ברוכים הבאים, אורח

תפילה על עצמי<=>ריכוז עצמי
(0 צופה) 
  • עמוד:
  • 1

נושא: תפילה על עצמי<=>ריכוז עצמי 1246 צפיות

תפילה על עצמי<=>ריכוז עצמי לפני 8 שנים, 4 חודשים #79507

היי חברים,

לאחרונה הכנתי רשימת כלים שגיבשתי מחברים שעשויים לעזור להחלמה.
ניתקלתי בכמה סתירות ואשמח עם תעזרו לי לפתור אותן:

א. אחד מהכלים בהם נתקלתי הוא תפילה לאלוקים שיעזור לי לסחוב את הקושי הרגשי, את הקושי אל מול התאווה. כל תפילה שהיא בין אם תפילת השלווה או תפילה במילים שלי. מה שעושה לך טוב ומחבר אותך אל אבינו שבשמים. חבר אחר, הציע לי לרשום רשימת בקשות לאלוקים.

עם זאת, מצאתי קצת סתירה עם הספר הגדול:

" ​לפי התכנית, אין להתפלל על דברים אישיים שאינם מביאים תועלת לאחרים. בספר הגדול אומרים שזה אף פעם לא עבד ואנחנו יכולים להבין למה לא. נראה לי שהם מתכוונים, שתפילה היא דבר שאמור לעשות אותי רוחני יותר, קרוב יותר לאלוקים ולתנועה נפשית של נתינה ודאגה לאחרים. תפילה לא אמורה להעצים את הריכוז העצמי שלי, ולכן, כשתפילה מתבצעת בצורה כזו, אלוקים דואג שזה לא יעבוד, מתוך אהבתו הגדולה אליי ומתוך רצונו לכוון אותי ל"אמונה שעובדת", לדרך חיים רוחנית טובה וראויה."

"לעולם לא אתפלל בשביל עצמי, חוץ מבמקרים שבקשות אלו ישפיעו על התועלת שלי שאתן לאחרים. רק אז אני יכול לצפות שאקבל, ואז זה יהיה בכמות גדולה" (הספר הגדול עמ' 15). "אנו מבקשים בעיקר להשתחרר מהרצון העצמי, ונזהרים לא לבקש בקשות שהן רק עבורנו. אנו יכולים לבקש דבר עבור עצמנו, אם זה יעזור גם לאחרים. אנו נזהרים אף פעם לא להתפלל עבור המטרות האנוכיות שלנו. רבים מאתנו בזבזו על כך זמן רב, וזה לא עובד. אתם יכולים לראות בקלות מדוע זה לא עבד (ככל הנראה, כי התפילה שלי לא צריכה להיות עוד אמצעי לחיזוק הריכוז העצמי)" (שם, עמ' 73)].
"

יש כאן סתירה בין העניין של תפילה ובקשה על עצמי לעניין כך שזה עשוי להגיע מריכוז עצמי. איך זה מסתדר?
אסירות תודה על הרגעים הנקיים בחסדיו.

הערה-כל מה שאני כותב כאן זה ממה שעבר עליי ולא מחוות דעת מיקצועית.

בהחלמה

תגובה: תפילה על עצמי<=>ריכוז עצמי לפני 8 שנים, 4 חודשים #79522

• הושיעה נא
  • רצף ניקיון נוכחי: 1617 ימים
  • דירוג פלטיניום
  • יש תקווה!
שלום חבר,

לא כל כך הבנתי את השאלה. (מקוצר השגתי)

בהקשר הזה מעניין לראות את הנוסח של תפילת צעד 3.

אלי, הריני מעמיד עצמי לרשותך לבנות אתי ולעשות עמי ככל שתחפוץ.
שחרר אותי מכבלי כדי שאוכל להיטיב למלא את רצונך.
הסר מעלי את הקשיים שלי כדי שהניצחון שלי עליהם יהווה עדות לאלו שאעזור להם לאהבתך לכוחך ולדרך חייך,
מי יתן ואעשה את רצונך תמיד.

האמת ששני התנועות נכונות. יש את התנועה של עשה רצונך כרצונו. ויש את התנועה של בטל עצמך מפני רצונו. ואמנם גם כתוב בספה"ק שצריך להתפלל רק על צער השכינה. ובכל צרה שיש ליהודי טמון צער השכינה.

תכלס,
כל אחד כפי מדרגתו, אם רק יפנה לאלוקיו ויבקש באמת ע"מ לעשות נחת רוח לבורא יתברך שמו, מובטח לו התועלת של תפילה.

אוהב
הושיעה
אנא ה' הושיעה נא! עוזר דלים הושיעה נא!
הושיעה את עמך, וברך את נחלתך, ורעם ונשאם עד עולם...

תגובה: תפילה על עצמי<=>ריכוז עצמי לפני 8 שנים, 4 חודשים #79523

שלום הושיעה נא, שאלתי היא כזאת-מצד אחד יש את הכלי לפיו צריך להתפלל לכח הגדול על עצמי ולבקש. מצד שני, הספר הגדול שולל זאת ואומר שזה עשוי לנבוע מריכוז עצמי. כיצד שני הדברים מתיישבים?
אסירות תודה על הרגעים הנקיים בחסדיו.

הערה-כל מה שאני כותב כאן זה ממה שעבר עליי ולא מחוות דעת מיקצועית.

בהחלמה

תגובה: תפילה על עצמי<=>ריכוז עצמי לפני 8 שנים, 4 חודשים #79555

• tc
  • דירוג פלטיניום
מתנצל על ההתפרצות לדיון
נראה שכל תפילה יש בה משהו מהרצון העצמי
לא רק מהחלק הטהור שבו גם מהחלק שאנחנו מנסים לברר ולתקן
השיתוף הנפשי שלנו עם אנשים מברר באיזה מידה את הרצון הזה
ההצלחה הפרטית שלנו היא הצלחה של כולם כולם מתחזקים מתעודדים
וכן להיפך כשלאחד מאיתנו קשה כולם מרגישים את זה
כמובן שלא פשוט להרגיש את זה תמיד
מקוה שיעזור