ברוכים הבאים, אורח

ירידה בדת בעקבות התכנית
(0 צופה) 

נושא: ירידה בדת בעקבות התכנית 8514 צפיות

תגובה: ירידה בדת בעקבות התכנית לפני 3 שנים, 2 חודשים #132256

• mitmoded
  • דירוג זהב

כשאתה מבין שכל הסיבה שלך לקיום תורה ומצוות היא חולה ומזיקה לך אז אתה על אוטומט מפסיק עם זה, בדיוק כמו שהבנתי שאני צריך להפסיק לשחק עם הסינון של הנטספארק, ושאני צריך לדאוג לעצמי מבחינה פיזית (אוכל שתיה שינה וכו) אם אני רוצה להיות נקי 
הבנתי שאני צריך לוותר על אובססיות שמנהלות אותי וגורמות לי לברוח

עד לפני תקופה הייתי מרגיש לחץ תמידי, אני תמיד חייב ללמוד תורה, תמיד חייב להיות עם ספר בכיס 
המון פעמים נפלתי מתוך האובססיה הזאת
אני לא מאשים אף אחד אני פשוט אדם חולה, אני לא מסוגל להתמודד עם המושג ביטול תרה בצורה בריאה

נערך לאחרונה: לפני 3 שנים, 2 חודשים על ידי mitmoded.

תגובה: ירידה בדת בעקבות התכנית לפני 3 שנים, 2 חודשים #132258

• עשר שמעון
  • רצף ניקיון נוכחי: 406 ימים
  • דירוג פלטיניום

חברים רוצה לשתף תובנה שהיתה לי היום, ואולי היא יכולה לתרום קצת לשרשור, 

ובכן לפני כמה שעות אני בנהיגה בדרך הביתה, מדליק את הרדיו לשמוע מה קורה, ונקלעתי לשידור חי מטקס השבעת הנשיא ג'ו ביידן,   כיון שזה מעניין אותי,  (אני במקור מארה"ב) נשארתי להאזין, באמצע הטקס מכבדים את הרבנית הנכבדה ג' לופז לתת קולה בשיר, לכבוד החתן והאורחים,  
כאדם דתי יש לי דילמה מצד אחד 'קול באשה ערווה' ומצד שני  יש לי גם סיבות להקל (אני לא רואה אותה, זה דרך הרדיו וכו') בקיצור יש לי דילמה דתית! 
בעבר מה שהיה קורה הוא: הייתי מבין שמבחינה דתית עדיף לי לסגור,אבל הרצון שלי הוא הרי לשמוע, וכאן מתחילה המלחמה....
לפעמים היצר טוב מנצח ולפעמים היצר הרע,  וחוזר חלילה עד המלחמה הבאה....
אבל גם במקרים שיראת השמים שלי היתה מתגברת והייתי מכבה לא עשיתי את זה בשביל עצמי, עשיתי את זה בשביל אלוקים ובשביל השכר שיתן לי (כמובן שבשכל אני מבין שכל המצוות והאיסורים הם לטובתי... אבל אני לא מרגיש את הטובה תמיד)    וכך הייתי עושה בהרבה דברים,  כופה את ייצרי או מהפך את ייצרי הכל לבטל רצוני מפני רצונו,  

היום לעומת זאת משהו היה שונה, כאשר הרבנית לופז התחילה לשיר והתחיל אצלי המאבק הקבוע של יראת שמים מול רצון אישי, פתאום חשבתי לעצמי, "תכבה את זה לא כי זה אסור, תכבה את זה כי זה לא טוב לך" "תכבה את זה כי לא שווה האלרגיה שזה יכול להדליק מול ההנאה הרגעית" "תכבה בשביל עצמך, ממקום של הבנה מה באמת טוב לך"  "תכבה כי זה חזק ממך ואתה הרי לא רוצה להכנס עכשיו למערבולת"
מה היה? 
ובכן היה לי קל מאוד להנמיך ולא היו לי אובססיות של אולי כן ואולי לא, 
ככה פשוט.
זה כלי שלדעתי לומדים ומקבלים בתכנית, 
ההבנה שאלוקים רוצה בטובתי וטובתי היא מה שטוב לי באמת, יכולה לפעמים לגרום לשינוי גישה מסוים, 
כשאני מתיישב מול גמרא בשביל ללמוד אני היום מנסה לעשות את זה בשבילי, כי זה טוב לי, כי זה מרגיש לי טוב כי זה עוזר לי להשאר שפוי, מחובר ומחלים
יש פחות דגש על העשייה בשביל 'לצאת יד'ח' 
לי אישית קשה להתפלל במנין באופן קבוע, כי יש לי שם אובססיות קשות, בעבר הייתי מדלג על מנין ומרגיש זבל עם זה, 
היום אני מדלג ומרגיש הרבה יותר טוב עם זה, 
אני יותר מחובר למקום הזה של "לא נתנו המצוות אלא לצרף בהם את ישראל" ממקום חיובי!   אני הרבה יותר מרגיש שהוא מבין אותי, 

ואכן זה יוצר אצלי רושם של התרשלות מסוימת, 

אבל חשוב לי לציין שאצלי ההתרשלות היא בעיקר בגישה (בהשקפה...)  אני לא לומד פחות או מקיים מצוות פחות בפועל,    אם כבר זה הפוך, אני עושה יותר היום, אבל הגישה שלי בהחלט פחות דתית ויותר רוחנית, 
יש לי את רב ששת לסמוך עליו, 
הגמרא מספרת שרב ששת היה חוזר על תלמודו כל חודש והיה עומד בין עמודי בית המדרש  ואומר "חדאי נפשאי חדאי נפשאי לך תנאי לך קראי" שמחי נפשי שמחי אני לומד וחוזר לטובתך ובשבילך,  
שאלו עליו האם זאת מטרת התורה בשביל שמחה וסיפוק אישיים הרי "אם לא בריתי יומם חוקות ארץ ושמיים לא שמתי"?
זאת אומרת התורה מחזיקה את העולם היא מרכז הקיום ויסוד הכל? איך אתה מקטין אותה לדבר אישי ופרסונלי כזה???
מתרצת הגמרא "מעיקרא כי עביד איניש אדעתיה דנפשיה קא עביד " 
מתחילה כאשר האדם עושה לטובת נפשו הוא עושה!!!! 
התכנית בהחלט גורמת לי להרגיש כך, ואולי יש שיראו בזה  ירידה בדת,

אבל מבחינתי זה השער והפתח!  ואחרי שנים של ניסיון לעשות בשביל אלוקים לעשות בשביל השולחן ערוך בשביל הסבא בשביל הרב וכל הצדיקים,  אני עושה עכשיו בשביל עצמי, ומרגיש שבך אני עושה את רצון ה' 

נערך לאחרונה: לפני 3 שנים, 2 חודשים על ידי עשר שמעון.

תגובה: ירידה בדת בעקבות התכנית לפני 3 שנים, 2 חודשים #132261

• mitmoded
  • דירוג זהב
המשתוקק כתב on 20 ינו' 2021 18:33:

אז לקיים בגלל חיזוק הקשר עם ה' דרך הצעדים....  מדוע לא?

זו בדיוק השאלה.  

קודם כל למה לא ? 
אם האלוקים שלי שמוציא ואתי מההתמכרות זה אותו אלוקים שהוציא את אבותי מארץ מצרים בוודאי שאני מחוייב לו,

יכול להיות שיש חברים שמסתפקים באלוקי התוכנית ומזניחים את הצד הדתי שלהם - זה לגמרי עסק שלהם מול עצמם ומול ה'.

אני שמעתי על הרבה חברי תוכנית בעיקר מחלימים גדולים שחוו שיפור בחיים הדתיים שלהם, יכול להיות שהם לא נראים כמו "מאה שערים" אבל הם בהחלט אנשים דתיים עם יראת שמיים.

לא יצא לי עדיין לשמוע על מישהו שנכנס לתוכנית דוס רציני ויצא חילוייני

תגובה: ירידה בדת בעקבות התכנית לפני 3 שנים, 2 חודשים #132265

• יהודה מ
  • רצף ניקיון נוכחי: 54 ימים
  • דירוג פלטיניום
המשתוקק כתב on 20 ינו' 2021 17:02:

יהודה מ כתב on 20 ינו' 2021 10:44:

זה ממש לא שאלה באם יש אלוקים, אייך אני עובר על רצונו? אני לא עובר על רצונו, אני כפייתי לעבור על רצונו, התמכרות לא קשורה ל"השיבנו אבינו" אלא ל"רפאנו".
ברור שלנו שומרי תורה ומצוות, אלוקים של התוכנית זה הקב"ה, זה שקתוליים המציאו את התוכנית עבור כלל האנשים ולכן הגדירו "אלוקים כפי שאנו מבינים אותו", לא קשור אלינו, אנחנו משתמשים בליבה של התוכנית (כמו שימוש בפסיכולוגיה של פרויד) ומגדירים אלוקים כפי שאנו יודעים מיהו.

אסביר שוב את שאלתו של קדימה (לא את אלקים  :-)) כפי שאני מבין אותה...
השאלה היא איך יתכן שחבר תכנית עמל כ"כ לחזק את החיבור שלו לה' כביכול - ובאותה תקופה הוא דווקא מתרחק מהקפדות במצוות שהוא היה מקפיד. 
הרי כאדם דתי הוא מאמין שאלהים - זה נותן התורה וקשר איתו בא לידי ביטוי ע"י קיום מצוותיו (לא רק... אבל חלק עיקרי בקשר). - אז חיזוק הקשר איתו ע"י הצעדים - לכאורה צריך לחזק את קיום המצוות.
אלא א"כ יש תחושה כל שהיא שאלהי התכנית הוא לא אותו...

זו רק שאלה ותהיה ולא אני זה שהעלתי אותה... וכמדומני גם ממודד היקר העלה אותה בעבר על הכתב.

בקשר לדבריך עלי - מתמודד יקר - דווקא מהכיוון הדתי אפשר להסתדר כביכול... לתרץ פה ושם ולגייר כל מיני דברים, וכפי שכתבו כמה חברים - יסודות רבים בתכנית אפשר למצוא ביהדות.
אבל יש לי הסתיגויות דווקא לא מהכיוון הדתי. 

לדעתי התשובה פשוטה:
ישנם אנשים שמקימים את התורה והמצוות מתוך אהבה, ישנם מתוך יראה. וישנם מתוך שהתורה מאירה להם לבעיות האישיותיות שלהם ונותנת להם כוח. ברגע שיש כביכול תחליף רוחני אחר שנותן כוח, יש רפיון בבסיס, וצריך במקביל ע"י חיזוק ההכרה בהקב"ה להגיע לדרגה של קיום מאהבה, זה לא קורה מהר, זה גם תלוי בהחלמה, אבל להקב"ה חשוב ההחלמה, גם עם ישנה ע"י כך ירידה בתו"מ לצורך עליה בהחלמה.

תגובה: ירידה בדת בעקבות התכנית לפני 3 שנים, 2 חודשים #132279

• יהודה מ
  • דירוג פלטיניום
המשתוקק כתב on 21 ינו' 2021 07:25:

יתכן...  ימים יגידו....   אשרי היודע

אשרי העם שככה לו
ימים יגידו יוודע לו
כי אלוקים ממרומים
שלח את הקשיים
רוצה הוא בתאווה
שמח בביטולה
אז תבוא העבודה
מתוך שמחה מתוך אהבה
אוהבים

תגובה: ירידה בדת בעקבות התכנית לפני 3 שנים, 2 חודשים #132289

• יהודה מ
  • דירוג פלטיניום
המשתוקק כתב on 21 ינו' 2021 10:08:
על דבריך הנה באתי במגילת

ספר  לא  לבן  לשאול  שאלת

החברים התמהים איה פעולת

החיבור לאלהי התכנית ומעלת

גדולתה בתורה ומצוות ותפילת

כל פה במניין ולילך במסילת

האמת אשר סלל בוראנו לקהילת

יעקב זו הדרך הישרה ומעולת

מדהים

תגובה: ירידה בדת בעקבות התכנית לפני 3 שנים, 2 חודשים #132305

• קדימה
  • רצף ניקיון נוכחי: 371 ימים
  • דירוג פלטיניום

אהבתי מאוד לקרוא פה את התגובות,
באמת התחברתי לגמרי לתשובה של עשר שמעון,
לפעמים יש צורך בביטול דברים מסוימים בדת,
בכדי להעלות הלאה,
אני מכיר מישהו שרב מוכר, אסר עליו להתפלל למשך תקופה מסוימת,
אבל צריך לדעת שזה כלי,
זה לא המטרה,
המטרה היא קיום המצוות במלואם על כל דקדקויהם,
רק לפעמים אין ברירה,
אבל כל אדם צריך לשאול את עצמו,
ולהסתכל לעצמו בלבן של העינים,
ולחשוב האם אני מקל ברוחניות כי,
אני מתחבר לאלוהים אחרים, אלהי התכנית,
או בגלל סתם עצלות,
או שאני מקל בדת,
כי אני מבין שכרגע אני מבחינת אנוס,
והדרך שלי להתקדם זה להרפות קצת.
מנסיון אישי היה מצוות שממש התקשיתי לעשות אותם,
ניסתי שנים וללא הצלחה כלל,
עד שהחלטתי לפרק את המצווה הזאת לחלקיקים קטנים,
ולעשות חלק קטן בעקביות,
וזה מה שעבד לי,
ותמיד יש את ההרגשה,
שתכלס כתוב בתורה לעשות הכל, מה אתה עובר על הלכות,
ולדעתי,
לא, אין לי דרך אחרת,
אז זה רצון התורה.
שמעתי פעם מישהו,
שמאוד התקשה להפסיק לעשן בשבת,
והרב אמר לו תוריד סיגריה אחת,
זה העבודת השם שלך כרגע,
אז כן העבודה שלנו היא קודם כל סור מרע ואח"כ עשה טוב,
אבל זה דורש זהירות,
ולדעתי זה הקושי בתוכנית,
כי האדם נגוע ולפעמים מרצון לפריקת עול ולא מצורך אמיתי,
הוא יורד ברוחניות.

תגובה: ירידה בדת בעקבות התכנית לפני 3 שנים, 2 חודשים #132306

• מתרפא
  • רצף ניקיון נוכחי: 210 ימים
  • דירוג פלטיניום

וואו זה דיון ארוך ומרתק עם כל כך הרבה הודעות מדהימות ותובנות ואני קורא ורוצה לצטט כל הודעה שנייה כמעט ולהגיד כמה אני מזדהה איתה וכמה הדברים שם נכונים בדיוק גם עבורי !!!

ממה שאני יכול לסכם את זה מההשקפה שלי, יש ירידה רוחנית בדת ה"קודמת" שהייתה לי לפני שהגעתי לתכנית. בדת שבה אלוקים היה לבוש דין ומעניש על כל פעם שלא התפללתי במניין או שלא הלכתי לשיעור תורה או שלא התנהגתי יפה או כמובן כל פעם שאוננתי... 

כל הדברים שעשיתי, בשם הדת והמצוות, היו ממקום של פחד נטו. פחד לא להיענש. או הפוך מכך- הרצון לקבל שכר בעולם הזה ובעולם הבא.

הצורה הזאת שחייתי בה הייתה לא נכונה עבורי, והיא גרמה לי להתרסק טוטאלית.
לא יכלתי לחיות עם עצמי במצבים שהיצר הרע ניצח... במצבים שלא הלכתי להתפלל.. במצבים שאוננתי ונפלתי.

בזכות התכנית חלה התעוררות רוחנית חדשה, עם השקפה אחרת.
אלוקים הוא אותו אלוקים... משה רבנו והתורה הם לא התחלפו בגלל שאני בתכנית...

אבל הדרך שלי לעבודת השם התחלפה.
אני הבנתי שאני לא מוכרח לעשות כלום. אני בנאדם חולה עם בעיה נפשית. התכנית עזרה לי לקבל את זה! וךא זרקתי לפח הכל..
כן, תקופה ארוכה היה ריחוק מכל אותם הדברים שנאבקתי בהם יומם ולילה בעבר וכל פעם שהפסדתי בהם הלכתי להשתמש- אז התכנית עזרה לי לשים בצד את הדברים האלה. לשחרר. כן- גם להפסיק לעשות אותם לחלוטין לעיתים.

היו מקרים שישבתי בבית הכנסת התחלתי להתפלל ולא היה בא לי לשבת שם ופשוט קמתי ויצאתי ולא התפללתי.

לא כי אני לא חושב שצריך להתפלל.. לא כי אני מזלזל במצווה... כי לא עושה לי טוב לשבת שם ובעבר הייתי מושיב את עצמי בכוח ואז בסוף מגיע למצב שאני יוצא משם והולך להשתמש.

הבנתי שכדי שאני לא אשתמש יותר בתאווה אני צריך להרפות ולשחרר מהאובססיות ומהפחדים האלה וכששחררתי לא רק שנשארתי נקי אלא שהזמן עבר ופתאום אין לי כמעט אף פעם את החוסרי חשק האלה.. ולהיפך הגעתי למצב שאני כל כך מתאווה לתפילה ולא ממקום של עונש אלא להיפך ממקום של אהבה והכרת הטוב לבורא עולם!!

זה מקום שלא הייתי בו אף פעם... לא חלמתי להיות במקום הזה.

אז כן, זאת הדת החדשה שלי, לעבוד את אלוקים בשמחה באהבה ממקום שאני רוצה לעשות את הדברים ולא כי אני חייב. לעשות מצוות ומעשים טובים בשביל להרגיש מחובר לקב"ה כל רגע ורגע.

חלה ירידה רוחנית כן- בדת הקודמת שלי. שלא הובילה אותי לשום מקום.
אבל כעבור זמן מה ולאט לאט חלה עלייה רוחנית בדת החדשה שלי!

ולא.. הדת החדשה היא לא רפורמית... היא בדיוק אותה דת עם אותם רבנים ואותה תורה ואותו אלוקים... היא פשוט גישה יותר של חסד ולא של דין או גבורה.

וזאת הדת שעושה לי טוב בחיים ושאני מרגיש הכי מחובר שיש לקב"ה מאי פעם.

אוהבים

תגובה: ירידה בדת בעקבות התכנית לפני 3 שנים, 2 חודשים #132315

• mitmoded
  • דירוג זהב

אוהבים אותך מאוד מתרפא התותח

מתפלל לחוות כמוך את העניין של קיום תורה ומצוות ממקום אמיתי של אהבה ולא של אובססיות ופחדים

זמן ליצירת דף: 0.61 שניות

Are you sure?

כן