כ"ז אלול התשע"ח

מהו "הרגל"?

מהו

תחשוב על הסיטואציה הבאה: אתה לוקח את מפתחות הרכב, נכנס לתוכו, מתיישב, מתניע ויוצא מהחניה בנסיעה אחורה, תוך שאתה בודק במהירות את המראות לוודא שהכביש פנוי. תוך כדי אתה חושב על הפגישה שאליה אתה יוצא, מגביר את העצמה של הרדיו ומניח את הפלאפון במתקן שלו כדי שהווייז יכוון אותך למיקום הפגישה. כעת תחשוב על הפעם הראשונה בה ניסית לצאת בנסיעה אחורה מהחניה. אתה בוודאי זוכר שזה היה מאוד מסובך והיית חייב להיות מרוכז רק בנסיעה עצמה, וגם זה היה בקושי רב ובאטיות. בפעמים הראשונות לא יכולת לנהוג ותוך כדי כך לעשות פעולות נוספות, אבל לאט לאט הנהיגה נעשתה יותר אוטומטית וכך התאפשר לך לעשות פעולות רבות בו זמנית. במילים אחרות, הנהיגה הפכה להרגל אוטומטי.

כעת תחשוב על סיטואציה נוספת: אתה בדרכך לפגישה חשובה, נוסע בכביש המהיר והתנועה זורמת. אתה נוהג בטבעיות ובינתיים חושב על הפגישה ועל מה שאתה רוצה לומר בה. מתוך הרגל אתה יוצא בפניה הרגילה בה אתה יוצא כל יום בנסיעה בכביש המהיר - היציאה לכיוון הבית שלך. אלא שהפעם לא היית צריך לצאת ביציאה הזאת אלא ביציאה הבאה, שם תתקיים הפגישה. הפניה ביציאה הלא נכונה הובילה אותך לפקק תנועה איום, ובגלל הטעות הזאת אתה מאחר ומפספס את הפגישה…

אותו הרגל שבסיטואציה הראשונה עזר לך כל כך כיון שהוא הפך את הנהיגה להיות אוטומטית ושחרר אותך להתעסק בדברים נוספים, הוא זה שפעל נגדך בסיטואציה השנייה וגרם לך להפסיד את הפגישה החשובה.

הסיבה שיש לנו הרגלים היא כדי שנוכל לעשות דברים בצורה מהירה יותר, ולא נצטרך להשקיע זמן ומחשבה בדברים שאנחנו כבר יודעים איך לפעול בהם. ישנם אזורים במוח שאחראים (בעיקר הקורטקס הקדם-מצחי) על פעולות שמצריכות תכנון וחשיבה, ולעומת יש אזורים אחרים במוח (גרעיני הבסיס) שתפקידם לקחת את הפיקוד ולפעול בצורה אוטומטית. החלקים האלו אחראים על הרבה פעולות אוטומטיות שאנחנו עושים, למשל נשימה ובליעה. בזכות שני החלקים האלו יחד, אנחנו יכולים מצד אחד לעשות פעולות שמצריכות תכנון וביצוע מדויק המצריך הרבה מחשבה, ומאידך לעשות גם הרבה פעולות שכבר התרגלנו אליהם, בלי להשקיע בהם עוד כוחות ובלי לבזבז את משאבי המוח המוגבלים שלנו.

כפי שראינו בסיטואציה הראשונה, הרגלים הם מצוינים, אבל ביחד עם זה הם עלולים גם להפריע לנו, כפי שראינו בסיטואציה השנייה. הבעיה היא לא הפיכת פעולה מסוימת להרגל, אלא שימוש לא נכון בהרגלים. זאת הסיבה שחשוב לדעת לא רק איך ליצור הרגלים, אלא גם איך לא להשתמש בהרגלים בסיטואציות שהם לא יעילים (כמו הסיטואציה השנייה) וחשוב אפילו יותר - לדעת איך להחליף הרגלים לא יעילים בהרגלים חדשים ויעילים, כאשר יש צורך בכך.

גם צפיה בפורנו היא הרגל. התרגלנו לשבת ליד המחשב, להתחיל באתר חדשות נייטרלי, לאט לאט להתקרב יותר ויותר לפורנו, ולסיים בנפילה. חלק מההרגל יכול להיות גם הבטחה לעולם לא לעשות את זה, ולהמשיך את המעגל שוב ושוב. זהו הרגל רע שאנחנו צריכים לשנות או להחליף בהרגל אחר - הרגל טוב.

כדי שנוכל להפסיק להשתמש בהרגלים בעייתיים או להחליף הרגלים, אנחנו צריכים לדעת קצת יותר איך בכלל מתגבשים הרגלים, ואיך פעולה מסוימת או סדרה של פעולות הופכות להיות "הרגל".