ברוכים הבאים, אורח

מעשה בנופל (מאת ר' אשר פריינד)
(0 צופה) 
  • עמוד:
  • 1

נושא: מעשה בנופל (מאת ר' אשר פריינד) 1426 צפיות

מעשה בנופל (מאת ר' אשר פריינד) לפני 10 שנים, 4 חודשים #48006

מעשה בנופל שהיה אחד שהיה נופל וחוזר ונופל. והיה נשבר מאוד ומתמלא חרטה ואחר זמן היה שוכח וקם. ושוב היה נופל ושוב היה נשבר ומתמלא חרטה. ואחר זמן היה שוכח וקם. וכיוצא בזה הרבה פעמים. ואמר אם כן למה זה אנוכי. והלך אצל החכם. ואמר לו אל תישבר מהנפילות, בני. והלך ונפל עוד פעם. ואמר אקום תיכף. וקם תיכף לפני שהספיק להישבר ואחר זמן נפל. וקם תיכף ושוב נפל ותיכף קם. עד שלא הבדיל בין קם לנופל. ואמר, אם כן למה זה אנוכי. והלך אצל החכם. אמר לו, כשזה נופל זה קם, כשתחיה שאתה נופל כל הזמן, תחיה שיש אחד שמקים כל הזמן.
תן לו משלו, שאתה ושלך - שלו
וכן בדוד הוא אומר "כי ממך הכל, ומידך נתנו לך"

בעניין: מעשה בנופל (מאת ר' אשר פריינד) לפני 10 שנים, 4 חודשים #48088

אמן. זה קשה לי לעיכול. צריך להשלים עם זה... ובשמחה ולא בעצב.
חסרה לי ההבנה, ולא תמיד התשובה ש"אתה לא הכל מבין" מספקת אותי...
"אַל תְּבַהֵל עַל פִּיךָ וְלִבְּךָ אַל יְמַהֵר לְהוֹצִיא דָבָר לִפְנֵי הָאֱלֹהִים כִּי הָאֱלֹהִים בַּשָּׁמַיִם וְאַתָּה עַל הָאָרֶץ עַל כֵּן יִהְיוּ דְבָרֶיךָ מְעַטִּים"
זה פסוק שמסתובב לי בראש... שאלת המיליון דולר - אני לא יודע כלום. הכל מה'.
זה כמו שאלת הבחירה וידיעה. השאלה הכללית והשורשית הזאת... מה הולך פה בכלל ? כל הזמן נופלים וקמים ונופלים ... הסיפורים לא תמיד נגמרים בסוף טוב.
אבל לימדו אותי שעכשיו זה לא הזמן לשאלות.
אז אני שותק.
"הִשְׁבַּעְתִּי אֶתְכֶם בְּנוֹת יְרוּשָׁלִָ ם אִם תִּמְצְאוּ אֶת דּוֹדִי מַה תַּגִּידוּ לוֹ שֶׁחוֹלַת אַהֲבָה אָנִי."

בעניין: מעשה בנופל (מאת ר' אשר פריינד) לפני 10 שנים, 4 חודשים #48134

• להבות אש
לדעתי זה לא השתיקה שזה המשחק, אלא הדיון בהבנה כי אם אין תשובה מספקת שבדרך התורה אז משמע שלא הגעתי לתשובה ולכן עלי לשתוק, רק אז עלי לשתוק, ואולי פשוט כי בדיוק אז לא הגעתי לזמן הראוי לדעת...וזה לדעתי בכל שאלה אמונית

בעניין: מעשה בנופל (מאת ר' אשר פריינד) לפני 10 שנים, 4 חודשים #48242

מחילה אבל לא הבינותי.
"הִשְׁבַּעְתִּי אֶתְכֶם בְּנוֹת יְרוּשָׁלִָ ם אִם תִּמְצְאוּ אֶת דּוֹדִי מַה תַּגִּידוּ לוֹ שֶׁחוֹלַת אַהֲבָה אָנִי."

בעניין: מעשה בנופל (מאת ר' אשר פריינד) לפני 10 שנים, 4 חודשים #48248

• מתנת-הנקיון
  • דירוג פלטיניום
  • אל תתן לעבר שלך להרוס את עתידך.
את זה שלח הד"ר הנכבד? מתאים יותר למיסטר!
משתדל לזכור:
שהנקיון הוא מתנה
שלא מקבלים אותה בחינם
שדרושה עבודה רצינית עקבית וממושכת לזכות בה
שהיא מגיעה ללא חומר משמר
שצריך להמשיך בעבודה ע"מ לשמרה
"שיהא עסק זה לי לרפואה שלימה"
זכני, אלוקי, ל"מתנת-הנקיון"
נקי ברחמיו המרובים, לא בכחי, מאז יום ה לפרשת לך לך ו' מרחשוון ה'תשע"ד 10 אוקטובר 2013

בעניין: מעשה בנופל (מאת ר' אשר פריינד) לפני 10 שנים, 4 חודשים #48300

• להבות אש
עוזרני, כך כוונתי. אתה אמרת כי למדת שצריך לשתוק, אז אני אומר כי זה לא תמיד נכון. יש זמן לשתוק וזמןם לשאול, אם הגעת לזמן\לגיל (תלוי מה ההגדרה של גיל) הנכון לשאול אז שאל אבל אל תשתוקף שתיקה זה לא לכתחילה, אלא רק זמני עד שתוכל לשאול, ויש שאלות כמו בחירה וידיעה שהם רק לימות המשיח או אחרי החיים שתוכל לשאול אותם,
כל טוב,
אש

בעניין: מעשה בנופל (מאת ר' אשר פריינד) לפני 10 שנים, 4 חודשים #48307

• brother
  • דירוג פלטיניום
ממש תורה של ר' נחמן, תודה.
התחברתי.
אני תמיד הרגשתי שחסר לי החיבוק הגדול שיקרב אותי אליך.

לכן החלטתי שאת החיבוק הזה אני רוצה להעניק לכל מי שרק יבקש

בחיבוק גדול ואוהב שרק אח יכול לתת.

בעניין: מעשה בנופל (מאת ר' אשר פריינד) לפני 10 שנים, 4 חודשים #48311

• להבות אש
תודה על המחמאה, זה דווקא ממה שעוזרני אמ למעלה בנומבר 5 שמזה קיבלתי את ההבנה שכתבתי כאן, ובעצם מה שכתבתי זו תוצר של מה שכתב עוזרני, אז תודה לעוזרני, ואני לא יודע מתורתו של רב נחמן (כאילו אני יודע להיות בשמחה תמיד ואין יאוש בעולם כלל אבל לא באמת יותר מזה כ"כ)

בעניין: מעשה בנופל (מאת ר' אשר פריינד) לפני 10 שנים, 4 חודשים #48336

• brother
  • דירוג פלטיניום
סליחה אבל התכוונתי למה שכתב דוק'....
אני תמיד הרגשתי שחסר לי החיבוק הגדול שיקרב אותי אליך.

לכן החלטתי שאת החיבוק הזה אני רוצה להעניק לכל מי שרק יבקש

בחיבוק גדול ואוהב שרק אח יכול לתת.

בעניין: מעשה בנופל (מאת ר' אשר פריינד) לפני 10 שנים, 4 חודשים #48546

עוזרני, אכתוב מה הבנתי מהסיפור.
אני מפרש את המושג "נפילה" על פי ההקשר שלנו, אבל ברור שר' אשר התכוון לכל מיני סוגים של נפילות. כמובן, זה הפירוש שלי בלבד, ואני די בטוח שיש כאן עומק רב נוסף, ויש גם סיכוי לא קטן שאני שוגה לחלוטין בקריאת הדברים.

הסיפור מתחלק לשלושה שלבים.

מעשה בנופל שהיה אחד שהיה נופל וחוזר ונופל. והיה נשבר מאוד ומתמלא חרטה ואחר זמן היה שוכח וקם. ושוב היה נופל ושוב היה נשבר ומתמלא חרטה. ואחר זמן היה שוכח וקם. וכיוצא בזה הרבה פעמים.
זהו השלב הראשון של מעגל הנפילות. כל נפילה מביאה למשבר מאוד גדול, ולחרטה והלקאה עצמית. הבנאדם חושב שהוא עושה "תשובה" אבל בעצם הוא רק מסובב את הסכין של הנפילה בתוך עצמו. למזלו הוא קצת שוכח מזה לאחר זמן וזה מה שמאפשר לו לשקם את הביטחון העצמי ולקום. אבל אין כאן שום דבר שבונה אותו ועוזר לו להימנע מהנפילה הבאה. אדרבה, אולי החרטה והאשמה מקרבים אותה.

ואמר אם כן למה זה אנוכי. והלך אצל החכם. ואמר לו אל תישבר מהנפילות, בני. והלך ונפל עוד פעם. ואמר אקום תיכף. וקם תיכף לפני שהספיק להישבר ואחר זמן נפל. וקם תיכף ושוב נפל ותיכף קם.
זהו השלב השני. גיבורנו גילה את ברסלב, או שקרא "אשיב ממצולות". הוא הולך אל החכם והחכם מלמד אותו שבתוך תוכו יש טוב אמיתי מזוקק, ששום נפילה לא יכולה לגעת בו כמלוא הנימה. אסור לו להישבר מהנפילות, אלא אדרבה, בכל נפילה עליו לזכור כמה ה' אוהב אותו כאהוב אב את בנו, ולקום מיד מהנפילה. לא לבוסס בה בשום אופן.

עד שלא הבדיל בין קם לנופל. ואמר, אם כן למה זה אנוכי. והלך אצל החכם. אמר לו, כשזה נופל זה קם, כשתחיה שאתה נופל כל הזמן, תחיה שיש אחד שמקים כל הזמן.
בשלב השלישי גיבורנו מגלה שאמנם העצה של החכם עזרה לו להלקות פחות את עצמו, אבל גם נוצרה אצלו מין אדישות כלפי הנפילה. הוא כבר מתורגל: נופלים, מתחזקים וקמים. כבר קשה להבדיל בין קימה לנפילה. למזלו, עצם האדישות הזו מעוררת בו כאב, והוא לא מסוגל יותר לסבול את המצב הזה, את דו הפרצופיות והפיצול. את זה שבבוקר הוא דוקטור קם, ובלילה הוא משנה צורה ונהפך למיסטר נופל...
אז הוא הולך שוב לחכם, והחכם מסביר לו שאפשר להשתמש בנפילה עצמה כמנוף לקימה. אם תחווה את האפסיות והמוגבלות של המציאות, את זה שהיא תלויה כולה על בלימה, תבין שאי אפשר באמת ליחס לה תוקף עצמי, ושהיא זקוקה לגמרי לאלוקים שיחייה אותה. ואם זה נכון על העולם כולו זה ודאי נכון גם על הנופל עצמו: אם תבין שאתה כשלעצמך נופל כל הזמן, שאתה חסר אונים, לא תישאר לך ברירה אלא לפנות לאחד יחיד ומיוחד שרק הוא יכול להקים אותך. למעשה, ככל שתכיר בכך שאתה כשלעצמך נופל כל הזמן, כך תזכה יותר שהאחד יקים אותך כל הזמן. ואין מדובר בסתם ידיעה פילוסופית, אלא בדרך חיים: תחיה שאתה נופל כל הזמן. כל החיים שלך יהיו חדורים בהכרה הזו, וממילא כל המחשבות הרגשות הדיבורים והפעולות שלך יהיו בהתאם. או-אז תחיה שיש אחד שמקים – החיים שלך יהיו חיים שבהם ה' מקים אותך בלי הרף, שומר עליך קרוב אליו.

בעניין: מעשה בנופל (מאת ר' אשר פריינד) לפני 10 שנים, 4 חודשים #48567

תודה דוק'.
ממש אני מזדהה עם שלושת השלבים שמנית. ממש כך אני מחלק את חיי.
1 - מאני לא זוכר עד אשיב ממצולות ורפ"ב.
2 - מרפ"ב עד שמור עיניך וsa.
3 - משמור עיניך עד ...
מעניין , אבל דווקא ההבנה שאין פתרון קסם ושהכל ממנו,
זה לא שובר ומייאש אותי. להפך. זה מחלחל לאט לאט. 
הנפילות ממני. ההתרוממות ממנו .  [יש על זה איזה פתגם בחסידות].
תודה על התובנה.

בעניין: מעשה בנופל (מאת ר' אשר פריינד) לפני 10 שנים, 4 חודשים #48585

הנפילות ממני. ההתרוממות ממנו .  [יש על זה איזה פתגם בחסידות].

מזדהה
  • עמוד:
  • 1
זמן ליצירת דף: 0.53 שניות

Are you sure?

כן