תדאג לעצמך: שינה מספקת

תדאג לעצמך: שינה מספקת

האם קרה לך שנתקעת עם המכונית בלי דלק בצד הכביש המהיר? אם כן, אתה בוודאי יודע שהיו לכך סימנים מוקדמים אלא שהתעלמת מהם. המכונית לא עוצרת סתם כך לפתע פתאום, אלא קודם כל המחוג של מד הדלק יורד עוד ועוד, אחר כך נדלקת נורה המזהירה אותנו שצריך לעצור לתדלק, ורק אם לא עשינו כלום והמשכנו לנסוע, לבסוף המכונית פשוט מקרטעת ועוצרת. זה נכון לגבי דלק וזה נכון לגבי החלפת שמן ומים, טיפול עשרת אלפים או כל טיפול אחר שהרכב צריך כדי לא להתקלקל. אם אף פעם לא נתקעת בצד הכביש, סימן שאתה מבין היטב דבר מאוד פשוט: מכונית בלי דלק לא יכולה לנסוע. נקודה.

ומה לגביך, אתה בעצמך? האם אתה מבין שבלי שינה מספיקה אתה בסוף תקרוס, והאם אתה רואה את סימני האזהרה לפני שאתה נתקע?

ברור שבן אדם לא יכול להמשיך לחיות בצורה בריאה בלי שהוא ישן מספיק שעות שינה בכל לילה ובסוף הוא קורס, אבל מה שנוגע לענייננו הוא שמחסור בשינה גורם לנו להיות פגיעים יותר לנפילות. המערכת שלנו בנויה מגוף ונפש והם קשורים אחד בשני, והנפש לא יכולה לפעול בצורה מיטבית אם הגוף מקרטע, ולכן אם אנחנו לא ישנים מספיק שעות שינה בלילה אז התוצאה תהיה שמנגנוני ההגנה שלנו יהיו חלשים, הן מנגנוני ההגנה הפיזיים והן מנגנוני ההגנה הנפשיים. בן אדם שלא דואג לבריאות הגוף שלו, המערכת החיסונית שלו תהיה חלשה ויש סיכוי גדול יותר שהוא יידבק במחלה, לעומת אדם שדואג לבריאות שלו, וכך גם בנוגע לבריאות הנפש.

כל אדם שונה לגבי כמות השינה שהוא זקוק לה, אבל מה שמשותף לכולנו זה שיש לנו צורך לתת לגוף לנוח בלילה. אם אנחנו עייפים מידי אנחנו פגיעים יותר ויהיה לנו קשה יותר בהתמודדות שלנו, וזאת בנוסף לכך שלפעמים עצם העייפות גורמת לנו רצון לצפות בפורנו כי אנחנו מחפשים משהו שיעורר אותנו וייתן לנו תחושה טובה ויגרום לנו ריגוש. בין אם אנחנו זקוקים לשמונה שעות בלילה ובין אם אנחנו יכולים להסתפק בשש שעות ועדיין לקום ערניים, אנחנו חייבים לתת לגוף שלנו את מה שהוא דורש, אחרת אנחנו פשוט נקרוס, בדיוק כמו המכונית שלא תדלקו אותה.

למה שאדם יתעלם מכל הסימנים ולא יתדלק את המכונית, אם הוא יודע שהוא עלול להיתקע באמצע הכביש המהיר? מכיון שהוא מרגיש שהלחץ של הדברים שיש לו להספיק לא מאפשר לו לעצור הכל ולהיכנס לתחנת דלק. הבעיה היא שבסופו של דבר הוא ייעצר בין אם הוא רוצה ובין אם לא, ואז הוא יצטרך לבזבז הרבה יותר זמן עד שהוא יוכל להמשיך את הנסיעה, מאשר אם היה עוצר ומתדלק בזמן. אנחנו דוחים את שעת השינה בגלל העומס בחיים ומרגישים שאנחנו פשוט לא יכולים ללכת לישון כשיש לנו כל כך הרבה מה לעשות, אבל זה לא באמת עוזר כי בסוף אנחנו משלמים על זה שלא הלכנו לישון מחיר כבד יותר שהיינו יכולים לחסוך אם היינו מזהים את הסימנים ועוצרים בזמן.

במשך הרבה שנים לא הצליחו החוקרים לגלות עבור מה אנחנו זקוקים לשינה. מחקרים שבדקו האם הגוף זקוק לשינה השיבו תשובה שלילית, ורק בשנים האחרונות התחיל להצטבר מידע על כך שלמעשה החלק שזקוק לשינה הוא המוח ולא הגוף. ישנם תהליכים במוח שמתרחשים במשך היום וגורמים לנו לעייפות, ובמשך הלילה המוח נרגע ואוגר כוחות. העובדה הזאת מסבירה מדוע חשוב כל כך לישון ומצביעה על הקשר הישיר בין השינה לבין ההצלחה שלנו להתמודד עם אתגרי החיים בכלל, ועם המשיכה שלנו לפורנו ואוננו בפרט.