כ"ח אב התשע"ח

נמאס לי שמעשנים עליי פורנוגרפיה

נמאס לי שמעשנים עליי פורנוגרפיה

מאת: ד"ר יניב אפרתי

מי מאתנו לא זוכר אירוע מלפני שנים אחדות בו מצאתם את עצמכם בסיטואציה מעורפלת בה אתם מנסים למצוא את דרככם בתוך ענן (לא וירטואלי) של עשן סיגריות סמיך. בדרככם הביתה ליווה אתכם ריח הסיגריות הספוג בבגדיכם שסירב לעזוב, לעתים אף חשתם את שאריות הענן שסירב משום מה להתפוגג.

כילד הוקסמתי מאותן פרסומות בהם בוקרים רוכבים לעבר השקיעה על סוס מרהיב בנוף עוצר נשימה וסיגריה בפיהם. הם ישבו סביב מדורה עם חברותיהן ועישנו להנאתם כפי שכבר במאה ה- תשיעית עשו זאת קודמיהם האינדיאנים בדיוק באותו נוף מרהיב במרכז אמריקה. מי מאתנו כמתבגרים דאז לא ניסה לחקות את אותן הפרסומות וניסה לעשן סביב המדורה הכיתתית. אני מניח כי רבים מכם זוכרים את השיעול הצרוד והבתולי שיצא מגרוננו, את הדמעות שזלגו מענינו מעשן הסיגריות ואת הניסיון להסתיר את המבוכה לקול צחקוקם של חברינו.

עברו להן השנים ואותן פרסומות על קאובויים הרוכבים בנוף מרהיב הוחלפו לפרסומות של "קאובויים" הנפטרים מהמחלה הנוראה שפגעה בריאותיהם. במקום נוף מרהיב הפרסומות עסקו בריאות מפויחות ואנשים במחלקות בבתי החולים במיטתם. העולם המדעי והדרגים הממשלתיים התגייסו למערכה הלא פשוטה מול תעשיית הסיגריות והטבק שגלגלו (תרתי משמע) כספים רבים. במהלך אותן שנים נחקקו חוקים האוסרים על עישון במרחב הציבורי (למרות שרק לאחר מספר תיקונים לחוק התחילו לאכוף ברצינות) מתוך הבנה שעישון במרחב הציבורי לא פוגע רק במעשן עצמו אלה גם באנשים הנמצאים סביבו.

לאחרונה, בוועדת השרים לענייני חקיקה הממשלה הביעה בעד סינון פורנו באינטרנט ולפיו ספקיות האינטרנט יחויבו לסנן תכנים בלתי הולמים - אלא אם הלקוח יבקש אחרת. לצערי, למרות שאני מצדד בחוק זה, החוק לא יעבור בסופו של דבר. מדוע לא? כי כחברה אנחנו רחוקים מאוד מההבנה שפורנוגרפיה אכן פוגעת באותם ילדים או מתבגרים שנחשפים. כפי שלפני מספר שנים כלל לא ראו בעישון בעיה הגורמת לנזק עצמי. מעבר לכך, אנו חיים בחברה בה רבים מאתנו עדיין מחזיקים בעמדה של "מה אכפת לך מה אני עושה?! האם פגעתי במישהו?! הזקתי למישהו?!" לפני שנים לא רבות כשעמדתי בתחנת האוטובוס ועשנו עליי כמה מבוגרים בקשתי מהם להפסיק או ללכת קצת הצידה. הם הסתכלו עליי במבט מופתע - "מה הבעיה בחור? כולם מעשנים בכל מקום - לא נוח לך פשוט תזוז הצידה" (לא היה לאן לזוז בכל מקום עישנו והרבה).

בעידן בו אנו חיים עוצמת הגירויים במרחב הווירטואלי היא כל כך גדולה עד שמוחנו כלל לא בשל מספיק לקלוט ולהכיל עוצמות שכאלו. ראיה לכך היא העלייה התלולה בהפרעות הקשב והריכוז המדווחות במערכת החינוך והקושי של רבים בלמידה ובתפקודים קוגניטיביים הקשורים לכך. בנוסף, לילדים ולמתבגרים רבים אשר נמצאים בשלבי התפתחות וגיבוש זהות אין את היכולות הפסיכולוגיות הנדרשות להתמודד עם עצמתם של אותם גירויים ויש צורך בתיווך רב של אותם גירויים על מנת שלא ייווצר נזק נפשי.

אחד הגירויים העוצמתיים במינונם היא הפורנוגרפיה, יש כאן שילוב בין גירויים מיניים המפעילים הורמונים בגוף וגירויים ווירטואליים שהופכים שילוב זה לעצמתי מאי פעם. רבים מהילדים ומהמתבגרים (גם מהמבוגרים) אין את היכולות המוחיות והפסיכולוגיות לעמוד מול עוצמות שכאלו (אני פוגש זאת במחקריי על התפתחות דפוסי התמכרות). העניין הוא שלא מדובר רק על המרחב האישי של פורנוגרפיה מול המחשב בשעה 2:00 בלילה אלה שגירויים אלו הם מנת חלקנו גם במרחב הציבורי! אנו צופים באותם גירויים גם בשלטי חוצות, בפרסומות, במדיה וזאת תוך החפצת נשים בוטה.

כחברה בעידן ווירטואלי אנו צריכים להפנים כי ההתמודדויות של הילדים והמתבגרים אינם כבעבר. הפורנוגרפיה מייצרת קשיים נפשיים לאותם ילדים ומתבגרים הצופים בה. הבעיה היא שאי אפשר לומר "מה אכפת לכם מה אני עושה ב-2:00 בלילה מול המחשב". הפורנוגרפיה כבר פלשה למרחב הציבורי, היא פוגעת בראש ובראשונה בבנות עצמן שעוברות ניצול והשפלה, היא פוגעת באותם ילדים, מתבגרים ומבוגרים שנחשפים לאותם גירויים אשר עושים החפצה של נשים. היא פוגעת בקשרים הזוגיים ובחיי האישות אשר צריכים להתקיים מתוך אינטימיות וכבוד הדדי. אי אפשר להתעלם מהתחושה שמעשנים עלינו בכל מקום ופוגעים בנו למרות שאיננו חפצים בכך. וכשאנו זועקים על כך שזה פוגע בנו התשובה שאנחנו מקבלים היא - זה לא פוגע, לך למקום אחר (למרות שאין), דיקקטורה, מי אתה שתעז לומר לי שאני פוגע...

יש כבר קולות מהשטח שמבינים שפורנוגרפיה לילדים ולמתבגרים יכולה לפגוע, בדיוק כפי שהבנו זאת לפני שנים לא רבות שעישון הסיגריות פוגע בבריאות. מתי אותם קולות יצדדו גם בשינוי המרחב הציבורי? מתי כבר רבים מאתנו יקומו ויגידו בקול רם שהם לא מסכימים שיעשנו עלינו! שזה מנצל, מזלזל, מחפיץ ופוגע. כמובן שצריך להמשיך לחנך להתמודד נכונה מול אותם גירויים פורנוגרפיים אבל סינון בהחלט יעזור שהעשן לא יכנס לעיניים.

מיניות בריאה למען חברה בריאה!