חשוב לא פחות: בריאות הנפש

חשוב לא פחות: בריאות הנפש

הגוף שלנו דורש לפחות שלושה דברים עבור הבריאות שלו: מזון, פעילות ומנוחה, ועליהם דבר נתנו את הדעת בדאגה לבריאות הגוף, אבל מה עם בריאות הנפש? גם הנפש צריכה מזון, פעילות ומנוחה, למרות שכמובן מסוג שונה מאשר אלו המספקים את הגוף.

כולנו מכירים את ההרגשה של עייפות גופנית, שהיא כמובן הצטברות של שעות רבות של ערות, מה שמעורר את הדחף החזק למצוא מקום שקט, לשכב וללכת לישון. עייפות נפשית היא פחות ברורה לנו, אבל היא לא פחות אמתית, ולכן אנחנו חייבים למצוא זמן למנוחה - מנוחת הנפש. זה היה נכון תמיד, אבל זה נכון כפל כפליים בעולם שלנו, בו אנחנו מוקפים בגירויים ללא הפסקה וכל הזמן נמצאים במצב של מוכנות נפשית ועוררות גבוהה. הפלאפונים שמצלצלים, האימיילים שמגיעים, הצפצופים של ההודעות בוואטסאפ וכן הלאה וכן הלאה, כל אלו לא נותנים לנו אפשרות להיות במנוחה אמתית.

היום קשה לנו לחשוב איך היו נראים החיים רק לפני כמה עשרות שנים, לפני שהיו פלאפונים, או טלפונים, או אפילו מכוניות. אנשים הלכו ממקום למקום והיה להם הרבה זמן לחשוב על עצמם, על המשמעות של החיים ולהרהר בדברים שחשובים להם. הזמן הזה שהיה להם בלי הסחות דעת היה זמן של מנוחה עבור הנפש, זמן איכות שאנחנו כמעט לא מצליחים למצוא בימינו.

מנוחת הנפש זה לא לברוח מעצמנו למשחקי מחשב או לשיטוט לא נגמר באינטרנט. מנוחת הנפש זה זמן איכות שבו אנחנו מכבים את הפלאפון, סוגרים את המחשב, ומקדישים זמן לעצמנו, זמן למחשבה על מה שחשוב לנו בחיים.

וכמו שיותר מידי מנוחה לגוף זה לא טוב, כך גם יותר מידי מנוחה לנפש זה לא בריא, וכאן מגיעה ההתעמלות של הנפש. איך עושים התעמלות לנפש? כשמפעילים אותה כמובן. גם כאן, העולם המודרני שבו אנחנו חיים לא ממש עוזר, כי למרות כמות המידע העצומה שאליה אנחנו נחשפים, זה כמעט תמיד על חשבון האיכות, על חשבון העומק של הדברים. אנחנו קוראים כתבות קצרות באינטרנט, נחשפים להמון הודעות בקבוצות וואטסאפ, אבל הכמות הזאת עומדת ביחס הפוך לכמות הספרים שאנחנו קוראים או לכמות הזמן שאנחנו משקיעים בחשיבה מאומצת על בעיות שאנחנו מתמודדים איתם. מחקרים הראו שבשלושים השנים האחרונות, כמות המבוגרים שלא קוראים ספרים גדול פי ארבע, ובשנת 2006 ארבעים ושלושה אחוזים מהמבוגרים לא קראו אפילו ספר אחד בכל השנה!

אז כמו שגוף שלא עושה פעילות הולך ומתנוון, כך עלול לקרוא גם לנפש שלנו שצריכה אתגרים כדי להמשיך "להיות בכושר". כל אחד יכול למצוא נושא לימודי להעמיק בו, ספר מקיף לקרוא אותו או כתיבה של פרוייקט בנושא מעניין שמצריך מחקר והשקעה, העיקר לתת פעילות לנפש.

הדבר האחרון ברשימה של "נפש בריאה" זה כמובן מזון. במה אנחנו מזינים את הנפש שלנו? בדרך כלל בהרבה "ג'אנק פוד", שבמקרה שלנו זה שעות של פייסבוק, סרטונים ללא משמעות ביוטיוב וחדשות לא רלוונטיות באתרי החדשות. זה ג'אנק פוד כי הנפש שלנו לא באמת מתמלאת מזה ואין לזה שום "ערך קלורי" עבורנו. אנחנו שוכחים את הרוב המוחלט במהירות, וחוץ מלהעביר את הזמן זה לא מעניק לנו שום ערך מוסף.

במקום זה אנחנו צריכים לצרוך מזון בריא לנפש, מוזיקה שאנחנו אוהבים ונותנת לנו הרגשה של משמעות, קריאה של דברים שגורמים לנו השראה או צפיה במה שגורם לנו להרגיש מחוברים ובמודעות.