ברוכים הבאים, אורח

מה נשתנה...
(0 צופה) 
  • עמוד:
  • 1
  • 2
  • 3

נושא: מה נשתנה... 4968 צפיות

מה נשתנה... לפני 11 שנים #30453

• אסירותודה
  • רצף ניקיון נוכחי: 6040 ימים
  • מנהל
בס"ד                                                       
התלבטתי אם לכתוב, מצד אחד המהות של אמירת התודה היא להיות אסור לכח העליון. להתקשר לבורא, לשיר לה', ומצד שני איני רוצה לנקר עיניים, לגרום לקנאה, למקד את תשומת הלב באישיות. בשורה התחתונה אני אותו בנאדם, נמצא באותה הסירה, רק שזכיתי לעלות כמה תחנות קודם על הרכבת. כבכל פעם גם כעת, התייעצתי, נאמר לי שיש תועלת בכתיבה, שאתמקד במה שונה ההחלמה מהמחלה.

כך נולד לו הפוסט הנוכחי – מה נשתנה ליל הסדר שבהחלמה מלילות הסדר שבמחלה. – כתמיד, אתפלל שיצאו המילים מהלב ויכנסו אליו, מה שמתאים קחו ואת השאר תעיפו, נא זכרו, לכל אחד יש את החוויה שלו. אני משתף בחוויה שלי כדי לזכור מהיכן באתי, להודות לאבאל'ה על שלווה מיוחדת. על שעזר לי להיות מחובר, קרוב אליו, שנתן לי הזדמנויות לגדול, להתייחס יפה לילדים שהתנהגו כמו ילדים – לחמול על מי ששפך על עצמו חצי מהכוס השניה... על מי שהטיס צלוחית בחוסר שימת לב לרצפה..

'זה לא מובן מאליו', ואסביר זאת באמצעות מספר דוגמאות לגלות מצרים הפרטית שלי - אני מגיע ממקום חשוך קר ומנוכר, שמי הפרטי - כעס, שם משפחתי - עצבים. ה DNA שלי מורכב מחוסר סבלנות, כל הבלאגן הזה זרם בתוך עורקים של ביקורתיות וציניות, 'הסדר' כפי שחשו הייטב הסובבים אותי בזמן השימוש שלי, היה בליל ביקורתי ועוקצני של מציאת פגמי 'המסובים', באשר הם. 'מהדיקטים' שיש מי שמכנה כמצות ועד חוסר שביעות הרצון המופגן שלי 'מהווארטים' המאולצים, בתירוץ של התמקדות בסיפור יציאת מצרים שיעבדתי את הנוכחים לגחמת תשומת הלב האישית שלי.

לא היה 'מאושר' ממני כשהצלחתי למצוא חתיכת קליפת אגוז בתוך החרוסת, התייחסתי למי שקילף את האגוזים כמי שניסה להתנקש בחיי.. כשבסופו של דבר הגענו אל הסעודה התנפלתי על האוכל כאילו עבדתי בנקיון הפסח עד כלות, משוכנע שאני מקבל תמיד את המנה הקטנה העמסתי על צלחתי די. ובעיקר הותר... מיותר לציין שהייתי הראשון שנעלם מהשולחן, עוד לפני הנרצה.. לא ניתן לכנות את השיח עם בני המשפחה כתקשורת, היא פשוט היתה חד סטרית, הם היו אמורים לקבל אותי ולהשתנות לפי רצוני, כשאי מי העיז להתעמת איתי הוא השתתק במהרה מאימת לשוני, אני מאדים ממבוכה רק מהמחשבה על הסבלנות הרבה שנהגו בי ופורשה על ידי מוחי המעוות כרפיסות וחולשה.

אוכל להרחיב עוד, אך נראה לי שהבנתם את הפואנטה - איש אנוכי שלא רואה אף אחד ממטר. לא היה קל לטפס מהמקום הזה.. המון תפילות לרחמים מאבאל'ה אוהב, הפגנת נכונות על ידי תרגול בלימת הפה ובקשות סליחה תמידיות, נזקקתי לנחישות ועקביות והשינוי המיוחל התרחש. לא בכוחי. בהשתדלותי. הציעו לי לרשום מספר דברים נחוצים לשינוי, רשמתי, אשתי הופיעה בראש הרשימה, היה ברור לי שהיא זקוקה לשינוי מיידי...  האיש האוהב חייך ואמר לי לכתוב מה נחוץ לשינוי אצלי, לא ידעתי מהיכן לגשת לזה, אז הוא הציע שאקח את מה שכתבתי ואכתוב ליד - הגישה שלי ל... צריכה להשתנות.

רק בשנה השלישית לנקיון הדברים התחילו להתבהר, רק אז הבנתי כמה הגישה שלי לאשתי מלחיצה אותה וגרמת לה לטעות. לקחתי על עצמי את המשימה המשמעותית בהחלמה הזוגית – אני עושה הכל. ה-כ-ל, כדי שהיא תהיה רגועה. לא כדי לשלוט בה או בסיטואציה, אלא כדי לכפר על מה שעשיתי, אתגר לא פשוט, כי היה מי שדאג (אני) במשך זמן שהרוגע יהיה ממנה והלאה. צעדתי את צעד 2 כשפניתי לספונסר שלי, הוא לימד אותי שאני אנושי. עלי להודות בטעויות, וללמוד מהן. וכך, למרות שגיאות רבות במהלך הדרך, חווינו התקדמות. היא שהיתה מתחילה לנקות לפסח בטו' בשבט כי הכל חייב להיות מאורגן, למדה להרפות – תבינו את המושגים, השנה התחלנו את הנקיונות בר"ח ניסן...

למדתי על ההבדל הדק והמשמעותי בין שליטה לאחריות (בפוסט נפרד, בהזדמנות) וככל שהפכתי לאחראי יותר הבית כולו נרגע, בערב החג צליתי את הזרוע והביצה והכנתי את החרוסת תוך כדי השתתפות בקבוצה הטלפונית, קילחתי את הקטנים אחרי ארוחת צהריים בשרית. דליש'ס. שפויים, הספקנו כולנו לישון כשעה, ונכנסו אל החג נינוחים, השולחן היה ערוך, ומיד כשחזרנו מבית הכנסת התחלנו את הסדר. 

קדש, שהחיינו וקיימנו והגיענו... צמרמורת. יחץ, הילדים ביקשו שאחביא את האפיקומן, החבאתי. מגיד, התחלתי לחשוב על הבן הנוסף שאינו מוזכר בהגדה – המכור, ופתאום הבנתי, הוא ישנו – 'שאינו יודע לשאול'.. זה אותו אחד שיש לו פער גדול בין מה שהוא מרגיש למה שהוא מסוגל לומר... המשכנו בסיפור יציאת מצרים וכשהגענו ל'בכל דור ודור חייב אדם לראות את עצמו' ראיתי את עצמי. התפרקתי לחלוטין. נשמתי שרה לבורא עולם. לא רק אני בכיתי שם, הבן שלי שלא ידע על מי ולמה התחיל לבכות איתי יחד, נשמתו הבינה...

קילסנו כולנו. הדל שהתרומם מהעפר, עקרת הבית השמחה, הילדים. כולנו שרנו, הללוי'ה. ונודה לך שיר חדש על גאולתנו ועל פדות נפשנו, ברוך אשר גאלנו... מעודי לא אכלתי מרור טעים כל כך. הסעודה גם היא עברה על מי מנוחות למרות שרוסקה הצלוחית האמורה לעיל. הילדים לא מצאו את האפיקומן (חבר'ה, במקרר. אה, לא חשבתם על זה. תודו.) למרות רמזים. וכשהבאתי להם אותו, ביקשו שהם יחביאו ואני אחפש... ת'אמת, לא מצאתי. איזה כיף משוחרר, נעים. אחרי ברכת המזון חזרנו לבכות תודה, לא לנו, כי לשמך.

המילים המוכרות קיבלו משמעות אחרת בלילה הזה. ידענו הייטב אשתי ואני, מה הפירוש כי חלצת נפשי ממוות, פתחת למוסרי, כי גבר עלינו חסדו. טוב לחסות בה'... לא זכור לי שאמרתי כך 'נשמת', הרגשתי את המשמעות של 'המשיח אילמים והמפענח נעלמים'. זכרתי באותם רגעים נשגבים ומיוחדים מהיכן באתי, הסתכלתי מסביב לשלוחן קרוב לאחת בלילה ולא יכולתי להוציא מילה נוספת מפי, ממש לא יכולתי לדבר, הכרתי בתודה. רוב הטוב שחנני הבורא עטף אותי לגמרי, אני יושב עם בני ביתי ואומר שיר השירים...

חברים, אז מה השתנה? הכל. אין לי מושג למה. לא אוכל להסביר מדוע, כן אגיד לכם איך. נצמדתי לאבאל'ה. ישבתי בגנים. הקשבתי לקול. שמעתי.

תודה לך אבאל'ה על הכל.
מכה אב התשס"ה הנס האישי שלי ממשיך, רק להיום. אפשר לקרוא עליו כאן

בעניין: מה נשתנה... לפני 11 שנים #30454

• יוסף (יהודה)
התרגשתי מאוד.
אין לי מילים...
בזכות הסיפורים שלך ושל חברים נוספים אני מתחיל להאמין שהנס אפשרי ואולי הוא יתרחש גם אצלי.
תודה.

בעניין: מה נשתנה... לפני 11 שנים #30465

• דובי
  • דירוג פלטיניום
לילה טוב אסיר תודה יקר
מרגש וחזק מאוד , נהנתי מאוד לקרוא
שנזכה כולנו לטעום מטעם התוכנית והנקיון בליל הסדר , ובכל השנה .

בעניין: מה נשתנה... לפני 11 שנים #30481

• סוד הכניעה
  • רצף ניקיון נוכחי: 2477 ימים
  • מנהל
תודה רבה חבר יקר,

האמת היא שהתחברתי לפורום אחרי כמה ימים של נתק רק כדי לכתוב פוסט שהכותרת אצלו (תמיד הפוסטים שלי מתחילים מהכותרת) "להיות נוכח", והוא היה אמור להיות משהו דומה לשלך.

אני יודע מה אתה עומד לכתוב לי ובאמת אולי אכתוב בכל זאת, אבל בנתיים אנסה לכתוב על משהו אחר.

אהבתי מאוד.
הכינוי שלי הוא 'סוד הכניעה' ואני מכור בהחלמה. בחסד א-לוהים - לגמרי לא מובן מאליו - אני נקי מאז כ"ו בכסלו תשע"ב, כל יום - רק להיום.

הסיפור האישי שלי: goo.gl/mShRFs

בעניין: מה נשתנה... לפני 11 שנים #30489

• אסירותודה
  • מנהל
תודה לכם יוסףיהודה דובי וסוד. תודה לך ה' על היכולת לגעת באחרים. לא מובן מאליו עבורי. ולסוד, אכן ידעת מה אני הולך לכתוב לך...

בהחלמה.

בעניין: מה נשתנה... לפני 11 שנים #30498

• חסר אונים
  • רצף ניקיון נוכחי: 10 ימים
  • דירוג פלטיניום
  • אבאל'ה, אני אסיר תודה!
כאדם שעולם הרגשות די נמחק אצלו,
קצת קשה לי להבין על מה אתם מדברים,
אבל כנראה שלפחות יש לי למה לשאוף.
תודה רבה
"אלוקי תן בי הדעת,
להבחין בין אמת לחלום,
לב מבין ואוזן שומעת,
הן על כפיך נשאתני הלום".

בעניין: מה נשתנה... לפני 11 שנים #30500

• אסירותודה
  • מנהל
יעקב היקר, לכתוב את מה שכתבת זה הצעד הראשון לקראת השינוי. והוא אפשרי. זה בדיוק הצעד השני - להגיע לאמונה שיש סיכוי שתחושות כאלה יהיו שייכות גם בעבורך. זו האמונה. גם אני לא האמנתי בתחילה שאוכל להיות נוכח כך עם בני ביתי. הם רק הפריעו לי, כל החג היה קריזה מתמשכת, אמרו לי לעשות הכל כדי להיות מחובר לאבאל'ה למעלה. אמרו לי שכדאי לנסות כי זה אפשרי, המשכתי לצעוד ונוכחתי שזו האמת.

צעד, תשאר על הכביש ותראה שזה קורה ב"ה גם אצלך.

בהחלמה.

בעניין: מה נשתנה... לפני 11 שנים #30511

אסירותודה, אני מוכרח לומר בכנות שאני מתקשה להאמין לך.
המפלצת שאתה מצייר מלפני התכנית כל כך לא מתיישבת עם מה שאתה מקרין עכשיו, שאני חושד כל הזמן שאתה פשוט מגזים. מעצים את הנקודות הרעות שהיו לך בחיים הקודמים ומסתיר את הנקודות הטובות. שאתה נוהג כמו כל איש מכירות ממולח. שאם נשאל מישהו שהכיר אותך עוד מאז הוא יגיד שאכן חל שינוי גדול אבל לא מהפך כל כך דרמטי.
בהנחה שהבעיה היא בי ולא בך, תוכל לעזור לי להבין למה אני מתקשה להאמין?
תן לו משלו, שאתה ושלך - שלו
וכן בדוד הוא אומר "כי ממך הכל, ומידך נתנו לך"

בעניין: מה נשתנה... לפני 11 שנים #30516

• אסירותודה
  • מנהל
חחח, דוקטור יקר, זה מחמיא לי. באמת. אבל יש בתוכנית כמה בודדים שמכירים אותי מההתחלה, הם יגידו לך שזו אמת צרופה, יש כאן גם כאלו שמכירים אותי כמה שנים לאחור והם יכולים להצביע על ואכן מצביעים על ההתקדמות מאז שהם מכירים אותי.

למרות שיש שיגידו שאני ממולח אינני איש מכירות. אני מחוייב לכנות. החיים שלי תלויים בה. זו לא הגזמה.  אשתי קראה וחייכה ואמרה לי לכתוב שגם היא לפעמים לא מאמינה...

ולגביך, איני מכיר אותך מספיק טוב כדי לחוות דעה עליך, אבל יתכן שזה קשור לאמון שלך בכלל, ובאנשים בפרט.  האמונה בצעד 2 מבוססת על אמון, תתאמן... תאמין.

בהחלמה.

בעניין: מה נשתנה... לפני 11 שנים #30532

תודה. נתת לי חומר למחשבה.
בעבר נתתי הרבה יותר אמון באנשים ובחיים בכלל. האמנתי לכל דבר ואדם עד שלא הוכח חד משמעית אחרת. היום אני מאוד חשדן. החיים השביעו אותי מרורות בעניין הזה, וספגתי הרבה בגידות (או אולי בעיניים של התכנית: ספגתי הרבה דברים שפירשתי כבגידות). החלטתי להפסיק לתת אמון באחרים ובעצמי. יצא מזה משהו טוב: בזכות זה הרשיתי לעצמי להבין שאני חסר אונים מול התאווה. עד אז חשבתי שאם רק אאמין בעצמי שאני יכול להתגבר - אצליח. אבל האמת המרה היא שאני בוגדני ולא אמין. רק כוח גדול ממני יכול לחלץ אותי מזה. וכמובן, אם אני עצמי איני ראוי לאמון שלי, כל שכן שאחרים אינם ראויים לו...
תן לו משלו, שאתה ושלך - שלו
וכן בדוד הוא אומר "כי ממך הכל, ומידך נתנו לך"

בעניין: מה נשתנה... לפני 11 שנים #30580

• שלמה די דיינו
  • רצף ניקיון נוכחי: 255 ימים
  • דירוג פלטיניום
אסירות היקר
תודה לה' שהביא חברה' כמוך להחלמה לפנינו!
ריגשת אותי! העברת בי צמרמורת עד היכן מגיעה ההחלמה!

תודה ממש!
אוהבים!

בעניין: מה נשתנה... לפני 11 שנים #30625

• סוד הכניעה
  • רצף ניקיון נוכחי: 2477 ימים
  • מנהל
דוקטור, אתה יודע מה מדהים, שבתוכי מסתתרת מפלצת. הרי בתחום התאווה עשיתי דברים שלא יעלו על הדעת, וכשאני הולך ברחוב או מגיע לבית הכנסת אף אחד לא יכול להעלות על דעתו שאני שייך בכלל לכאלו דברים.

אבל זה לא רק בתחום התאווה, והמדהים עוד יותר הוא שבכלל לא הייתי מודע לכך עד שהגעתי להחלמה. בכל ליבי הייתי משוכנע שאני אדם נפלא ומושלם. אבל ככל שעובר הזמן אני קולט איזה הרס וחורבן היו החיים שלי, ואני מבין שהמפלצת מהתוואה לא פעלה בחלל הריק.
הכינוי שלי הוא 'סוד הכניעה' ואני מכור בהחלמה. בחסד א-לוהים - לגמרי לא מובן מאליו - אני נקי מאז כ"ו בכסלו תשע"ב, כל יום - רק להיום.

הסיפור האישי שלי: goo.gl/mShRFs

בעניין: מה נשתנה... לפני 11 שנים #30631

• רץ אל האור
  • דירוג כסף
  • הצלחתנו האישית, תלויה באחדותינו המשותפת.
מדהים אני אסיר תודה על הפוסט הנפלא הזה , תודה רבה הועלת לי מאוד .
החיים הם כמו חץ וקשת , לפעמים אתה הולך אחורה רק כדי לעוף רחוק יותר...

בעניין: מה נשתנה... לפני 11 שנים #30820

• דבוק בה'
אסירותודה.
תודה רבה על הפוסט החשוב, אני לא הייתי במצבים כ"כ רחוקים, אבל יש דמיון גדול...

מחכה ממש לפוסט על ההבדל בין שליטה לאחריות, זה ממש חשוב לי!
התחלתי כבר לזלזל בכל היקר לי, לא לוקח אחריות על כלום כי 'ה' יעשה את העבודה', ו'אני לא אלוקים'

צריך קצת הדרכה בזה.

ושוב תודה!

בעניין: מה נשתנה... לפני 10 שנים #58067

• אסירותודה
  • מנהל
שהחיינו וקיימנו והגיענו. עברה שנה...  כיף לחזור ולראות דברים שנכתבו לפני זמן ולחוות את השינוי דהיום.. אסירותודה. ראשית 'חוב' קטן 'לדבוק' שאולי לא ראה את המאמר שביקש... כתבתי על הבעיה בשליטה ועל הפיתרון שבחסד ה' עובד לי.

זה עתה סיימתי את בדיקת החמץ, נרגש. מהסדר הבא עלינו, לטובה. כבר כמה שנים שויתרתי על העוקץ וטעמתי 'מהדבש'.. יש בי דריכות מוסיימת, כי גם השנה, אני רוצה ממנו, עוד. יש בי איזה פחדון 'שהפעם' זה לא יקרה... קול דקיק חלוש ומחליש - אתה תדפוק ת'סדר הזה... ואיך שאני מכיר את הקול הזה והוא מוכר לי מיום זוכרי את עצמי, זו תרועת המלחמה של המחלה... ככה היא מזמינה את עצמה מחדש לתוך חיי (שומעת 'כל דכפין' וישר נדחקת..) ומבלי שאני שם לב נוטלת את השליטה עליהם. אני מתחיל 'לריב' איתה בתוכי, וכאורחת לא קרואה מראה לה את הדלת בצרחות... והכל קורס בשניות...

אז מה עושים? מה שעוזר לי, כמו תמיד גם פה – לשחרר, לא להפעיל כח. להרפות... הנה ההסבר, לא להיות לחוץ שהכל יהיה בסדר, להתפלל לנשום ולזרום. לא מעט פעמים באמת רציתי שיהיה טוב, עשיתי כל כך הרבה למען האווירה הטובה שכל מי שהפריע לה חטף... למדתי בהחלמה לא להיות נעול על התוצאה. הרי אם 'הסדר' אמור להיות בסדר, אף אחד לא יהרוס אותו (גם לא אני...) ואם נגזר עלי ועל בני ביתי שיהא לנו עוגמת נפש מה שלא נעשה לא נמלט ממנה.

כשהרצון שלי צובר תאוצה והופך לדומיננטי, אני מתבלבל. פתאום לא ברור לי מה הרצון של אבאל'ה שלי. ובלילה הזה הרצון שלו ברור – שאהיה קרוב אליו. דרך קיום מצוות הלילה. הראשונה (והמורכבת?!) שבהם עם התקדש החג, 'ושמחת בחגיך'. לא, אין לי כפתור שרשום עליו שמחה, סיבוב עד הקצה והופ אני נהיה שמח. אבל כן, אם אני נמצא במצב של אסירות תודה מתעכב על הדברים שההתבוננות בהם מביאה אותי לשמחה לדוגמא - אתה בחרתנו. זכיתי. א–נ-י. נ-ב-ח-ר-ת-י. כן. הוא. בחר. אותנו. 

ועם החזרה מבית הכנסת, הישיבה על יד שולחן הסדר, להתפלל להתחבר למציאות, 'להיות', לזכור שלפחות בליל השימורים הזה יש לכל אחד זכות להיות בן חורין. ואז הקידוש - אסירות התודה על שהחייני.. דרך אכילת כזית מצה ושתיית ארבע כוסות (של מיץ ענבים...) 'ההגדת לבנך', וכמובן השיר והשבח לחי עולמים. כל השאר בונוס. אם יהיה יותר, אגיד תודה.

שנהיה.
  • עמוד:
  • 1
  • 2
  • 3
זמן ליצירת דף: 0.83 שניות

Are you sure?

כן