ברוכים הבאים, אורח

~~ מתנת הייאוש ~~
(0 צופה) 
  • עמוד:
  • 1

נושא: ~~ מתנת הייאוש ~~ 209 צפיות

~~ מתנת הייאוש ~~ לפני 3 שנים, 5 חודשים #130241

• דייב 2
  • רצף ניקיון נוכחי: 244 ימים
  • דירוג פלטיניום
לא הרבה אנשים מודעים לקשר המדהים שיש בין הפסיכיאטר הנודע קרל יונג לבין תכניות 12 הצעדים ולמתנה האדירה שהוא העניק לנו, המכורים - מתנת הייאוש.בפוסט זה ובמספר פוסטים הבאים אני מקווה לגעת מעט בקשר המדהים הזה ובמתנות הנוספות שקיבלנו בזכותו.▬▬▬▬ב"ספר הגדול" (ספר הבסיס של תכנית 12 הצעדים של AA = אלכוהוליסטים אנונימיים) בפרק 'יש פתרון' מופיע סיפור קצר על איש עסקים אמריקאי שנסע לטיפול מקיף אצל הפסיכיאטר הנודע בתחילת המאה הקודמת, לשם הנוחות אני מצרף כאן את הפסקאות בשלמותם (בכל מקום בו מופיעה המילה 'אלכוהוליסט' אוסיף 'סקסוהוליסט' ובכל מקום בו מופיעה המילה 'אלכוהול' אוסיף 'תאווה'):"לאיש עסקים אמריקאי מסוים היה אופי טוב, חכמת חיים, והרבה יכולת. במשך שנים עבר מבית הבראה אחד למשנהו. הוא התייעץ עם מיטב הפסיכיאטרים האמריקאים. ואז נסע לאירופה ושם עצמו בידי רופא מפורסם (ד׳׳ר יונג) כדי שיטפל בו. למרות שהיה ספקן בגלל ניסיונות קודמים, הוא גמר את הטיפול עם ביטחון בלתי רגיל. מצבו הפיזי והנפשי היה טוב בצורה לא רגילה. מעל לכל הוא האמין שקיבל ידע כה יסודי על הדרך בה פועל מוחו שבוודאי לא תהיה לו נפילה. למרות זאת, הוא השתכר זמן קצר לאחר מכן. והמבלבל מכל, הוא לא יכול היה לתת לעצמו כל הסבר מספק מדוע נפל.ואז חזר לרופא שכה העריך ושאל אותו ישירות מדוע לא יכול היה להבריא. יותר מכל הוא רצה להשיג שוב את השליטה העצמית. הוא נראה די הגיוני ומאוזן בקשר לכל בעיותיו האחרות אבל לא היתה לו כל שליטה על האלכוהול (התאווה), מדוע?הוא התחנן לרופא לומר לו את כל האמת וקיבל אותה. לפי שפוטו של הרופא הוא היה חסר תקווה לחלוטין, לעולם הוא לא יוכל להשיג בחזרה את העמדה שלו בחברה והוא יצטרך לשים עצמו מאחורי סורג ובריח או לשכור שומר ראש אם הוא רוצה להמשיך לחיות חיים ארוכים. זו היתה דעתו של הרופא הגדול.אבל אדם זה עדיין חי והוא אדם חפשי. הוא אינו זקוק לשומר ראש והוא אינו מאושפז. הוא יכול ללכת לכל מקום עלי אדמות שלשם יכולים ללכת אנשים חופשיים אחרים מבלי שיקרה לו אסון, בתנאי שתישאר לו הנכונות לקיים עמדה פשוטה מסויימת.חלק מהקוראים האלכוהוליסטים (הסקסוהוליסטים) שלנו עשויים לחשוב שהם יכולים להסתדר בלי עזרה רוחנית. הבה ונספר לכם את המשך השיחה של חברנו עם רופאו.הרופא אמר ״יש לך מוח של אלכוהוליסט (סקסוהוליסט) כרוני. אף פעם לא ראיתי חולה שהיה במצבך והחלים” חברנו הרגיש ששערי הגיהנום נסגרו עליו בחבטה.הוא אמר לרופאו ״האם אין יוצאים מהכלל?״והרופא ענה ״כן ישנם. מאז ראשית ההיסטוריה קרו יוצאים מהכלל. פה ושם, מפעם לפעם היו לאלכוהוליסטים (לסקסוהוליסטים) מה שאנו קוראים חוויות רוחניות חיוניות. תופעות אלו חן תופעות מיוחדות. הן קורות כשינוי עצום וסידור מחדש של תחושות נפשיות. הרעיונות, הרגשות והעמדות שפעם הדריכו את האנשים האלו מושלכות לפתע הצידה, ומתחילה לשלוט בהם מערכת רעיונות ומניעים חדשים לחלוטין. למעשה, ניסיתי ליצור בתוכך סדור רגשי חדש. זה עובד על הרבה אנשים שטיפלתי בהם, אבל אף פעם לא הצלחתי עם אלכוהוליסט (סקסוהוליסט) בקנה מידה שלך״.כשחברנו שמע זאת הוא נרגע קצת היות וידע שהוא הולך קבוע לכנסיה. אבל תקווה זו נהרסה כשהרופא סיפר לו שלמרות שיש לו אמונה דתית, במקרה שלו זה לא גרם לחוויה הרוחנית הדרושה. זו היתה הדילמה האיומה שבפניה עמד חברנו כשהוא עבר את החוויה שהפכה אותו בסופו של דבר לאדם חופשי.ביאוש של אדם טובע גם אנחנו חיפשנו דרך להימלט."▬▬▬▬הסקסוהוליזם עבורי היא מחלה מבלבלת במיוחד היות ובדומה לאיש העסקים האמריקאי מהסיפור לעיל גם אני מאוד מוצלח ומפגין כוח רצון ויכולות בכל תחומי חיי; זוגיות מושלמת עם אישה מדהימה, ילדים מקסימים ומחונכים, מנהל במקום עבודה מכובד, שירות ביחידה מיוחדת במילואים, מוקף חברים ומוערך בידי כולם.כמו איש העסקים הנ"ל גם אני חשבתי שהפתרון להתמכרות שלי זה רק פונקציה של כוח רצון (מה שיש לי בכמות נכבדת ויעידו על כך כל שאר האספקטים בחיי) או עזרה "נכונה" מהמטפלים ה"נכונים". הייתה בי תקווה לעזרה אנושית בין אם זו מבוססת על עזרה עצמית או מידיהם של אחרים.המתנה של קרל יונג כלכך מיוחדת ומדהימה משום שבדיוק על רובד ההכחשה האחרון והמכוער הזה היא ישבה.אני מדמיין לעצמי את הסיטואציה:אחרי שנה שלמה של פירוק והרכבה פסיכו-נפשי ואקזיסטנציאלי תחת ידיו של אחד מענקי הרוח וגדולי הדור בנושאים אלה בדיוק, לאחר ששוב נפלתי להתמכרות שלי למרות כל העבודה והחלומות הגדולים - וכל מה שיש לתקווה האנושית האחרונה שלי להגיד זה - "אתה חסר תקווה וכל מה שקיוויתי להצליח לעשות איתך נכשל, אתה תצטרך לנעול את עצמך מאחורי סורג ובריח אם אתה רוצה לחיות חיים נורמליים יחסית".וואו.מכה כזו מוחצת לתקווה של מכור כמוני ל"עזרה הנכונה" מה"אנשים הנכונים" ושליחתי לחיפוש אחר פתרון על-אנושי מתוך בור של ייאוש סופני - זאת מתנה כלכך עצומה.תודה קרל יונג.מצאנו.
  • עמוד:
  • 1
זמן ליצירת דף: 0.39 שניות

Are you sure?

כן