להכין את "תכנית החופש" האישית

להכין את

איך אמני משחק שח-מט מנצחים את היריבים שלהם? כי הם מתקדמים כל הזמן כמה צעדים לפניהם. ישנה אמרה מפורסמת לפיה: "מטרה בלי תוכנית - זוהי משאלה בלבד". השאיפה שלנו כאן היא ברורה ופשוטה: אנחנו רוצים להפסיק לצפות בפורנוגרפיה ולחדול מהתנהגות מינית לא רצויה, אבל ללא הגדרת תוכנית פעולה - שאיפתנו תיוותר בגדר משאלה שלא תתממש. אם אנחנו רוצים לממש את המטרה שלנו, אנחנו חייבים להכין תכנית לצורך כך.

כמובן, מה טוב היה לו יכולנו לחולל איזה קסם שבאמצעותו נוכל להפסיק מיד ולעולם לא לחזור אחורה, או לכל היותר להשקיע זמן קצר בהשקעה מאוד מאומצת וזהו. אבל במציאות, השינויים הללו שאנו נדרשים ליישם בחיינו כדי להגיע לחופש מנטלי, דורשים בדרך כלל השקעה לטווח ארוך יותר. שינוי הרגלים, בפרט הרגל כמו שלנו, הוא פרי של תהליך שלוקח זמן, והדרך להצליח בו היא לא באמצעות צעדים דרמטיים והחלטות מפוצצות - אלא דווקא דרך צעדים קטנים ויומיומיים, שגיבושם לאורך זמן יוצר שינוי גדול, אליו אנחנו שואפים. זהו הגיונו של התהליך שאנו עתידים להציג בהמשך: לאורך התהליך כולו נפגוש עוד ועוד צעדים קטנים, שהמטרה שלהם היא להביא את השינוי המיוחל.

ובאמת, מחקרים רבים הראו שהחלטות גדולות מידי בדרך כלל לא מחזיקות מעמד. כולנו הרי מכירים את ההחלטות של תחילת שנה שמתמוססות בדרך כלל לפני סיום החודש הראשון… מי מאיתנו לא החליט כבר מאות פעמים ש"זהו זה, לעולם לא אצפה בפורנו יותר"?! אבל החלטות לחוד ומציאות לחוד - לא הצלחנו לממש את ההחלטות האלו. גם בתכנית הנוכחית ישנן אפשרויות רבות, אך אין די בקבלת החלטה שנבצע את כולם, כי יש סיכוי גדול שלא נצליח לעמוד בהחלטה כזאת. מוטב להציב יעדים ריאליים, לבחור בצעדים שנראים לנו ישימים, ובהם להקפיד לעמוד.

בדרכנו לחופש מאושר ושמח, יהיה עלינו לבנות תוכנית מסודרת שבה נחליט מה אנחנו מיישמים מתי ואיך, וכך להגשים את המטרה שלנו. אכן, ההצלחה שלנו בתוכנית תלויה בכך שתהיה לנו תוכנית ברורה, נגישה וזמינה. זוהי תוכנית אלסטית. תמיד נוכל לבדוק מה עובד ומה טוב עבורנו, ומה לא; וגם להציב נגד עיננו את היעדים שאליהם התחייבנו ולבחון האם אנחנו אכן עומדים בכך. לאורך זמן התוכנית תשתנה מן הסתם. דברים שהיו רלוונטיים בתחילת הדרך יפסיקו להיות כאלו, ואילו דברים אחרים ייכנסו לתוכנית, ולכן אנחנו צריכים לשמור על ראש פתוח, ובעיקר לזכור לחזור אל התוכנית שלנו מפעם לפעם כדי לבדוק האם היא עדיין מתאימה לצרכים שלנו או שהגיע הזמן לעדכן אותה.

לסיכום: במקום להציב יעדים מופרזים מדי, ולקצוב זמנים מוגדרים מדי - מוטב להכין תוכנית ארוכת טווח, כזאת שנוכל לעמוד בה, כזאת שתגרום לנו שינוי אמיתי, לדאוג לעדכן אותה כל העת, לוודא שאנחנו אכן פועלים לפיה, ולהתמקד בהישגים ובהתקדמות לאורך ציר הזמן.