ברוכים הבאים, אורח

לא תכנית למצליחים בלבד
(0 צופה) 
  • עמוד:
  • 1

נושא: לא תכנית למצליחים בלבד 1026 צפיות

לא תכנית למצליחים בלבד לפני 7 שנים #101470

• סוד הכניעה
  • רצף ניקיון נוכחי: 2477 ימים
  • מנהל

יש ביקורת ידועה על עולם הטיפול הפסיכולוגי הנקראת "תסמונת Yavis", שזה ראשי תיבות של Young, Attractive, Verbal, Intelligent, and Successful (צעיר, אטרקטיבי, רהוט דיבור, אינטליגנטי ומוצלח). לפי דברי הביקורת, טיפול פסיכולוגי עוזר לאלו שצריכים אותו הכי פחות, אנשים שהם ממילא מוצלחים, צעירים, נראים טוב, אינטלגינטיים ויודעים לדבר היטב, ואילו לאנשים שנתוני הפתיחה שלהם פחות טובים, הטיפול פחות מצליח (ביסודה הביקורת היא כלפי המטפלים שבאופן בלתי מודע מעדיפים להשקיע במוצלחים במקום באלו שצריכים עזרה יותר).

זכיתי להעביר סדנא בכנס השנתי שלנו, תחת הכותרת "הגעתי לתוכנית ואני לא מצליח - מה עושים?". היו שם חברים יקרים שנמצאים בתכנית אבל פשוט לא מצליחים להישאר נקיים. חלקם אגב התאימו היטב לתסמונת Yavis, חלקם הצליחו להיות נקיים תקופות יפות מאוד אבל באיזה שהוא שלב הם נפלו, וכעת הם מתקשים לעלות על הדרך שוב.

אחד הנושאים שעלה בסדנא היה ההרגשה שבתכנית ישנה חשיבות מוגזמת לספירת ימי הנקיון, ופחות חשיבות לנושא של התקדמות, ואולי באמת כדאי לכולנו, גם מי שקיבל את המתנה של נקיון רצוף, וגם מי שההחלמה שלו שונה, לחזור לבסיס ולשאול את עצמו את השאלה הפשוטה: למה אנחנו כאן?

אף אחד לא הגיע לכאן עם מטרה "להיות נקי X ימים". הגענו כי סבלנו ואנחנו רוצים להפסיק לסבול, נקודה. ספירת ימים היא כלי שעוזר הרבה פעמים, אבל היא רק כלי - לא מטרה בפני עצמה. אבל אם אנחנו שוכחים את זה ומתבלבלים בין נקודות ציון בדרך לבין תחנת היעד הסופית, אנחנו בבעיה. 

ניקח כדוגמא שני חברים, ונראה מדוע ספירת הימים יכולה לפעול לרעתנו, אם אנחנו משתמשים בה בצורה שגויה. חבר אחד הגיע לתכנית לפני שלוש שנים ואחרי שנתיים וחצי נקיות הוא נפל פעם אחת אך מיד הצליח לקום והוא נקי מאז חצי שנה נוספת. אם נשאל אותו כמה זמן הוא נקי, הוא יאמר "חצי שנה", אבל האם זאת התמונה המלאה? הרי מתוך בערך אלף ימים, הוא היה נקי 99.9 אחוז. או חבר אחר שנמצא בתכנית חצי שנה ובמהלכה נפל ארבע פעמים והוא מרגיש שאין לו סיכוי כי הוא לא הצליח להיות נקי יותר מחודשיים. אבל זה נכון אם מסתכלים רק על הספירה, ולעומת זאת אם מסתכלים על התמונה הרחבה, רואים שהוא התקדם, החיים שלו טובים יותר, ורוב הזמן הוא נקי, מתוך שאיפה להיות נקי יותר.

ישנה אמרה ידועה לפיה ישנם שלושה סוגי שקרים – שקרים, שקרים ארורים וסטטיסטיקה. עם המספרים אפשר לשחק, והם לא מה שחשוב. מה שחשוב זה האם אני מתקרב ליעד שאותו הצבתי לעצמי, היעד של חיים טובים יותר ובלי כאב וסבל? אם היום אני יותר קרוב לשם ממה שהייתי אתמול - אזי אני בדרך הנכונה. אם לא - אני צריך לחשב מסלול מחדש. אם ספירת הימים עוזרת לי להתקדם לכיוון היעד - מה טוב, אבל אם ספירת הימים מבלבלת אותי ואני שוכח מה היעד, אז כדאי שאפסיק לספור ימים.

הכינוי שלי הוא 'סוד הכניעה' ואני מכור בהחלמה. בחסד א-לוהים - לגמרי לא מובן מאליו - אני נקי מאז כ"ו בכסלו תשע"ב, כל יום - רק להיום.

הסיפור האישי שלי: goo.gl/mShRFs
נערך לאחרונה: לפני 7 שנים על ידי סוד הכניעה.

תגובה: לא תכנית למצליחים בלבד לפני 2 שנים, 9 חודשים #137319

• דייב 2
  • רצף ניקיון נוכחי: 194 ימים
  • דירוג פלטיניום

מקפיץ

תגובה: לא תכנית למצליחים בלבד לפני 2 שנים, 9 חודשים #137322

• מאיןתמצא
  • רצף ניקיון נוכחי: 6 ימים
  • דירוג כסף

תודה על ההקפצה הזו. קורא את הדברים ומזדהה. מניסיוני אפשר להיות מדוכא טילים ולא לפול תקופות ארוכות מאד. ואפשר גם להרגיש יותר טוב נפשית ולפול. צריך להשתדל לא לפול, אבל להגיד על מישהו שלא נופל חודשים שהוא מכור וחולה, נשמע לי תמוה.

תגובה: לא תכנית למצליחים בלבד לפני 2 שנים, 9 חודשים #137327

• מאיןתמצא
  • דירוג כסף

בעיני זה להחליף אובססיה באובססיה. אני מתאר לעצמי את עצמי כותב פה בתקופה שהייתי נקי שלוש שנים. אז כלפי חוץ כתוב לי 1000 ימים נקי, בפועל הייתי מדוכא מאד. לכן בעיני זה די טיפשי להשוות את ההישגים של אז והיום. המילה "מכור" או "חולה" לא מתארת את המציאות. אני היום לא אותו בן אדם שהייתי אז, וזה שטכנית אז הייתי נקי יותר רק מוכיח שיש פה פספוס.

תגובה: לא תכנית למצליחים בלבד לפני 2 שנים, 9 חודשים #137329

• מאיןתמצא
  • דירוג כסף

לדעתי זה לא בריא להגיד לבן אדם שהוא כל הזמן חולה. אני מתאר לעצמי כמה נזק היה נגרם לי בתקופה שהייתי אז נקי שנים אם מישהו היה אומר לי שאני מכור ואני חולה. לא מספיק שהייתי בתהום ,הוא היה דוחף אותי עוד יותר פנימה.

תגובה: לא תכנית למצליחים בלבד לפני 2 שנים, 9 חודשים #137331

• מאיןתמצא
  • דירוג כסף

נראה לי פספסת את תמצית הפוסט. המטרה היא להשתנות מנטלית. להיות אובססיבי  בעיני לא מהווה שירות טוב לנפש.
יכולות להיות כל מיני סיבות למה אדם נקי ולא משתנה מנטלית. למשל,באיזה גיל הוא התחיל להפסיק? כמה נזק הוא גרם לעצמו עד אז? לא רק נפשית.... וכו וכו. 

תגובה: לא תכנית למצליחים בלבד לפני 2 שנים, 9 חודשים #137335

• מאיןתמצא
  • דירוג כסף

זה מתייחס לדברים שאתה כתבת. לכתוב 1000 ימים נקי ועדין חולה זה תיאור שלא הולם בכלל את המציאות. הייתי אז במקום נפשי לא פשוט, אתה חושב שהמילה "מכור" או "חולה" מרתיעה אותי?
אתה חושב שלא הבנתי דבר או שניים במהלך השנים האלה?
דווקא בגלל שהבנתי דבר או שנים אני מוצא שהתיאור הכוללני הזה הוא שטחי ולא פותר כלום. השאלה בסוף היא מה עוזר לך. עוזר לך לקרוא לך או למישהו חולה כדי להיות דרוך יותר? לך על זה. אני לא שם.

תגובה: לא תכנית למצליחים בלבד לפני 2 שנים, 9 חודשים #137337

• מאיןתמצא
  • דירוג כסף

כפי שהסברתי בתגובות אחרות, רוב הזמן בכלל לא חשבתי לפול אז מרוב שהייתי בדיכאון... אין לי כוונה להרחיב יותר על מה שהרגשתי באותם שנים ואני מרגיש שגם אם הייתי עושה זאת זה לא היה מקדם כלום בדיון כי אתה דן מעצמך עלי....
אני  מבין שלך הגישה הזו מסייעת, אני עם השנים הלכתי על גישה אחרת. השנים הראשונות שלי באמת היו יותר "הדוקות ודרוכות", אבל לא יותר שמחות. חלק מהשינוי הנפשי שעברתי כמובן קשור בשינויים פיזיים (לא ראיתי קרי שנים ב"ה וכו) אבל זה לא מסוג הדברים שהייתי מפתח כאן. גם לא שמתי לב שיותר מדיי מדברים על זה, כאשר ברור שהשאלה כמה נזק אדם גרם לעצמו קשורה - בין השאר אבל לא רק - במקום המנטלי שהוא נמצא...
כפי שאמרתי, אם זה עושה לך טוב - לך על זה, אבל אל תלחץ אותי לכיוון שבו אתה נמצא. זה לא מדבר אלי ואני לא נמצא שם. הרבה הצלחה ושמחה.

• עמוד:
  • 1
זמן ליצירת דף: 0.39 שניות

Are you sure?

כן