ברוכים הבאים, אורח

אדם חסר מול בהמה מושלמת... מי עדיף??
(0 צופה) 
  • עמוד:
  • 1

נושא: אדם חסר מול בהמה מושלמת... מי עדיף?? 1092 צפיות

אדם חסר מול בהמה מושלמת... מי עדיף?? לפני 10 שנים, 10 חודשים #37543

מאמר מתוך העלון החשוב 'אז נדברו'
הבאתי אותו גם משום שהוא מזכיר לי הרהורים שהיו לי וגם כי הוא מעודד ומעניק מסר מרגיע, אנחנו לא הדפוקים במחנה של ה' אנחנו מהמחלקה הראשונה!
הסיפור המפחיד עם אביי ... בגמ' סוכה  )נב.(  אביי ראה שניים מפוקפקים שהולכים בדרך חשש אביי שמא הם יבואו לידי איסור... "אמר איזיל אפרשינהו מאיסורא, אזל בתרייהו תלתא פרסי באגמא" הלך אחריהם במשך ג'  פרסאות כדי להפריש אותם מאיסור... אחרי כל הדרך הארוכה הזו ... הם פשוט נפרדו אחד מהשני לשלום ו... וזהו!!!  כאן נגמר הסיפור!!!  כשאביי ראה שככה זה נגמר הוא נדהם! אביי עשה חשבון לעצמו: אני ? ! ? אני לא הייתי עומד בניסיון... אביי הזדעזע: זאת אומרת: שאני פחות בעל מדרגה מהאדם החוטא הזה... שהרי הוא כן הצליח לעמוד בניסיון הזה ואני במצב שלו לא הייתי עומד בניסיון... חלשה דעתו של אביי... תלא נפשיה בעיברא דדשא וקמצטער... בא אליהו הנביא ונגלה לאביי ואמר לו: תנוח דעתך: כל הגדול מחבירו יצרו גדול הימנו!! נכון: דווקא בגלל שאתה בעל מדרגה הרבה יותר ממנו!! לכן היצר הרע שלך יותר גדול!! ולכן אם אתה עומד במצב הזה לא היית מצליח לעמוד בניסיון... עם היסוד הזה של אליהו הנביא... מתמודד כל בחור ישיבה בן עליה!!!! לפניך שאלה ששאלו אותי ושאלתי אני את עצמי עשרות פעמים!!! ולא הצלחתי למצא תשובה מספקת עד... עד שאולי השבוע... אולי... הלוואי... כתב לי בחור בן עליה מופלג: אני וחבר שלי... שנינו הולכים ברחובה של עיר.. בימים אלו... ימי הקיץ הפרוצים... אני משתדל לשמור על העיניים בכל הכח!!! ואילו הוא חפשי חופשי... חפשי מן המצוות... הוא אף פעם אפילו לא התחיל לשמור על העיניים... כן... זה מה שהוא שווה ... )כן... הפרצופים האלו כבר מוכרים לנו מגמ' ב"ב קסח. "לידבר עם הארץ בהדיה" עיי"ש...(
אבל!!!!!!
בשלב מסויים שמתי לב לדבר מאוד מוזר: דווקא אני.. שכ"כ משתדל לשמור על העיניים... אחרי כל השמירה הגדולה שלי... לפעמים עם כל הרצון הטוב... הרי פה ושם באונס גמור מתגנבת בזוית העין איזו ראיה... )בקרן זוית כההיא דע"ז כ ברגע!!! בשניה שמתגנב לעיני צל צילו של מראה אסור... זה... זה מבלבל אותי לגמרי!!!! בקיצור... אכמ"ל... אבל הרחוב נהפך אצלי למלחמה פנימית אדירה...!! אנשים מסתובבים בתמימות ברחוב... והם לא יודעים איזה קרב אדיר מתחולל עכשיו בתוך תוכי.. אני.. רווק הדר בעיר ורוצה שלא לחטא... לעומת זאת הוא...??? שיהיה בריא... שום דבר!!!! לבו בריא לו כאולם... כשאמרתי לו שקשה לי... ויש פריצות... ואני לא יכול ללכת שם וכו'... הוא פשוט לא הבין על מה אני מדבר!!! בקיצור: קלטתי שזה בכלל לא מדבר אליו!! זה בכלל לא  מזיז לו!!! הלוואי עלי... האמת היא שבהתחלה לא האמנתי לו... היה נראה לי שהוא "משחק אותה" צדיק כזה ש... שזה לא מעניין אותו... אבל כשחשבתי יותר... פתאום כן האמנתי לו... תבין: הוא נמצא כ"כ עמוק בתוך הזבל... אז כמו שאני בסוף סעודת שבת אחרי שהבטן שלי מלאה אני לא מתרגש מעוד איזה באבאלאך... כי זה כבר אכילה גסה... כך הוא בתחום הזה... הוא כל הזמן שם... ממילא זה לא מדבר אליו..
אבל ----- אי לכך ובהתאם לזאת נוצר מצב מאוד מתסכל... ממש הפוך על הפוך: דווקא אני שאני כ"כ משתדל לשמור על העיניים והמחשבות... דווקא אני הרבה יותר מתחכך בהתמודדות עם הניסיון הזה... ואילו דווקא הוא שכ"כ לא שומר על עצמו... נוצר מצב שדווקא הוא בכלל לא מתעסק עם זה... ומגיב לזה ממש באדישות... על משקל הפתגם שאמר הרמ"מ מקוצק זיע"א: עדיף שתתקע באשה ותחשוב שזה עץ!! מאשר תתקע בעץ ותחשוב שזה אשה!!! נו... אז נפשי בשאלתי: אני כבר לא יודע מה יותר טוב? האם אני שכ"כ שמור מחד... וכ"כ מתבלבל מאידך.. או הוא שכ"כ לא שמור מחד... וכ"כ אדיש לנושא הזה מאידך??? עכשיו שים לב!!!! שלא תבין לא נכון!!! שיהיה ברור!!! אני חלילה לא מתכוין לשאול שאלה מעשית!!! כי תכל'ס... למעשה ע"פ הלכה אסור!! ממילא אסור ונקודה!!! היות ואסור ע"פ דין להסתכל בנשים אז יתהפך העולם!! אין שום חשבונות ואין שום לומד'ת... מי שמסתכל בנשים ויש לו תירוצים שזה לא מדבר אליו... אליו התכוונו חז"ל כשהדגישו ואמרו: "אפילו יש בו תורה ומעשים טובים כמשה רבינו לא ינקה מדינה של גהינם..." שמת לב לביטוי הנדיר "אפילו יש בו מעשים טובים כמשה רבינו..."?? חז"ל הכירו טוב מאוד את הטיפוסים הלמדנים האלו שיתפלספו ויעשו לך חבורה שלימה במשה רבינו... ויוכיחו לך בק"נ טעמים שמותר להסתכל לכל הכיוונים... אז זהו שלא!! חז"ל הכירו את התירוצים האלו... וכבר הודיעו לך מראש: תפסיק לבלבל את המוח... אפי' יש בו תורה כמשה רבינו!! אפילו הוא הצליח לרמות אותך שהוא ת"ח וצדיק כמו משה רבינו... הוא חוטא ומקומו בגהינם... אז פשוט וברור: שאם אסור להסתכל אז אסור!!! אז חלילה לא באתי פה לטעון... ש... שאולי יהיה מותר!! חלילה!! אנא: קבל את ההסתייגות ואל תטעה לרגע!! מה שבאתי לשאול... היא גופא: ל - מ -ה??? הרי מה כל ה ט ע ם שאסור להסתכל??? משום" ולא תתורו אחרי לבבכם..." אם ככה... אם זו הסיבה... אז כאן נוצר מצב הפוך... שדווקא אני שלא מסתכל נכשל ומתחכך בזה הרבה יותר מחבר שלי המסתכל??? מפחיד לומר: אבל יתכן שאם אני הייתי מסתכל... הרי באיזשהו מקום הייתי פחות חוטא ב"לא תתורו" מאשר חבר שלי??? בעצם זה גופא מה שהגמ' אומרת: "כל הגדול מחבירו יצרו גדול הימנו..." זאת אומרת: שככל שאני יותר גדול ושמור מחבר שלי... כך יש לי יצר יותר גדול... וממילא יותר קשה ב"ולא תתורו אחרי לבבכם"???? תסביר לי: למה למרות שאני יותר מתחכך ומתמודד בנושאים אלו... עדיין זה יותר מומלץ וראוי ואידיאלי מחבר שלי הע"ה? ----
עד כאן השאלה... מכאן ואילך התשובה: כשהייתי ילד... אבא שלי פעם אמר באיזה הקשר: ש"מי שאין לו ילדים חשוב כמו מת"!!! נבהלתי... מיד... מיד שאלתי את אבא שלי: רגע... אז אתה רוצה לומר לי... שאני חשוב כמו מת... שהרי כעת אין לי ילדים... אם ככה... אז גם אני חשוב כמו מת?? כן...?? אני מת...?? נראה לך...?? ענה לי אבא שלי: לא!! תרגע... זה לא הולך עליך... זה הולך רק על מי שנשוי...!!! רק מי שכבר התחתן... אם אין לו ילדים הוא חשוב כמו מת... ברגע ששמעתי את זה מיד שאלתי בשיא התמימות: אם ככה... מה הבעיה... ש י ת ג ר ש??? הבנת מה השאלה שלי??? השאלה הכי בסיסית שיכולה להיות: הרי אבא שלי
אמר פה שני דברים: מצד אחד הוא אמר: שמי שאין לו ילדים... חשוב כמו מת!!! מצד שני הוא אמר: שהמיתה המשונה הזו היא רק למי שמתחתן... אם ככה... אז מי שחס ושלום התחתן... וזה מה שגרם לו את הצרה הנוראה ש... שהוא מת... אז מה הבעיה? שיתגרש ומאותו רגע... הוא יתפטר מהגזירת הנוראה של המוות... ויהיה חי כמו כל הילדים????
נו... תנחש מה אבא שלי ענה לי??? הוא לא ענה לי כלום!! בטח... עכשיו אני מבין אותו... כי לך תסביר לילד כאלו דברים עמוקים... הוא בחיים לא יבין... אבל כיום... שאני כבר יותר מבוגר... נו... עכשיו אני כן יכול להבין את זה... אז קורא יקר... אתה יכול בבקשה להסביר לי במ י ל י -ם... לענות לי תשובה במילים!!! על השאלה הזו ששאלתי... חפשתי הרבה זמן את המילים... ב"ה מצאתי... התשובה במילים היא כך: אצל בני אדם יש מום שקוראים לו אילם!!! מי שלא מדבר הוא אילם! אבל אצל פרות...??? משום מה אין כזה מום... בחיים לא תראה פרה שהיא אילמת!!! למה לא?? כי מי יכול להיות אילם?? רק מי שמדבר ו --- נאלם!! רק הוא יכול להיות בעל מום אילם!!! אבל מי שמעולם לא היה מדבר הוא לעולם גם לא יהיה אילם!!! בשביל לזכות להגיע למדרגת אילם!! צריך קודם להיות בתורת מדבר!!! האילם הוא אומלל... יש לו מום קשה... אז לך תשאל אותו: האם הוא היה מעדיף להיוולד פרה... ואז הוא בכלל לא היה בעל מום??? כי אם הוא היה פרה... הוא לא היה אילם... כי מעולם הוא לא היה מדבר... נו... תשאל אותו... מה נראה לך שהוא יענה??? פשוט וברור ש --- עדיף להיות בתורת מדבר - שהוא אילם! ולא חי שהוא לא בתורת מדבר היה לי חבר שהיה לו רכב דפוק... אבל מממזה דפוק... לא היה בו משהו אחד שלם... בקיצור: רכב שכולו חסרונות!!!! והנה... ביום בהיר אחד קרה מהפך... הרכב שבק חיים לכל חי... ומאותו רגע ואילך... הרכב נהפך מרכב שכולו חסרונות!!! לרכב הכי מושלם!!!!!
אתה יודע איך?? פשוט מאוד: הרכב הזה בתור רכב... הוא רכב מלא חסרונות... אבל עכשיו שהוא מת... ומעכשיו הוא כבר לא רכב... אלא מתכת... הרכב הזה בתור מתכת??? בתור מתכת הוא המתכת המושלמת ביותר!! לך תשאל את גונבי המתכות... רכב זה אחד הכלים שיש בהם הכי הרבה מתכת... מרכב חסר הוא נהפך למתכת מושלמת! מעשה באדם שהיה לו בהמיות... והבהמיות הזו בהחלט היתה חסרון!! זה היה ממש מום!!! אבל חכה... זה רק ההתחלה... ההמשך של הסיפור היה עצוב... ההמשך היה ש... שדא עקא... מרוב שהבן אדם הזה היה בהמי... לאט לאט הוא פשוט איבד כל צלם אנוש... וביום בהיר אחד הוא פשוט הפסיק להיות אדם... ונשאר ממנו רק!!! רק בהמה!! ככה? ! ? ! ברגע!!!! ברגע שהוא נהיה לגמרי בהמה!! באותו רגע... הוא הפסיק להיות חסר!! והוא נהיה בבת אחת מושלם!!! למה??
בדיוק כמו הסיפור עם הרכב... האדם הזה בתור אדם... הרי עם כ"כ הרבה בהמיות... הוא היה חסר מאוד!! אבל עכשיו שנסתלק ממנו צלם אנוש... הרי מעכשיו הוא לא אדם אלא בהמה... בתור בהמה הוא הבהמה הכי מושלמת!! אם הוא יהיה אדום.. הוא אפילו יכול להיות פרה אדומה... אשר אין בה מום .. )אפשר גם לומר: אשר לא עלה עליה עול..( שני בחורים הולכים ברחובה של עיר: אחד משתדל לשמור על העיניים... אבל נעבא'ך... סוף סוף יש לו נפש בהמית... שמבלבלת אותו... ומעמידה אותו בהתמודדויות ובמלחמות... בקיצור: מלחמה ברחובה של עיר... לעומת זאת השני ? ! ? השני כולו שלו ורגוע.. הוא אף פעם לא התחיל לשמור על העיניים... וממילא כל הטינופת שיש ברחוב היא בכלל לא חידוש בשבילו... וממילא אולי זה גם בכלל לא מעניין אותו... מה ההבדל ביניהם???? הבחור הראשון: הוא אדם!!! שבאדם הזה יש נפש בהמית!! כן... גם לצדיק הכי גדול יש נפש בהמית... האדם שבאותו בן עליה משתדל בכל הכוח לשמור על העיניים!!  ו... ואילו הנפש הבהמית שלו עושה את שלה... ומעמידה אותו מול פיתויים והתמודדויות וכו' וכו'... נו... אז מה עומד כעת לפנינו??? אדם עם חסרון!! אדם שיש בו משהו מן הבהמיות!! עד כאן הבחור הראשון...
לעומת זאת הבחור השני??? לו משום מה אין שום ניסיון... אין לו שום פיתויים וגם לא התמודדויות ברחוב... תגיד לי בן עליה קדוש: באמת למה??? למה כשחבר שלך הולך ברחוב... אין לו את הבערה של ה"נפש הבהמית" שיש לך?? מה... אתה רוצה להגיד לי שהנפש הבהמית שלו יותר זכה וטהורה משלך...??? לא!! ממש לא נראה לך... נכון??! נו... אז בכל זאת מה כן?? נו... תחשוב... באמת מה הפשט בזה?? איך יכול להיות שכשהוא הולך ברחוב אין לו את המלחמה האדירה שאתה נאלץ להתמודד ברחוב??? פשוט מאוד: זה לא שאין לו את הנפש הבהמית שיש לך!!! אלא אין לו את האדם שיש לך שיעמוד בקונטרה וילחם מול הנפש הבהמית!!! ההבדל ביניכם הוא שאתה אדם חסר!!! ואילו הוא בהמה מושלמת!!!! לך קשה ללכת ברחוב... כי האדם שבך מתגושש כל הזמן עם הנפש הבהמית.. לכן אתה מתמודד כל הזמן... אבל אצלו?? אין שום התגוששות בטח... האדם שבו ממזמן ברח.. הוא כ"כ הרבה זמן מדשדש בתוך הזבל שיש ברחוב... שהאדם שבו ממזמן כבר נשחק ממילא בודאי שאין לו שום התמודדויות... כי הוא לא אדם חסר כמוך!! אלא בהמה מושלמת!!! נו... אז מי מכם הוא המושלם ומי הוא החסר??  מצחיק לומר: אתה החסר ואילו הוא המושלם!!!!! אתה יודע למה??? כי אתה אדם חסר!! ואילו הוא בהמה מושלמת!!!!! נו... עכשיו בידיך הבחירה: מה עדיף יותר?? האם להיות אדם חסר או להיות בהמה מושלמת??? לך תשאל את האילם... מה הוא מעדיף יותר... האם הוא מעדיף להיות בתורת מדבר ש ---נאלם!!! או בעל חי שבכלל לא בתורת מדבר!!! תשאל אדם נשוי שאין לו ילדים... מה הוא יותר מעדיף?? האם להיות נשוי שחשוב כמת בגלל שאין לו ילדים... או לא נשוי שלא מת כי אף פעם הוא לא היה חי??? כן!!! אני מסכים איתך: חבר שלך הזה הוא במצב יותר נורמלי משלך!! כן... הוא הרבה יותר רגוע ממך... בטח... גם עז שהולכת בדיר היא מרגישה בבית יותר ממך... אז מה אתה מעדיף??? האם להיות בן אדם שכל פעם שהולך בדיר צריך לסתום את האף... או בהמה שהולכת בדיר מעדנות ומריחה שם ניחוחות של פסיפלורה רוזמרין...?? האם אתה מעדיף להיות בן אדם ש... שצריך נעבאך לשלם יקר על המחיה או להיות חתול חסכוני שפרנסתו מזומנת לפניו בצפרדע העירונית??? אה... אולי משתלם יותר להיות חתול??? תחשוב על זה... אתה יכול לפתור 99% מהצרות שלך... אם רק תהיה בהמה!!!! ותסכים איתי... שאתה מעדיף להיות בן אדם עם כל ה"יוסיף דעת יוסיף מכאוב" הכרוך בזה... או להיות בהמה שאין שכל אין דאגות... אביי היה אדם השלם!!!! אדם כזה גדול!! כשעומד מול נפש בהמית שהקב"ה כמובן התאים אותה לממדים של אדם השלם כזה גדול... המלחמה יכולה ינצח במלחמה... אבל ה"איך מיין" הזה שאביי עקב אחריו... אצלו הכל היה בסדר... הוא היה בהמה מושלמת!! לבהמה אין מלחמות!! אין מולה איזה להיות כזו גדולה שאביי מתקשה להאמין שהוא אישיות אדם שתעמוד מולה כקונטרא!!! אותו אדם לא כ"כ התמודד בניסיון... כי לא היה לו צד שני... הוא היה האמתדיג אבהעמי'ש. תבין: הסיבה שהתורה ציוותה אותנו: "ולא תתורו אחרי לבבכם ואחרי עיניכם" זה לא רק גדר... ושמירה.. וסייג שלא נבא לגופו של חטא...
התורה ציוותה אותנו "והייתם ק ד ו ש י -ם"!!! תהיו מרוממים!! תהיו בני אדם!! מי שלא שומר על העיניים... הבעיה העיקרית שלו זה לא כ"כ מהסיכון היותר קרוב שלו להגיע לחטאים יותר גדולים... הבעיה הההגדולה שלו היא: שהוא לא קדוש!!!!! שהוא בהמה!! שהוא לא בן אדם!!! הקב"ה ברא את האדם!!! והוא רצה שהצלם אלוקים הזה ישמר ואנחנו נשאר בגדר אדם!!! מי שמאבד את האדם שבו... גם אם יקפיד על כל ההלכות היבישות בנושאי הקדושה... זה לא יעזור... הוא לא אדם!!!! הוא אתון מדברת.. כן!! זה מה שהוא!!! ללא הגזמה בן עליה יקר: חזק ואמץ!! תמשיך כך!! בייתר שאת ובייתר עוז...
קשה לך?? אתה מרגיש לא נורמלי?? נכון: יש לנו חסרון!! לחסרון הזה קוראים נפש בהמית!! )דרך אגב: זה לא עבירה שיש לנו נפש בהמית.. הקב"ה ברא אותה... ויש לה את התפקיד שלה שכיום הוא צריך להיות מוקפא... אבל אל תבהל על קיומה... היא טובה וצריכה... רק לא עכשיו.. ואכמ"ל...( ואם נתמודד איתה בגיל זה כפי רצון התורה... יום יבא וה' ישלם לך אל תקרי ישלם לך אלא ישלימנו לך... החסרון הזה יושלם וההתמודדות הזו תיעלם לגמרי... אבל עכשיו??? במצב הנוכחי... של בחור הדר בעיר... שתי ברירות לפניך: או להיות בן אדם חסר!! או בהמה מושלמת!! כן... כך תתייחס לחבר הזה שמסתובב ברחוב חפשי... הוא בהמה!! לא סתם בהמה... אלא מושלמת. חובתנו לדעת ששמירת העיניים בפרט בתקופה חמה זו זה הלכה מפורשת!!!! זה לאו מפורש!!! והעובר על זה עובר על לאו מפורש!!! זה לא אומר שאין קשיים... והתמודדויות... וגם נפילות... וקשה... ומאוד מאוד קשה לשמור על העיניים... ותסמוך על הרבש"ע ש"אשר ראיתי בעניי ידעת בצרות נפשי.." הקב"ה יודע בדיוק כמה קשה לך... והוא משלם!!!! יש לנו נכדים של הבאבא סאלי שעד היום ממשיכים ישועות מזכות שמירת עיניים של הסבא... יש לנו את ציונו של מרן" קדושת אהרן" זיע"א שהעיד שאת עיקר מדרגתו הוא קיבל מהשמירת עיניים ברחוב דיזנגוף ששם התגורר... נאמן הוא בעל מלאכתך... מה רב טובך אשר צפנת ליריאך... תנצל את סגולתו של בעל השומר אמונים שהוכיח שאפשר לפעול רחמים אם מתפלל בשעה ששומר על העיניים... שהרי כל הרואה דבר ערווה ואינו זן עיניו ממנו זוכה ומקבל פני שכינה... הרי לך שברגע זה שאתה שומר על העיניים!!! הרי ברגע זה ממש אתה זוכה לקבל פני שכינה... אל תהיה בטלן

בעניין: אדם חסר מול בהמה מושלמת... מי עדיף?? לפני 10 שנים, 10 חודשים #37547

• אבי גולן
  • רצף ניקיון נוכחי: 208 ימים
  • דירוג פלטיניום
אהבתי את הרעיון,
הגם שאצלנו לא מבריאים ע"י  שאנחנו חוטים,
אבל הרעיון הוא חזק
אֲנִי מַאֲמִין בֶּאֱמוּנָה שְׁלֵמָה. שֶׁהַבּוֹרֵא יִתְבָּרַךְ שְׁמוֹ הוּא בּוֹרֵא וּמַנְהִיג לְכָל הַבְּרוּאִים. וְהוּא יכול בכוחו לתת לי עוד יום נקי ומפוכח.

בעניין: אדם חסר מול בהמה מושלמת... מי עדיף?? לפני 10 שנים, 9 חודשים #38610

בס"ד

תודה רבה "איש חסיד"
חיזקת אותי מאוד

בהחלמה
שלמה
  • עמוד:
  • 1
זמן ליצירת דף: 0.72 שניות

Are you sure?

כן