ברוכים הבאים, אורח

כֶּ֤לֶב חַי֙ ט֔וֹב מְאַרְיֵ֖ה מֵּֽת - פרפקציוניזם
(0 צופה) 
  • עמוד:
  • 1

נושא: כֶּ֤לֶב חַי֙ ט֔וֹב מְאַרְיֵ֖ה מֵּֽת - פרפקציוניזם 852 צפיות

כֶּ֤לֶב חַי֙ ט֔וֹב מְאַרְיֵ֖ה מֵּֽת - פרפקציוניזם לפני 7 שנים #101085

• אריה ענק משער האריות
  • רצף ניקיון נוכחי: 1699 ימים
  • דירוג זהב
  • נקי בחסד אלהים בעזרת 12 הצעדים מתאריך ח שבט תשע"ז.
אני גיליתי את אחד מפגמי האופי שלי דרך השם שלי "אריה", זו היא מחלת הפרפקציוניזם שבעבורה צנחתי מאיגרא רמא לבירא עמיקתא, וכעת אני מודע לכך שכדי לעלות בחזרה עלי להשלים עם המצב שטוב לי לחיות כל חיי בדרך ממוצעת שאני מכנה אותה "כלב חי" מאשר להמשיך עם מחלת הפרפקציוניזם שדורשת ממני להיות דווקא האריה הכי מושלם, וגורמת לי לחיות תמיד בהרגשה שעד שאני לא 100% אני 00.

לשם טיפול בפגם האופי הזה נברתי מעט בויקיפדיה וזהו מה שהעלתי בחכתי.

פרפקציוניזם זהו שם מחלה פסיכולוגית [בעברית שְׁלֵמוּתָנוּת], שבה האדם מרגיש צורך עז להיות מושלם הכי חזק בעולם כמו אריה ולא רק להיות מצוין. מחלת הפרפקציוניזם מובילה את האדם לדימוי עצמי נמוך, כי כל זמן שהוא לא מצליח להיות ממש הכי מושלם אזי הוא בעיני עצמו נחשב כמת. ומכאן הכותרת שבחרתי ממאמריו של קהלת "כֶּ֤לֶב חַי֙ ה֣וּא ט֔וֹב מִן־הָאַרְיֵ֖ה הַמֵּֽת", כי עדיף לו לאדם לחיות כל חייו ככלב והעיקר שיחיה מאשר יחלה במחלת הפרפקציוניזם ויהיה או אריה הכי מושלם או נבלה מתה.

הבעיה היא כי הפרפקציוניסט לעולם לא יחוש סיפוק ממאמציו, שכן לתפישתו הוא לעולם לא יעשה מספיק. הוא פועל באופן כפייתי למימוש יעדים בלתי-אפשריים, וכל הדימוי העצמי אצלו נגזר ממונחים של תפוקה והישג. הפרפקציוניסט מתרברב תמיד בדבר שלמותו, והוא נמנע ממצבים בהם הוא עלול להצטייר כלא-מושלם, והוא חסר יכולת לתאר מקרים שבהם הוא התנהג בחוסר-שלמות.

לפרפקציוניזם אמנם יש פן חיובי, הוא עשוי להניע בני אדם אל עבר הישגים כבירים ולספק להם מוטיבציה לעמוד איתן בפני מכשולים. כמו למשל המסירות שמדרבנת מלחינים להמשיך וללטש את יצירתם עד שזו משתווה לצלילים הנפלאים שהם רואים בדמיונם, והעקביות שמרתקת אמנים גדולים לכני הציור, אך הפן השלילי שבו חמור מאוד, כי הוא גורם לדחיית מטלות כי עד שיודע הפרפקציוניסט איך לבצע את המטלה על הצד הטוב והמושלם ביותר הוא פשוט לא מבצע אותה, וכן לפרפקציוניסט במקום העבודה תהיה לו תפוקת עבודה נמוכה, שכן הפרפקציוניסט מבזבז המון זמן וארנגיה על עיסוק בפרטים טפלים של מטלות או פרויקטים, דבר זה גורם אצלו לדכאון וחרדה ודימוי עצמי נמוך. סימפטומים מוכרים של פרפקציוניזם בלתי מרוסן כוללים תחושה שאתם ורק אתם מסוגלים לבצע את העבודה כראוי, ולכן עשויה להיווצר בעיה שאין באפשרותכם לסיים משימה עד שהיא אינה כליל השלמות, מה שעלול להוביל לאי עמידה בתאריכי יעד החשובים לבוס שלכם. 

דרך הטיפול במחלת הפרפקציוניזם היא על ידי העידוד להציב יעדים ברי־השגה ולהתמודד עם הפחד מכישלון ומפחד מפני הופעה בפני אחרים כנכשל. וזה על ידי שיתוף אחרים בתוצאת עבודה שאינה גמורה. ויש כמה פתגמים שיכולים לעזור,  (חלק ממקורות מחז"ל הם פירוש שלי לצורך הענין) כמו: "אַל־תְּהִ֤י צַדִּיק֙ הַרְבֵּ֔ה וְאַל־תִּתְחַכַּ֖ם יוֹתֵ֑ר" (קהלת ז, טז), והנה טוב מאד זה מלאך המות (בראשית רבה ט, י), מן הזהירות שלא תרבה להזהר (הקדמה לחובות הלבבות), ויש פתגם בלועזית Best is the enemy of the good [תרגום: הטוב מאוד הוא האויב של הטוב].
     "וַיִּקְרָ֖א אַרְיֵה עֲנָק מִשַּׁעַר הָאֲרָיוֹת וַיֹּאמֶר אָנֹכִ֞י עֹמֵ֤ד תָּמִיד֙ יוֹמָ֔ם וְעַל־מִ֨שְׁמַרְתִּ֔י אָנֹכִ֥י נִצָּ֖ב כָּל־הַלֵּילֽוֹת" (ישעיה כא, ח).

המייל שלי: arye.anak@gmail.com">arye.anak@gmail.com

תגובה: כֶּ֤לֶב חַי֙ ט֔וֹב מְאַרְיֵ֖ה מֵּֽת - פרפקציוניזם לפני 7 שנים #101087

• פנימה
  • רצף ניקיון נוכחי: 3201 ימים
  • דירוג פלטיניום
  • "...ואם לא עכשיו אימתי"?
אוהבים אותך אריה היקר

מזדהה מאד עם פגם הפרפקציוניזם, גם לי הוא גורם להרבה כאב לב ותסכול.
אצלי שמתי לב שלפעמים אני שולף את הקלף הזה בשביל לא להתמודד עם פחד או כשיש לי חששות מכישלון אז אני נמנע מראש בשביל לא לחוש את מפח הנפש, אבל אומר לעצמי בראש שזה בגלל הפרפקציוניזם שלי, ולא כי אני פשוט פחדן ועצלן לפעמים..לא נורא אומרים בקבוצות ש'קבלה עצמית היא המפתח לכל בעיותיי', ו'שום דבר לא קורה בעולמו של א-לוקים בטעות'. מתפלל לשלווה ואומץ לשנות את מה שביכולתי. רק להיום. אמן.

להלן דברים שכתבתי והבאתי על הנושא בעבר, (וסליחה מראש על הציטוט העצמי..שוב..) קראתי אותם עכשיו שוב והם עדיין מאד רלוונטיים, מקווה שיהיו לתועלת גם בשבילך.

פנימה כתב on 28 ינו' 2016 08:42:
שלום 'אהבת חסד' היקר

אחחח.... 'הפרפקציוניזם',
אחת המילים הכי משומשות באוצר המילים שלי, אני מסביר בעזרתה -
למראיין בראיון העבודה - 'ספר לי קצת על החולשות שלך' - ואני מסביר איך אני 'מתמודד' עם חסרון הפרפקציוניזם בהצלחה מרובה (עלק ) כך אני יוצא עם תחושה שעשיתי רושם של עובד מושלם... גם פרפקציוניסט וגם מודע לעצמו..
לבוס שלי - למה לעזאזל לא סיימתי את המשימה בזמן?: כי קשה לי לא לבצע עבודה מושלמת על כזאת מערכת מסובכת..
לאשתי - למה לא תיקנת כבר ת'תריס? - כי לא היה לי זמן לנסוע ל'אילת'.. בשביל לקנות את החלק הדרוש - רק שם זה במחיר שפוי..
למה התעכבת שלש שעות בסופר? - בדקתי 15 פעם את כל סוגי 'שקדי המרק' ההכשרים והצבעים ובסוף החלטתי לוותר ולא לקנות אף אחד. כמובן... וכו' וכו' וכו'

במהלך הטיפול הפסיכולוגי שעשיתי הבנתי שזאת סוג של אשליה עצמית - אין באמת כזה דבר 'דבר מושלם' -
אם אחפור מספיק עמוק ואחפש בכל דבר שעשיתי או שעשו אחרים והרגשתי או - זה מושלם - אמצא פגמים -
גם באוזניות GRADO שעולות בערך 16,000 ש"ח לפני מיסים...יש פגמים קלים בסאונד, גם ב'מונה ליזה' יש אינסוף פגמים, וגם בתשיעית של בטהובן בטוח יש - בכל זאת הבנאדם היה חירש לחלוטין כשהלחין אותה..

ואגב זכור לי שקראתי פעם שהסיבה שבני אדם אוהבים יצירות אומנות ואפי' שחקני קולנוע, הם דווקא בגלל חוסר הדיוק המילימטרי לפעמים שקיים בהם - אולי כי זה גורם לעיין/לאוזן שלנו להסתכל או להקשיב שוב, וככה נקשרים לדברים - כשמשקיעים בהם אנרגיה - גם בזוגיות אגב, ואולי גם כי עמוק בפנים כולנו מרגישים 'לא שלמים' גם אלו שהגיעו לפסגה.. ולכן לזה אנו נקשרים יותר.

אני מאד ממליץ ('שוב') על הספר - "בוחרים להרגיש טוב", יש לו פרק שלם על ה'בעיה' הזאת.

להלן קטע מהספר שמדבר על זה -

‘הכל או לא כלום’ (מחשבה דו-קוטבית):

נטייה למדוד כל דבר בקנה מידה שרירותי קיצוני.
צורת הסתכלות של ‘שחור או לבן’, תוך התעלמות מגוני ביניים.

מחשבות ‘הכל או לא כלום’ הן בסיס למרוץ דמיוני אחר שלמות מוחלטת.
מכרסם בך כל העת פחד עמוק מטעות או חוסר שלמות מתוך חשש שתהפוך להיות ‘אפס אפסים’ וחסר כל ערך.
לדאבון לב, המציאות אינה מתחשבת בתוכניותיך והיא ממשיכה לזרום כרגיל עלי אדמות – בלתי מושלמת.

לדוגמא: סטודנט מצטיין שהיה רגיל לקבל רק ציון ‘9’, קיבל פעם אחת ‘7’ ומייד החליט: “אני כשלון גמור”.

הערכת דברים לפי ‘הכל או לא כלום’ אינה מציאותית, שכן אירועי החיים אינם נוטים באופן מוחלט לצד זה או אחר.
לא תמצא סביבך את המושלם או את הטיפש הגמור.
אף אחד אינו לגמרי יפה או מכוער לחלוטין.
הסתכל על רצפת החדר בו אתה יושב כעת, האם היא נקייה באופן מוחלט, אבסולוטי? לא.
האם על כל סנטימטר נערמות שכבות אבק ולכלוך? לא.
לא זה ולא זה.
ככל הנראה רמת הניקיון סבירה והרצפה בהחלט תזכה בתואר ‘נקייה’, למרות שלא עברה חיטוי וסטרליזציה ‘מושלמים’.

המושג ‘שלמות מוחלטת’ הוא תוצר של חשיבה מעוותת.

אם תנסה בכוח לשייך מצבים או ל’הכל’ או ל’כלום’, תרכוש בכך לעצמך כרטיס מנוי במועדון הדיכאון.
גם אם תשקיע מאמצים מרביים לא תוכל לעמוד ברמת ציפיותיך הדמיוניות, ותחושת חוסר הערך שלך תלך ותגבר. במרבית המקרים תעדיף להתכנס מלכתחילה אל תוך שממון ה’כלום’, על פני ניסיון להעפיל אל פסגת ה’כל’ ולהסתכן בספיגת מפח נפש נוסף.

שלא ייצא מפה שאני כבר לא 'שם', היום אני אמור לסיים פרויקט של חודש וחצי שדחיתי בלי סוף בגלל חששות ופחדים מפה עד אנטרטיקה וחזרה.. זה לא יצא מספיק טוב, זה גדול עליי, בטוח משהוא יתפשל ויחשבו שאני... וכו' ובלית ברירה בחסד הבורא קיבלתי הזדמנות שנייה ואני כבר שבוע עובד קשה להשלים את הפער שצברתי.

מתפלל לריבוני שישחרר אותי מהצורך הזה להרגיש מושלם בעיני עצמי ובעיני ברואיו. אמן.
- "מצבי היום לא משקף את האני הפנימי האמיתי שלי, אלא רק את מה שעשיתי בחיים עד היום".
- "עיקר כוחו של האדם הוא להודות בחולשתו ולפנות אל ה'. זה הכוח הגדול של האדם" - הרב מנחם פרומן.
שיהיה יום טוב ונקי - לך לי ולכולנו
----------------------------------------------------------
לסיפורי האישי - פנימה

ליומן המסע שלי - חיים פנימיים

נערך לאחרונה: לפני 7 שנים על ידי פנימה.

תגובה: כֶּ֤לֶב חַי֙ ט֔וֹב מְאַרְיֵ֖ה מֵּֽת - פרפקציוניזם לפני 7 שנים #101145

• גיימס
  • רצף ניקיון נוכחי: 689 ימים
  • דירוג פלטיניום

קבלה עצמית. זה מה שאנחנו צריכים. 
״המושג שלמות מוחלטת היא תוצר של חשיבה מעוותת״... קניתי!!!
תודה רבה פנימה על ההרחבה. 
אוהבים. 

הכינוי שלי הוא ג'יימס ואני חבר בשמור עיניך.

אין דבר רחוק יותר מהחלמה בריאה מאשר מצב של תלות.

מנסה לזכור תמיד שמול התאווה צריך ״לוותר ולא להילחם״.

נקי בחסד אלוקים מכ״ד כסליו התשע״ו כל יום רק להיום.

• עמוד:
  • 1
זמן ליצירת דף: 0.43 שניות

Are you sure?

כן