ו' תמוז התשע"ח

בזמן אמת: לגלגל עיניים

לא תמיד אנחנו ניגשים ישירות לאתר פורנו ומתחילים בתהליך של התרסקות. בדרך כלל התהליך הוא הרבה יותר ארוך ומדורג, מתחיל במראה אחד בעייתי ברחוב, סרט אחד קצת חושפני במחשב או אפילו איזה זיכרון או מחשבה שנכנסו לנו לראש. מה שמשותף לכל המצבים האלו ורבים אחרים הוא העובדה שהם מביאים אותנו לבסוף לנפילה מלאה, אבל בכולם אנחנו עדיין יכולים לעצור די בקלות, אם רק נזהה את המצבים האלו, ובעיקר אם ננהג נכון.

קודם כל חשוב שנבין שהמצבים הכאילו לא מזיקים האלו הם מסוכנים לנו לא פחות, ואולי אפילו יותר, מאשר מצבים שבהם ברור שאנחנו לקראת נפילה, כי השלב האחרון, המעשה של הנפילה, מתחיל הרבה קודם לכן בראיה או במחשבה. אנחנו רואים משהו שהוא לא פורנו, ומשם ממשיכים לדברים קצת יותר מפורשים הלאה והלאה עד שמגיע הרגע שכבר מאוחר מידי לעצור. אם אנחנו יודעים שהכול מתחיל בעיניים או אפילו מוקדם יותר - בתוך הראש, אנחנו לא מזלזלים במצבים האלו, אלא מתייחסים אליהם בהתאם כמצבי סיכון.

איך מתמודדים עם מצבי סיכון כאלו? הדרך הפשוטה ביותר היא להזיז את העיניים או את המחשבה. זה אולי נשמע פשטני מידי, אבל זה באמת עובד. נניח שאנחנו הולכים ברחוב ופתאום העיניים שלנו נתקלות במראה בעייתי, כעת אנחנו עדיין יכולים בקלות יחסית להסיט את המבט לצד השני של הרחוב, אבל אם אנחנו מזלזלים בכך או ממשיכים להביט מרותקים, התקרבנו צעד אחד קדימה לכיוון הפורנו. וזה חבל כי בשלב הזה קל יחסית להסיט את המבט, כיון שאנחנו עדיין לא "בתוך" התהליך של הנפילה, אלא רק צריכים לוותר על המבט הנוסף. זה לא אומר שזה קל, לפעמים יש מצבים שממש ממש קשה לוותר על מבט אחד נוסף, אבל אם אנחנו יודעים שהמבט הזה עלול לעלות לנו במחיר של נפילה והכאב שכרוך בכך, אנחנו עושים את המאמץ ומסיטים את העיניים משם. פשוט, גם אם לא תמיד קל…

אותו דבר אנחנו עושים לא רק ברחוב אלא גם באינטרנט, בסרטים, בספרים או בכל מצב אחר שבו אנחנו נמצאים בלי שום כוונה לצרוך פורנו ופתאום אנחנו נתקלים במצב בעייתי. הרבה יותר קל לוותר על סרט בעייתי מאשר להפסיק באמצע צפייה בפורנו, והרבה יותר קל לוותר על אתר חדשות שיש בו תמונות או לינקים שמסוכנים לנו מאשר לעצור אחרי שכבר נכנסנו לאתר בתוך התהליך של הנפילה.

זה נכון לגבי המבטים, לגבי הסרטים והספרים, וזה נכון לגבי המחשבות. זכרונות מנפילות קודמות, פנטזיות או מחשבות זה דבר טבעי, אבל אנחנו לא חייבים להמשיך לחשוב אותן. ישנה אמרה "אי אפשר למנוע מציפור לעוף מעל הראש שלך, אבל אפשר למנוע ממנה לבנות קן בשערות הראש שלך". אנחנו לא יכולים למנוע לחלוטין את המחשבות המגיעות ועוברות במוחנו, אבל אנחנו לא חייבים לאפשר להן להישאר שם, ובודאי שלא חייבים להמשיך לשקוע בתוכן. כאשר מגיעה מחשבה כזאת, אנחנו יכולים פשוט להחליף אותה במחשבה אחרת, כיון שלא שייך לעצור את זרם המחשבה לחלוטין ולהפסיק לחשוב, אבל כן אפשר להסיט את המחשבה למשהו אחר, לחשוב על משהו חיובי, או להפסיק לחשוב ובמקום זה לעשות משהו אחר שיעסיק את המחשבה שלנו כדי שלא נצטרך להתמודד עם המחשבות המציקות האלו. זה תהליך שאפשר ללמוד אותו, וככל שמתנסים בו יותר כך כמובן הוא הופך להיות יותר קל.

לפעמים אנחנו מרגישים שרגע לפני הנפילה, בקו התפר שבין המעבר מאתר חדשות בעייתי לאתר פורנוגרפיה, יש לנו איזה חלון הזדמנויות שבו אנחנו יכולים לעצור ולהפסיק. החלון הזה הוא אמיתי, ואנחנו יכולים לנצל אותו, כשאנחנו לומדים להסיט מבט, להפסיק לצפות, לקרוא או לחשוב על דברים שהם "על הגבול" בין הבעייתי לבי הפורוגרפי. וכאשר אנחנו מצליחים - זה הזמן לחגוג ולהעניק לעצמו פרס קטן על הצלחה גדולה.