלפוני ככל שתצטרך – באמצעות מערכת החברותא/ספונסר של GYE.

- צור רשימת טלפונים אישית: צור לך מעגל של חברים שאליהם אתה יכול להתקשר כשאתה מרגיש חלש. שלח מסר פרטי לחברים בפורום ובקש מהם את מספר הטלפון שלהם.

- הקהילה הטלפונית של GYE: הצטרף לקהילה הטלפונית של GYE (בקרוב), וכך תוכל להיות בקשר עם עשרות אנשים כמוך, הזקוקים לקהילה שתתמוך בהם.

רמה 7: ניסיתי את כל הצעדים שהוצעו ברמות 1-6 ועדיין אינני מצליח להישאר נקי"

הצעות (כל ההצעות הקודמות, ובנוסף):

- תמיכה פנים אל פנים: מפגשים קבוצתיים של 12 הצעדים / קבוצות GYE – בוא ליהנות מעוצמתה של קבוצת תמיכה והיפתח בפני אחרים. מצא קבוצת 12 צעדים באזור מגוריך, או הירשם והצטרף לקבוצת GYE בקהילה שלך. ותר על הבושה והיפתח לאחרים, ותגלה שאתה ממש לא לבד. השתמש בכוחה של הקבוצה במאבקך במחלה הזאת, שהרבה פעמים היא חזקה בהרבה מאיתנו. עבור את תהליך 12 הצעדים עם הקבוצה.

- ספונסר: עבור את תהליך 12 הצעדים עם ספונסר מנוסה. ותר על הצורך להיות "בשליטה" ולמד להקשיב לאדם אחר. תן לספונסר שלך להנחות אותך, והייה מוכן לעשות כל מה שהוא יאמר לך לעשות.

- תראפיה: צור קשר עם הקו החם של GYE כדי למצוא תראפיסט / פסיכולוג המתמחה בטיפול בהתמכרויות. גלה את הגורמים העמוקים למצבך, ולמד שיטות לגבור על המחשבות וההתנהגויות הממכרות.

רמה 8: "ניסיתי את כל הצעדים שהוצעו ברמות 1-7 ועדיין אינני מצליח להישאר נקי. נראה לי שזה חסר סיכוי בשבילי"

הצעות (כל ההצעות הקודמות, ובנוסף):

- פסיכיאטר / טיפול תרופתי: פסיכיאטר יוכל לרשום לך תרופות שיעזרו להוריד את הנטייה המנטלית שנמצאת בבסיס ההתמכרות (כמו הפרעה טורדנית-כפייתית – OCD) ועלולה להגביר או לחזק אותה.

- מרכז גמילה: ב-GYE תוכלו למצוא רשימה של מרכזי גמילה, באשפוז או כחולי חוץ. שינוי טוטאלי של הסביבה, עזרה מקצועית ומשטר של טיפול וסדנאות אולי יתנו לך את מה שאתה צריך בשביל סוף סוף להשתחרר (ראה כלי מספר 19).

- המפלט האחרון: לאלה מכם הנמצאים במצב של סיכון אחרים, ישנן שיטות של סירוס כימי שהן בטוחות, בעלות תופעות לוואי מעטות וכן הפיכות (ראה כלי מספר 20).

עוד שני דברים חשובים בנוגע לתכנית GYE

1. אופציונאלי לעומת הכרחי: רוב הכלים שאנו מגדירים כ"הכרחיים" ברמות ההתמכרות הגבוהות, יעזרו גם לאלה הנמצאים ברמות הנמוכות להשתחרר. באופן כללי, הנאבקים ברמות הנמוכות מוזמנים לנסות את הכלים של הרמות הגבוהות אם הם חשים שאלה יסייעו להם, או אם כך הומלץ להם לעשות על ידי אדם בעל ניסיון. דוגמאות לכלים כאלה הן: להתקשר לקו החם של GYE, להצטרף לפורומים ולחדרי הצ'אט של GYE, להצטרף לקבוצות התמיכה הטלפוניות של 12 הצעדים (כל אלה מוזכרים למעלה, ברמות 5-6). הצטרפות למפגשי 12 צעדים פנים מול פנים אינה מומלצת למכורים ברמות נמוכות ועלולה אף להזיק!

2. עצות כלליות שיכולות לעזור בכל הרמות: א. נסו להשיג התקדמות הדרגתית בשמירת עיניכם. ב. פתחו גישה נכונה למאבק שלכם, על ידי קריאת החומרים של GYE ויישום מה שאתם לומדים. ג. חזקו את תחושת המשמעות וההגשמה בחייכם, ממקומות אחרים ומפעילויות שונות. ד. הוסיפו ליומיום שלכם פעילות גופנית. ה. אל תישארו מבודדים וסגורים כל היום. ו. התחברו, גם אם בעילום שם, לאחרים הנאבקים את המאבק הזה באמצעות קהילת GYE.