החדשות הטובות: אפשר לשנות את המוח

החדשות הטובות: אפשר לשנות את המוח

כשאנחנו מבינים שהצפייה בפורנו משנה את המוח שלנו ובכך גורמת לקושי להפסיק את ההרגל הזה, זה מיד מביא למחשבה שאם כך אולי אין לנו סיכוי. מחקרים הוכיחו שוב ושוב שכאשר חוזרים על פעולה מסויימת הרבה פעמים, נוצרים במוח מעגלים, והם הופכים להיות כמעט אוטומטיים, מה שמקשה מאוד לעמוד בפניהם. אז אם המעגלים האלו כבר נוצרו אצלנו במוח, איך נוכל לשנות אותם?

האמת היא שבמשך הרבה עשרות שנים של חקר המוח, זה בדיוק מה שהמומחים חשבו. הם טענו שאצל ילדים המוח הוא גמיש ויכול להשתנות, אבל אחרי שעוברות שנות הילדות והגדילה של המוח נפסקת, אז אי אפשר לשנות את המוח, ולכן אצל האדם הבוגר שהמוח שלו כבר לא מתפתח, אין דרך חזרה וכל שינוי שנוצר זה שינוי לכל החיים. אבל לפני כשלושים שנה התברר שזאת טעות, והמוח ממשיך להשתנות כל הזמן, לא רק אצל ילדים אלא גם אצל מבוגרים. בדיוק כפי שאם צופים בפורנו פעם אחר פעם נוצרים מעגלים מסויימים במוח, כך אם עושים פעולות אחרות כדי להפסיק את הצפייה נוצרים מעגלים חדשים, אבל יותר מזה - אם מפסיקים להשתמש במעגלים הישנים, הם לאט לאט הולכים ונחלשים עד שהם כמעט לגמרי נעלמים.

בחקר המוח קוראים לתופעה המדהימה הזאת "נוירופלסטיות", שזה בעצם שתי מילים: נוירו - מוח, פלסטיות - גמישות, וביחד זה אומר שהמוח הוא איבר גמיש מאוד ומושפע מלמידה והתנסות. החוקרים העוסקים במדעי המוח גילוי שהתופעה הזאת היא כל כך חזקה ומדהימה, עד שאפילו אנשים שעברו פגיעה מוחית, יכולים במצבים מסויימים לשקם חלק מהיכולות שלהם, על ידי אימון מוחי. עבורנו, הגילוי הזה הוא חדשות טובות מאוד כי פירושו הוא שגם אם נוצרו אצלנו במוח מעגלים שגורמים לנו כעת להגיב כמעט בצורה אוטומטית בצורה של משיכה חזקה מאוד לצפייה בפורנו, אפשר להחליף אותם במעגלים אחרים, בריאים יותר, ואפשר אפילו למחוק אותם כך שהם לא יפריעו לנו יותר.

אפשר לחשוב על זה בצורה כזאת: נניח שאנשים מתחילים ללכת ביער בין העצים. כל פעם שהולך שם אדם נוסף, הוא מפלס מעט יותר את הדרך ולאט לאט נוצר שם שביל רחב ונוח, מה שיגרום כמובן לאנשים רבים ללכת בשביל. אבל מה יקרה אם אנשים יתחילו ללכת בשביל אחר? בתחילה זה יהיה קשה כי השביל הישן חדש כבר רחב ונוח, ואילו השביל החדש עדיין מלא בעצים וקשה ללכת בו. אבל ככל שיעבור הזמן ואנשים יילכו בשביל החדש, הוא יהפוך להיות יותר נוח, ואילו בשביל הישן יתחילו עצים לכסות אותו ולהוציא אותו מכלל שימוש, עד שיגיע מצב שאנשים יעדיפו ללכת בשביל החדש מאשר בישן. זה בדיוק מה שקורה אצלנו במוח: בתחילה אנחנו יוצרים "שביל" של הרגל של הצפייה בפורנו, וכשאנחנו רוצים להפסיק זה לא קל, כי ההרגל הזה כבר טבוע בתוכנו. אבל כשעובר הזמן ואנחנו יוצרים הרגלים חדשים ומפסיקים להשתמש בהרגל הישן, לאט לאט הוא נחלש, ואילו ההרגלים החדשים מתחזקים.

חשוב שנדע על הגמישות של המוח, כי זאת כמובן סיבה נוספת להשקיע בתהליך הזה, כשאנחנו יודעים שזה אפשרי. זה כמובן לא אומר שזה קל לשנות את ההרגלים ולזנוח את ההרגלים הישנים, זה מצריך השקעה ומאמץ, אבל זה בפירוש אפשרי.