הכלי הרביעי: הקמת גדרות

הכלי הרביעי: הקמת גדרות

אם המטרה שלנו היא לא ליפול, ודאי שאנחנו צריכים להקים גדרות, בדומה לאדם שהולך על הגג ואינו רוצה ליפול ולהתרסק. העולם שלנו הופך להיות מסוכן יותר ויותר, ודברים שבעבר לא היו צריכים להיזהר מהם, הפכו היום לקרובים מאוד. מבחינה זו, אנו חיים על הקצה. תזוזה אחת לא נכונה – ואנחנו נופלים במהירות כלפי מטה.

באופן כללי, ניתן לחלק את הגדרות שאנו צריכים להקים לשני סוגים: א. באמצעי הטכנולוגיה השונים. ב. ברחוב ובשאר המקומות הציבוריים (קניונים, שדות תעופה וכן הלאה).

אבל לפני שאנחנו מקימים את הגדר, חשוב שנבין מהי תפקידה של הגדר, כדי שלא נתייחס אליה בצורה שגויה ואז היא לא תשיג את מטרתה. לשם כך נחזור לאדם מראש הגג, וננסה לנתח את המצב שלו: מדובר בדרך כלל באדם שאינו רוצה ליפול מראש הגג, ולכן הגדר תשיג את מטרתה. אם באמת איננו רוצים ליפול, ותפקיד הגדר רק למנוע מאיתנו ליפול בטעות – היא תשיג את מטרתה בקלות. לעומת זאת, אם נחליט שאנחנו רוצים ליפול בכל מחיר – הגדר לא תעצור בעדנו. במצב כזה, נהיה דומים לאדם מראש הגג שהחליט לטפס מעל הגדר.

אנו מתקינים גדרות שיסייעו לנו וישמרו עלינו, אבל בשום מצב הגדרות לא יעשו עבורנו את העבודה. אם לא נעשה את העבודה בעצמנו, ובמקום זה נחליט לטפס מעל הגדר – תמיד תימצא לנו הדרך ליפול.

אם אנחנו משתמשים במחשב המחובר לרשת האינטרנט, בין אם זה מחשב ביתי או מחשב במשרד, סמארטפון או טאבלט, נצטרך להתקין עליו גדר חזקה וטובה. כיום יש מגוון רחב של אפשרויות, המתאימות לצורכי המשתמשים השונים (מסנן, תוכנות פיקוח, חסימות, וכן הלאה), ועלינו לבחור את הכלי המתאים ביותר עבורנו. לצורך כך, מומלץ להיעזר באתר www.venishmartem.co.il המציג את האפשרויות השונות ואף מסייע בהתקנה במקרה הצורך.

גם כאשר האינטרנט חסום, יש עדיין מקומות נוספים שנצטרך לשים לב אליהם, כמו צפייה בסרטים ובטלוויזיה, או אפילו קריאה בעיתונים ובמגזינים שונים. כאן קשה יותר למצוא "גדר" טכנית, כדוגמת המסננים והתוכנות לאינטרנט, ונצטרך יותר עבודה אישית של החלטה מה אנחנו יכולים להרשות לעצמנו ומה לא.

נוסף על כך, כאשר אנו יוצאים מאזור הנוחות שלנו (השכונה הדתית או הישיבה וכיצא באלה), אנחנו צריכים להקים גדר נוספת, כיוון שאנו מתקרבים לקצה. כל אחד יכול להחליט מהי הגדר שלו, ועד כמה הוא מוכן להתקרב לקצה אפילו כאשר קיימת גדר טובה, ולעומת זאת, לאילו מקומות אינו מרשה לעצמו להגיע בשום מצב.

הגדרות יכולות להיות דברים קטנים שיזכירו לנו מה איננו רוצים לעשות (לדוגמה, הורדת משקפיים), הקשבה לשיעור או קריאה בספר (בעת נסיעה), ובעיקר הכנה נפשית לקראת ההתמודדות עם המראות והפיתוי.