י"ח אדר התשע"ז

לא להתבייש לבקש עזרה

מה מונע מאיתנו להתקשר לחבר ולבקש עזרה? האמת היא שבדרך כלל זה לא הסיבות שאנחנו חושבים, אבל הרבה פעמים - בעיקר בהתחלה - אנחנו פשוט מתביישים. יש הבדל מסויים בין ללכת לרופא עם רגל שבורה לבין ללכת לרופא שצריך הפרעות בשירותים... תכל'ס - לא נעים כל כך.

אבל האמת היא שאין לנו מה להתבייש, וגם אם יש לנו - זה לא כל כך משנה. כשאנחנו הולכים לרופא שצריך לבדוק אותנו במקומות לא נעימים, אז הבושה יכולה להיות מובנת, אבל למרות אי הנעימות אנחנו נלך ונבקש שיבדוק אותנו כי אנחנו צריכים עזרה, אז גם אם לא נעים - אין ברירה. אבל אחרי שנתקשר פעם אחת לחבר ונשתף אותו, נגלה שזה בכלל לא כמו אצל הרופא כיון שכאן - שנינו באותה הסירה.

הרי אין חולק על כך שאדם שיילך ערום ברחוב יתבייש נורא, אבל למרות זאת כשאדם הולך למקווה הוא לא מתבייש מכך שהוא ערום. למה? כי כולם נמצאים שם באותו מצב כמוהו. זה בדיוק המצב שלנו כאן, בו אנחנו לא "ערומים ברחוב" אלא מוכנים להיפתח ולחשוף את עצמנו מול חברים שנמצאים באותו מצב כמו שלנו בדיוק.

שיעורי בית. תשאל את עצמך עד כמה אתה מחוייב לעשות מה שצריך כדי להפסיק ליפול, גם במחיר בושה (בדומה להליכה לרופא). ובנוסף תקדיש כמה דקות לחשיבה וכתיבה על כך שבעצם אין לך מה להתבייש אם אתה מדבר עם חברים שגם הם במצב שלך.