ברוכים הבאים, אורח

נושא: יומן צ'(דיק) 4075 צפיות

תגובה: יומן צ'(דיק) לפני 7 חודשים, 3 שבועות #141220

עשר שמעון ולכבוד השם - תודה רבה על התגובות, חיממתם את ליבי ואימצתם אותי. תודה.

תגובה: יומן צ'(דיק) לפני 7 חודשים, 3 שבועות #141227

• משתמש1
  • דירוג זהב

מאוד מזדהה עם דבריו של עשר שמעון.
המעשים חשובים מאוד ואיתם גם לא לדחות למחר אלא היום מכיוון שברגע שאני אומר אני אדאג לזה מחר יהיו הרבה מעכבים בדרך למנוע מ-להוציא את זה לפועל.

תגובה: יומן צ'(דיק) לפני 7 חודשים, 2 שבועות #141279

ט' אדר, יום חמישי אחרון של שובבי"ם ויום שישי "לספירה" תובב"א.
ב"ה נקי להיום. אז עשיתי צעד נוסף לעבר הקבוצות, מקווה שתהיה התקדמות בהקדם. לגביי הסינון, אני כרגע עובד על הקטנת יחסים עם המחשב וסדר היום שלי מסתדר לאט. פוחד לדבר על זה כדי לא לפתוח פה לשטן, אבל הלוואי ואני עולה (בכללי) על דרך נכונה יותר ואצליח לקבע אותה ולשכלל אותה כמו שנכון וצריך. אבל את הסינון "השלם" עוד לא התקנתי. סביר להניח שהיום לא יהיה לי זמן אבל אנסה.

ב"ה קבלתי התחזקות (ברובד כזה או אחר) מדברי הרב קוק זצוק"ל במידות ראי"ה (ערך ברית) ומההסברות של הרב ליאור לביא ממכון מאיר. הדברים השתלבו לי עם שיעור ששמעתי בישיבה על תפילה ותורה ורציתי לשתף אתכם.

שורש הבעיה של מכור הוא ההתמקדות על ההנאה הרגעית ולא על ההנאה והתוצאות שלטווח הארוך. אנחנו (או רק אני) פשוט חסרי יכולת להעמיד מטרה שיש לה רווח בטווח הרחוק ולהתקדם אליה בלי ליפול להנאות הקטנות שבדרך ושהורסות לנו את ההתקדמות לכיוון הרווח הגדול. לדוג', קשה מאוד להגיע לגזרה טובה וכושר טוב בגלל שאנחנו לא מסוגלים להמנע (או לא להסחף) אחרי המאכלים שאנחנו נפגשים איתם יום יום. האלמנט של תענית זה שהיא פועלת ההפך, אתה רוצה להגיע ליום שלם שלא אכלת, ואתה דוחק בעצמך, בכל הכח, שלא ליפול לתאוות האכילה. אבל תענית זה זמן ממש קצר, זה לא באמת אתגר שיקדם אותנו. אפ' לא תענית של יומיים או תענית של שלושה ימים (שיש לי השתוקקות לא מוסברת לנסות ומצד שני אני יודע שהיא תגרום לי לפספוסים מכל מיני בחינות).

בעצם אפשר לומר שאנחנו שקועים בחיי שעה ולא מצליחים להתחבר וללכת בלי סטיות מהמסלול של חיי עולם. מזכיר לכם משהו? נכון, תפילה היא חיי שעה והתורה היא חיי עולם. תפילה היא לזרוק קש למדורה, פתאום האש קופצת ורואים חיוּת - אבל היא גם נעלמת מאוד מהר. תורה היא ערימת גזעים שבוערים לאט לאט, גחלים לוחשות, החיות נעלמת, לא כ"כ ניכרת, אבל רק ככה אפשר לבשל עליה אוכל. אולי בגלל זה מצאנו שאומרים שלא היסורים והתעניות יעזרו לנו ויקדמו אותנו אלא התורה היא היא הדרך החוצה (תפילות באות עם תעניות ויסורים, תורה במהות - עניינה שקידה, והמתיקות שבה באה רק עם עומק השקיעה בה והשקידה עליה).

יש צד שאנחנו כמכורים מאוד מתחברים לעניין של תפילה, יותר מאשר לעניין של תורה. "סיפור אישי" - יש ביאור מדהים שאני לומד כבר תקופה ארוכה (עכשיו ממש לקראת סיום, דפים בודדים) ש"נפגעתי" ממנו קשות, וכך הוא כותב:

"ומכאן תוכחת מגלה לקצת אנשים אשר הלכו לדעת אחרת, ועשו כל עקר עבודתם רק באריכות התפילה והשליכו התורה אחר גום, ומה לי להאריך בביטול דבריהם" וכו'.

נפגעתי. נכון, אני גם עוסק הרבה מאוד בתורה, אבל הרבה מאוד מהעיסוק שלי, תקופות ארוכות, היה בתפילה! ועוד התרגזתי שהוא העתיק רק את תלונת רבא לרב המנונא "מניחין חיי עולם ועוסקים בחיי שעה?" ולא את תשובה הגמרא שם, "והוא סבר זמן תפילה לחוד וזמן תורה לחוד". ועוד שזכורני דברי הרב חרל"פ שכל מי שמאריך בתפילה אינו מפסיק מחלק תורתו, כמו החסידים הראשונים, וכן (כמדומני) ישנה עדות של החת"ס שאמר כן על עצמו!

נכון, הוא קצת קיצוני ולא בדיוק מדבר עלי (נשמע שהוא בא להתלונן על החסידים, שכן הוא (הכותב) מגדולי תלמידי הגר"א), אבל - מה זו ההשמצה הזו על העסק בתפילה? התפילה היא מעיין חיי! 

נכון, ולמה? כי אני מכור. אני חלש בחזרות על הגמרא, אני חלש בלזכור את הגמרא - כל הקיום והרווחים לטווח הארוך חלשים בי. התיקון - להתיצב ולעבוד בכל הכח על דברים שכרגע אין בהם טעם והרווח בהם לטווח הארוך, ולא לעזוב. זה תיקון גם לתאווה - אבל הרבה מאוד למידות ולאופי שלי. בע"ה ית'.

בברכת שבת שלום לכולם והבטחה [בלנ"ד ;)] להזכיר אתכם היום בתיקון שובבי"ם האחרון של השנה - אוהב ומעריך, חיל...

נערך לאחרונה: לפני 7 חודשים, 2 שבועות על ידי חיל בלע ויקיאנו.

תגובה: יומן צ'(דיק) לפני 7 חודשים, 2 שבועות #141280

• עשר שמעון
  • רצף ניקיון נוכחי: 1 יום
  • דירוג פלטיניום

בסוף תצטרך לעשות צעד 4 על רבי חיים מוולוז'ין .... : ) 

חבר יקר ואהוב לי מאוד!
אני מזדהה עם הרבה מהדברים שלך, רוצה רק לשתף אותך מהנסיון שלי שהעירוב של דברי רבותינו הצדיקים עם המחלה שלי היא אצלי לא טובה, 
לדעתי (וכל אחד יכול לחלוק עלי אבל זו דעתי וכך שמעתי בעצמי גם מת"ח מובהקים) הספרים הקדושים לא מדברים על מכורים לא מדברים על המחלה שלי. 
בדיוק כמו שהם לא מדברים (במפורש) על סכיזופרניה ועל ocd/ add/ ptsd ושאר מחלות והפרעות נפש שיש בזמננו, 

ההסבר לכך הוא שיש 'דרך ארץ' ויש 'תורה' דרך ארץ פירושו להיות אדם נורמלי ובריא,זה שייך גם לגוי כמו ליהודי (כדברי חז"ל על אלפיים שנות דרך ארץ קודם מתן תורה) הנפש החיים הגר"א הבעש"ט והמהר"ל לא דיברו על אדם כמוני שיכול לראות פורנו במשך שעות בחוסר שפיות ולא רק ברצון לעשות עברה למרות שהוא לא רוצה, הם לא דיברו על אובססיה..
הם דיברו על אדם שיש לו בריאות נפשית הוא נורמלי יש לו  'דרך ארץ' ועכשיו מתמודד עם תאווה ויצר הרע. 

בחז"ל יש אולי פעם אחת או 2 שדיברו על משהו שדומה למכורים אולי אולי רבי אלעזר בן דורדיא... וגם הוא לא עשה 'תשובה' רגילה לא מצאנו אצלו עזיבת החטא ווידוי קבלה על העתיד ושאר דיני תשובה המבוארים ברמב"ם ורבינו יונה אלא משהו שדומה יותר לצעד 3 צעקה של "הצילו" אני לא יכול לעזור לעצמי ואז בכייה...

אולי המכור השני הוא פרעה.. שמכור ליהודים שלו ולא מצליח להבין דרך המכות עד ים סוף שם הוא מאבד הכל (ואכן בחז"ל מבואר שגם הוא עשה סוג של תשובה אבל זה באמת כבר סיפור אחר ואכמ"ל) 

בכל מקרה הנסיון שלי למצוא אורות ורמזים ולהתעצבן על ספרים שונים הוא דרך בשבילי לדלג מעל משימת ה'דרך ארץ' ולקפוץ ישר ל'תורה'.

אם אין לי זמן לעשות סינון 'שלם' (כפי שאתה כותב) ...ויש לי זמן להתעמק בטינות על הנפש החיים כנראה שאני לא מתמקד במה שאני כחולה ומכור צריך..ואת זה אני לא כותב מעמדת המחנך אלא כאחד שתמיד יש לו זמן לעוד ספר קודש ועוד שיחה ועוד שיעור אבל משום מה אין לי את הזמן לסינונים ופעולות.. עד שאני לומד או בדרך הקשה.. או דרך חברים וספונסר שמשקפים לי את מה שאני לא מצליח לראות בגלל המחלה שלי. 

הדברים הם דעתי האישית בלבד.
יכול להיות שאצלך מדת הדרך ארץ ושפיות היא מתוקנת ואין לך אלא העיסוק בתורה,
ואם כך הם הדברים ראה את דברי כלא נוגעים לך...

באהבה ובהזדהות!

נערך לאחרונה: לפני 7 חודשים, 2 שבועות על ידי עשר שמעון.

תגובה: יומן צ'(דיק) לפני 7 חודשים, 2 שבועות #141283

• משתמש1
  • דירוג זהב

יישר כוח "עשר שמעון".
התחברתי מאוד לדבריך.

חיל - יישר כוח על הצעד שעשית לקראת הקבוצות! תמשיך כך.

תגובה: יומן צ'(דיק) לפני 7 חודשים, 2 שבועות #141293

• המשתוקק
  • רצף ניקיון נוכחי: 40 ימים
  • דירוג פלטיניום

תודה על השיתופים הנפלאים ותודה על הציטוטים מדברי הספרים הקדושים.
לענ"ד כשחז"ל דיברו על הוז"ל (הוז"ל בדווקא!) הם דברו בדיוק על המכורים, גם אלו של היום.
ובכל אופן, גם אם לא כל מה שכתוב בספרים הקדושים מכוון בדיוק למצבי שלי, אני שמח ללוות את תהליך ההחלמה שלי בחיזוקים מדברי חז"ל שמתקשרים ברמה כזאת או אחרת למצבי, משום שהם מרוממים את נפשי ומאירים את נשמתי בתוך הגיא צלמוות בו אני נמצא.

בהצלחה רבה בעז"ה.

תגובה: יומן צ'(דיק) לפני 7 חודשים, 1 שבוע #141311

• לכבוד השם
  • רצף ניקיון נוכחי: 29 ימים
  • דירוג זהב

בכללי, תוכל למצוא בפורום הנהדר הזה הרבה דיונים ישנים וחדשים על שיטת 12 הצעדים מול אמרות חז"ל, האם סותר? האם יכולים ללכת יחד? האם חז"ל לא ידעו על זה? ועוד ועוד.
אני זיהיתי בדברי רבי נחמן מברסלב זצ"ל, פעם אחת שהוא מדבר על מכורים:
שיחות הרן יט, נלקח מהאתר "רבינו בוק".
וְאָמַר: נִכְסַפְתִּי מְאֹד לְהַמְשִׁיךְ אֶת הָעוֹלָם אֶל עֲשִׂיָּה, שֶׁיִּהְיֶה חִיּוּב אֵצֶל כָּל אֶחָד וְאֶחָד לִלְמוֹד כָּךְ וְכָךְ, בְּכָל יוֹם וְלֹא יַעֲבֹר, וְכַיּוֹצֵא.
וְאָמַר: שֶׁאֲפִלּוּ אוֹתָן הָאֲנָשִׁים הָרְחוֹקִים מִן הַקְּדֻשָּׁה מְאֹד, שֶׁנִּלְכְּדוּ בִּמְצוּדָה רָעָה עַד שֶׁרְגִילִין בַּעֲבֵרוֹת ח"ו, רַחֲמָנָא לִצְלָן רַחֲמָנָא לִשֵׁזְבָן, אַף־עַל־פִּי־כֵן הַכֹּחַ שֶׁל הַתּוֹרָה גָּדוֹל כָּל־כָּךְ עַד שֶׁיְּכוֹלָה לְהוֹצִיא אוֹתָם מִן הָעֲבֵרוֹת שֶׁרְגִילִין בָּהֶם ח"ו. וְאִם יַעֲשׂוּ לָהֶם חֹק קָבוּעַ וְחִיּוּב חָזָק לִלְמֹד בְּכָל יוֹם וָיוֹם כָּךְ וְכָךְ יִהְיֶה אֵיךְ שֶׁיִּהְיֶה בְּוַדַּאי יִזְכּוּ לָצֵאת מִמְּצוּדָתָם הָרָעָה, עַל יְדֵי הַתּוֹרָה, כִּי כֹּחַ הַתּוֹרָה גָּדוֹל מְאֹד (לה). וְכָל עִקַּר מְגַמָּתוֹ וְחֶפְצוֹ הָיָה תָּמִיד רַק לְעֻבְדּוֹת וַעֲשִׂיּוֹת שֶׁל קְדֻשָּׁה, בְּלִי שׁוּם חָכְמוֹת כְּלָל, רַק שֶׁנַּעֲסֹק תָּמִיד בַּעֲשִׂיּוֹת שֶׁל קְדֻשָּׁה בִּפְשִׁיטוּת. דְּהַיְנוּ לְהַרְבּוֹת בְּלִמּוּד הַתּוֹרָה וְלַעֲשׂוֹת מִצְווֹת הַרְבֵּה בְּכָל יוֹם וּלְהַרְבּוֹת בִּתְפִלָּה וְתַחֲנוּנִים תָּמִיד וְהַכֹּל בִּפְשִׁיטוּת בְּלִי שׁוּם חָכְמוֹת.
וְהִזְהִיר מְאֹד לִהְיוֹת בְּשִׂמְחָה תָּמִיד. וְהִרְבָּה מְאֹד לְדַבֵּר עִמָּנוּ מִזֶּה, מֵעִנְיַן (שִׂמְחָה כַּמְבֹאָר בַּסְּפָרִים הַקְּדוֹשִׁים), אַךְ יוֹתֵר מִזֶּה – הִרְבָּה לְדַבֵּר עִמָּנוּ בְּעַל פֶּה וְהִזְהִיר מְאֹד בְּכַמָּה אַזְהָרוֹת כַּמָּה וְכַמָּה פְּעָמִים לִהְיוֹת אַךְ שָׂמֵחַ תָּמִיד.

עד כאן דברין הקדושים
מתוך הטקסט שהגדשתי אפשר לראות את המילים "מצודה", ואת המילים "עד שרגילין בעברות"...
רבי נחמן מציע בעצם לקחת הרגל נוסף, אלא שהוא יהיה הרגל קדוש, ולהרגיל את עצמי בכל יום ללמוד תורה, כך שלאט לאט ההרגל הטוב הטהור הקדוש המאיר ידחק וידחה את ההרגל האחר, ההתמכרות שלי.

באופן אישי:
לפני שנתיים התחיל מחזור לימוד עולמי של הדף היומי. הצטרפתי למחזור הזה.
פורים התשפ סיימתי את המסכת הראשונה בסבב - מסכת ברכות.
לפני שנה (פורים התשפא) התחלתי להיטהר.
ב"ה אני ממשיך עם לימוד הדף היומי.
החיבור היומי לתורה עושה פלאות. 

וכמובן שזה לא בא על חשבון שיטת הצעדים, אלא בנוסף ובמקביל.
והשם יעזרנו הלאה

תגובה: יומן צ'(דיק) לפני 7 חודשים, 1 שבוע #141313

• המשתוקק
  • דירוג פלטיניום

אכן רבינו המוהר"ש מיבניאל זיע"א -במאות מאגרות התשובה שלו (בשו"ת ברסלב המפורסם) - כותב בפירוש על מכורים לאוננות, ובהסתמכו על האימרה הזו של רבי נחמן, הוא מורה למכורים ללמוד ח"י פרקים משנה ביום - תוך הבטחה שמי שיתמיד בזה יצא מההתמכרות. זה מאוד קשה... אולי אפילו יותר מהצעדים.

אני אישית מרגיש הצלחה בתקופה האחרונה בזכות שינוי סדר היום והפיכתו לתועלתי יותר בהרבה. אבל אני רק ביום ה62... ימים יגידו אם אני במקום טוב ואם כן, אז אפרט יותר בעז"ה.

תגובה: יומן צ'(דיק) לפני 7 חודשים, 1 שבוע #141359

יום שנים עשר (שיא חדש!) של פיקחות נפלאה (מתפלא שלא היתה איזו "התעוררות" או הירדמות בשמירה, ואני לצערי עדיין לא שומר טוב), לעצתו של משתוקק אני משתף קצת.
את האמת שכן רציתי לשאול משהו. אתם מכירים את זה שתוך כדי תפילה או התעוררות של תשובה המוח (או כנראה שזה היצר) מנסה להעלות את הדברים האחרונים שראינו? כאילו להזכיר לנו על מה אנחנו מתחרטים? איך מונעים את השטיפה הזו של המוח? זו נקודה שתמיד מטרידה אותי.
סדר היום שלי קיבל הוראות אחרות, הוא התיצב במקום נכון אבל בגלל השבוע המסובך האחרון הוא התבלגן בחזרה. מקווה לישון היום (וואו, זה עוד רחוק, רק עשר בבוקר!) בזמן ולקום מחר כמו שצריך.
כיוון שהשובבי"ם נגמרו ההתעסקות סביב "תורת השובבי"ם" קצת נחלשת, אבל בע"ה עוד יעלו ויתנוצצו דברים, נקווה שנצליח לשמור איזו קביעות בתורה הזו ובעיקר במעשה למשך כל השנה.
בברכת בוקר טוב לכולם ותקווה לנקיות היום, ("סורו ממני כל פועלי אבן") אוהב אתכם מאוד! חיל..

תגובה: יומן צ'(דיק) לפני 7 חודשים, 1 שבוע #141365

• המשתוקק
  • דירוג פלטיניום

חזק וברוך! חזק ואמץ!

המשך הצלחה רבה בעז"ה.

תגובה: יומן צ'(דיק) לפני 7 חודשים, 1 שבוע #141380

• אלי שומר
  • רצף ניקיון נוכחי: 634 ימים
  • דירוג פלטיניום

תמשיך עוד אל תכנע, לפעמים היצה''ר מעלה תוך כדי תפילה, תוך כדי תורה, ביום כיפור. - אבל בפועל האדם יותר חזק. לא להמשיך לחשוב על מה שלא צריך לחשוב, ולא לחשוב על זה שלא חושבים.
מסובך. אכן קצת מסובך להגדיר, מניסיון אישי לא מסובך לבצע
תמשיך להצליח, ותצליח להמשיך

תגובה: יומן צ'(דיק) לפני 7 חודשים, 1 שבוע #141381

תודה רבה אלי שומר ומשתוקק!

איזו שמחה! פעם ראשונה מגיע היום הארבע עשרה בנקיות. תודה ה'! בתקווה להמשך טוב כרצונו ית', אוהב ומאחל שבת שלום לכולם, חיל...

תגובה: יומן צ'(דיק) לפני 7 חודשים #141403

עוד יומיים נוספו לספירה. אותה ה"בעיה" מהפעם האחרונה חזרה היום בעוצמה אחרת, קצת חזקה יותר. כנראה שזה נובע מחוסר החלה של התהליך, של ההחלמה. אולי חלק מההלקאה העצמית ואולי פשוט חלק מהיצר הרע. 
לצערי עדיין "לא קבלתי את האפשרות" להכנס לאחת מן הקבוצות החיות. בע"ה אשתדל היום לחזק את זה. מזכיר לעצמי פה שכשאגיע הביתה אתקין סינון רציני (נטספארק בע"ה) על המחשב.
השבת האחרונה הייתה קשוחה ביותר. הייתי עייף מאוד כל השבת ובקושי למדתי משהו (בכלל לא בהספקים שתכננתי), היום נגררתי לשינה כל היום. אני תוהה אם זה קשור איכשהו ל"עבודה שלי" על התאווה. לא עלתה בידי הצלחה בכמה וכמה דברים שניסיתי לעשות בשבת וזה הוריד אותי. גם קבלתי מוסר מחבר, קצת מודעות על חוסר ההתחשבות באחרים שאני נמצא בו.
מ"מ - מוסר את הכל ביד ה' ובע"ה אשתדל לבצע היום "ישיחנה לאחרים".
בתקווה לשבוע טוב יותר, נקי ושמח לכולנו, מקבל אוהב ומעריך - חיל..

תגובה: יומן צ'(דיק) לפני 7 חודשים #141429

• אלי שומר
  • רצף ניקיון נוכחי: 634 ימים
  • דירוג פלטיניום

איזה יופי, ח''י ימים אתה חי. 
אחת העצות הטובות ביותר של היצה''ר להפיל אותנו, זה להראות לנו מה לא עשינו טוב, כמה לא הספקנו.
תמשיך לשעוט, משהו למדת בשבת, נפלא. 
אכן תתקין סינון, זה מחזיק אותנו בזמנים קשים. 
תמשיך להצליח אוהבים אותך.

תגובה: יומן צ'(דיק) לפני 7 חודשים #141440

תודה על החיזוק אלי!
19 יום, ווואו. שבוע קשוח. היום היה דבר שקצת עורר אותי, כביכול בשוגג. מחקתי את האפשרות לגשת אליו.
תודה לה' על הימים, גם אם הם קצת מורכבים. אסיר תודה על הכל, באמת.
זמן ליצירת דף: 0.71 שניות

Are you sure?

כן