ברוכים הבאים, אורח

דברים שבלב
(0 צופה) 
  • עמוד:
  • 1

נושא: דברים שבלב 1724 צפיות

דברים שבלב לפני 9 שנים, 4 חודשים #67903

• אסירותודה
  • רצף ניקיון נוכחי: 6040 ימים
  • מנהל
בס"ד
הוא היה ההפך הגמור מכל מי שהיא הכירה. מהסביבה שבה גדלה. מהחינוך שקיבלה. הדבר הכי רחוק שניתן להעלות על הדעת מאחיה וכמובן מאביה. ממש לא החתן האידיאלי. ובכל זאת, רגעים אחרי שנחטפה ונאנסה באגרסיביות כמה פעמים, אחרי שעונתה באכזריות, דינה החליטה להישאר בביתו 'החמים' של שכם. המדרש (בראשית רבה פ, י"א) מספר שהסיבה שנכתב בפסוק "ויקחו את דינה מבית שכם ויצאו." היא, שבאמת "לקחו" אותה משם. היא לא רצתה לצאת, ולכן נגררה משם.

"ר' יודן אמר גוררין בה ויוצאין - שלא היתה רוצה לצאת משם" – דינה, אחר כל מה שעברה, לא יצאה מבית שכם בכוחות עצמה... גדולי המוסר (ר' ירוחם ממיר זצ"ל) תולים את הסיבה שהיא לא הסכימה לעזוב את בית שכם, בכוח טימטומו של החטא. כשכותבת התורה את המילים "וידבר על לב הנערה", היא מגלה לנו על כוחו הגדול של הפיתוי. הוא מכשיל ומפיל את האדם כל פעם מחדש. כשהלב מתפתה לדבר מסוים, אין לאדם שום סיכוי מול הפיתוי. הדרך היחידה להתמודד איתו היא לא להתפתות מלכתחילה (מוכר?) שכם פיתה, דינה נתפתתה. זהו.

- - - - - -

מגיל צעיר, הסבל, מנת חלקה של דינה הסעיר אותי. לחץ לי על כפתורים משלי. ולא בכדי, הותקפתי בילדותי. הארוע הזה שינה אותי. לימד אותי המון על עצמי. אני חש שיש לי מה לומר פה. אדגיש כמובן, שאין לי שמץ של הבנה בבֵּיתו או בבִיתו של יעקב ומניעיו של שכם, בסך הכל מצאתי הזדמנות להציף כאן נושא הקרוב לליבי, או שמא יש לומר שמדבר על ליבי... שיהא לתועלת.

לקח לי זמן להבין שהותקפתי מינית. לא בגלל שאני אדיוט. פשוט לא ראיתי בזה תקיפה. בהרגשה שלי הייתי אחראי להתרחשות לפחות כמו מי שהיה עימי באותו הזמן. גם בגיל מאוחר יותר, כשכבר הבנתי שיש משחקי ילדות ודברים שלא נעשים גם בין 'חברים', לא כעסתי עליו.. ההפך, נשארנו בקשר קרוב זמן ממושך (עד שלמדתי לומר לו לא) כי הטענה העיקרית בתוכי היתה כלפי: מה אתה רוצה ממנו. הסכמת. אתה אשם.

והאשמה הזו מוטטה אותי. במשך שנים כירסמה את יסודות אישיותי. את מה שחשבתי עלי. ולא פחות קריטי, את מה שחשבתי עליו. אז נכון, הותקפתי על ידי דמות שרציתי מאוד לידי מסיבות שונות. אבל עדיין, גם כשקלטתי שנוצלתי (שימו לב למכבסת המילים) לא יכולתי לקרוא למה שהיה, בשמו. לא הייתי מסוגל לומר עליו מילה רעה. תבינו האיש שדד את ילדותי, תמימותי. והמקסימום שיכולתי לומר עליו הוא – "חולה". הנפש שלי לא הסכימה לעמוד מול זה ולחוות את זה. זה היה גדול עלי, היה צריך "לגרור" אותי משם.

כי השלב הבא היה בושה. גדולה. ממני. איך נתת לזה לקרות? איזה מין בנאדם אתה? רק היום, עמוק בתוך ההחלמה אני יכול (לראשונה בחיי) לומר לי את הדברים כפי שהם. ללא אשמה בושה הכחשה או הבלעה; לא הותקפתי ולא נוצלתי. חברים, נעשה בי מעשה סדום. לא פעם אחת, כמה פעמים. הופעל כלפי כוח. לא פיזי, נפשי. רגשי. והוא היה לא פחות חזק ממנו. למפרע אני יודע גם שאיני אשם בשום דבר שקרה שם. הוכרחתי על ידי מספר גורמים לשתף פעולה עם מה שמאוד לא רציתי.

אין סיכוי שהייתי מגיע לתובנות הללו מיד ולבד. הבלבול בין מי שהכאיב לי למי שכל כך רציתי בקירבתו לא נתן לי לראות אותי ואותו באור תואם למציאות, ובכנות אכתוב שלמעשה הבילבול הפנימי שלי גרם לי להימצא בקרבתו עוד יותר. הכוח שלו עלי התעצם ונהיה משמעותי הרבה יותר. הייתי ממש צריך אותו. היום אני יודע שכנראה רציתי לקחת ממנו בחזרה את מה שלקח ממני. את התמימות. את השקט. את הכוח. עשרים ומשהו שנים עברו ממתי שחוללתי עד "שגרר" אותי בורא עולם משם.

- - - - - -

נקודת המבט הזו 'עזרה' לי לחשוב שאולי, רק אולי, התורה כותבת את "ויקחו" כי  יש עוד סיבה (בלי קשר לחטאה) שבגללה היה צריך "לקחת" את דינה משם. לא די שהיתה שבורה ומבולבלת מהטראומה נוראה שקפצה עליה כשיצאה לטייל ברחובה של עיר, פתאום, הורעפה עליה חיבה ואהבה אין קץ... וכשכול זה קרה מאותו אדם שכל כך הכאיב לה, היא איבדה את הצפון. כל בריה היתה קופאת 'מקור' פתאומי בלתי נסבל ומגל חום נורא שבא לאחריו, אין מי שלא היה מתבלבל... ואצלה כמותקפת מינית, זה כנראה מסובך עוד יותר. המעבר המהיר בין החוויה המכאיבה והמשפילה לתחושה הנעימה, היה קיצוני. וכשהתוקף עצמו היה אותו אחד שהנעים לה, היא כמותקפת הזדהתה והתחברה  עם התוקף. היא חשה 'שמשהו' ממנו נמצא אצלו. הוא שייכת לו. למעשה הם אחד...

יתכן שזו גם הסיבה שדווקא שמעון ולוי נקראו אחיה. כשמבינים את המקום שלה, המעשה שלהם בעבורה מקבל פורפורציה אחרת. הם באמת הצילו אותה. לא רק ממנו. גם ממנה. גררו אותה מעצמה.
מכה אב התשס"ה הנס האישי שלי ממשיך, רק להיום. אפשר לקרוא עליו כאן

בעניין: דברים שבלב לפני 9 שנים, 4 חודשים #67912

• סוד הכניעה
  • רצף ניקיון נוכחי: 2477 ימים
  • מנהל
תודה רבה על הדברים. באופן אישי נראה לי שעדיף לפרסם דברים כאלו (גם) בלוח המרכזי בלי ההקשר התורני, כיון שיש בזה הרבה תועלת לחברים שעברו או עוברים תהליך דומה.

הערה קטנה. מה שאתה מתאר כאן ידוע היום בתור "תסמונת סטוקהולם" שבו הקרבן מזדהה עם תוקפו. מוכרים הרבה מקרים של ילדים שנחטפו ולא רצו לעזוב את החוטפים כאשר שוחררו, או אפילו ניסו לעזור להם להימלט מהעונש.

אני לא יודע האם התופעה הזאת מוכרת גם אצל מי שעבר התעללות מינית בלי חטיפה, אבל לכאורה יש הרבה קוים מקבילים בין חטיפה ובין התעללות מינית, ולכן יתכן שבשניהם הקרבן יפתח תלות והזדהות עם התוקף שהוא הדמות החזקה והדומיננטית בתמונה.
הכינוי שלי הוא 'סוד הכניעה' ואני מכור בהחלמה. בחסד א-לוהים - לגמרי לא מובן מאליו - אני נקי מאז כ"ו בכסלו תשע"ב, כל יום - רק להיום.

הסיפור האישי שלי: goo.gl/mShRFs

בעניין: דברים שבלב לפני 9 שנים, 4 חודשים #67999

• אסירותודה
  • מנהל
תודה. לך, ולכל המגיבים בפרטי ובמייל, וגם לאלו שלא. תודה לכל 'השמעונים והלויים'. האחים האמיתיים שלי. אלו 'שגוררים' אותי ממני יום יום שעה שעה. הצלתם אותי. ישולם לכם פועלכם הטוב.

בעניין: דברים שבלב לפני 9 שנים, 4 חודשים #68010

• מתנת-הנקיון
  • דירוג פלטיניום
  • אל תתן לעבר שלך להרוס את עתידך.
תודה אסירות. מוכר וכואב. מאוד. נוגע בנקודות הרגישות ביותר.

זכורני שכשמישהו (בא' הפעמים הרבות) צעק על א' מהתוקפים לא הבנתי מה רוצה הצועק. ה"הוא" בס"ה עושה בצורה גלויה יותר מה שכולם עושים בצנעה. נותן לי את מנת-ה"טוב" השבועית בלי כל הבלגן של להתחבאות קודם.
משתדל לזכור:
שהנקיון הוא מתנה
שלא מקבלים אותה בחינם
שדרושה עבודה רצינית עקבית וממושכת לזכות בה
שהיא מגיעה ללא חומר משמר
שצריך להמשיך בעבודה ע"מ לשמרה
"שיהא עסק זה לי לרפואה שלימה"
זכני, אלוקי, ל"מתנת-הנקיון"
נקי ברחמיו המרובים, לא בכחי, מאז יום ה לפרשת לך לך ו' מרחשוון ה'תשע"ד 10 אוקטובר 2013
נערך לאחרונה: לפני 9 שנים, 4 חודשים על ידי .

בעניין: דברים שבלב לפני 9 שנים, 4 חודשים #68045

• הכובש
  • דירוג כסף
תודה על השיתוף!! אוהבים.

אתה "אח"? קח! לפני 7 שנים, 4 חודשים #97440

• אסירותודה
  • מנהל

היום חשבתי משהו נוסף על זכותם של שמעון ולוי להיקרא "אחי" דינה. על הדרך שבה הם לקחו אותה. על האמירה שלהם: "הכזונה יעשה את אחותנו". יושבת לה נשמה פצועה ו(אולי) חובטת בעצמה.. איך זה קרה לי. מה עשיתי לא טוב... איזה צער גרמתי לאבשלי.. וואי, איזה ביזיונות.. לא שמעתי ממנו עד עכשיו.. אני אשמהה. ובאים הם, שניהם ואומרים לה בפה מלא קבל ועולם. לא. את לא.

המלבי"ם כותב על המילים "אשר ילדה ליעקב - מודיע כי דינה לא אשמה בזה". "שהיתה צנועה וכשרה, כי לא היתה היציאה ללכת אחרי הבחורים, רק לראות בבנות הארץ ובתהלוכותיהן". יש לך אחריות על היציאה לראות את הבנות.. לא על השאר. זאת נבלה. לא יצאת כיצאנית..  את לא. הוא לא יכול לעשות אותך כזו. את לא. ואם את תחשבי את זה עלייך, אנחנו ניקח אותך משם.

שוב, תודה שלקחתם אותי.

תגובה: אתה "אח"? קח! לפני 7 שנים, 4 חודשים #97455

• אלי
  • רצף ניקיון נוכחי: 5 ימים
  • דירוג פלטיניום
  • המשימה אפשרית, אחרת לא היינו מקבלים אותה!!!
התובנה החדשה שכתבת מוסיפה ממש לפוט הישן, המצויין בפני עצמו
תודה רבה

תגובה: דברים שבלב לפני 7 שנים, 4 חודשים #97581

תודה על זה. אסירותודה שאני בנכונות לשמוע. להכיל. לקבל. 
גם אני עברתי משהו שאני מתכחש אליו באותה מידה. זה לא הגיע לרמת חומרה פיזית, אבל בנפש, כמה שאני מדחיק, מסתבר שזה עשה משהו. רק לאחרונה אני מסוגל לשמוע שאני מדחיק, שאני מאשים את עצמי שם, ושאני צריך טיפול. פחד. אבל זאת הדרך שלי לחיים. מתפלל לקבלה ונכונות. 

וקיפאון

תגובה: דברים שבלב לפני 6 שנים, 10 חודשים #105419

אכן דברים שבלב (אינם) דברים

תגובה: בעניין: דברים שבלב לפני 3 שנים, 10 חודשים #124137

סוד הכניעה כתב on 05 דצמ' 2014 02:28:

הערה קטנה. מה שאתה מתאר כאן ידוע היום בתור "תסמונת סטוקהולם" שבו הקרבן מזדהה עם תוקפו. מוכרים הרבה מקרים של ילדים שנחטפו ולא רצו לעזוב את החוטפים כאשר שוחררו, או אפילו ניסו לעזור להם להימלט מהעונש.

אני לא יודע האם התופעה הזאת מוכרת גם אצל מי שעבר התעללות מינית בלי חטיפה, אבל לכאורה יש הרבה קוים מקבילים בין חטיפה ובין התעללות מינית, ולכן יתכן שבשניהם הקרבן יפתח תלות והזדהות עם התוקף שהוא הדמות החזקה והדומיננטית בתמונה.

מנסיון אישי - אני "הגנתי" על תוקפי למרות שלא "נחטפתי" במשמעותה הפשוטה. 

כשהוא אמר לי שאם אני ישוחח על כך הוא יסתבך בשידוכים נחרדתי ושתקתי. למרות שלא הבנתי למה ומדוע.

הן אני "ילד טוב ירושלים".

אין לי שום עניין לסבך אותו בצרות.

גם אם אני לא מבין בזה הרבה.

לא מספיק שאני כותב? צריך גם לחתום?
  • עמוד:
  • 1
זמן ליצירת דף: 0.53 שניות

Are you sure?

כן