הכלי החמש עשרה: טיפול מקצועי

הכלי החמש עשרה: טיפול מקצועי

מדוע יש אנשים שיכולים לומר "לא" לעצמם, ואילו אנחנו לא מסוגלים לעמוד בפני הדחפים הפנימיים שמכריעים אותנו פעם אחר פעם? מסתבר שיכולות להיות לכך סיבות הנטועות בהיסטוריה שלנו, במה שעברנו כילדים, בחוויות שחווינו, ביחס של הורינו כלפינו, ועוד.

למשל, ישנם רבים שגילו במהלך טיפול פסיכולוגי, שהבעיה שלהם החלה כאשר עברו התעללות מינית בשלב כזה או אחר בחייהם. רבים אפילו לא תיארו לעצמם שמה שעברו היה התעללות מינית, והדחיקו את המחשבה על כך במשך שנים ארוכות, אך המשיכו לסבול מההשלכות של מה שעברו, כשהם מזיקים לעצמם בהתנהגות מינית הרסנית.

יש כאלו הסובלים מבעיות המצריכות התערבות פסיכיאטרית, וכל עוד לא יקבלו את הטיפול הראוי, סיכוייהם להחלים שואפים לאפס. מדובר בעיקר באלו הסובלים מהפרעות נפשיות הקשורות לכפייתיות (כגון הפרעה טורדנית-כפייתית), אך גם כאלו הסובלים מבעיות נפוצות יותר (כמו הפרעות קשב וריכוז) – יקשה עליהם להחלים בטרם יקבלו מענה לבעייתם.

איש מקצוע יכול לזהות את הבעיות וגם לתת להן מענה, בין אם מדובר בטיפול פסיכולוגי או פסיכיאטרי. מה שכן, חשוב מאוד לבחור מטפל שמכיר את הבעיה הספציפית שלנו – ההתמודדות עם עולם התאווה. מטפל שלא יבין אותנו, עלול לגרום יותר נזק מתועלת. מטפל שאינו מכיר היטב את הנושא, עלול לגרום לתסכולים ולנסיגה במצב, כיוון שלא יעניק את התמיכה וההבנה שהינן הבסיס הנדרש לכל טיפול מוצלח.

כיום יש בארץ מגוון רחב של מטפלים בשיטות שונות, המכירים ומבינים את התחום מקרוב, חלקם אף בעלי רקע דתי, כך שיגלו הבנה לתסביכים הנפשיים שלנו ולפיצול האישיות, האשמה והבושה בגלל השימוש בתאווה. לקבלת פרטים אודות מטפל מומלץ לפי אזורי מגורים, ניתן ליצור קשר עם "שמור עיניך" בדוא"ל help@gye.org.il או בקו החם: 1599-500-119