ה' שבט התשע"ח

הקסם של הקבוצה לא עובד לי

כל כך הרבה דיבורים יש על ההצטרפות לקבוצה, שלפעמים זה נראה שמדובר באיזה קסם שפשוט מצטרפים לקבוצה והבעיה נעלמת. ואז, אחרי שחבר חדש מתגבר על הקושי הגדול ללכת להיחשף והוא מגיע לקבוצה, הוא מגלה שהקסם הזה לא עובד עבורו והוא מתאכזב - בצדק. הוא שומע חברים שמספרים שהם הגיעו לקבוצה ומאז הם נקיים, ולא מבין למה אצלו זה לא עובד.

אז זהו, שהקסם הזה לא עובד לאף אחד. למעשה אין כאן בכלל שום קסם, ובכלל - הקבוצה לא אמורה לגרום לאדם להיות נקי. אז אם כן למה צריך להצטרף לקבוצה ומה כל הרעש סביב זה, ואיך יש אנשים שמצטרפים לקבוצה והם נקיים?

אם נעשה הקבלה בין המשפט "הלכתי לקבוצה ומאז אני נקי" למשפט "ירדתי 10 קילו מאז שהצטרפתי לחדר כושר", אפשר להתחיל להבין היכן הטעות ומה באמת עובד כאן. הרי אף אחד לא חושב שיש באויר של החדר כושר משהו שגורם לאנשים לרזות, ולמרות שמדברים כל כך הרבה על "הצטרפות לחדר כושר", ההצטרפות עצמה לא מורידה גרם אחד מהמשקל של המצטרף (אלא אם כן סופרים את המשקל של השטרות שהוא נפרד מהם בעת רכישת המנוי...). מה כן גורם לאנשים לרזות? העבודה הקשה על המכשירים בחדר כושר.

הקבוצה זה חדר כושר, ובלי הקבוצה קשה מאוד לעשות את הצעדים, כמו שבלי חדר כושר קשה מאוד להתמיד בפעילות גופנית מאומצת. אבל מה ששורף את הקלוריות זה לא ההצטרפות אלא העבודה עצמה, ובמקרה שלנו זה העבודה של 12 הצעדים עצמם. להגיע לחדר כושר ולהסתכל על אנשים אחרים שמתאמנים, לא רק שזה לא עוזר אלא שזה מתסכל מאוד, וגם אצלנו לבוא לקבוצה ולראות חברים נקיים כי הם עובדים את הצעדים זה יכול להיות מתסכל, אם אנחנו לא עושים את אותו דבר.

המטרה של הצטרפות לקבוצה היא כדי לעבוד, להתקדם בשינוי אישי על ידי יישום של 12 הצעדים. זאת המטרה המרכזית של הקבוצה. מעבר לזה מקבלים שם תקווה ותמיכה ועוד כל מיני דברים טובים, אבל הם משניים לגמרי, לעומת העבודה של הצעדים עצמם.

אז אם אתה מנוי לחדר כושר ולא יורד במשקל, כדאי שתתחיל להתאמן בהרמת משקולות, ואם הצטרפת לקבוצה והקסם הזה לא עבד עבורך, כדאי לשקול להתחיל לעבוד על הצעדים עצמם.